Ekvitermní regulace

Ekvitermní regulace budov.

Ekvitermní regulace budovy

Regulace topné vody podle venkovní teploty

► CO JE TO EKVITERMNÍ KŘIVKA?

- ekvitermní křivka je závislost topné vody na venkovní teplotě a tím se udržuje konstantní teplota ve vytápěném prostoru. Čistě ekvitermní řízení se používá tam, kde není možnost osazení prostorového čidla. Z toho vyplívá, že se snažíme udržet stálou teplotu v místnostech při jakékoli venkovní teplotě. Pokud se teplota v místnostech hýbe, tak je špatně nastavená ekvitermní křivka a je nutno ji upravit podle tabulky

► NÁVOD NA LADĚNÍ EKVITERMNÍ KŘIVKY (viz. odkaz dole)

- z této tabulky by mělo být vše zřejmé, ale pro názornost jednoduché vysvětlení. Pokud je v místnostech stálá nižší nebo vyšší teplota, tak je celá ekvitermní křivka posazena dole nebo nahoře a musíme jí celou vzít a posunout určeným směrem tzv. paralelním posunem neboli KOREKCÍ. Pokud je v místnostech nižší nebo vyšší teplota jen při chladnějších (teplejších) venkovních teplotách a při teplejších (chladnějších) venkovních teplotách je stálá tak je ekvitermní křivka špatně nakloněna a musíme jí naklonit určeným směrem tzv. sklonem křivky neboli KŘIVKA. Z dole přiloženého schématu vše patrné.

► Na vyladění ekvitermní křivky, při topení podle venkovní teploty je vždy první věc, která se projeví na kvalitě regulace. V začátcích jsem po uživateli chtěl, aby zadával křivku ve dvou bodech (tj. 4 parametry) což se projevilo jako pro neznalého problému dost obtížné.(PDF eq_str) Následně jsem vytvořil matici 3 bodů (při 31°C,0°C,-30°C venkovní teploty)uživatel zadává jen číslo křivky.(PDF eq_nov) Pro doladění křivky jsem použil paralelní posun křivky tz. KOREKCI.Pomocí těchto dvou parametrů by měl být uživatel schopen doladit tepelnou pohodu dle objektu. Pro snazší orientaci jsem vytvořil tabulku pro upravování křivky. Tabulka je přehledná a jednoduchá a i úplný laik je podle ní schopen křivku doladit.(PDF návod na ladění křivky) Třetí parametr, který se mi zdál důležitý je odstavení od venkovní teploty. Vypínání s hysterezí se mi zdálo nevyhovující, a proto jsem to vyřešil jinak str. VLIV budovy

F1:     Křivka:                    sklon ekvitermní křivky
F2:     Korekce:                rovnoměrný posuv ekvitermní křivky
F3:     Vyp od venku:       odstavení okruhu od venkovní teploty
            (odstavení je závislé na nárůstu venkovní teploty v čase – vliv akumulace tepla v budově)

Topné křivky radiátory Topné křivky podlahové topení

 

 

 

 

Soubory: 

Dotaz ohledně nastavení ekvitermního regulátoru

   Dobrý den, měl bych na vás dotaz ohledně nastavení ekvitermního regulátoru. Bydlím v RD se zateplenou půdou a vyměněnými okny s obytnou plochou 2 x 130 m2, kde jsou ze 2/3 (v obytné části) domu radiátory a ve zbytku je podlahové topení. Výrobce zdroje tepla uvádí, že pro podlahovky nastavuje teplotní gradient na hodnotu od 0,4 do 0,7 a v případě radiátorů na hodnotu od 0,9 do 1,2, takže počítám, že bych měl teplotní gradient nastavit na hodnotu kolem 1. Na jakou hodnotu bych měl v tomto případě nastavit korekci teploty (patní hodnotu teploty – rozsah 15 až 90)?
Poznámka: Tepelné ztráty domu jsou v rozmezí od 15 do 20 kW a venkovní teplota (od prosince (včetně) do dubna (včetně)) v rozmezí -10 až 0 stupňů Celsia (rok 2022). Uvažuji o průměrné teplotě (v zimě) v obytné části domu rovné 21 stupňů Celsia (+- 0.5 stupňů Celsia)!
   V příloze e-mailu posílám závislost topné vody (na zpátečce) - y na venkovní teplotě – x daného topného systému.

Vaillant, ekvitermní regulace

   Vážený pane Valtere, dovoluji se na Vás obrátit s několika otázkami. Pořídili jsme před pár dny ekvitermní regulaci, nyní ladíme a sledujeme nastavení (asi není pro to ideální doba, protože venkovní teploty odpoledne jsou i přes 22 st, noční okolo 10st). Zdá se, že se to asi vyladit podaří, ale navzdory pátrání mi není jasných několik zřejmě základních principů, a těch se týkají dotazy. Před 14 dny jsem ani netušila, že nějaká regulace existuje a kterak to vlastně všechno dohromady funguje. Byla bych moc ráda, pokud byste si našel čas a pomohl mi trochu osvětlit toto šero.
Kotel: Vaillant ecoTEC pro VU 246/5-3 (H-INT II) R6
Ekvitermní regulace multiMATIC VRC 700/6
Návod k instalaci: https://www.vaillant.cz/media/neuer_ordner_3/neuer_ordner_4/multimatic/installation_instruction_22/0020262572_01.pdf
Návod k obsluze: https://www.vaillant.cz/media/neuer_ordner_3/neuer_ordner_4/multimatic/operating_instruction_22/0020262541_01.pdf
   Cihlový, plně podsklepený dům z roku 1960, nezateplený, ale vyměněná okna (eurookna, dvojsklo), nezateplená půda. Obytná plocha: přízemí 66 m2 + patro 66 m2 – propojena otevřeným schodištěm, bytové jednotky nelze oddělit. Objem otopné soustavy 420l. Radiátory litinové, pouze v koupelnách a 1 obývacím pokoji plechové. Termohlavice pouze na plechových tělesech + na jednom litinovém tělese v ložnici v patře. Ostatní tělesa mají staré kohouty (O-Z) Přízemí se nyní neobývá, ale vytápí. Regulace je nainstalována v patře v obýváku s 2 plechovými topeními, hlavice jsou plně otevřené V dolní koupelně hlavice zavřená, v horní koupelně hlavice nastavená na 3, v ložnici hlavice nastavená na 3. Křivka 1.1 požadovaná pokojová teplota den 22°C, noc 17°C, režim připojení pokojové teploty: připojený, režim Auto vyp je Noční tep. Zde jsou prosím dotazy:
 1/ Existuje optimální rozsah teplot výstupní vody z hlediska kotle, tj. optimálního chodu, spotřeby, životnosti apod.?
 2/ Existuje optimální rozdíl teplot výstupní a vstupní vody z hlediska kotle, tj. optimálního chodu, spotřeby, životnosti apod.? A má smysl (případně je bezpečné) se snažit tento rozdíl regulovat (nastavením výkonu čerpadla), když na tento rozdíl mají zcela jistě vliv i další veličiny, jako samotná výstupní teplota (čím vyšší, tím větší rozdíl), nastavená požadovaná teplota (čím vyšší, tím menší rozdíl), typ radiátorů, průměr trubek, výška domu/tlak v potrubí apod.? Provádí kotel nějakou regulaci sám, a pokud ano podle čeho? Nebo je výkon čerpadla konstantní? Nyní rozdíl teplot je cca 6°C (sledováno při různých teplotách vody).
 3/ Regulátor multiMATIC VRC 700/6, návod k instalaci, kapitola 7.7.16, str.15, nastavení „Připojení pokojové teploty“ https://www.vaillant.cz/media/neuer_ordner_3/neuer_ordner_4/multimatic/installation_instruction_22/0020262572_01.pdf
  a/ Pokud připojím do regulace pokojový termostat v režimu „Připojený“, požadovaná teplota v místnosti (která se použije pro regulaci dle topné křivky) se zvýší o rozdíl mezi nastavenou a skutečnou teplotou místnosti. Jak často se to vyhodnocuje? Pokud jednou, pak ve kterém okamžiku (např. jen při zapnutí funkce)? Nebo opakovaně v nějakých intervalech (pokud ovšem v intervalech, nebyl by prakticky žádný rozdíl oproti nastavení v režimu „termostat“, protože rozdíl se bude po vyrovnání teplot blížit 0)?
  b/ Pokud připojím do regulace pokojový termostat v režimu „termostat“, znamená to opravdu, že vyhodnocování skutečné teploty místnosti (a tedy zvýšení požadované teploty v místnosti o rozdíl mezi nastavenou a skutečnou teplotou místnosti při každém vyhodnocení) se vypne, pokud je skutečná teplota o 0,1875 stupňů Celsia (3/16 Kelvina = 3/16 Celsia = 0,1875 st.C) vyšší než nastavená? A zase zapne, pokud je skutečná teplota o 0,125 st.C (2/16 Kelvina = 2/16 Celsia = 0,125 st.C) nižší než nastavená? Jaký má toto nastavení smysl, když rozdíl se bude v takovém rozsahu regulace v podstatě blížit 0?
 4/ Je pravda, že z hlediska životnosti kotle je nejoptimálnější, pokud topí spíše kontinuálně a méně (tj. neohřívá vodu nárazové na vyšší teploty s následným vypnutím)? Jaká je ale závislost spotřeby plynu na teplotě výstupní vody (tj. lze např. porovnat, zda kontinuální ohřívání/udržování vody na 30 st.C po dobu 10h spotřebuje stejný objem plynu jako ohřev vody na 60 st.C po dobu 5h)?
Mockrát Vám děkuji za případné odpovědi.

Nastaveni Baxi v novostavbě

   Dobrý den, mám novostavbu (bungalov 130 m2) cihla + PS, 450 mm, strop 40 cm PUR pěna. Okna hliník. Podlahové topení - 10 větví. kotel má jeden okruh, a ex. zásobník na TUV. Již třetí zimu obýván.
   Do doby, než jsme neměli omítnutou fasádu, jsem nějak nepociťoval, že by dům, tak moc přetápěl. Ale nemohu se dobrat tomu, aby v případě, že se venku zvýší teplota vytápění netopilo. Mám plynový kotel Baxi platinum 1.18, s venkovním čidlem siemens a WIFI prostorovou jednotkou (umístěna v největší místnosti – obývák). Nevím, zda parametry, co mám jsou nastaveny správně, sice je nastavoval řemeslník, co nám dělal topení, ale nějak to teď nefunguje. Dům je standardně vytopen na více jak 24,5 st. což nepožaduji a optimální je tak nějak na 22,5. Nemám ani nějakou velkou spotřebu plynu – cca 700 m3/rok. Zkoušel jsem nastavit i vliv termostatu ale, když byla zima a mrzlo, tak to bylo tak nějak ok, ale teď jak jsou ty teploty vysoké, tak se mi to nedaří. Toto jsem opsal z Technika z ovládací jednotky:

Kotel netopí podle topné křivky

   Dobrý den, narazil jsem na vaše stránky, a měl bych takový dotaz ohledně plynového kotle Vaillant Ecotec Plus 146/5-5 a regulace multiMATIC 700. Mám podlahové topení s vše nastaveno podle projektové dokumentace, ale problém je, že při nastavení ekvitermní regulace, bez užívání vnitřní teplo. Mám nastavenou křivku pro topení 0,4 teplotě 0 stupňů, při které by mělo jít do podlahy voda o teplotě 32 stupňů. Bohužel kotel jede, ale bohužel o 3 stupně více než by měl. Kotel by už dávno neměl topit, pokud dobře chápu. Nevíte prosím, co by mohli kde nastavit. Děkuji moc za odpověď.

Regulace bez prostorového přístroje

   Dobrý den pane Valtere, jsem už zoufalý z neschopnosti korektně zregulovat chod plynového kotle, tak se zkusím obrátit na skutečného odborníka:
Objektem je zateplený před pár roky zrekonstruovaný rodinný dům, suterén s podlahou cca 120cm pod terénem, přízemí cca 150cm nad terénem, každé patro cca 100m2.. Podlahové teplovodní topení pouze s mechanickou regulací, bez termohlavic, v každém patře cca 10 okruhů + žebříky v koupelnách. Plynový kotel Baxi luna platinum 1.24, celý dům napojen na jeden topný okruh. Připojeno externí ekvitermní čidlo (tuším QAC34, ale to asi není podstatné) a obslužná jednotka QAA75. Tepelná ztráta není spočítána, odhaduji na cca 6kW. Kotel je asi předimenzován, projektant ho tak navrhl kvůli rychlému ohřevu 120l zásobníku.
   Kotel je umístěn v suterénu v technické místnosti. Suterén byl původně obýván, takže QAA75 je umístěn zde v kdysi nejchladnější místnosti. Nyní suterén obýván není, ale vytápěn je a musí být kvůli riziku plísní. Větrá se zde minimálně. Horní patro obýváno je. Průtoky okruhy mám nastaveny tak, že je udržována shodná teplota v celém domě s výjimkou ložnice, kde je mírně nižší. Aktuálně mám nastavené na kotli hodnoty takto: Provoz automatický; časový program je na komfortní teplotu 24h; komfortní teplota (710) 15,5°C; útlumová teplota (712) 15,0°C; min náběh topné vody (740) na 17°C; max náběh topné vody (741) na 32°C; strmost křivky (720) 0,26; posun křivky (721) -4,5; adaptace křivky (726) vyp; vliv prostoru (750) --%; další parametry případně doplním.
   Problém a co jsem zkoušel: Už delší dobu bojuji s tím, že kotel sice topí dobře, ale konstantně přetápí o 3-5 stupňů, takže v domě je vedro. Dokud byl suterén obývaný, byla vnitřní jednotka používána a parametr 750 nastaven na 20%. V obou patrech se větralo a byl zde provoz, takže kotel topil dobře a jen občas v jednom z pater bylo trochu tepleji.
   Ve chvíli, kdy se suterén přestal používat, nastal problém – kotel netopil skoro nikdy, protože teplota zde klesala velmi málo kvůli absenci větrání. Zkusil jsem snižoval vliv prostoru až na minimum a problém to pochopitelně otočilo, kotel nezačal nikdy topit, dokud teplota v místnosti s jednotkou neklesla pod nastavenou komfortní teplotu, což trvalo i týden a nahoře bychom umrzli.
   Jednotku jsem tedy vyřadil vypnutím vlivu prostoru a snažím se kotli vysvětlit, aby topil na nižší teplotu, což se mi už dvě sezóny nedaří mu vysvětlit. Začínal jsem s 710 - 21,5, 712 - 20, 720 - 0,7, 721 - 0°, 726 - zap, 741 - 42° (takto byl kotel nastaven původně technikem).
   Jako první jsem přenastavil časový program na 24h denně, protože útlumová teplota vedla k tomu, že ráno bylo v domě zima a večer horko. Toto pomohlo alespoň v tom smyslu, že je teplota téměř konstantní. Postupně jsem upravil křivku na plošší, protože dům býval s vyšší křivkou při vyšších venkovních teplotách ještě více přetopen. Adaptaci topné křivky jsem po čase vypnul, nemělo to na nic vliv. Nakonec jsem se snažil teplotu celkově snížit posunem topné křivky dolů (více než 4,5 snížit nejde) a snížením komfortní teploty, nicméně mi připadá, že to má jen velmi malý vliv.
   Vidíte nějakou možnost, jak kotli vysvětlit, aby pouze s pomocí venkovního čidla do topení konstantně posílal vodu o několik stupňů nižší? Aktuálně mám vypozorováno, že teplota kotle je neustále 25-27°.
   V zásadě bych chtěl křivku někde v rozmezí 0,25 - 0,45, jen posunutou ještě níže než o 4,5. Je mi jasné, že kotel může začít cyklovat (i když by při modulaci 1:10 nemusel), ale pokud to nebudou stovky startů denně, nemělo by to snad vadit. Případně bych nechal snížit minimální výkon hořáku.
   Mne už napadá jen radikálně snížit 741, ale to asi řešení není, až bude venku -20, nemusí to stačit. Určitě by bylo řešení přesunout QAA75 do horního patra a zapnout vliv prostoru na nějakou rozumnou hodnotu, ale to je technicky dost problematické.
   Jen pro úplnost – měl jsem tu už několik servisních techniků na údržbu kotle, z nichž nejméně jeden se údajně v regulaci pro Baxi "vyznal". Jejich rada byla ve všech případech stejná – nastavte si časový program jen na pár hodin denně. To pokládám za nesmysl jednak z ekonomického hlediska, tak komfortního (budu mít většinu dne studenou podlahu a pár hodiny pak zbytečně moc teplou). Předem moc děkuji

Ekvitermická regulácia bez vplyvu prostredia

   Dobrý deň, vlastním KK Geminox s priestorovým regulátorom QAA73.110 a vonkajším čidlom teploty QAA34. V režime ekvitermickej regulácie som vypol vplyv priestoru na riadku 75 a adaptáciu dal na neúčinnú, spin. dif. prostoru 0.5, typ budovu som dal na ťažká, požadovanú teplotu v dome som dal na 22, avšak neviem docieliť tuto teplotu, vždy dosiahne iba hodnotu 21,5. Strmosť krivky sa snažím posúvať od c.5 vyššie, v súčasnosti som už na krivke 7.5 a teplota vykurovacej vody z kotla dáva 38 stupňov pri vonkajšej teplote 0 stupňov a stále nedosiahne tých 22 požadovaných. V nastaveniach mám nastavenú min. teplotu topnej vody 25 stupňov a maximálnu teplotu 50 stupňov. V dome mam 10 okruhov iba podlahového kúrenia s jedným vývodom v kúpeľni na rebrinový radiátor. Podľa projektu som našiel že tepelne straty domu boli vypočítane na cca 8kW pri teplote asi -15 stupňov. Chcem nastaviť pre môj dom čo najvhodnejšiu vykurovaciu krivku, a až následne by som zapol vplyv priestoru pripadne i adaptáciu vykurovacej krivky. Chcem docieliť aby mi kotol ak dosiahne požadovanú teplotu, pripadne ju prekúri na 22,5 tak aby vypol. Takto ide stále a ani požadovanú teplotu nedosiahne. Posun krivky mam.0.0, tu pri týchto vonkajších teplotách okolo 0 zatiaľ asi nemá význam posúvať, kým nedosiahnem. Optimálnu strmosť. Kotol ma výkon 2,4-17kW. Prosím o radu, či idem na to správne a či mám pokračovať v strmosti krivky stále na vyššie hodnoty až kým kotol nenakúri tých požadovaných 22 stupňov cca za 3-4h? Ďakujem vopred za odpoveď.

Stránky