Regulace, automatizace a jak na ni

pošta Tato stránka se bude zabývat mojí poštou a to takovou, která Vám může pomoci s řešením problémů, nebo ji prostě chci zveřejnit. Na poštu nemám takový čas jako bych chtěl, a proto ji berte s rezervou (není tam vše co bych k tomu chtěl říct). Jména odesílatelů nejsou úplná k zachování jejich anonymity.

Nadpis Úvodní část Komentáře
Regulace rodinného domu

   Dobrý den, chtěl bych vás požádat o radu s regulací. Rekonstruujeme RD a máme již téměř sestrojenou kotelnu. Nicméně řeším regulaci toho systému, ale to, co projektant navrhl původně nelze realizovat, tak hledám náhradu. Na vašich stránkách jsem si všimnul spoustu informací o regulacích, ale chtěl bych se vás zeptat, zda byste mi neporadil nějakou vhodnou regulaci. schéma vytápění a další potřebné informace jsem nahrál sem…
   Původní myšlenka projektanta byla, že systém vytápění bude "podtlakový", že čerpadlové skupiny si budou nasávat vodu z hlavního rozvodu a regulace spustí kotel v případě, že akumulace nemá dostatek teplé vody. Nebylo zamýšleno, aby kotel topil do akumulační nádrže (protože nedokáže odhadnout, kolik tepla by měl do ní vložit.
   Netvrdím, že je nutné komplexně řídit vše. Někdy můžou být tři jednoduché systémy postačující a jednodušší než jeden komplexní. Zas na druhou stranu, když ty řídící komponenty o sobě ví, mohou třeba ve webovém rozhraní už zobrazit kompaktní informace.
Základní informace o domě:
Dům je vytápěn plynovým kotlem Protherm Panther Condens 15 KKO-CS/1. Současně s tím tam mám:
 - krbovky s teplovodním výměníkem a zadním přikládáním, cca 10 kW do vody, 15 kW celkem.
 - na hlavní střeše budou 4 solární fototermické panely s výkonem cca 7 kW.
 - akumulační nádrž pro soláry s jedním šnekem, 1000 L
 - nádrž na TUV, se dvěma šnekama, 500 L
 - dále tam je klimatizace s možností topení (zatím taháme jen rozvody – typ vůbec neřeším)
 - na hlavní střeše bude i fotovoltaika s baterií v technické místnosti, ale to na vytápění nemá vliv.
 - rekuperace s entalpickým výměníkem – zatím tahám rozvody vzduchotechniky.
 - chtěl bych také jednou ohřívat bazén ... koupací sud atp.
   Dům v horním patře má radiátory v každé místnosti, navíc v koupelně je podlahovka, ale řešená RTLkem jak zkrat z otopného žebříku. Slunce prosluní pouze oba dětské pokoje. V pracovně obvykle vytopí vše PC.
   Ve spodním patře je podlahovka všude a v koupelně jsou dva malé žebříky na ručníky. Celkem je dole navrženo 8 větví. Jen obývák může být osluněn sluncem, takže jestli nějaké ekviterma, tak to má smysl pro obývák a max. kuchyň. Je samozřejmě třeba se zamyslet i na odstavení topení v případě, že si zatopíme.
   Ve zkratce všechno k domu. Za každou radu budu rád. Děkuji.

0
M-Bus Kamstrup Multical 403 a 603

   Dobrý den, dělám svůj první Amit a bojuji s M-Bus komunikací s Kamstrup Multical 403 a 603. Na webu jsem narazil, že již někdo tyto komunikace s Vámi řešil. Uměl byste mi poradit, případně poslat vzorový projekt v DetStudiu pro tyto měřiče? Moc Děkuji.

0
Technologie AMiT

   Dobrý den, máme celou budovu řešenou Amit APT3100 s periferiemi plus vizualizace na WIN XP. Potřebuji konzultaci (odešlé displeje na APT apod.) Prosím kontaktujte mne, udělali bychom popř. CN na různé opravy plus doporučení. Děkuji.

0
Vytápění plyn + krbová kamna

   Dobrý den, mohl bych poprosit o radu ohledně vytápění. Rekonstruuji chalupu, vytápění plánuji plyn a krbová kamna s výměníkem, rád bych i akumulační nádrž (500l) a samostatný bojler s možností připojení solárních panelů pouze pro ohřev vody a případně termiky. Je tato kombinace vůbec možná, případně co byste doporučoval? Je možné v budoucnu nahradit plynový kotel (cena plynu) za tepelné čerpadlo bez výrazných zásahů do propojení? Děkuji.

0
Dotaz ohledně nastavení ekvitermního regulátoru

   Dobrý den, měl bych na vás dotaz ohledně nastavení ekvitermního regulátoru. Bydlím v RD se zateplenou půdou a vyměněnými okny s obytnou plochou 2 x 130 m2, kde jsou ze 2/3 (v obytné části) domu radiátory a ve zbytku je podlahové topení. Výrobce zdroje tepla uvádí, že pro podlahovky nastavuje teplotní gradient na hodnotu od 0,4 do 0,7 a v případě radiátorů na hodnotu od 0,9 do 1,2, takže počítám, že bych měl teplotní gradient nastavit na hodnotu kolem 1. Na jakou hodnotu bych měl v tomto případě nastavit korekci teploty (patní hodnotu teploty – rozsah 15 až 90)?
Poznámka: Tepelné ztráty domu jsou v rozmezí od 15 do 20 kW a venkovní teplota (od prosince (včetně) do dubna (včetně)) v rozmezí -10 až 0 stupňů Celsia (rok 2022). Uvažuji o průměrné teplotě (v zimě) v obytné části domu rovné 21 stupňů Celsia (+- 0.5 stupňů Celsia)!
   V příloze e-mailu posílám závislost topné vody (na zpátečce) - y na venkovní teplotě – x daného topného systému.

0
Konzultace tepelné čerpadlo

   Vážený pane Valtře, s přáním hezkého dne navazuji na náš včerejší telefonát. Řadu let (cca 18) vlastním tepelné čerpadlo IVT země/voda Greenline C6 Plus. Při hledání poruchy nízkotlakého presostatu mi vyměnili bez vysvětlení REGO 637 za REGO 636 MBK. Nepozoruji, že by to bylo ku prospěchu věci, potíže trvají.
   Zajímaly by mě proto přednosti a nedostatky obou regulací, jak se od sebe případně liší, zda, jak už jsem včera naznačil, lze mezi nimi vypozorovat nějaký vývojový rozdíl (637 je modernější verze než 636 MBK?) atd. Vřele děkuji za informaci.

0
Vaillant, ekvitermní regulace

   Vážený pane Valtere, dovoluji se na Vás obrátit s několika otázkami. Pořídili jsme před pár dny ekvitermní regulaci, nyní ladíme a sledujeme nastavení (asi není pro to ideální doba, protože venkovní teploty odpoledne jsou i přes 22 st, noční okolo 10st). Zdá se, že se to asi vyladit podaří, ale navzdory pátrání mi není jasných několik zřejmě základních principů, a těch se týkají dotazy. Před 14 dny jsem ani netušila, že nějaká regulace existuje a kterak to vlastně všechno dohromady funguje. Byla bych moc ráda, pokud byste si našel čas a pomohl mi trochu osvětlit toto šero.
Kotel: Vaillant ecoTEC pro VU 246/5-3 (H-INT II) R6
Ekvitermní regulace multiMATIC VRC 700/6
Návod k instalaci: https://www.vaillant.cz/media/neuer_ordner_3/neuer_ordner_4/multimatic/installation_instruction_22/0020262572_01.pdf
Návod k obsluze: https://www.vaillant.cz/media/neuer_ordner_3/neuer_ordner_4/multimatic/operating_instruction_22/0020262541_01.pdf
   Cihlový, plně podsklepený dům z roku 1960, nezateplený, ale vyměněná okna (eurookna, dvojsklo), nezateplená půda. Obytná plocha: přízemí 66 m2 + patro 66 m2 – propojena otevřeným schodištěm, bytové jednotky nelze oddělit. Objem otopné soustavy 420l. Radiátory litinové, pouze v koupelnách a 1 obývacím pokoji plechové. Termohlavice pouze na plechových tělesech + na jednom litinovém tělese v ložnici v patře. Ostatní tělesa mají staré kohouty (O-Z) Přízemí se nyní neobývá, ale vytápí. Regulace je nainstalována v patře v obýváku s 2 plechovými topeními, hlavice jsou plně otevřené V dolní koupelně hlavice zavřená, v horní koupelně hlavice nastavená na 3, v ložnici hlavice nastavená na 3. Křivka 1.1 požadovaná pokojová teplota den 22°C, noc 17°C, režim připojení pokojové teploty: připojený, režim Auto vyp je Noční tep. Zde jsou prosím dotazy:
 1/ Existuje optimální rozsah teplot výstupní vody z hlediska kotle, tj. optimálního chodu, spotřeby, životnosti apod.?
 2/ Existuje optimální rozdíl teplot výstupní a vstupní vody z hlediska kotle, tj. optimálního chodu, spotřeby, životnosti apod.? A má smysl (případně je bezpečné) se snažit tento rozdíl regulovat (nastavením výkonu čerpadla), když na tento rozdíl mají zcela jistě vliv i další veličiny, jako samotná výstupní teplota (čím vyšší, tím větší rozdíl), nastavená požadovaná teplota (čím vyšší, tím menší rozdíl), typ radiátorů, průměr trubek, výška domu/tlak v potrubí apod.? Provádí kotel nějakou regulaci sám, a pokud ano podle čeho? Nebo je výkon čerpadla konstantní? Nyní rozdíl teplot je cca 6°C (sledováno při různých teplotách vody).
 3/ Regulátor multiMATIC VRC 700/6, návod k instalaci, kapitola 7.7.16, str.15, nastavení „Připojení pokojové teploty“ https://www.vaillant.cz/media/neuer_ordner_3/neuer_ordner_4/multimatic/installation_instruction_22/0020262572_01.pdf
  a/ Pokud připojím do regulace pokojový termostat v režimu „Připojený“, požadovaná teplota v místnosti (která se použije pro regulaci dle topné křivky) se zvýší o rozdíl mezi nastavenou a skutečnou teplotou místnosti. Jak často se to vyhodnocuje? Pokud jednou, pak ve kterém okamžiku (např. jen při zapnutí funkce)? Nebo opakovaně v nějakých intervalech (pokud ovšem v intervalech, nebyl by prakticky žádný rozdíl oproti nastavení v režimu „termostat“, protože rozdíl se bude po vyrovnání teplot blížit 0)?
  b/ Pokud připojím do regulace pokojový termostat v režimu „termostat“, znamená to opravdu, že vyhodnocování skutečné teploty místnosti (a tedy zvýšení požadované teploty v místnosti o rozdíl mezi nastavenou a skutečnou teplotou místnosti při každém vyhodnocení) se vypne, pokud je skutečná teplota o 0,1875 stupňů Celsia (3/16 Kelvina = 3/16 Celsia = 0,1875 st.C) vyšší než nastavená? A zase zapne, pokud je skutečná teplota o 0,125 st.C (2/16 Kelvina = 2/16 Celsia = 0,125 st.C) nižší než nastavená? Jaký má toto nastavení smysl, když rozdíl se bude v takovém rozsahu regulace v podstatě blížit 0?
 4/ Je pravda, že z hlediska životnosti kotle je nejoptimálnější, pokud topí spíše kontinuálně a méně (tj. neohřívá vodu nárazové na vyšší teploty s následným vypnutím)? Jaká je ale závislost spotřeby plynu na teplotě výstupní vody (tj. lze např. porovnat, zda kontinuální ohřívání/udržování vody na 30 st.C po dobu 10h spotřebuje stejný objem plynu jako ohřev vody na 60 st.C po dobu 5h)?
Mockrát Vám děkuji za případné odpovědi.

0
Zkušenosti s elektrokotlem Bosh Tronic Heat 3500 ve spojení FVE

   Zdravím. Používám kotel Bosh Tronic Heat 3500 15 kW jako řešení využití přebytků u fotovoltaické elektrárny 9,9 KW. Mám akorát rozděleno ovládání silových relé na 9/6 kW. (v zimě při slabším slunečním svitu používám jen sadu 2 kW tyčí, na jaře přepínám na 3 kW tyče). Kotel má samostatné napájení řídicí elektroniky a výkonová část je připojena přes A-Zrouter který spíná výkon podle přetoků do sítě. (Doplněno obvodem, který při sepnutí triaků A-Zroutru sepne kotel pomocí vstupu HDO). Kotel nahřívá 300 litrový bojler na TUV a po nahřátí vody pomocí 3cestného ventilu kotel dodává teplo do UT.
   Při dostatečném slunečním osvětlení vše funguje dobře. Malý problém nastává, když je méně slunečního svitu a není bojler nahřátý na nastavenou teplotu. Při zapnutí kotle pomocí HDO se okamžitě spustí čerpadlo a začne se přestavovat 3cestný ventil na ohřev TUV. Při zastínění mrakem se kotel vypne. Při vypínání zavírá 3cestný ventil a až potom se po chvílí vypne čerpadlo. To má za následek to, že čerpadlo pošle nahřátou vodu do radiátorů. Když přecházejí mraky tak to má za následek, že kotel nabere teplou vodu z bojleru a posílá jí do radiátorů. To je ale nežádoucí. Najde nějak nastavit režim kdy se spustí čerpadlo až po přestavení 3cestného ventilu a zastaví se dřív, než dojde při vypínání kotle k znovupřestavení 3cestného ventilu do výchozí polohy (UT). Plynový kotel Dakon RK24 dua+ takhle funguje.
   Dost mě udivuje že při rozvoji fotovoltaiky není na trhu elektrokotel, který by měl řízení přizpůsobené na zužitkování přetoků z FVE. Jestli nebude zbytí, tak budu muset dodělat vlastní přizpůsobení spouštění čerpadla a 3cestného ventilu. Zatím jsem nepřišel na způsob, jak toto ovládání změnit pomocí dostupného nastavení parametrů kotle.

0
Zpětná klapka v okruhu třícestného ventilu

   Rád bych zavedl diskuzi na téma zpětných klapek v okruzích s trojcestným ventilem. Chystám se na úpravy otopné soustavy do vícero okruhů a za rozdělovačem budou tři čerpadlové skupiny se třemi 3cv pro regulaci okruhů. V tom problém není, ale všimnul jsem si velice často používaného zpětného ventilu v těchto sestavách s 3cv a více okruhy.
Většina používá zpětný ventil hned za čerpadlem v topné větvi. Jiní v sekundárním okruhu, tedy na zpátečce. Další zase v primárním před sběračem – tedy za "zpátečce", ale pod 3cv.
Mnoho teorie jsem k umístění zpětné klapky neobjevil. Snad akoráte pokusy o zamezení pronikání teplé vody zpětnou větví z rozdělovače instalováním zpětné klapky ihned za sběrač.
Mohl by mi někdo osvětlit tyto teorie, nebo spíše praktické zkušenosti proč osazovat zpětný ventil a případně v jakém místě a za jakým účelem u variant rozdělovač/sběrač a více sekcí s 3CV? Díky!

0
Zabránění přepsání aplikace

   Vážený pane, měl bych dotaz, zda je možné u AMiNi4DW2, který je připojený na síti (ethernetovým kabelem) nějakým způsobem zabránit třetí osobně, aby přepsala nahranou aplikaci v PLC. Samozřejmě mi je jasné, že vytažením toho ethernetového kabelu, ale já zároveň chci mít PLC na síti a moci z něho vyčítat data. Mockrát děkuji.

0

Stránky