Průtoky

Problémy s průtokem spotřebičů (podahové topení, radiátory)

Ekvitermní regulace, křivka

   Dobrý den pane Valter, již tři měsíce mám doma nový kotel s ekvitermním řízením. Můj problém je ten, že nemohu neustále najít vhodnou křivku. Vaše odpovědi na různé dotazy jsem si pročetla, hodně jsem díky nim pochopila (do pořízení kotle mně ekvitermní řízení nic neříkalo) a radami se zkoušela řídit, ale ve výsledku křivku pořád nemám. Neustále se motám do kolečka. Ve stručném návodu k termostatu toho bohužel není moc popsáno. Aspoň ne pro mě, abych to pochopila. Myslím si, že jsem hodně blízko, ale někde dělám chybu. Takže k věci. Topenář nám nastavil křivku u radiátorového systému na doporučení výrobce na 1 a korekci odhadem na 9 a na termostatu teplotu 22,5C. Ve výsledku jsme přetápěli na 25,0C Na radu topenáře zvednuta korekce na 18 natopeno přes 24C. Pak nám bylo řečeno, že všichni s tímhle kotlem topí na křivku 0,8. tak jsme přešli na 0,8. Začala jsem testovat postupně tuto křivku opět přetápění. Dle vaší tabulky jsem tedy šla ještě níž na 0,7, zdálo se, že jsem konečně našla, co hledám, i když vím, že jsem na hodnotách podlahového vytápění. Problém však nastal, když se oteplilo a hodnoty venku byly nad nulou, termostat začal nedotápět. V přízemí to nebylo tak citelné, ale v patře už 1C méně byl poznat. Dva dny jsem zkoušela najít křivku nastavenou na 20C 24 hod (0,7/ k8) a zdálo se, že by mohla vyhovovat. Výsledná teplota 23,8C. Ještě jsem porovnávala termostat s rtuťovým teploměrem a termostat ukazuje asi o 0,5C vice. A kdykoliv se kolem něho jenom projde okamžitě reaguje a zvedá teplotu. Po dvou dnech na 20C jsem opět nastavila 22,5C a nechala korekci 8. Teplota necelých 24C, ale hodně citlivá, na jakoukoliv reakci.
 a) Je správný postup mého nastavení? V příspěvku píšete, že nastavená teplota nahrazuje korekci. Když logicky přemýšlím, tak tím pádem mám korekci zdvojnásobenou nebo ne.
 b) Když nechám nastavenou teplotu 22,5 a korekci 0, tak žádná korekce neprobíhá a termostat se neřídí venkovním čidlem?
   Dnes jsem zkusila v hysterezi nastavit kromě nastavené hodnoty 0,5 nastavit i korekci teploty -0,4C, abych srovnala teploměry. Teplota je ustálená na 23,3C a nastavená na 22,7C a ani se nehne. Křivka je na 0,7/ k 2, což by bylo fajn, kdyby zase nechyběl stupeň na patře.
 c) Co jsem nastavením korekce teploty způsobila?
 d) Kdy se využívá posun ekvitermní křivky? Topenář mně řekl, že s tím nemám vůbec hýbat, že neví, co to dělá. Já to zkusila a snižuje, zvyšuje to teplotu vody.
 e) Pokud má kotel nádrž, je lepší topit na stálou teplotu celý den nebo jet i na noční teplotu?
Popis topného systému:
 Zplynovací kotel na dřevo Blaze Green 18 lambda SVT 32032 výrobní č.2460170178
 Regulátor eco MAX 860 D3 výrobní číslo 1007502463
 Venkovní čidlo CT6P umístěno na severní straně domu pod střechou přístřešku
 Termostat eco Ster90 pro regulátory ecoMAX – výrobní číslo neznám
 Aku nádrž 1034 l, bojler 200 l, vytápění bez priority
 Výkon kotle nastaven na 50%, teplota kotle 85C, teplota TUV 55C
 Topení – litinové radiátory článkové Calor, 14 ks, oběh nucený, čerpadlo, na některé radiátory nasazeny termostatické hlavice Heimeier K M30
Popis objektu:
 RD 9,4m * 9,6 m, společná jižní strana s druhým domem (dvojdomek), severní strana štítová bez oken. Dům je celý podsklepený, přízemí kuchyně, jídelna a obyvák propojené, podkroví 3 pokoje + příslušenství.
 Zdivo – 30 cm plynosilikátové tvárnice + 3cm polystyrén a přizdívka kantka z vnější strany, na severní straně nově dodělaná izolace 8 cm polystyrén +fasáda, okna plastová dvojskla 12 let stará. Strop od sklepa hurdy, škvárobeton, 3 cm polystyren, betonový potěr, podlahy – vinylová, dřevěné parkety a dlažba. Nad podkrovím – dřevěný záklop, v pokojích rákos, omítka, ve stropě skelná vata 8 cm + na záklopu 8 cm polystyrenu + škvárobeton na půdě. Střecha tašková.
   Dům je obýván celoročně, dopoledne není přes týden nikdo doma. Děkuji Vám předem za ochotu.

Nastaveni ekvitermní křivky kotle 2

   Dobrý den, zdravím vás z minulosti problém, že kotel přetápí a vyřešili jsme ho k mé spokojenosti. Nyní opět začal přetápět z ničeho nic. Mám takový pocit, že už to začalo dělat minulou topnou sezónu potom co odjel servisák, ale s ničím se nehýbalo. Neumím si to vysvětlit. Nemohl by to být třeba zanesený magnetický filtr, nebo co bych měl překontrolovat?

Zpětná klapka v okruhu třícestného ventilu

   Rád bych zavedl diskuzi na téma zpětných klapek v okruzích s trojcestným ventilem. Chystám se na úpravy otopné soustavy do vícero okruhů a za rozdělovačem budou tři čerpadlové skupiny se třemi 3cv pro regulaci okruhů. V tom problém není, ale všimnul jsem si velice často používaného zpětného ventilu v těchto sestavách s 3cv a více okruhy.
Většina používá zpětný ventil hned za čerpadlem v topné větvi. Jiní v sekundárním okruhu, tedy na zpátečce. Další zase v primárním před sběračem – tedy za "zpátečce", ale pod 3cv.
Mnoho teorie jsem k umístění zpětné klapky neobjevil. Snad akoráte pokusy o zamezení pronikání teplé vody zpětnou větví z rozdělovače instalováním zpětné klapky ihned za sběrač.
Mohl by mi někdo osvětlit tyto teorie, nebo spíše praktické zkušenosti proč osazovat zpětný ventil a případně v jakém místě a za jakým účelem u variant rozdělovač/sběrač a více sekcí s 3CV? Díky!

Přidání podlahového topení do systému s radiátory

   Dobrý den. Po připojení podlahového rozdělovače do systému topení mi přestaly topit radiátory. Krbová vložka Aquaflam 25 napojená na třícestný ventil ESBE VTC 312 DN 20 60stupňů, na třícestný ventil je napojený rozdělovač, ke kterému jsou připojené radiátory. Na koncích tohoto rozdělovače jsme napojili trubky k rozdělovači podlahovky (6 okruhů, cca 50m2) Podlahový rozdělovač s čerpadlem je napojený k třícestnému ventilu VTA 372 (20-50). Pokud se sepne podlaha po nahřátí radiátorů, tak tu vodu vycucne. Jen nechápu, kam se ztrácí teplá voda, která jde z krbová vložky, když se má míchat třeba na 30 stupňů. No a když se sepne podlahovka první, tak se zase nechtějí natápět radiátory. Před připojením podlahovky vše perfektně fungovalo. Prosím o radu, jak to zkusit rozchodit. Děkuji.

Bosch Condens s regulátorem CR 100

   Dobrý den pane Valtře, koupili jsme cihlovou novostavbu od developera a trochu zápasíme s nastavením kotle a topení. Dvoupodlažní JV orientovaný dům má podlahové topení uložené v betonu (podlahy vinyl/dlažba). Každé patro má svůj rozvaděč, ve kterém jsou jen kulové ventily na vstupu/výstupu, aut. odvzdušnění, a vypouštěcí ventily. Bohužel se developer odchýlil od návrhu projektanta, a snížil počet topných okruhů. V návrhu byly okruhy plus mínus podobné délky cca 60m, nyní jsou odhadem mezi 40 a 100m na okruh. Developer tvrdí, že v tom prakticky není rozdíl. Možná změnili i rozestupy.
   Vytápění je zajištěno kotlem Bosch Condens 2300i W s venkovním teplotním čidlem na severní stranu a řízen regulátorem Bosch CR 100. Bohužel nás vůbec neseznámili s obsluhou a udělali jen nějaké základní nastavení autokonfigurací. Okruhy všechny nastaveny na plně otevřené (kromě dvou okruhů k topným žebříkům co nejsou osazeny). Dům má mít dle projektu tepelné ztráty Qc= 6.4kW při venkovní teplotě -12C. Vypočtená energie je 11MWh/rok a na TUV 4MWh/rok. Dům má i krbová kamna (2-7kW) bez výměníku v obývacím pokoji. Zatím jsem v nich topil jen jednou a raději je nepoužívám, než dojde k ustálení vytápění. Do stejné místnosti umístili i regulátor CR 100. Z této místnosti vede otevřené schodiště do horního patra (schodiště je samozřejmě chladné).
   Kotel má v sobě čerpadlo Wilo Para TSL/7-50/SC nastavené na konstantní otáčky a charakteristiku III, která by měla být vhodná pro čerpání i do horního patra. Na displeji kotle jsem viděl při topení výkon mezi 50-17%. A 100% když ohřívá vodu v externím 120l zásobníku. Aktuálně řeším potíže s vytápěním, kdy mám nastavenu teplotu 20 C, ale v CR100 ukazuje na displeji trvale mezi 23.5-24.5C! Kotel i přesto občas dotápí, ta aktuální teplota na displeji neklesá a je téměř konstantní. Reálná teplota v obývacím pokoji je nyní 22C. Regulátor je nastaven na mód regulátor s ekvitermní optimalizovanou regulací, minimální venkovní teplotou -10 C a dimenzovanou teplotou 45 C, maximální teplota topného okruhu 48 C. Bohužel pokud je nastavena optimalizovaná ekviterma, nelze nastavit patní bod. A nyní k otázkám, doufám, že jsem na nic v popisu nezapomněl a poslal vše co je třeba. Předem Vám děkuji za odpověď a pomoc.
 1. Jak bych měl nastavit regulátor? Dle manuálu je "optimalizovaná ekviterma" prohnutá oproti "jednoduché ekvitermně" (ta bude asi přímkou). U jednoduché ekvitermy regulátor povolí nastavení patního bodu, ale nedovolí to u té optimalizované. S jakým patním bodem tedy regulátor počítá? Předpokládám, že by ta dimenzovaná teplota a minimální venkovní teplota mohla udávat koncový bod. Je to tak? Pokud se koukám na teplotu v okruhu, tak kotel hlásí požadovanou teplotu okruhu 32 a skutečnou 35 C při venkovní teplotě cca 9 C, a přesto spouští hořák. Čerpadlo běží po většinu času.
   Je mi divné, že ten regulátor ukazuje 24 C a kotel pouští teplou vodu do okruhu, i když je nastaven manuálně na 20 C/24h denně. Přijde mi to, jako by regulátor vůbec nebral v potaz nastavenou teplotu a fungoval jen pro ekvitermu, která asi není úplně v pořádku. A jak je možné, že kotel topí, i když žádaná teplota do okruhu je 32 a skutečná teplota je 35 C? Čekal bych, že bude kotel/reg. čekat, až se sníží teplota na výstupu pod těch 32C, co má asi spočítané na základě ekvitermy.
 2. Jak lze změnit sklon ekvitermy, když nelze zadat patní bod? Pokud by byl patní teoreticky konstantní (např. 25C v okruhu pro 20C venku), tak pak by sklon byl asi změnitelný parametry dimenzovaná teplota a minimální venkovní teplota. Je tomu tak? Jak lze udělat pak korekci? Nebo mám teplotu z displeje ignorovat?
 3. Regulátor má parametr "Vliv prostoru", který je nyní na hodnotě Vypnuto a umožňuje nastavení v rozpětí off, 1-10K. Má tento parametr v současnosti nějaký vliv? Mohou ho ovlivnit krbová kamna která jsou 4 metry od regulátoru? Pokud ano, jak zjistit optimální hodnotu?
 4. Četl jsem nějaké články od vás, a nejsem si jist, zdali mám prvně nechat otevřené ventily v topných okruzích a řešit regulátor, nebo prvně mám zatlumit některé místnosti, srovnat v nich teploty, a pak až regulátor. A po optimalizaci regulátoru přejít k útlumu teploty ve vybraných místnostech (ložnice v horním patře). Říkal jsem si, že obecně by asi měli být přivřeny okruhy v dolním patře, aby voda spíše tekla do horního patra, kde bude větší odpor, ale na základě vašich článků to je možná opačně, protože mnoho tepla utíká ze spodního patra nahoru – což by znamenalo nahoře přivřít, dole otevřít. Vůbec si nejsem jistý, jak nastavit pro koupelnové okruhy. Tam bych měl rád teplotu 23-24C. To bych měl mít tedy plně otevřené ventily pro koupelny, lehce přivřené ventily pro spodní patro, vč. obývacího a více přivřené místnosti na spaní v prvním patře?
 5. Do některých místností vedou od rozvaděčů kabely pro možnost osazení pokojovým termostatem umožňující změnu teploty pro vybranou místnost. Jaký termostat byste doporučil? A pokud by to byl prostorový termostat, který by ovládal hlavici (on/off) na okruhu v rozvaděči, bude to vůbec fungovat? Nerozjedou se tlaky v okruzích? Jak to pak může fungovat, když sepnutí a teplotu v okruhu řídí jen centrální regulátor v obýváku. Obávám se, jestli by to vůbec topilo. Zatím mám jen ručně otevřené pevné ventily. Nebo je potřeba do rozvaděče/místnosti něco co bude komunikovat přímo s kotlem? Pokud hlavice na okruhu otevře, tak se to otevře naplno, nerozhodí to pak jiné okruhy? Neviděl jsem, že by se vyráběly nějaké řízené hlavice, co by se programově otevřely třeba na 75%. A pak nevím, jak by takové pak mohly "komunikovat" s termostaty v místnostech, co umí jen otevřít/zavřít dle prostorové teploty. Mělo by být čerpadlo nastaveno na kost. otáčky? Je to vhodné, když se mění tlak v okruhu podle toho, jak by zavíraly hlavice okruhy? Pokud by byly hlavice na všech okruzích, je to dobrý nápad? Jde mi to o to, co by se stalo, kdyby všechny hlavice zavřely. Pak by neproudila žádná voda okruhem a čerpadlo by pracovalo do uzavřené trubky. Čerpadlo má ještě dva módy, ve kterých může fungovat – difer. tlak variabilní a difer. tlak konstantní. Mělo by smysl dávat hlavici na okruh pro obývák, kde už je regulátor, a tedy tato místnost je referenční pro celé vytápění?
 6. Až by regulátor fungoval, jak má, mělo by smysl na noc utlumovat teplotu? Celý dům je zateplený 15cm polystyrenem, 3 skla, a ztráty asi nejsou nijak dramatické. Čekám, že změna teploty bude trvat nějakou dobu, tak si říkám, jestli to vůbec něco ušetří, a jaké to bude s teplotním komfortem. Nebude ráno zima?

Průtok kotlem Ray Protherm 9kW

   Dobrý den. Již týden mi trvá rozběhnutí nové podlahovky s elektrokotlem Protherm 9kW. Samotná podlahovka navrhnuta odborníky a dělaná svépomocí, cca 700m hadic 16mm. Systém jsem odvzdušňoval xkrát a xkrát. Pomocí externího čerpadla, pomocí vody z řádu, jak samotné okruhy na síně, tak i přes kotel. Kotel mi neustále signalizuje malý průtok 0,01l/min. Na plovacích je tento průtok patrný max na dvou otevřených okruzích. Když přepnu čerpadlo kotle D93 na plný chod, ukáže sice hodnotu 20l/min, ale fyzicky na plovacích se nic nemění. Jedna vlaštovka se podařila a systém běžel, jak má několik hodin, a to po zákroku, tlakování vody do kotle a přímo z kotle druhou stranou ven. Vypláchl se, dotlakoval a běžel, jak má ...čerpadlo psalo cca 7l/min a vše krásně jelo. Po těch pár hodinách opět zmizel průtok a od té doby se mi nedaří, ač odvzdušňuju, proplachuji kotel a vše dokola. Volal jsem i servis a odpověď, že to musí být někde přicpané. Čerpadlo nejede, jak má ani pro zkratovaném vývodu, takže problém je kotel. Máte nějaký nápad, čím by to mohlo být? Velice děkuji a hezký den.

Nastaveni ekvitermní křivky kotle

   Zdravím, máme doma kotel Brotje whbs22 d, bylo u něho venkovní čidlo, které zatím nebylo napojeno. Teplota se regulovala podle vnitřního termostatu a ručně nastavené teploty na kotly na 29 stupňů. Dům ještě není zateplený a podlahové topení. Na termostatu bylo nastaveno 22 stupňů a kotel měl natápět 30stupňovou vodou, přesto z kotle šlo 33 stupňů a teplota stále nedosáhla požadované teploty 22 stupňů a kotel vypnul. Po chvíli opět nahříval, ale opět vypnul. Tak jsem zapojil venkovní čidlo a na kotli na nastavení teploty topeni naskočilo rozmezí 1 až 30 je to asi nastavení na ekvitermu? V návodu jsem nikde nedohledal. Nevím si s tím rady budu rád za pomoc.

Optimalizace nastavení topení, ekviterm, Vaillant

   Dobrý den, narazila jsem na vaše úžasné webovky a ráda bych vás požádala o pomoc, radu. Pokusím se dát maximum informací.
Zde https://youtu.be/*** najdete video průchodu domem, abyste měl představu, jak to vypadá s topnou soustavou atd. V cca 4:45 minutě můžete vidět umístěné venkovní čidlo v rohu zdí (nad květníky na zdi pod plechem). Toto video prosím ale nezveřejňujte, děkuji.
   Shrnuto i slovně, vlastním starý (asi 1925) nezateplený dům, jedná se o polovinu dvojdomu, kdy každá místnost (vyjma technické a koupelny) je jednou stěnou nalepena na sousedy. Technická místnost a koupelna jsou v přízemí vystrčeny vedle domu, kdy koupelna je mimo dům zcela (je tedy nejvíce zvenku ochlazována) a obvodová zeď je dokonce i slabší než ve zbytku domu, tj. cca 35 cm, jinak mají obvodové zdi domu tl. asi 50 cm. Dům není zateplený. Akorát nad podkroví, na podlahu půdy jsme položili asi 16 cm vatu. A v šikminách podkroví je sádrokarton také s vatou (na severní straně je taky asi 16 cm, na jižní straně je v šikminách zateplení dost špatné, nějaká slabá stará vata) - už jsem to takto koupila, před 8 lety. Pod kuchyní je sklep. Okna a dveře jsou plastová. Starší dvojskla. V technické a koupelně trojsklo z r. 2015. Stropy v přízemí jsou vysoké 275 cm, v podkroví jsou cca 260 cm. Technická a koupelna jsou 215 cm. Plocha bytu je cca 110 m2.
V místnostech jsou osazeny deskové radiátory v těchto rozměrech:
   PŘÍZEMÍ: Zádveří se schodištěm – 100x60 cm; Kuchyně – 120x60 cm; Obývák – 120x60 cm;
   Technická místnost - 40,5x60 cm (kotel je zavěšen vedle boileru u vstupu do koupelny); Koupelna – 100x60 cm.
   PODKROVÍ: Nad schody – 80x50 cm; Kuchyně – 90x60 cm; Pokoj – 120x50 cm; Půdička 1 - 70x60 cm; Půdička 2 - 70x60 cm.
   Radiátory jsou osazeny termostatickými hlavicemi Siemens s regulací 0-28 C. Kotel je plynový kondenzační Vaillant ecoTEC pro VU INT II 246/5-3 R2 + ekvitermní regulace calorMATIC 450 (na zdi v obýváku) s venkovním čidlem umístěným na severovýchodní straně domu, krytým před brzkým ranním sluncem. Kotel mi také ráno natápí kombinovaný boiler o objemu 120 l.
   Ze začátku jsem se snažila nějak nastavení vychytat, zkoušela jsem různé režimy, připojení termostatu atd... Stává se, že když se venku ochlazuje, je v domě tepleji a když se venku otepluje, je v domě chladněji (rozdíl do 1 C). Bohužel u tohoto regulátoru nelze upravovat sklon křivky. A i když v návodu k regulátoru je zmíněna funkce adaptivní topná křivka, tak se tam v menu vůbec nevyskytuje. Křivku lze tedy jen upravovat v jejím rozmezí po 0,5 kroku (0,1 až 4,0).
   Teď naposledy (již nějaký ten rok) jsem měla stabilně toto nastavení: Teplota den 21,5 C; Teplota noc 17 C; Denní režim 1 7-22 hod; Denní režim 2 -; Denní režim 3 -; Kor. pok. tepl. +0,5 K; Kor. venk. tepl. - 1 K; Zpož. protizámrz 1 hod; Max předehřátí 0; Max předvypnutí 0; Připojení pok. tepl. spínání; Vyrovnání letního p +3 K; Křivka 0,95; Min. tepl. 30 C; Auto Off – noční režim noční teplota; Ohřívání boileru 5-5:30 hod; Teplota vody v boileru 45 C.
   Ještě jsem mrkla do nastavení kotle a tam je: D001 doběh čerpadla 5 min; D002 blokování hořáku 25 min; D018 režim čerpadla 3 Eco; D019 provoz 2 stup. čer. 2 (topný provoz automatický, předběh/doběh čerpadla stupeň 1, ohřev teplé vody stupeň 2).
   V listopadu mi končí fixace cen plynu, kdy mi vyletí cena o zhruba 20 tisíc za rok. Byla jsem zvyklá na cca 24 tisíc ročně. Spotřeba se v minulých letech pohybovala cca mezi 17-20 MWh za rok.
   Spotřeba plynu na topení, ohřev TUV a také vaření (plynové hořáky sporáku), když spotřeba jen na TUV a vaření vychází cca na 0,285 m3/den) byla za poslední rok takováto (v m3 za předchozí měsíc): 01.10.2022 133,32; 01.11.2022 212,51; 01.12.2022 285,26; 02.01.2023 257,33; 01.02.2023 247,71; 01.03.2023 213,51; 01.04.2023 170,04; 01.05.2023 74,93; 01.06.2023 17,68; 03.07.2023 8,27; 01.08.2023 23,03; 01.09.2023 35,94.
   Řeším tedy nyní, zda by se nedalo ještě nějak docílit vychytání nastavení i s nějakou úsporou. Četla jsem právě před pár dny článek, kde říkali, že v určitých případech se může vyplatit na noc topení zcela vypnout, že energie spotřebovaná na ranní natopení je vyšší, ale i tak je nižší než energie, která by jela v noci. Tak nevím, přemýšlím. V nastavení, jaké mám nyní mi klesne teplota přes noc cca o 1,5C.
   Také se zamýšlím nad otázkou, zda je nějaká přímá úměra v tom, zda kotel běží čistě jen na ekviterm anebo zda je připojen ten snímač vnitřní teploty. Dočetla jsem se ve vašich odpovědích, že by měla být topná křivka (i teplota topné vody) co nejnižší možná a kotel by měl topit co nejdéle v kuse bez cyklování, nižší teplotou. Myslím si správně, že je skoro totožné
 a) jet na vychytanou křivku bez připojení vnitřní teploty anebo
 b) nastavit si topnou křivku hodně nízko, například i na hodnotu, která samotně by dům nevytopila, a k tomu si připojit snímač vnitřní teploty (ne termostat, ale ten režim spínání), kdy si kotel tu křivku sám upraví na potřebnou? Trochu mám totiž obavu ohledně té koupelny, že kdybych jela jen na ekviterm, tak bych tam měla chladněji než v obýváku (a možná to tak bylo, když jsem kdysi experimentovala, nevím). A zase topit úmyslně ekvitermem např. na 22 C a všechny místnosti v domě krom koupelny pak škrtit hlavicemi na 21 C by asi nebyl správný postup ne? Myslím, že když jsem onehdy zkusila i režim termostatu, že mi bývalo pocitově víc chladno.
   Ještě upřesním, že tu žiji s matkou, kdy já v přízemí mívám pocitově chladněji než ona v podkroví. A já potřebuji minimálně 21 C, abych "nemrzla" (a pracuji z domova u PC, tedy útlum připadá v úvahu jen v noci), mamce nahoře v podkroví by prý stačilo i 20 C. Ale také tu žiji s kocourem, kterému chci umožnit volný pohyb po domě a díky tomu jsou stále otevřené i dveře z přízemí vedoucí do zádveří, kde je schodiště do podkroví (a asi tudy pak nějaké mé teplo utíká do podkroví – což by bylo asi ještě horší, kdyby bylo nahoře chladněji než dole že?)...
   Jaké optimální nastavení (kombinaci) byste mi doporučil zkusit (třeba i víc variant k vyzkoušení), když mám k dispozici ten ekviterm, připojení čidla vnitřní teploty i termostatické hlavice? S tím, že sklon křivky nelze nastavit...
   A ještě jeden dotaz k té regulaci calorMatic – od jisté doby (již několik let) mi nedrží paměť hodiny. Žádná baterie tam není. A jakmile vypadne, byť jen na chvilku, el. proud, tak se mi hodiny resetují na 9. hod. Ostatní nastavení v paměti drží i po výpadku proudu trvajícím i v řádu hodin. Měla jsem tu jednou elektrikáře, myslel si, že tam jen vymění nějakou součástku (snad kondenzátor?). No každopádně to nebylo možné, protože je tam jen destička a nic takového. Napadá vás, jak by se to dalo řešit/opravit, nebo nezbývá než pokaždé hodiny nastavit nebo koupit nový regulátor? Moc vám děkuji za vaši ochotu.

Stránky