Ekvitermní regulace

Ekvitermní regulace budov.

Ekvitermní regulace budovy

Regulace topné vody podle venkovní teploty

► CO JE TO EKVITERMNÍ KŘIVKA?

- ekvitermní křivka je závislost topné vody na venkovní teplotě a tím se udržuje konstantní teplota ve vytápěném prostoru. Čistě ekvitermní řízení se používá tam, kde není možnost osazení prostorového čidla. Z toho vyplívá, že se snažíme udržet stálou teplotu v místnostech při jakékoli venkovní teplotě. Pokud se teplota v místnostech hýbe, tak je špatně nastavená ekvitermní křivka a je nutno ji upravit podle tabulky

► NÁVOD NA LADĚNÍ EKVITERMNÍ KŘIVKY (viz. odkaz dole)

- z této tabulky by mělo být vše zřejmé, ale pro názornost jednoduché vysvětlení. Pokud je v místnostech stálá nižší nebo vyšší teplota, tak je celá ekvitermní křivka posazena dole nebo nahoře a musíme jí celou vzít a posunout určeným směrem tzv. paralelním posunem neboli KOREKCÍ. Pokud je v místnostech nižší nebo vyšší teplota jen při chladnějších (teplejších) venkovních teplotách a při teplejších (chladnějších) venkovních teplotách je stálá tak je ekvitermní křivka špatně nakloněna a musíme jí naklonit určeným směrem tzv. sklonem křivky neboli KŘIVKA. Z dole přiloženého schématu vše patrné.

► Na vyladění ekvitermní křivky, při topení podle venkovní teploty je vždy první věc, která se projeví na kvalitě regulace. V začátcích jsem po uživateli chtěl, aby zadával křivku ve dvou bodech (tj. 4 parametry) což se projevilo jako pro neznalého problému dost obtížné.(PDF eq_str) Následně jsem vytvořil matici 3 bodů (při 31°C,0°C,-30°C venkovní teploty)uživatel zadává jen číslo křivky.(PDF eq_nov) Pro doladění křivky jsem použil paralelní posun křivky tz. KOREKCI.Pomocí těchto dvou parametrů by měl být uživatel schopen doladit tepelnou pohodu dle objektu. Pro snazší orientaci jsem vytvořil tabulku pro upravování křivky. Tabulka je přehledná a jednoduchá a i úplný laik je podle ní schopen křivku doladit.(PDF návod na ladění křivky) Třetí parametr, který se mi zdál důležitý je odstavení od venkovní teploty. Vypínání s hysterezí se mi zdálo nevyhovující, a proto jsem to vyřešil jinak str. VLIV budovy

F1:     Křivka:                    sklon ekvitermní křivky
F2:     Korekce:                rovnoměrný posuv ekvitermní křivky
F3:     Vyp od venku:       odstavení okruhu od venkovní teploty
            (odstavení je závislé na nárůstu venkovní teploty v čase – vliv akumulace tepla v budově)

Topné křivky radiátory Topné křivky podlahové topení

 

 

 

 

Soubory: 

Modulace Vitodens 050-W

   Dobrý deň , obraciam sa na vás s prosbou o radu. Mám nainštalovaný plynový kotol Viessmann Vitodens 050-W B0HA25, moja predstava bola, že ho budem využívať s ekvitermickou reguláciou, alebo teda, že bude pracovať a kúriť sám podľa vonkajšej teploty. Po inštalácii zariadenia som sa teda spýtal, že ako to bude fungovať a odpoveď´ kúrenárskej firmy bola, že ešte treba dokúpiť snímač vonkajšej teploty. Snímač sa teda dokúpil a zapojil ku kotlu a to bolo všetko. Po sledovaní správania kotla v nainštalovanej aplikácii som však nevidel žiadny rozdiel. Teplota vykurovacieho okruhu bola stále len pekne nastavená na 50 stupňov ako aj v režime predtým on/off .
   Po prečítaní rôznych článkov som sa rozhodol, že pripojím ovládanie OpenTherm aby sa to teda dalo ovládať pomocou vonkajšej teploty. Rozhodoval som sa medzi Elektrobock PT52 a SALUS RT520. Nakoniec som zakúpil Salus RT520 pripojený na OT komunikáciu ku kotlu v menu kotla aktivovaná položka 14 riadenie OpenTherm. Všetko nabehlo a funguje, avšak v aplikácii na mobilnom telefóne keď´ kotol začne kúriť vodu vykurovacieho okruhu ukazuje že kúri napríklad na 51,8 stupňov a modulácia vystúpa až na 100% a tak potom aj zostane.
Moja otázka je, je to normálny stav? tá modulácia tak vysoko? a to je vonkajšia teplota 5 stupňov. Alebo by bol predsa len vhodnejší ten Elektrebock PT52? Ďakujem za odpoveď.

Nastavení equitermni křivky

   Dobrý den, jen při vyšších venkovních teplotách je v místnosti chladno. Píšete, snížit křivku a zvýšit korekci. Co to znamená konkrétně v mém případě? Co snížit a co zvýšit? Předem děkuji.

Nastaveni ekvitermní křivky kotle 2

   Dobrý den, zdravím vás z minulosti problém, že kotel přetápí a vyřešili jsme ho k mé spokojenosti. Nyní opět začal přetápět z ničeho nic. Mám takový pocit, že už to začalo dělat minulou topnou sezónu potom co odjel servisák, ale s ničím se nehýbalo. Neumím si to vysvětlit. Nemohl by to být třeba zanesený magnetický filtr, nebo co bych měl překontrolovat?

Dotaz na zapojení Protherm Panter Condens 25 KKV

   Dobrý den, mám dotaz. Mám kotel Protherm Panter Condens 25 KKV ovládaný ekvitermní regulací. Dále na rozvaděči podlahového topení mám několik elektrických hlavic typu „Bez proudu Otevřeno“. Mám vypínače, zapnutím hlavic vypnu topení v příslušném okruhu, typicky obývák, když se topí v krbových kamnech. To, co mi vadí je, že zapnuté hlavice jsou pod proudem, když se netopí. Je to sice pár watt, ale zbytečných.
   Mám dotaz, dá se najít na kotli výstup 24 V nebo 220V, který signalizuje, že topení právě běží, který bych pak vytáhnul do relé. Napadá mne přeměřit přívody na 3C ventil (24V), přepne výstup z kotle se do okruhu, nebo případně čerpadlo (220V), v kotli mám nastavené, že čerpadlo běží jen když se topí (s doběhem). Dotaz, není tam již něco rovnou na některém z konektorů či není nějaký jiný možný postup?

Vaillant a sensoComfort regulátor

   Dobrý den, mám kotel ecoTEC plus VU 25/1-5 + zásobník 75l, prostorový regulátor sensoComfort VRC 720 vč. venkovního čidla.
Je aktivovaný termostat v místnosti. Zjistil jsem, že i když je nastavená teplota např. 18st. a v pokoji je 20st. tak kotel občas dotápí do systému cca topnou vodou 30st. V zimě si myslím, že by to bylo v pořádku, ale teď na podzim je to podle mého názoru zbytečná spotřeba plynu. Dá se tohle někde deaktivovat nebo nastavit? Rozsah topné vody je nastaven 15-60st. Děkuji za odpověď.

Dotaz ohledně nastavení ekvitermního regulátoru

   Dobrý den, měl bych na vás dotaz ohledně nastavení ekvitermního regulátoru. Bydlím v RD se zateplenou půdou a vyměněnými okny s obytnou plochou 2 x 130 m2, kde jsou ze 2/3 (v obytné části) domu radiátory a ve zbytku je podlahové topení. Výrobce zdroje tepla uvádí, že pro podlahovky nastavuje teplotní gradient na hodnotu od 0,4 do 0,7 a v případě radiátorů na hodnotu od 0,9 do 1,2, takže počítám, že bych měl teplotní gradient nastavit na hodnotu kolem 1. Na jakou hodnotu bych měl v tomto případě nastavit korekci teploty (patní hodnotu teploty – rozsah 15 až 90)?
Poznámka: Tepelné ztráty domu jsou v rozmezí od 15 do 20 kW a venkovní teplota (od prosince (včetně) do dubna (včetně)) v rozmezí -10 až 0 stupňů Celsia (rok 2022). Uvažuji o průměrné teplotě (v zimě) v obytné části domu rovné 21 stupňů Celsia (+- 0.5 stupňů Celsia)!
   V příloze e-mailu posílám závislost topné vody (na zpátečce) - y na venkovní teplotě – x daného topného systému.

Stránky