Dobrý den pane Valter. Je to pár týdnů, co jsem si ke kotli IMMERGAS VICTRIX SUPERIOR 32 X 2 ERP dodatečně pořídil řídicí jednotku Super CAR a k ní příslušné čidlo vnější teploty (dosud jsem rok jel jen na kotlový termostat). U této řídicí jednotky je proponováno, že při připojení čidla vnější teploty, její regulátor pracuje jako ekvitermní, navíc jako adaptivní. Ekvitermní "křivkou" je jen přímka, adaptace má spočívat v automatickém posunu ekvitermní "křivky" k nižší nebo vyšší teplotě otopové vody. Dejme tomu, že toto akceptuji.
Ale při vší mojí dosavadní snaze o nastavení a podle dosavadní zkušenosti z jeho provozu, regulátor pracuje jen tím způsobem, že ekvitermní "křivka" slouží jen jako horní limit na který regulátor vytáhne teplotu otopové vody odpovídající momentální venkovní teplotě. Na tuto mezní teplotu je kotel hnán maximálním výkonem. Po dosažení této teploty je výkon kotle výrazně stažen, někdy až na nulu. Pak následuje časová prodleva, kdy teplota otopové vody klesne prakticky téměř až na teplotu vzduchu v referenční místnosti. Pak se toto opakuje. Průběhy teploty otopové vody mám zaznamenány v grafu. Výsledkem je, že teplota otopové vody výrazně kolísá a tím samozřejmě kolísá i tepelná pohoda.
Ekvitermní regulátor při venkovní teplotě kolem nuly by kotel měl držet, byť jen na minimálním výkonu. Rozhodně by kotel neměl zhasínat. Rozhodně v případě klasického rodinného domu ze škvárovek na 45 cm, který není dodatečně izolován, což je můj případ. Tepelné ztráty takového domu při venkovní nule stupňů, a i při požadované útlumové teplotě v referenční místnosti budou určitě přesahovat minimální výkon kotle na který je schopen jet. A tedy opakuji, kotel neměl vůbec zhasínat.
Popsané chování podle mého názoru nelze nazvat ekvitermní regulací. V podstatě se to převážně chová jako primitivní "prostorový regulátor" pouze s tím bonusem, že je maximální teplota otopové vody limitována na základě momentální hodnoty teploty venkovní. Chybí možnost nastavení rampy, podle které se bude řídit náběh teploty v místnosti. A to, prostřednictvím jakého výkonu kotle bude teploty referenční místnosti dosaženo při momentální teplotě venkovní. Ne že se bude cílové teploty otopové vody dosahovat vždy maximálním výkonem, až na dojetí na limit teploty, ne?
Shodneme se v tom, co se dá popsat jako chování regulátoru, který se dá nazvat jako ekvitermní?
Máte nějaké zkušenosti s regulátory pro kotle zn. IMMERGAS? Speciálně se Super CAR, případně jinými?
Pokud tyto zkušenosti máte, dá se podle vás některý z těchto regulátorů nastavit tak, aby se choval jako opravdu ekvitermní (tedy minimálně v tom, že základní teplota otopové vody bude trvale závislá na venkovní teplotě, tedy v zimním období kotel prakticky nikdy nezhasne?)
Než budu kontaktovat někoho od prodejní firmy, chtěl jsem se poradit s někým nezávislým, protože se obávám, že tam nebudou moc tušit, jak se prakticky chová ta skříňka, co prodávají.
Předpokládám, že kotle IMMERGAS a řídicí jednotky IMMERGAS pracují podle vlastního protokolu a nebude možné řídicí jednotku nahradit nějakou od nezávislého výrobce. Máte s tím nějaké zkušenosti?
V mezním případě (pokud nebude možné dosáhnout nastavení opravdovského chování ekvitermního regulátoru) budu muset s řízením vyměnit i kotel, protože popsané chování musí zákonitě zvyšovat spotřebu plynu nad hodnotu, která by byla při správném chování ekvitermní regulace.
Máte zkušenost s nějakou značkou kotlů jejichž ekvitermní regulátor pracuje tak, jak si představuji? Případně která značka kotlů pracuje s regulátory podle nějakého veřejného protokolu? A na takovém protokolu jsou dostupné přijatelné řídicí jednotky – ekvitermní regulátory? Předem děkuji za Vaše jakékoliv vyjádření.
Poslední komentáře