Ekvitermní regulace

Ekvitermní regulace budov.

Ekvitermní regulace budovy

Regulace topné vody podle venkovní teploty

► CO JE TO EKVITERMNÍ KŘIVKA?

- ekvitermní křivka je závislost topné vody na venkovní teplotě a tím se udržuje konstantní teplota ve vytápěném prostoru. Čistě ekvitermní řízení se používá tam, kde není možnost osazení prostorového čidla. Z toho vyplívá, že se snažíme udržet stálou teplotu v místnostech při jakékoli venkovní teplotě. Pokud se teplota v místnostech hýbe, tak je špatně nastavená ekvitermní křivka a je nutno ji upravit podle tabulky

► NÁVOD NA LADĚNÍ EKVITERMNÍ KŘIVKY (viz. odkaz dole)

- z této tabulky by mělo být vše zřejmé, ale pro názornost jednoduché vysvětlení. Pokud je v místnostech stálá nižší nebo vyšší teplota, tak je celá ekvitermní křivka posazena dole nebo nahoře a musíme jí celou vzít a posunout určeným směrem tzv. paralelním posunem neboli KOREKCÍ. Pokud je v místnostech nižší nebo vyšší teplota jen při chladnějších (teplejších) venkovních teplotách a při teplejších (chladnějších) venkovních teplotách je stálá tak je ekvitermní křivka špatně nakloněna a musíme jí naklonit určeným směrem tzv. sklonem křivky neboli KŘIVKA. Z dole přiloženého schématu vše patrné.

► Na vyladění ekvitermní křivky, při topení podle venkovní teploty je vždy první věc, která se projeví na kvalitě regulace. V začátcích jsem po uživateli chtěl, aby zadával křivku ve dvou bodech (tj. 4 parametry) což se projevilo jako pro neznalého problému dost obtížné.(PDF eq_str) Následně jsem vytvořil matici 3 bodů (při 31°C,0°C,-30°C venkovní teploty)uživatel zadává jen číslo křivky.(PDF eq_nov) Pro doladění křivky jsem použil paralelní posun křivky tz. KOREKCI.Pomocí těchto dvou parametrů by měl být uživatel schopen doladit tepelnou pohodu dle objektu. Pro snazší orientaci jsem vytvořil tabulku pro upravování křivky. Tabulka je přehledná a jednoduchá a i úplný laik je podle ní schopen křivku doladit.(PDF návod na ladění křivky) Třetí parametr, který se mi zdál důležitý je odstavení od venkovní teploty. Vypínání s hysterezí se mi zdálo nevyhovující, a proto jsem to vyřešil jinak str. VLIV budovy

F1:     Křivka:                    sklon ekvitermní křivky
F2:     Korekce:                rovnoměrný posuv ekvitermní křivky
F3:     Vyp od venku:       odstavení okruhu od venkovní teploty
            (odstavení je závislé na nárůstu venkovní teploty v čase – vliv akumulace tepla v budově)

Topné křivky radiátory Topné křivky podlahové topení

 

 

 

 

Soubory: 

Ekvitermní regulace, křivka

   Dobrý den pane Valter, již tři měsíce mám doma nový kotel s ekvitermním řízením. Můj problém je ten, že nemohu neustále najít vhodnou křivku. Vaše odpovědi na různé dotazy jsem si pročetla, hodně jsem díky nim pochopila (do pořízení kotle mně ekvitermní řízení nic neříkalo) a radami se zkoušela řídit, ale ve výsledku křivku pořád nemám. Neustále se motám do kolečka. Ve stručném návodu k termostatu toho bohužel není moc popsáno. Aspoň ne pro mě, abych to pochopila. Myslím si, že jsem hodně blízko, ale někde dělám chybu. Takže k věci. Topenář nám nastavil křivku u radiátorového systému na doporučení výrobce na 1 a korekci odhadem na 9 a na termostatu teplotu 22,5C. Ve výsledku jsme přetápěli na 25,0C Na radu topenáře zvednuta korekce na 18 natopeno přes 24C. Pak nám bylo řečeno, že všichni s tímhle kotlem topí na křivku 0,8. tak jsme přešli na 0,8. Začala jsem testovat postupně tuto křivku opět přetápění. Dle vaší tabulky jsem tedy šla ještě níž na 0,7, zdálo se, že jsem konečně našla, co hledám, i když vím, že jsem na hodnotách podlahového vytápění. Problém však nastal, když se oteplilo a hodnoty venku byly nad nulou, termostat začal nedotápět. V přízemí to nebylo tak citelné, ale v patře už 1C méně byl poznat. Dva dny jsem zkoušela najít křivku nastavenou na 20C 24 hod (0,7/ k8) a zdálo se, že by mohla vyhovovat. Výsledná teplota 23,8C. Ještě jsem porovnávala termostat s rtuťovým teploměrem a termostat ukazuje asi o 0,5C vice. A kdykoliv se kolem něho jenom projde okamžitě reaguje a zvedá teplotu. Po dvou dnech na 20C jsem opět nastavila 22,5C a nechala korekci 8. Teplota necelých 24C, ale hodně citlivá, na jakoukoliv reakci.
 a) Je správný postup mého nastavení? V příspěvku píšete, že nastavená teplota nahrazuje korekci. Když logicky přemýšlím, tak tím pádem mám korekci zdvojnásobenou nebo ne.
 b) Když nechám nastavenou teplotu 22,5 a korekci 0, tak žádná korekce neprobíhá a termostat se neřídí venkovním čidlem?
   Dnes jsem zkusila v hysterezi nastavit kromě nastavené hodnoty 0,5 nastavit i korekci teploty -0,4C, abych srovnala teploměry. Teplota je ustálená na 23,3C a nastavená na 22,7C a ani se nehne. Křivka je na 0,7/ k 2, což by bylo fajn, kdyby zase nechyběl stupeň na patře.
 c) Co jsem nastavením korekce teploty způsobila?
 d) Kdy se využívá posun ekvitermní křivky? Topenář mně řekl, že s tím nemám vůbec hýbat, že neví, co to dělá. Já to zkusila a snižuje, zvyšuje to teplotu vody.
 e) Pokud má kotel nádrž, je lepší topit na stálou teplotu celý den nebo jet i na noční teplotu?
Popis topného systému:
 Zplynovací kotel na dřevo Blaze Green 18 lambda SVT 32032 výrobní č.2460170178
 Regulátor eco MAX 860 D3 výrobní číslo 1007502463
 Venkovní čidlo CT6P umístěno na severní straně domu pod střechou přístřešku
 Termostat eco Ster90 pro regulátory ecoMAX – výrobní číslo neznám
 Aku nádrž 1034 l, bojler 200 l, vytápění bez priority
 Výkon kotle nastaven na 50%, teplota kotle 85C, teplota TUV 55C
 Topení – litinové radiátory článkové Calor, 14 ks, oběh nucený, čerpadlo, na některé radiátory nasazeny termostatické hlavice Heimeier K M30
Popis objektu:
 RD 9,4m * 9,6 m, společná jižní strana s druhým domem (dvojdomek), severní strana štítová bez oken. Dům je celý podsklepený, přízemí kuchyně, jídelna a obyvák propojené, podkroví 3 pokoje + příslušenství.
 Zdivo – 30 cm plynosilikátové tvárnice + 3cm polystyrén a přizdívka kantka z vnější strany, na severní straně nově dodělaná izolace 8 cm polystyrén +fasáda, okna plastová dvojskla 12 let stará. Strop od sklepa hurdy, škvárobeton, 3 cm polystyren, betonový potěr, podlahy – vinylová, dřevěné parkety a dlažba. Nad podkrovím – dřevěný záklop, v pokojích rákos, omítka, ve stropě skelná vata 8 cm + na záklopu 8 cm polystyrenu + škvárobeton na půdě. Střecha tašková.
   Dům je obýván celoročně, dopoledne není přes týden nikdo doma. Děkuji Vám předem za ochotu.

Modulace Vitodens 050-W

   Dobrý deň , obraciam sa na vás s prosbou o radu. Mám nainštalovaný plynový kotol Viessmann Vitodens 050-W B0HA25, moja predstava bola, že ho budem využívať s ekvitermickou reguláciou, alebo teda, že bude pracovať a kúriť sám podľa vonkajšej teploty. Po inštalácii zariadenia som sa teda spýtal, že ako to bude fungovať a odpoveď´ kúrenárskej firmy bola, že ešte treba dokúpiť snímač vonkajšej teploty. Snímač sa teda dokúpil a zapojil ku kotlu a to bolo všetko. Po sledovaní správania kotla v nainštalovanej aplikácii som však nevidel žiadny rozdiel. Teplota vykurovacieho okruhu bola stále len pekne nastavená na 50 stupňov ako aj v režime predtým on/off .
   Po prečítaní rôznych článkov som sa rozhodol, že pripojím ovládanie OpenTherm aby sa to teda dalo ovládať pomocou vonkajšej teploty. Rozhodoval som sa medzi Elektrobock PT52 a SALUS RT520. Nakoniec som zakúpil Salus RT520 pripojený na OT komunikáciu ku kotlu v menu kotla aktivovaná položka 14 riadenie OpenTherm. Všetko nabehlo a funguje, avšak v aplikácii na mobilnom telefóne keď´ kotol začne kúriť vodu vykurovacieho okruhu ukazuje že kúri napríklad na 51,8 stupňov a modulácia vystúpa až na 100% a tak potom aj zostane.
Moja otázka je, je to normálny stav? tá modulácia tak vysoko? a to je vonkajšia teplota 5 stupňov. Alebo by bol predsa len vhodnejší ten Elektrebock PT52? Ďakujem za odpoveď.

Nastavení equitermni křivky

   Dobrý den, jen při vyšších venkovních teplotách je v místnosti chladno. Píšete, snížit křivku a zvýšit korekci. Co to znamená konkrétně v mém případě? Co snížit a co zvýšit? Předem děkuji.

Nastaveni ekvitermní křivky kotle 2

   Dobrý den, zdravím vás z minulosti problém, že kotel přetápí a vyřešili jsme ho k mé spokojenosti. Nyní opět začal přetápět z ničeho nic. Mám takový pocit, že už to začalo dělat minulou topnou sezónu potom co odjel servisák, ale s ničím se nehýbalo. Neumím si to vysvětlit. Nemohl by to být třeba zanesený magnetický filtr, nebo co bych měl překontrolovat?

Dotaz na zapojení Protherm Panter Condens 25 KKV

   Dobrý den, mám dotaz. Mám kotel Protherm Panter Condens 25 KKV ovládaný ekvitermní regulací. Dále na rozvaděči podlahového topení mám několik elektrických hlavic typu „Bez proudu Otevřeno“. Mám vypínače, zapnutím hlavic vypnu topení v příslušném okruhu, typicky obývák, když se topí v krbových kamnech. To, co mi vadí je, že zapnuté hlavice jsou pod proudem, když se netopí. Je to sice pár watt, ale zbytečných.
   Mám dotaz, dá se najít na kotli výstup 24 V nebo 220V, který signalizuje, že topení právě běží, který bych pak vytáhnul do relé. Napadá mne přeměřit přívody na 3C ventil (24V), přepne výstup z kotle se do okruhu, nebo případně čerpadlo (220V), v kotli mám nastavené, že čerpadlo běží jen když se topí (s doběhem). Dotaz, není tam již něco rovnou na některém z konektorů či není nějaký jiný možný postup?

Stránky