Immergas

Vše co se týká kotlů Immergas

Prostorový regulátor kotel Immergas

   Dobrý den. Vlastním starší kotel Immergas Nike star 24 3E, po bývalém majiteli, v současnosti s termostatem: Elektrobock PT01 Rád bych termostat vyměnil za nový do chytré domácnosti, nejlépe s protokolem Zigbee.
Můžete mi prosím poradit, zda je to možné a na co se při kompatibilitě zaměřit. Nepovedlo se mi v manuálu najít systém komunikace a možnosti připojení. Mockrát děkuji.

Regulátor Super CAR plynového kotle IMMERGAS

   Dobrý den pane Valter. Je to pár týdnů, co jsem si ke kotli IMMERGAS VICTRIX SUPERIOR 32 X 2 ERP dodatečně pořídil řídicí jednotku Super CAR a k ní příslušné čidlo vnější teploty (dosud jsem rok jel jen na kotlový termostat). U této řídicí jednotky je proponováno, že při připojení čidla vnější teploty, její regulátor pracuje jako ekvitermní, navíc jako adaptivní. Ekvitermní "křivkou" je jen přímka, adaptace má spočívat v automatickém posunu ekvitermní "křivky" k nižší nebo vyšší teplotě otopové vody. Dejme tomu, že toto akceptuji.
   Ale při vší mojí dosavadní snaze o nastavení a podle dosavadní zkušenosti z jeho provozu, regulátor pracuje jen tím způsobem, že ekvitermní "křivka" slouží jen jako horní limit na který regulátor vytáhne teplotu otopové vody odpovídající momentální venkovní teplotě. Na tuto mezní teplotu je kotel hnán maximálním výkonem. Po dosažení této teploty je výkon kotle výrazně stažen, někdy až na nulu. Pak následuje časová prodleva, kdy teplota otopové vody klesne prakticky téměř až na teplotu vzduchu v referenční místnosti. Pak se toto opakuje. Průběhy teploty otopové vody mám zaznamenány v grafu. Výsledkem je, že teplota otopové vody výrazně kolísá a tím samozřejmě kolísá i tepelná pohoda.
   Ekvitermní regulátor při venkovní teplotě kolem nuly by kotel měl držet, byť jen na minimálním výkonu. Rozhodně by kotel neměl zhasínat. Rozhodně v případě klasického rodinného domu ze škvárovek na 45 cm, který není dodatečně izolován, což je můj případ. Tepelné ztráty takového domu při venkovní nule stupňů, a i při požadované útlumové teplotě v referenční místnosti budou určitě přesahovat minimální výkon kotle na který je schopen jet. A tedy opakuji, kotel neměl vůbec zhasínat.
   Popsané chování podle mého názoru nelze nazvat ekvitermní regulací. V podstatě se to převážně chová jako primitivní "prostorový regulátor" pouze s tím bonusem, že je maximální teplota otopové vody limitována na základě momentální hodnoty teploty venkovní. Chybí možnost nastavení rampy, podle které se bude řídit náběh teploty v místnosti. A to, prostřednictvím jakého výkonu kotle bude teploty referenční místnosti dosaženo při momentální teplotě venkovní. Ne že se bude cílové teploty otopové vody dosahovat vždy maximálním výkonem, až na dojetí na limit teploty, ne?
   Shodneme se v tom, co se dá popsat jako chování regulátoru, který se dá nazvat jako ekvitermní?
Máte nějaké zkušenosti s regulátory pro kotle zn. IMMERGAS? Speciálně se Super CAR, případně jinými?
   Pokud tyto zkušenosti máte, dá se podle vás některý z těchto regulátorů nastavit tak, aby se choval jako opravdu ekvitermní (tedy minimálně v tom, že základní teplota otopové vody bude trvale závislá na venkovní teplotě, tedy v zimním období kotel prakticky nikdy nezhasne?)
   Než budu kontaktovat někoho od prodejní firmy, chtěl jsem se poradit s někým nezávislým, protože se obávám, že tam nebudou moc tušit, jak se prakticky chová ta skříňka, co prodávají.
   Předpokládám, že kotle IMMERGAS a řídicí jednotky IMMERGAS pracují podle vlastního protokolu a nebude možné řídicí jednotku nahradit nějakou od nezávislého výrobce. Máte s tím nějaké zkušenosti?
   V mezním případě (pokud nebude možné dosáhnout nastavení opravdovského chování ekvitermního regulátoru) budu muset s řízením vyměnit i kotel, protože popsané chování musí zákonitě zvyšovat spotřebu plynu nad hodnotu, která by byla při správném chování ekvitermní regulace.
   Máte zkušenost s nějakou značkou kotlů jejichž ekvitermní regulátor pracuje tak, jak si představuji? Případně která značka kotlů pracuje s regulátory podle nějakého veřejného protokolu? A na takovém protokolu jsou dostupné přijatelné řídicí jednotky – ekvitermní regulátory? Předem děkuji za Vaše jakékoliv vyjádření.

Nastavení CarV2 Immergas

   Dobrý den pane Valtere, mám dotaz na nastavení termostatu CarV2 od Immergasu. Topení je pouze podlahové, kotel Immergas Victrix 12 X TT 2 ErP, venkovní sonda a řízení je podle ekvitermní křivky s vlivem prostoru. Vše funguje, jak má (již 6tý rok), jen bych chtěl malinko doladit. Mám dotaz na parametr: minimální topná voda – je mi jasné, že je to teplota, ze které vycházejí všechny křivky, ale dále tam nic není. Např.: CH min je 25 stupňů – křivka například 1 vychází z této teploty a má nějaký sklon, když budu mít CH min 28 stupňů a křivku stále 1, tak se celá posune nahoru a sklon zůstane nebo se změní její sklon tím, že vychází z 28 stupňů? Na paralelní posun je podle mého parametr OFFSET. Moc se omlouvám, ale nikde jsem to bohužel nenašel. Moc děkuji za vysvětlení.

Porucha kotle

   Dobrý večer, chtěl bych se na Vás obrátit s prosbou o radu, tento týden jsem absolvoval roční servis svého kondenzačního kotle, Immergas Victrix Zeus 26kW. Hned večer jsem se všiml, že při ohřevu užitkové vody jsou otevřené radiátory úplně vařící, což se předtím nestávalo. Tento stav se projevuje i když mám zapnutý letní režim, tedy jen ohřev vody. Technik samozřejmě není přes svátky k dispozici, tak mě napadlo, jestli jste se někdy v minulosti s něčím podobným nesetkal. Děkuji.

Podlahový rozdělovač IVAR

   Dobrý den, máme podlahové teplovodní topení od f. IVAR (6 smyček). Měli jsme kotel IMERGAS ZEUS MINI. Ten jsme teď vyměnili za kondenzační kotel Imergas Victrix Zeus. Na vstupu do podlahovky je DUAL-MIX s by-pasem. To je pro kondenzační kotel naprosto nevhodné. Ventil je zatvrdlý a je třeba ho vyměnit. U firmy IVAR mě doporučili dát ventil s větším průtokem VDS01 a regulační šroubení DD301. Náš topenář ale tvrdí, že je to zbytečné a nemusí se na vstup dát nic. Kdo má pravdu? Děkuji předem za odpověď.

Nastavení teplot vody a radiátorů

   Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o pomoc při nastavení kondenzačního kotle immergas victrix zeus 26kW. Instalace je provedena v zrekonstruovaném, nezatepleném domě. Bohužel se mi nedaří vytopit poslední místnost v domě, která je shodou okolností ložnice, většinou 18-19C při vytápění. Radiátor mám v oné místnosti otevřený naplno. Termostat mám jednoduchý Salus a na něm nastavenou spodní teplotu 20C. Při topení mám v obývacím pokoji 21-22C.
   Jde mi o to, že nevím, jak nastavit teplotu vody a radiátorů přímo na kotli, abych docílil zvýšení teploty v ložnici. Měl jsem 55 vodu a 50 radiátory, ale zřejmě to je málo. Chtěl bych se tedy zeptat, jaký je ideální rozdíl těchto teplot? A jaké teploty jsou mezní, tak aby zůstala zachováno účinnost kotle?

Hystereze prostorový termostat

   Dobrý den, měl bych na vás dotaz ohledně prostorového termostatu. Mám kotel Immergas ZEUS Mini se zásobníkem asi deset let starý. Termostat je Euroster 2000. Jedná se o rodinný dům. Dole garáž a sušárna, kde je umístěny kotel. V patře je byt 3+1. Termostat je umístěný v obyváku, kde jsou dva radiátory plus jeden v ložnici, jeden v dětském pokoji a žebřík v koupelně. Na radiátorech jsou obyčejné hlavice. Problém je, že hystereze je 0,5 st, takže ať topím na jakoukoliv teplotu, tak trvá třeba hodinu nebo déle další sepnutí termostatu, takže už je zima a termostat nesepne. Zvažuji výměnu termostatu za jiný s menší hysterezí třeba od Elektroboku, ale nevím, jestli se vzít raději i s PID regulací nebo bez. A do dětského pokoje programovatelnou termohlavici, nebo vyhodit termostat a všude dát termohlavice, ale bylo mi řečeno, že bych musel mít jeden radiátor stále otevřený. Zajímal by mě váš názor. Děkuji.