Mini-automaty

Programovatelné relé.

Automaty - malé automatizační moduly

Tato stránka se bude zabývat malými automatizačními moduly.
Nechci zde suplovat manuály, ale upozornit na ne zcela jasné služby.


Začínáme:

  Pro malé aplikace se neobejdeme bez automatizačních automatů. Poměr cena-výkon je dnes na takové úrovni, že se nerentuje skládat tyto aplikace z relé, zpožďujících relé atd. Z mého pohledu byl jak uživatelsky, tak programově v době mích začátků tj. před 5 lety nejlepší automat MILLENIUM od firmy CROUZET. Dnes se spíše přikláním k automatu ALPHA od firmy MITSUBISHI. Programové prostředí je, až na výjimky jednotné, ale Alpha je bohatší na vstupy-výstupy a cenově srovnatelné.
   Pro aplikace, kde se nevyplatí dát řídicí systém a není to ještě na relé, jsou tyto automaty ideální. Zde chci upozornit na drobnosti, které můžete přehlédnout a zároveň motivovat výrobce k větší aktivitě. Protože jsem se zaměřil na ALPHU, tak se tato stránka bude ve většině případů týkat jí.

Reference Reference Reference

Soubory: 

Renovace řízení lisu balíků

Crouzet Micro-PLC Millenium 3 Essential Byl jsem požádán o opravu balíkovacího stroje ROLLANT 62s. Protože řídící elektronika už byla od pohledu mnohokrát zpravována a zákazník přišel s tím, že nová deska elektroniky stojí 1600 euro, tak jsem se rozhodl pro nahrazení miniautomatem. Netušil jsem, že je takový problém sehnat malý řídicí systém s napájením a vstupy na 12V DC. Našel jsem Crouzet Micro-PLC Millenium 3. Měl jsem už velmi kladné zkušenosti s první generací tohoto miniautomatu, a proto jsem neváhal. Příjemným překvapením byl teplotní rozsah -20 °C až +70 °C. Byl jsem sice zaskočen potřebou nového programovacího kabelu a cenovou politikou (cena českého webového obchodu byla o minimálně 20% nižší než u českého zastoupení), ale jinak vše, od hardware po software, proběhlo plně k mé spokojenosti. Na napájení jsem připojil ochranou diodu, aby nedošlo v žádném případě k překročení maximálního napájecího napájení, což mi trochu zamotalo hlavu při oživování, protože baterie v traktoru nebyla v dobrém stavu a při vypnutém traktoru, ponížení napětí diodou a zapnutí odběru motorku pro střih balící sítě jsem se dostal pod minimální napájecí napětí a docházelo k restartu automatu. Předrátování některých vstupů na spínání + (vstupy jen PNP) byl jediný větší zásah, když neberu v potaz výměnu řízení lisu. V srpnu nás čeká zatěžkávací zkouška při balení slámy, ale věřím, že vše proběhne k plné spokojenosti zákazníka. Moc dobrá zkušenost…
Jestli někdo ví o vhodnějším cenově přijatelném automatu na řízení v „automobilovém“ segmentu, budu rád za vaši reakci pod tímto článkem.

Pro zvídavé popis funkce lisu balíků (slámy, sena):

Technická pomoc k miniautomatu Crouzet

Dle naší dnešní telefonické domluvy Vás prosím o zaslání manuálu k řídicí jednotce Crouzet Millenium MAS20RCA. Převzali jsme do provozování od obce malou čistírnu odpadních vod, která je celá řízena právě touto jednotkou a nejsme schopni bez manuálu provádět její přenastavení. Budeme Vám vděčni za jakoukoliv pomoc.
Zasílám Vám poklady zkomprimované - pro Crouzet (*.pdf), ale bohužel v angličtině. V češtině je programovací manuál (*.doc) pro Alphu, ale vše by mělo být na 99,9% stejné. Předělání programu pomocí tlačítek je pracné a snadno tam uděláte chybu. Navrhoval bych:
1) Stažení programu, aby byla záloha - výchozí stav a zároveň záloha programu, kdyby řídicí automat odešel.
2) Nastavované parametry vytáhnout na LCD, pokud je v řídicím automatu místo tj. v řídicím automatu může být až 256 funkčních bloků. Pokud paměť není plná, je to elegantní řešení.

Odporové čidlo PT100

► V manuálech se často setkáme s tím, že na automat lze připojit i odporové čidlo PT100 i když analogové vstupy jsou jen 0-10V ---- jak to?

Výrobce chce upozornit na to, že čidlo lze připojit. Softwarově je na to automat připraven, ale hardwarově se musí připojit přes převodník 0-10V na PT100. Pozor proto na hardwarovou stránku věci!

Byl jsem postaven před problém ošetřit automat proti zastavení aplikace

tj. odstavení programu automatu. Příklad: Použil jsem automat pro zabezpečení kotelny a není možno, aby kdokoli odstavil zabezpečení z provozu. Program automatu lze uzamknout, ale nelze uzamknout tlačítka. Řešení:
Použít všechna tlačítka pro jiné funkce. Tlačítka napojit na jiné než předdefinované funkce. (napojit tlačítka do bloku AND a výstup nezapojit - bez funkce, nebo je jinak použít v programu) I tak lze kombinací tlačítek vyvolat menu pro STOP aplikace, ale není to až tak snadné, jako v případě nezablokování tlačítek.

Použití časových programů v mini-automatech

Mini-automaty jsou vybaveny časovými programy, které jsou plně dostačující pro funkce, kde nemusí uživatel časy měnit (školní zvonek atd.) Pro aplikace, kde je potřeba časový program měnit (časový program topení atd.), je řekl bych až nadlidský úkol pro uživatele tento časový program nastavit. Pro doporučuji, předem se seznámit s automatem a jeho časovými programy, než ho použijete na nevhodnou aplikaci a uživatel zešediví.