Viessmann

Vše co se týká kotlů a tepelných čerpadel (TČ) firmy Viessmann

Termostat OpenTherm nefunguje

   Dobrý den, prosím o pomoc s kotlem Viessmann Vitodens 100 s termostatem Vitotrol 100-OT (čtyři tlačítka). Před měsícem přestal kotel topit, nedocházelo zážehu (neházel jiskru) a proto byla měněna základová deska (regulace). Výměna a nastavení proběhlo v pohodě a kotel začal znovu topil, ale přestal fungovat termostat. Termostat při připojení, nebo regulaci vždy 10-15 minut funguje a potom budˇ se zasekne, nebo nereaguje správně a ukazuje blbosti (hlavně nespouští topení, ale ohřev teplé vody ano). Na doporučení servisu Viessmann jsem vyměnil termostat za nový úplně stejný, ale nepomohlo a dělá úplně to stejné. Dále jsem vyměnil kabel a nic, odpojil venkovní čidlo a pořád to stejné. Základová deska byla teda měněna dvakrát a nic se nezměnilo. Děkuji za pomoc.

Špatný chod plynového kotle Viessmann Vitodens 100

   Dobrý den, pane Jardo, chtěl jsem se zeptat, zda byste mi mohl poradit s kotlem Vitodens 100. Když kotel běží např. na 3 nebo 4, tak dělá to, že rychle natopí, potom vypne, teplota ale stále stoupá a když opět teplota klesne, tak opět kotel sepne a celý proces se opakuje. Celý tento proces trvá kolem 4–5 minut. Toto se děje při zavřených hlavicích na radiátorech – hlavice jsou na trojku. A teď, když zvýším teplotu na kotli mezi pětkou a šestkou a otevřu všechny radiátory naplno, tak kotel krásně natopí, nevypne se a drží teplotu a stále jede, potom máme radiátory krásně vařící. Myslím si, ale to si teď nejsem jistý a musel bych to odzkoušet, že když snížím teplotu opět na trojku nebo čtyřku, ale radiátory nechám naplno otevřený, tak opět kotel rychle natopí, vypne, teplota stále stoupá, pak se zastaví, začne klesat a po 4 minutách opět sepne a takhle stále dokola. Ale jak říkám, tímto si teď nejsem úplně jistý. Nicméně mám odzkoušeno, že když snížím radiátory na tu trojku, ale kotel nechám mezi pětkou a šestkou, tak se přesně děje to, že rychle natopí a po zchladnutí po cca 4 minutách zase sepne a stále dokola. Prosím o radu, co by to mohlo být. Ještě doplňující informace, pokojový termostat zatím nepoužívám. Děkuji za odpověď.

VITODENS 111-W B1LD

   Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně ekvitermní regulace. Používáme tento kolem přes 5let s termostat Vitotrol 100 OT, čidlo venku na severní straně. 14x radiátor Korado, 1x otopný žebřík, zatepleno 20cm podlaha a zdi izolace 10cm + rolety a nespočítané topení od firmy co stavěla, na to není co říct :-) energetická náročnost B. Nechal jsem si spočítat dodatečně na 55/40 -15st, bohužel se i zjistilo, že jsou slabé průměry trubek, někde moc velké radiátory někde zase malé. Teď dle výpočtu mám ve výkresu zakreslené uškrcení ventilů hlavic, bez toho jsem nebyl moc schopný vyladit a vím že nemůžu kotel honit víc jak na 15kW, od přenastavení řekněme funguje vytápění dobře, až na koupenu, kde se musí pořešit jiný žebřík.
 varianta A: Na autoposun tedy ekvitermní řízení jak dle venkovní, tak vnitřní teploty mám vyzkoušeno křivku 11, teplota vody 28-55. Tady je problém v tom, že termostat je v referenční místnosti největší (pul metru od vchodu do ní) a pokud se nikdo moc v této místnosti nepohybuje teplota na něm detekovaná funguje v pohodě, topíme 22 přes den 6.30-22hod a v noci na 20. V takovém nastavení kotel jede skoro pořád, ale občas čerpadlo vypne občas i nejede třeba půl hoďky. Problém nastane, když se místnost zahřeje, tak termostat přeleze 22st a pak už nejsem schopen ho dostat dolu, jen když vyvětrám a pokud neschladím místnost, ostatní nehřejou a barák chladne. Máme i jiný detektor v této místnosti na teplotu a kousek od něj a ten ukazuje cca pul stupně méně (pokud jsem ale udělal korekci teploty na termostatu, dělá kraviny). Tak že bych termostat chtěl předělat na bezdrátový a přendat na jiné místo, nevím ale jaký vybrat. Co třeba elektrobock BT52 OT? nebo je nějaký lepší který by mohl být třeba i na wifi abych měl data v mobilu?
 varianta B: Posun manuální, křivka 8, koeficient 1, tedy topíme na 22 (ale mám tam třeba 6.30-10h 22, pak 20 do 14 atd, prostě více skoku změn mezi 22-20), noc 20, teploty vody 25-60, čerpadlo jede furt ale i v noci, což moc dobře nechápu proč. Momentálně je teď zatím teplo kdy nepadá teplota po 5st tak čekám až se ochladí. Nic méně na takové nastavení je objekt defacto vytopení komfortně furt i v noci (kde třeba v referenční místnosti teplota neklesá po 22st) ale co mě trochu vadí, že čerpadlo jede furt. Není někde ještě nějaké servisní nastavení na kotly, které by třeba říkalo, ale v noci tolik nejeď nebo vůbec? Jakou má pak čerpadlo živostnost, když pojede třeba X měsíců v kuse. Kolik takové čerpadlo odebírá?
   Ještě si všímám, že některé hlavice úplně nefungují korektně dle nějaké hodnoty na ní, mám tu asi tři druhy, tím myslím, že když je na hlavici 20st tak vesele má už místnost 22 a radiátor je pořád teplý.
Rád bych používal režim autoposun, ale ten není zatím moc reálný. Moc děkuji.

Ovládání kotle VITODENS 111-W B1LB-19

   Dobrý den, prosím o radu. Mám kotel VITODENS 111-W B1LB, prostorové termostaty Salus SQ610, jsou připojeny na svorkovnici Salus KL08RF, ta je propojena s termoelektrické pohony TP30NC-230V. Vše je připojeno k bráně SALUS UGE600. U kotle je připojen přijímač Salus iT600RF. A teď prosím skrze ovládání kotle, kam přesně připojit iT600RF a jak nastavit kotel? Mockrát děkuji za radu.

Je vhodné zvýšit výkon čerpadla

   Dobrý den pane Valter, chtěl bych vás poprosit o radu. Mám podlahové topení v poměrně rozlehlém domě, kde jsou 3 rozvaděče. Používám nový kotel Viessmann Vitodens 100-W B1HF-19 3,2-19 kW s ekvitermním řízením a vnitřním termostatem Vitotrol 200-E, který mám ale za to, že nic nedělá jen ukazuje teplotu.
   Nyní dotaz: Nejvzdálenější rozvaděč měl již dost chladnou vodu, tak jsem v nastavení kotle zvýšil otáčky. Lze tam nastavit minimální a maximální výkon čerpadla v procentech. Z výroby je myslím 40-60% já jsem nastavil 40-100% s tím, že by si to měl kotel teď řídit sám. Současně jsem však ponastavoval průtoky tak, že je teď v celém domě stejná teplota 20 C, což jsem chtěl. Průtoky jsem nastavil na rozdíl teplot cca 5C. Díky tomu všemu jsem mohl o dost snížit úroveň ekvitermní křivky a jsem teď na sklonu 0,4 a úroveň 0. Mohl bych jít ještě o úroveň níže. Nejsem si teď 100% jistý, že jsme to vlastně nezlepšil jen tím správním nastavením průtoků v celé domě a že změna na čerpadle na tom neměla žádný vliv, popřípadě měla, ale negativní.
   Je dobré takto ponechat nastavení maximálního výkonu čerpadla na 100% nebo bych s tím měl ještě něco dělat, když si to stejně řídí kotel sám. Proč je z výroby nastaveno jen maximum na 60%. Teď když byly teploty okolo 10 C tak kotel ne vždy jede bez cyklování. Moduluje někde na 8,5% a někdy by to chtělo asi i méně, nemůže to být také tím, že je třeba rychlost oběhu vody příliš vysoká? Co je považováno za nevhodné cyklování kotle? Jsou to např. více než 2 cykly za hodinu? Děkuji vám za odpověď.

Stránky