Vážený pane Valtere, z dnešních schémat zapojení kotlů vymizel úplně hydraulický vyrovnávač dynamických tlaků a běžný topenář je nachází možná ve školních vzpomínkách a přitom použití trojcestných a čtyřcestných ventilů, několika čerpadel se zmnohonásobilo. Chci se zeptat, jestli tato tlaková nevyrovnanost už se dnešních soustav do 35kw netýká, nebo jestli díky plynulé regulaci otáček (na základě tlaku fce autoadapt) čerpadel kotlového a topného okruhu se tímto tento efekt vyrovná a nutnost tzv. anuloidu odpadá.
Dobrý den, hydraulický vyrovnávač tlaků (anuloid) se používá stále, hlavně při více zdrojích nebo spotřebičích. Nevím, kde jste přišel na to, že anuloid se už nepoužívá. Co může tomuto zdání nahrávat je, že je moderní anuloid nahrazovat akumulační nádrží, která udělá stejnou práci a navíc s akumulačním bonusem. Další věc je, že prováděcích projektů se dělá minimálně a více než polovina topenářů nezná funkce anuloidu.
Moc Vám děkuji za Vaši odpověď, jsem laik a této problematice nerozumím, pořídil jsem si automatický kotel na uhlí, který ovládá sám sebe a čerpadlo TV a TUV. Můj dosavadní zdroj tepla je Emka, jedno čerpadlo a bojler připojený na radiátorový okruh. Z dostupných zdrojů informací jsem zjistil, že je tento nový plechový kotel třeba chránit proti nízkoteplotní korozi a tak jsem zjistil že existuje třícestný termoventil, který toto zajistí, ale rozhodl jsem se, že již neustále nechci hlídat nabíjení kombinovaného bojleru a běhat zapínat kohout a použiji čtyřcestný ventil duomix s ekvitermní regulací komextherm (venkovní čidlo a kotlová teplota), která mi bude tento ventil ovládat a bude řešit zpátečku a zároveň topení. Myslel jsem, protože mám kotel v úrovni domu, že budu potřebovat čerpadla 3. Ve schématech které jsem shlédl, není nikde zakreslen anuloid jen u schémat komexthermu a 2 oslovení topenáři mi navrhli bojler ovládat ručně s třícestným regulátorem a v tom nenacházím velké zlepšení, protože nebudu moci již tolik ovlivňovat nový kotel, jak topí.
Nevím, jestli je toto dostatečně srozumitelné, mám jenom jeden radiátorový okruh a dobíjím kombinovaný bojler ručně, prostě klasika sedmdesátých let, pročetl jsem si Vaše články a utkvělo mi Vaše rčení, že do otopného okruhu osazeného na radiátorech termoventily je vhodné čerpadlo s fcí autoadapt a na tomto a na dotazech zmíněných topenářů jsem postavil stavbu, že již anuloid není třeba, protože tyto čerpadla se samy srovnají v tak jednoduchém okruhu, dále mě ovlivnilo, že celkem detailně propracovaná schémata výrobců kotlů tento prvek nikde nezakreslují.
Pokud Vám moje vykreslení a připadají naivní tak toto prosím omluvte, nejsem topenář, ale jenom laik, který se nespokojí s odpověďmi topenářů, to nejde, nebo, to by bylo drahý.
Dobrý den, anuloid je hlavně potřebný tam, kde by dynamický tlak čerpadel ovlivňoval tlak a průtok v jiném okruhu. Klasický příklad je více kotlů s vlastními kotlovými čerpadly a topný okruh (y). Pokud by nebyl použit anuloid, tak by počet kotlů (kotlových čerpadel) v provozu ovlivňoval průtok a tlak v topném okruhu. Ve vašem případě není potřeba. Ve schématech nakreslen není, protože jsou to základní schémata pro jednoduché aplikace. Při složitějších aplikacích je potřeba, pokud nechcete dopadnout špatně, nechat vytvořit projekt a projektant ví, kam ho má umístit a proč.
S výrobky Komexterm jak před revolucí, tak po ní, mám špatné zkušenosti, o reklamaci vůbec nemluvím, takže vám je nedoporučuji. Mám-li vám doporučit výrobek této kategorie, tak doporučuji firmu ADEX http://www.ktr-adex.cz/. Pokud použijete jejich výrobek a schéma zapojení, tak máte na dost let po starostech. Jsou ochotný a případně pomůžou s realizací.
Jestliže kotlový okruh nebude samotížný, tak budete potřebovat čerpadlo pro kotlový okruh, čtyřcestný ventil, čerpadlo pro topný okruh, regulaci, případně prostorový termostat. Jestliže napojíte bojler, tak z kotlového okruhu a odbočku osaďte zónovým uzavíracím ventilem (jestliže je kotlové čerpadlo). Jen pro info: Doma mám automatický kotel na uhlí. Kombinovaný 200l bojler napojený hned u kotle. Pět lidí ho denně využívá. První rok jsem elektrikou topil na 35°C a kotlem dotápěl na 60°C. Ušetřil jsem 3000Kč na elektrice. Druhý rok jsem topil jen elektrikou a ušetřil 4000 Kč na uhlí. Od té doby natápím kotlem jen na 40°C pro rychlé natopení na minimální teplotu mimo nízký tarif. Elektrickou spirálou na 60°C. Tím chci jen naznačit, že natápět bojler automatickým kotlem na uhlí, nemusí být vždy ekonomicky lepší.
Dobrý den, moc Vám děkuji za vysvětlení a rady, jsem rád, že moje cesta nebyla úplně špatným směrem, ale dám na Vaši radu ohledně řídící jednotky a zónového ventilu u něj se chci zeptat jen na upřesnění, myslím, že by se měl zavítat pomocí pružiny že. Teplotní čidlo dá informaci, na základě které se sepne silový kontakt, a když povel po dohřátí odezní, ventil se zavře pomocí pružiny.
Co se týče ohřevu TUV tak to je velice zajímavé zjištění které jste učinil. Já bohužel nemám dlouhodobější pozorování. Jediné co vím, že jsem za druhou polovinu sezony ušetřil na elektřině 10 000,-. Přestěhoval jsem se na chalupu minulý rok na jaře a tak mi najednou velice vyskočila spotřeba el. energie a to hlavně díky ohřevu vody. Dříve jsem přijížděl do vychladlého domu tak jsem koupil 8článkovou Emku abych měl přebytek výkonu a během 2h bylo v domě celkem přijatelně a bojler nahřátý. Na topení jsem si původně nechal zpracovat projekt i s tepelnými ztrátami, ale stejně provedení bylo nakonec jiné, protože topenář, pro mě Pánbůh řekl, že bude lepší to udělat jinak.
Dnes mi vysoký výkon a drahé palivo nevyhovuje, akumulační nádoby by jistě byli velkým přínosem, ale rozhodl jsem se pro nový kotel, protože investovat do soustavy, kterou budu moci provozovat do roku 2022, nemá smysl. Díky Vám můžu směle říci topenáři, co chci a proč a za to Vám upřímně děkuji.
Dobrý den, zónový ventil může být s různým typem pohonu. Ten co popisujete, mám nejraději, ale čím dál častěji se používají s termickým pohonem a elektrické ovládání obou směrů. U ovládání obou směrů většinou též stačí jeden spínací kontakt, protože chod na jednu stranu zajišťuje trvalé napětí a připnutím napětí na druhý vývod se ventil přesune na druhou stranu. Já osobně bych doporučil http://www.regulus.cz/cz/ventily-zonove.
Co se týká TUV, tak spotřeba je neúměrná a signalizuje problém. Určitě si nechte udělat revizi elektro! Já osobně bych to typoval na:
1) Ohřev bojleru není blokován vysokým tarifem. Natápí se i při vysoké sazbě, kdy je elektřina několikanásobně dražší.
2) Máte vhodného dodavatele elektřiny? Vhodnost tarifů (průběhů spotřeby) je pro chalupu a trvalé bydlení rozdílná. Dá se ušetřit i několik tisíc ročně.
3) Někde může být porušená izolace a může docházet k probíjení do země, aniž vypadne jistič. Poté platíte elektřinu, která není efektivně využitá. Izolační odpor vám efektivně změří jen profesionální elektrikář.
4) Totéž může platit i pro elektrickou spirálu v bojleru. Pokud je nevhodně jištěn, tak můžete při proreznutí spirály elektrolýzou vytvářet vodík a tím i bombu. A to taky spotřebuje hodně energie.
Jen pro info. Nenechávejte topenářům moc možností pro „lidovou“ tvořivost, protože to nedopadá moc dobře. Když je vytvořen projekt podle vašeho zadání, tak by se ho měl řemeslník držet. Poté nejsou možné žádné dohady, pokud něco nefunguje podle vašich představ.
Vážený pane Valtře, dlouho jsem se pral s Vašimi doporučeními, kterým věřím a s cenami regulací a udělal jsem kompromis, který jde napravit výměnou jednoho komponentu, jak Vám dále popíšu.
Musím říci, že jsem o této problematice nevěděl mnoho a proto jsem si nezjistil všechny náklady předem.
Chtěl jsem použít na vaši radu regulaci ADEX, servomotor a čtyřcestný ventil, z důvodu špatné rozvahy jsem po dotazu u výrobce ADEX, že jde touto regulací ovládat jakýkoli servoventil 24V zakoupil za 2200,- Kč novou bazarovou regulaci Komextherm se servomotorem a čidly, s tím, že pokud jednotka odejde koupím nový mozek adex1,1 a mechanické komponenty budou sloužit dál, jen s jinou regulací. Regulace po zapojení na stole dělá zatím dle návodu a základního nastavení co má a já pokud to vyjde ušetřil peníze se kterými jsem nepočítal.
Nechtěl jsem udělat, žádnou chybu a tak jsem zavolal doporučeného topenáře od dovozce kotle. Chtěl jsem udělat zapojení schéma od ADEXu s tím zónovým ventilem viz příloha. No a on mi řekl, že i když chci dobíjet bojler, mám čtyřcesťák, nemám samotíž, tak mi stačí jedno čerpadlo, které dá hned na výstup teplé z kotle, i když ve všech schématech je čerpadlo kresleno až za čtyřcesťákem a do kotlového okruhu dá čerpadlo a to bude sloužit jen na ohřev bojleru. Myslím si, že je toto zapojení špatné, že voda se vůbec nijak nesměšuje ve čtyřcestném ventilu.
Řídící jednotka kotle umí ovládat kotel a pak čerpadlo TV dále umí spínat TUV dle připojeného čidla TUV a tím chtěl spínat čerpadlo v kotlovém okruhu.
Myslím, že budu trvat na zapojení, viz příloha, ale potvrďte mi prosím správnost mích úvah, jsem opravdu přesvědčen, že topenářova cesta není správná a ve Váš úsudek věřím.
V zásadě jsou všechny schémata kresleny stejně, podobně a já věřím doporučení výrobců, chtěl jsem se Vás taky zeptat, jak jste se při nadřazené regulaci vypořádal s ovládáním čerpadel, myslím si, že čerpadlo TV by měla ovládat regulace kotle, protože čerpadlo se spíná i při mimořádných událostech, silovým výstupem TUV budu ovládat sekvenční ventil a čerpadlo kotlové malý okruh budu spouštět přes termostat na teplotu okolo 50 stupňů k ochraně zpátečky?
Samozřejmě, že vyšší řady ADEXu by mi toto čerpadlo ovládat uměly. Komextherm který mám, umí spínat jen to výstupní čerpadlo, ale já jsem přesvědčen, že to bych měl nechat kotli pro jeho pojistné funkce. Asi Vám mé úvahy musí připadat naivní, moc Vám děkuji za pomoc. Příloha: schéma kotel ADEX
Dobrý den, podle mého jste si Komexthermem nasadil blechu do kožichu.
Pokud je použit 4cestná klapka (ventil), tak je VŽDY potřeba dvou čerpadel. Jedno v okruhu topení. Druhé v kotlovém okruhu (toto může být osazeno v kotli). Čerpadlo může být jak na topné vodě, tak na vratné. Principiálně v tom není rozdíl, protože se jedná o uzavřený okruh, ale dává se do vratky, protože pokud dojde k přetopení kotle, tak horká voda nepoškodí čerpadlo. Pozor na zapojení vývodů 4cestné klapky! Čerpadlo v kotlovém okruhu též může sloužit pro zajištění průtoku přes bojler. Ovládání ohřevu bojleru může být uzavíracím ventilem nebo třetím čerpadlem.
Osobně si myslím, že topenář tam chce dát jedno čerpadlo a trojcestnou klapku na regulaci topné vody do topení a mechanický trojcestný ventil do vratné vody na udržování zpátečky. S Komexthermem to má logiku, protože neumí pořádně regulaci na prostor, ale topenářsky tomu moc nerozumím u automatického kotle bez akumulační nádrže.
Já osobně bych Komextherm nepoužil a topenářsky i regulačně bych osadil ADEX.
Příloha: V kotlovém okruhu stačí jedno čerpadlo. Osazení čerpadla na topné vodě není vhodné, ale je možné. Pro ohřev TUV jsem spíše pro uzavírací zónový ventil než pro další čerpadlo.
Každé „ojebání“ se vám dříve nebo později vrátí!
Dobrý večer, chápu Vaše výtky, já jsem vyšel z toho, že mi výrobce ADEX řekl, že jejich regulace dokáže ovládat servopohon Komextherm a jeho čtyřcestnou klapku, to znamená, že namontuju regulaci Komextherm s tím, že jí posléze vyměním za ADEX, ale směšovací armatura a servomotor zůstane stávající od Komexthermu. Budu měnit už jen řídící jednotku a připojovat nová čidla. ADEX samotný prodává i klapky i ventily Komexthermu a nemají s touto mechanikou špatné zkušenosti.
Co se týče toho, co mi říkal topenář ohledně zapojení, tak měl k seznámení všechny stavební kameny včetně čtyřcestného ventilu, jedno čerpadlo dal na horkou vodu před čtyřcesták a druhé na zpátečku kotle a to spínal z řídící jednotky kotle čidlem TUV a to mi přišlo podivné. To první spínal s řídící jednotky kotle TV, sekvenční ventil, nebo čerpadlo již nepotřeboval. Tak asi v kostce pro pochopení s úctou Petr.
Dobrý den, ano ADEX dokáže ovládat servopohon Komextherm, ale z mého pohledu: regulační klapka ESBE je lacinější, netěsnost je menší a i po delší době nekape. Servopohon Belimo je za stejné peníze a nestalo by se mi, že se za dva roky rozebere převodovka ;-) Ano, nic se nepoškodilo a pohon šel dát opět dohromady, ale ztratil jsem k němu důvěru, zvlášť když jsou lepší volby. Regulace neumí prostorové ovládání, jen letní osvit. Nevím jak nyní, ale před lety používaly součástky, které rychle stárly, a to vůbec nemluvím o přístupu, když jsem chtěl tehdy něco reklamovat. Snad Vás to moc nepozlobí.
Pozor na tohoto topenáře! To bude úderník :-D Osobně bych to předělal: Čerpadlo ve vratné vodě spínat z kotle. Čerpadlo v topné vodě, předělat na odbočku do TUV. Zase nejlépe do vratné vody. Pro lepší pochopení si uvědomte, že se jedná o uzavřený systém a co odteklo, to musí přitéct. Zónový ventil na TUV není potřeba, protože ho nahrazuje druhé čerpadlo (nezapomenout na zpětnou klapku). Čtyřcestný ventil řídit takovou regulací (myslím, že Komextherm takovou dělal – snad máte ten správný typ), aby brala v potaz přetopení kotle, teplotu vratné vody do kotle (regulace teploty vratné vody), případně teplotu topné vody do topení (ekvitermní regulace).
Vážený pane Valtře, to co jste mi psal o těsnosti čtyřcestných klapek Komextherm jsem si vzal k srdci a dal místo obyčejných o-kroužků jsem dal těsnící prvky z FPM odolné do teploty 200 stupňů. Děkuji Vám za pomoc a budu Vás informovat, jak jsem dopadl. Kostky jsou vrženy.
Vážený pane Valtře, topím již třetí den, to co funguje bez jediného problému je zatím jen směšovací armatura Duomix řízená Komexthermem, samozřejmě, že nevím jak dlouho, kotel topí taky jak má, ale problém mám asi v řídící jednotce ve funkci čerpadlo TUV, když připojím zónový ventil (který jsem osadil na potrubí k bojleru) do řídící jednotky, okamžitě se začne otevírat i když by tento výstup neměl být otevřen. Po sepnutí rozsvítí se zelená kontrolka čerpadlo TUV je výstup stále trvale pořád pod proudem, tak mi bojler nabíjí pořád, v nastavení jsem nic nenašel, nastavuje se jen horní mez.
Myslel jsem nejdříve, že je tam nějaký interval od do, ale není a to mě přivedlo zase k tomu Vámi chválenému Adexu, protože ten to v intervalu od do umí, což je myslím daleko ekonomičtější, mají i elektronický termostat s čidlem asi za 1200 Kč prostě bych nefunkční funkci TUV v řídící jednotce Titanic vypnul a nahradil jí elektronickým relé s teplotním čidlem Adex a byl bych na tom lépe. Necvičil bych jenom okolo té vrchní teploty, ale ve mnou přesně definovaném intervalu, co si o tom Myslíte?
Jinak čerpadlo kotlového okruhu jsem dal spínat přes příložný termostat na trubce, aby čerpadlo běželo jen, když je na zpátečce méně než 50 stupňů a potom jsem pochopil, jak by bylo pro mě výhodnější míti na TUV čerpadlo a zpětnou klapku, protože když otevřu zónový ventil, musím mít zároveň splněnou podmínku, že běží kotlové čerpadlo.
Zatím ale vodu nahřívám ručním sepnutím čerpadla a otevřením ventilu ručně. Tak to nevadí, a kdybych spřáhnul přívody tak se občas bude krátce dobíjet bojler, když bude třeba ohřát zpátečku, ale tato doba zatím nepřesáhla 2 minuty při venkovní teplotě okolo nuly, většinu času čerpadlo stojí. Kotlovou teplotu mám 60 stupňů. Nemam zatím žádnou jinou zkušenost, ale snad jsem to pochopil správně.
Dobrý den, k připojení zónového ventilu pro ohřev TUV se nemohu moc vyjadřovat, protože nevím (typ a jeho zapojení) který jste použil a též neznám zapojení v řídicí jednotce. Obecně se dá říci, že pokud se rozsvítí kontrolka pro výstup na C.W.U., tak je přítomno napětí (většinou 230V) pro otevření zónového ventilu nebo spuštění nabíjecího čerpadla. Seřadím-li možné příčiny špatné funkce podle možnosti výskytu, tak: změřte, jestli je výstup pod napětím i se zhasnutou kontrolkou – jestli ANO, tak nejspíše vadný výstup. Toto se může stát špatným zapojením, nebo přetížením spínacího prvku regulátoru. Pokud je to v pořádku, tak zkontrolujte zapojení a provozní napětí zónového ventilu. Zkontrolujte osazení snímače v bojleru. Tahle na dálku je to těžké diagnostikovat. Obecně lze říci, že ovládání ohřevu TUV jednoduchým regulátorem kotle bývá bez problémů a je hojně využíváno. Samozřejmě varianta s elektronickým termostatem od Adexu je provozně lepší a pokud se vám do toho chce investovat, tak ji doporučuji. Kotlové čerpadlo by mělo běžet vždy, pokud kotel hoří (na výstupu je více než 40°C, ale lepší řešení je určit provoz kotle komínovým termostatem), aby nedocházelo k místnímu přehřátí kotle (pokud není kotlový okruh řešen samotížně). Udržování teploty zpátečky by měl mít nastarosti regulátor a čtyřcestný ventil.
To co jste popsal, je s prominutím hrozný „bastl“. Tahle vám to nebude chodit ekonomicky, škodíte kotli a komfort topení taky bude nic moc.
Výborně, děkuju, za radu, kotlové čerpadlo bude běžet pořád. Toto zapojení, které mám, bylo popsáno v návodu na Komextherm a já Vám ho oskenuju, abyste viděl, co výrobce doporučuje, kotlové čerpadlo přes termostat na zpátečku, zónový ventil má pružinu a tak se po připojení proudu otevře a po odpojení zavře. Napájecí napětí je 230V jako výstup z jednotky Titanic. Bohužel na výstupu je proud pořád, těch 230V i když kontrolka nesvítí, když svítí tak taky. Takže závada, čidlo ukazuje teplotu bojleru a je vidět, když je bojler ohřátý el. naplno má 72 stupňů, což je reálné. Jinak v domě teplota kolísá + - jeden stupeň a noční pokles taky funguje, nastavil jsem asi 2 stupně. Nahradím tedy nefunkční výstup Adexem, TTUV který se mi provozně líbí a čerpadlo kotlového okruhu spustím trvale. Myslím, ale že některé Vaše znalosti by měl ten topenář znát a říci mi že dělám chybu, on jen bezmyšlenkovitě pospojoval, co jsem bez koudele spojil nanečisto. Pošlu Vám fotodokumentaci, ale trochu se bojím, že budete mít materiál do prezentace tak takhle ne pánové.
Dobrý den, no nejsem si jistý, jestli máte zakoupen správný typ a tím pádem se nedržíte špatného schématu. Jestliže není dostatečně vysvětlena funkce u Komexthermu, tak si přečtěte například návod k Adexu a pochopíte, jak to má fungovat.
Jestliže je výstup regulátoru Titanic stále sepnut, tak jsou nejspíše spečené kontakty relé. Jestliže jste neudělal zkrat, tak bych viděl výrobní závadu na tištěném spoji. Souhlasím s nasazením TTUV, i když obcházení problému mi je proti srsti.
Není topenář jako topenář a měl byste se poohlédnout po někom jiném.
Vážený pane Valtře kotlové čerpadlo jsem sepnul natrvalo a jednotku jsem opravdu přivedl do zkratu připojením starého kotlového čerpadla, u kterého byl přirezlý rotor, ale nebral jsem to nijak vážně, protože jednotka má tavnou pojistku a ta se ani nepřepálila. Vlastně teprve když jste se o tom zmínil mi to docvaklo. Přečetl jsem si znovu zmiňovanou pasáž o Komexthermu a možná jsem to špatně pochopil, přikládám. Dával jsem jí číst i topenáři a na základě jeho souhlasu jsem teprve koupil příložný termostat. Tak to už je druhá chyba, s tou jednotkou je to ale fatální, nenapadlo by mě, že pojistka nezafunguje.
Samozřejmě že jsem popsal závadu výrobci a poslal emailem, ale je to bez odezvy, proto mě napadlo to obejít to Adexem. Při napuštění systému zůstala větev na ohřev bojleru zavzdušněná a proto se nedalo jednoduše zjistit nefunkčnost když tu byl smluvní topenář od výrobce kotle. Nepoznal jsem, že po připojení kotle je ventil stále elektricky otevřen. Odvzdušnění se mi nepodařilo ani po odpojení trubky z bojleru, docílil jsem jen povodně v koupelně. Nakonec jsem musel zavřít větev před zónovým ventilem, přes víčko filtru namontovat kohout a protlačit to vodou z řádu zpátečním přívodem bojleru zpátky do kotle. Posílám přílohu a díky za rady.
Dobrý den, tyto regulátory mají jednu pojistku a ta není určena na ochranu zařízení (to ostatně ani jističe v bytě), ale pro ochranu vedení tj. abyste nevyhořel. Takže proud nebyl tak velký aby mohl ničit vedení, ale dost velký na to aby spekl relé.
Zaslané zapojení Komexthermu předpokládá samotížný kotlový okruh, proto tam není nakreslené čerpadlo ani termostat. Zde by bylo nejlepší koupit komínový termostat a tím spínat kotlové čerpadlo když kotel hoří. Stávající termostat by se měl namontovat na vratnou vodu a zapojit podle obrázku č.4 na obrázku Dsc_0314.jpg. Ten zkratuje snímač teploty do topné zóny, když je nízká teplota kotlové vody. Tím dojde k uzavření 4cestné klapky a kotel natápí jen sám sebe. Je vhodné použít termostat s minimální hysterezí 5-10°C, aby nedocházelo k častému cyklování klapky.
U bojleru naistalujte automatický odvzdušňovací ventil. Pokud jste s tím měl takové problémy, tak dříve nebo později se budou opakovat (bublinky kyslíku ve vodě).
Jen v rychlosti, díky za rady tak ta jednotka má pojistky dvě, ale to je stejně jedno, už je v kopru, musím jen říci, že ty čerpadla byl po letní odstávce běžný stav že přirezly ale takové fatální následky?
Automatický odvzdušnováky mám, ale trubka vede vodorovně podlahou a tam byl problém, metoda dopuštění kotle přes tento okruh se ale osvědčila. Ten termostat, o kterém píšete je pro mne zase vyšší dívčí a tak nastuduju, abych to pochopil.
Dobrý den, přireznutí čerpadla by to nemělo způsobit. Spíše chce jít do dokumentace regulátoru a zjistit maximální spínaní proud. Dále je důležité si uvědomit, že tento údaj je pro odporovou zátěž AC1. Starší motory (čerpadla) odebírají při startu troj až 6násobek štítkového proudu a jsou zátěž indukční. Takže najděte maximální spínaný proud výstupu C.W.U., vydělte ho šesti a musí být větší než štítkový údaj na čerpadle. Zde vidím toho zakopaného psa.
Automatický odvzdušňovák budete mít jen na jedné straně, jinak by k problému s bojlerem nemohlo dojít. To je též problém živelně napouštěných podlahovek laiky, takže ho dobře znám. Teď už by měl být klid, ale nevím, jestli nebudou problémy následovat později.
Každý termostat má nějakou hysterezi nebo diferenci. Termostat NEMŮŽE fungovat tak, že nastavíte například 40°C rozepne a už při 39,9999999999°C sepne. Takže je zaveden pojem hystereze, která definuje necitlivost výstupu na změny. Takže když bude mýt termostat hysterezi 2°C a nastavíte 40°C, tak při 41°C rozepne (sepne) a při 39°C sepne (rozepne). Čím větší hystereze tím méně spínání a opotřebení, ale větší nepřesnost regulace (teplota kolísá). Příložné termostaty se vyrábějí s hysterezí 1 až 10°C (nastavitelnou). Ve vašem případě doporučuji větší hysterezi.
Dobrý den, tak jsem trvale sepnutý výstup s řídící jednotky Titanic nahradil termostatem Adex TTUV a jsem s ním naprosto spokojen, zónový ventil se otevře až po poklesu o nastavenou teplotu. Nadřazené funkce řídící jednotky Titanic zůstaly plně funkční a tak jsem zachoval fci zapnutou i s propojeným čidlem do bojleru s tím, že jde použít fce navýšení teploty TUV, to znamená, že teplota kotlové vody se sčítá s teplotou navýšení TUV, takže když nastavím kotlovou teplotu na 55, mohu při nastavení navýšení po tuto dobu ohřívat vodu do bojleru +10 stupňů a to všechno ve spolupráci s Adex TTUV.
Samozřejmě jsem si vzal k srdci to, co jste psal o Vaší zkušenosti s ohřevem vody a tuto nadřazenou fci nevyužívám a pokud se příští rok změní platby za elektřinu, jak regulační úřad plánuje, bude se to klonit k tomu, aby se používal více ohřev elektrický, ale to mít více možností láká. Moc Vám děkuji za dokonalou podporu.
Odesílatel: kolej@seznam.cz
Poslední komentáře