Více zdrojů tepla

Připojování dvou a více zdrojů tepla

Vytápění plyn + krbová kamna

   Dobrý den, mohl bych poprosit o radu ohledně vytápění. Rekonstruuji chalupu, vytápění plánuji plyn a krbová kamna s výměníkem, rád bych i akumulační nádrž (500l) a samostatný bojler s možností připojení solárních panelů pouze pro ohřev vody a případně termiky. Je tato kombinace vůbec možná, případně co byste doporučoval? Je možné v budoucnu nahradit plynový kotel (cena plynu) za tepelné čerpadlo bez výrazných zásahů do propojení? Děkuji.

Zapojeni TČ, kondenzačního kotle, akumulační nádrže a TUV -2-

   Dobrý den, momentálně jsem již poslední krok před realizací (ano až teď). Schéma dospělo do stavu, viz. příloha. Pár podstatných faktorů:
 * poloha C1 nevyžaduje použití zpětné klapky u C2.
 * přetlakové ventily bych předpokládal vždy v místech, kde může docházet k přetlaku (při selhání regulace čerpadla na konstantní tlak), proto se mi zdá zbytečné u expanzky.
 * nevím proč jsme tam kdysi uvažovali vyvažovací ventil. Dokázal byste mi to osvětlit?
 * oranžové kulové ventily uvažuji vypustit (nebude se to rozdělávat zas tak často, pouze na vratce a kolem malé AKU mi připadá důležitý).
 * T1 musí být dle schématu, z důvodu odmrazování TČ nechcete krást teplo z radiátorů, a i ohřívání TUV, kdy nechcete nahřívat na vyšší teplotu celou AKU (a TC si ventil umí takto i samo ovládat).
Za jakoukoliv zpětnou vazbu budu rád. Po realizaci poskytnu info o provozu.

Nedostatek vzduchu plynový kotel

   Dobrý den, už jednou jsem vás prosil o radu a pomohl jste mi, proto se na vás obracím s jedním dotazem a třeba mi pomůžete zase.
   Na mém kotli Baxi Ecofour 24f se občas objeví chyba e03 chyba manostatu a nesepne hořák. Ventilátor funguje dobře a už jsem dal i nový manostat, vše vyčištěné včetně ventilátoru i odkouření. Hořák znovu sepne a chyba zmizí, když povolím víčko vedle výstupu kouřovodu a tím tam pustím více vzduchu. (víčko zase hned dotáhnu) Tato chyba se projevuje hlavně v případě, když třeba pul dne kotel netopí a topím v kamnech. Jakmile chybu odstraním a kotel sepne, chyba už se neobjeví. Když to tedy shrnu, kotel, když dlouho netopí nesepne hořák, pustím více vzduchu a pak už bez problému funguje. Předem děkuji za jakoukoliv radu.

Automatický výběr teplejšího zdroje otopné vody

   Dobrý den, topím plynovým kondenzačním kotlem se třemi samostatnými topnými okruhy. Zapojení je velmi jednoduché, kotel, anuloid a za ním tři směšované okruhy, kde ke každému okruhu patří jeden prostorový regulátor, který topí po samostatné ekvitermní křivce s kompenzací prostorové teploty. A kotel topí na teplotu nejteplejšího okruhu. Vše je provedeno od firmy Bosch. Toto zapojení jsem zvolil ze dvou důvodů, že v rodinném domě mám tři prostory, které mají různé teplotní charakteristiky a také se různě využívají, což mi umožňuje topit na co nejmenší teplotu otopné vody, která je v daném okamžiku možná a tím dosáhnout co nejvyšší kondenzace. Druhým důvodem je to, že jsem chtěl topení připravit na budoucí instalaci tepelného čerpadla, s tím že bych kondenzační kotel použil jako bivalentní zdroj, a přitom bych nemusel již významně zasahovat do stávajícího zapojení. Myšlenka je taková, že se rozpojí zpětná větev mezi směšovači a anuloidem, kam se vloží taktovací nádoba od tepelného čerpadla v kotli se rozpojí blokovací smyčka, která zapojí do tepelného čerpadla a tím se bude spouštět bivalence. Jak jde čas, tak v současnosti dříve, než o tepelném čerpadle uvažuji o krbových kamnech s výměníkem, které bych také zapojil do zpětné smyčky, patrně zase přes nějakou akumulační nádrž. Protože ale není jisté jak a kdy se v kamnech bude topit, tak bych rád zařídil, aby se nádrž připojovala automaticky jenom v okamžiku, kdy je teplota vyšší než teplota vratné vody, jinak aby vratná voda tekla tak jako dnes a akumulační nádrž se vynechala. Ač hledám, jak hledám, tak ale nemohu nikde najít žádný přepínací prvek, trojcestný ventil, který by porovnával teplotu dvou zdrojů a vybíral ten teplejší a tím se zajistilo automatické přepínání. Jsou k dispozici prvky, které to umí na fixní nastavenou teplotu, ale to není tento případ? Mohl byste prosím poradit, zda takové prvky existují a jaké mají označení?

Dotaz regulace PT + krb +TČ

   Dobrý den, již delší dobu hledám nějakého odborníka, co umí zregulovat PT v kombinaci s TČ jako hlavní zdroj + doplněn o KRB teplovodní. Bohužel topenáři jsou tak na pospojování potrubí a tím to končí. Mohl bych se na vás obrátit s radou, jak tento systém zregulovat? V případě, že byste byl ochoten byl bych rád, samozřejmě vám zaplatím váš čas. Děkuji za odpověď.

Technické zapojení zdroje tepla

   Dobrý den, mohl bych Vás poprosit o pomoc. Narazil jsem na vaší diskuzi na webu ohledně zapojení tepelného zdroje na dřevo dohromady se stávajícím plynovým kotlem. https://valter.byl.cz/zapojeni-topneho-systemu-dvou-kotlu-aku-nadrzi
   Právě řeším něco obdobného. Jsem mladý začínající projektant a byl bych Vám vděčný za každou radu. Pracoval jsem jako projektant v teplárenství, takže mám zkušenost s velkými kotelnami a výměníkovými stanicemi, kde již bylo technické zapojení předem dané. Něco málo jsem za svojí 5letou praxi pochytil, ale stále se toho musím ještě hodně učit. Všiml jsem si, že vy máte velmi dobré technické myšlení, z toho důvodu se na Vás obracím a prosím o radu.
   V mém případě se jedná o projekt do stávajícího RD, kde chce můj známý přidat ke stávajícímu plynovému kotli kamna s výměníkem a s akumulační nádobou. Navrhované schéma zapojení bych Vám zaslal po Vaší odpovědi, na kontaktním formuláři nejde přidávat příloha. Inspiroval jsem se Vaším článkem.

Plynový kotel a krbová kamna s výměníkem

   Dobrý den, řeším podobný problém, kdy jste popsal správně umístění zpětných klapek za krbová kamna s výměníkem a za plynový kotel a blokování termostatem na krbových kamnech spuštění plynového kotle, tak aby neběžely oba zdroje současně. Ale u mě je to komplikovanější, kdy krbová kamna jsou v přízemí a plynový kotel je jako zdroj pro přízemí i pro patro, tzn. že např. dole topím kamny, ale v patře potřebuji zatopit plynem. Jde mi o to, že nemohu blokovat příložným termostatem na krbových kamnech spuštění plynového kotle, neboť potřebuji topit v patře. V tom okamžiku mi na zpětnou klapku u krbových kamen tlačí čerpadlo z plynového kotle a pokud sepne termostat kamen, tlačí z druhé strany čerpadlo kamen. Zdroje tepla jsou každý na opačném konci RD, a tudíž stoupačky zdrojů jdou proti sobě. Lze to řešit jinak než elektroventily? Popsaný stav mě teprve čeká realizovat, neboť patro je stavebně před dokončením. Momentálně realizováno zpětná klapka na plynovém kotli na výstupu a elektroventil za krbovými kamny spínaný příložným termostatem současně s oběhovým čerpadlem kamen a s blokováním plynového kotle přes příložný termostat krbových kamen. Funkci elektroventilu lze nahradit u krbovek zpětnou klapkou.

Stránky