Brötje

Vše co se týká kotlů Brötje

Plynový kotel Brotje WHBC 22_24

   Dobrý den, špatná komunikace s programátorem IDA drátový. Někdy jede na pohodu někdy grafika ukazuje, že topí a nic. Programátor jsme odmontovali a dali ke kotli opět problém. Firma dává ruce od toho pryč s tím, že vrátí peníze za programátor ať si koupím jiný, ale já nevím, kde je chyba či v kotli nebo v programátorů. Setkal jste se s problém programátoru IDA? Mám přistoupit na jejich návrh? Kotel je zatím v záruce. Dík za radu.

Nastaveni ekvitermní křivky kotle 2

   Dobrý den, zdravím vás z minulosti problém, že kotel přetápí a vyřešili jsme ho k mé spokojenosti. Nyní opět začal přetápět z ničeho nic. Mám takový pocit, že už to začalo dělat minulou topnou sezónu potom co odjel servisák, ale s ničím se nehýbalo. Neumím si to vysvětlit. Nemohl by to být třeba zanesený magnetický filtr, nebo co bych měl překontrolovat?

Nastaveni ekvitermní křivky kotle

   Zdravím, máme doma kotel Brotje whbs22 d, bylo u něho venkovní čidlo, které zatím nebylo napojeno. Teplota se regulovala podle vnitřního termostatu a ručně nastavené teploty na kotly na 29 stupňů. Dům ještě není zateplený a podlahové topení. Na termostatu bylo nastaveno 22 stupňů a kotel měl natápět 30stupňovou vodou, přesto z kotle šlo 33 stupňů a teplota stále nedosáhla požadované teploty 22 stupňů a kotel vypnul. Po chvíli opět nahříval, ale opět vypnul. Tak jsem zapojil venkovní čidlo a na kotli na nastavení teploty topeni naskočilo rozmezí 1 až 30 je to asi nastavení na ekvitermu? V návodu jsem nikde nedohledal. Nevím si s tím rady budu rád za pomoc.

Brötje + Netatmo, Tado

   Dobrý den, mám kotel Brötje WHBS 22D + nádrž COSMO 300. Přes OpenTherm připojený modulační termostat Netatmo + termohlavice, který podporuje ohřívání TUV. Regulace topení funguje jak má, ale ohřev TUV nikoliv – kotel nereaguje na nastavený plán zapnutí a vypnutí ohřevu TUV. Reaguje pouze, pokud v app manuálně nastavím teplotu na požadovanou hodnotu. Poté se nastavení teploty vždy vrátí na 10 stupňů. Chtěl jsem vyměnit za Tado v3+ s ohřevem vody, ale na oficiálním fóru jsem se dočetl, že s tím jsou obdobné problémy. Nemáte nějakou zkušenost? Případně, nějakou "Smart technologie" k doporučení? Děkuji.

Podlahovka špatně topí

   Zdravím Vás všechny a jdu si prosím pěkně pro radu. Bude to trošku delší čtení, ale už si nevíme doma rady a měli jsme tam kde koho. Budu psát trochu heslovitě. Máme bungalov 150 m2, teplovodní podlahovka, rozdělovač Giacominni (tuším R553 nebo tak nějak) a kotel plynový kondenzační Brotje WHBS 14D. V rozdělovači 7 okruhů a bez čerpadla v rozdělovači. Táhne to kotel (prý s přehledem zvládne i 11 okruhů).
   Novostavba je stará cca 3 roky. V létě 2020 se dokončili hadi a zalévalo se a dělala se topná zkouška. Vše ok, ale ještě jsme tam první zimu nebydleli. Chodili jsme na kontrolu a topili jsme. Předesílám, že i při nastavení otopné vody na 33 stupňů stačilo až nad hlavu a bylo v pokojích kolem 22 stupňů. Jen pro upřesnění půdorysně – dva dětské pokoje kolem 12 m2, jedna ještě o něco menší ložnice 9m2 koupelka, menší chodbička, zádveří a obývák s kuchyní cca 40 m2 na dva okruhy.
   První zima tedy zkouška a ok topilo se. Druhá zima, jdu k rozdělovači a průtokoměry černé jako bota ale doslova. Voda se na počátku ošetřila i inhibitory i nějakýma těma Q400 nebo těma Qčkama obecně. I přes to voda druhou zimu černá, jak zmiňuji. V pokojích začala klesat teplota a vše začalo být teplotně nevyvážené jako na počátku. Onu druhou zimu – všude 19 stupňů. Žádný med. Kotel cykloval, natopil se a spadl...natopil se a spadl – teplo nepředal. Přežili jsme a na jaře jsme dělali 2x kompletní čistění přes bečku a opětovně jsme vodu upravili, ale bez zlepšeného výsledku. Nakonec jsem se plácl přes kapsu a povolal firmu s REMS jednotkou – to bylo bordelu a mazu. O magnetickém filtru ani nemluvím. Buď tedy špatně na počátku ošetřeno anebo druhá možnost – v době napouštění na počátku byl nějaký problém s částečkami ve vodě, když lidi napouštěli bazény a jestli tam něco z řádu nehrklo. Ale zpět ke strojnímu čištění. Mnuli jsme si ruce, protože kluci dělali i rozbor vody, namíchali správné PH a dovezli si již upravenou vodu pro tento účel nebo nějakou tu úpravnu. Vše předpisově. Propláchli nám i útroby kotle a magnet. filtr. Zlepšení bylo znát, jásali jsme, avšak ony dva dětské pokoje znovu jako by ale úplně stávkovali (žádné dlouhé smyčky). Jinak před strojním čištěním doplním, že jsme dávali něco za bezmála 6000 od giacominni na uvolnění a dělali to tak 2x, než přijeli – dva dny po sobě (napustit + chemie, druhý den vypustit a znovu napustit + chemie), poté strojní čištění. Giacominni má pro mě moc nechápavé štelování. Přes imbus klíček. Takže žádné otáčení čepičkami ale pěkně imbus. Říkal jsem si, vytéká z toho trošku černá voda a má to vůli při otáčení a píská to. Tak jsem i přes upozornění na možné stržení těsnění otáčel a otáčel a rozchodil to. Srovnal jsem průtoky do lajny...a světe div se, topíme a všude (no, jak se to vezme).
   Nejen že nestačí topit na 33, ale ani na 37 nýbrž na 40 stupňů do vody, ale bohužel od noh je teplo cítit jen zónově. Někde jdu, zima...někde najednou teplo. Celkově topíme, zima není, ale řeknu to tak, rozhodně to není optimální a rovnoměrné. Do štelování již zasahovat nechci, byť by bylo někde třeba zvednout teplotu jako v koupelce a v těchto dvou pokojích. Vytopit to vytopí, ale za jakou "cenu"? Kotel cykloval v minulosti – troufnu si říct, že díky překážce (bordelu v magnet. filtru, a tak celkově). Ale já z toho mám pocit, jako by ty průtoky byly zanesené, protože až jsem je rozhýbal tím štelovacím imbusem a vyteklo ještě přes ventil pár kapek škaredé vody, mám tucha že ani ono strojní čištění nevyčistilo vše a nevím, zda může něco zbýt ještě v samotném těle rozdělovače? Ten, kdo nám to dělal byl živnostník, který ale i jako hlavní povolání dělá vodotopo (jen že to nedělal nějakej Franta, co si myslí, že to umí a neumí). Sám z toho byl špatný a několikrát jsme to spolu řešili. Nicméně jsme to nedořešili a pak se začalo stagnovat, protože nikdo nevěděl. Záruka je pryč a 10.000 za REMS a strojní čištění taky a jsme tak jak se říká "někde na půl cesty" není to zlé, ale ani v pohodě. Jsem laik a všude jsem četl, že rozdíl teplot mezi vrchním vstupem a vstupem zpátečky (kde jsou teploměry) by mělo být tak 7 stupňů a ne víc. Aspoň tedy toto jsem četl. My máme vrchní vstup nyní 40 stupňů a dolní zpátečka tak 24 stupňů. Všichni říkali, máte velké hady, čerpadlo to neutáhne, ochlazuje se vám to, a proto to nerovnoměrně topí. Máme malé pokoje a nikde není přes 80-90m hada. Čerpadlo na max 5m výtlačná výška. Dnes nám pán zkouší předělat čerpadlo za 7m výtlačné výšky, ale pak už tedy opravdu nevím. Kdyby tomu tak bylo a opravdu tam ti borci namotali delší ty hady, nebo něco, netopilo by to ani na začátku po tom, co se podlahovka zalila. Shrnu to: máme několikrát vyčištěno a ošetřeno, máme strojně vyčištěno a ošetřeno, výsledek nerovnoměrné topení a pouštíme do podlahovky 40 stupňů, kdy v minulosti jsme pouštěli 33 a myslel jsem, že tam padnu. Měli jsme tam pána z Brotje (dnes nám vyměňuje na zkoušku to čerpadlo), pána z Giacominni a už bych řekl, že prostě jsme na konci našich možností.
Budu rád za každou radu. Děkuji moc, jestli jste vydrželi se čtením až do konce.

Nastavení ekvitermní regulace

   Dobrý den Pane Valtere. Prosím Vás o radu. Pročetl jsem vaše články o ladění ekvitermní křivky a chci se zeptat. Mám kondenzační kotel Brotje BWGS 22D topení radiátory a regulátor QAA 73.210 a venkovní čidlo. Dům 45 Heluz+6cm polystyren.
Mohu při ladění křivky mít zapnutý vliv prostoru nebo ho musím mít vypnutý?
Při jaké hodnotě křivky začít? (0,1-4)
O kolik případně zvedat korekci? (0-20)
Podle vaší tabulky na seřízení křivky mám křivku nejprve seřizovat podle: nízká teplota prostoru za jakékoliv venkovní teploty nebo podle toho jaká zrovna venkovní teplota je? Tím myslím plusová teplota až nula a nula až mínusová teplota?
Křivku vždy ladím pro pokojovou teplotu 20°C. Máme doma malé dítě, proto se ptám, jak docílit správného nastavení, pokud potřebuji vyšší komfortní teplotu. Moc Vám děkuji za radu.

Nízké průtoky podlahového topení

   Dobrý den, máme postavenou novostavbu RD. Projekt na vytápění původně počítal s tím, že v patře budou radiátory nicméně jsme tuto myšlenku v průběhu stavby zavrhli a udělali podlahové vytápění všude. Spodní patro nám topí bez problémů, ale nahoře jsou na jednotlivých větvích v rozdělovači minimální průtoky (ani ne 0,5l/min). Jen jedna větev v patře má průtok 1,5l/min. Jako zdroj tepla máme plynový kondenzační kotel WBS 22i. Vodu do systému čerpá přímo kotel (modulaci čerpadla mám nastavenou na 75% - 100%). Voda na přívodech do jednotlivých okruhů je teplá, ale vratky jsou studené. Pracovní tlak na kotli je 1,6bar a nekolísá. Zkoušeli jsme horní větve odvzdušnit, úplně zavřít všechny větve v přízemí, ale bez výsledku. Jediné, co mě napadá je, že to čerpadlo na kotli prostě neutáhne. Pro jistotu přikládám ještě fotky rozdělovačů v obou patrech a zapojení kotle. Díky za odpověď.

Ekviterm kotle ekvitem BRÖTJE

   Dobrý den, jsem rád, že jsem natrefil na tento web. Nevím, jak to funguje, a tak doufám, že když napíšu svůj dotaz, budete tak laskavý a pokusíte se mi pomoci.
   Minulý rok jsme se nastěhovali do našeho nového domu typu bungalov, který jsme si nechali postavit. Obytná plocha cca 140 m2. Postaveno z Itongu, zatepleno 18 cm WEBER, okna HS portály s izolačním trojsklem. Způsob vytápění jsme zvolili teplovodní podlahové vytápění celého domu pomocí plynového kondenzačního kotle: BRÖTJE HEIZUNG typ WBS 22 H. Máme jedenáct topných okruhů (v obývacím pokoji 3x, zádveří a chodba 1x, záchod 1x, pokoj 1x, pracovna 1x, ložnice se šatnou 2x, koupelna 1x + žebřík). V garáži a technické místnosti je klasický radiátor. V každé místnosti nainstalovaný termostat s otočným ovládáním (1-6): ABB Swing 3292G-A10101. Pokud píšu něco nesrozumitelně, tak se omlouvám, nejsem úplně technický typ.
   Pokusím se popsat náš problém co nejpodrobněji a srozumitelně. Když jsme se nastěhovali byl kotel nastaven odborníkem z firmy, která kotel instalovala a kterou vybrala stavební společnost, která dům stavěla. Nastaveno bylo: komfortní teplota 25 °C, útlumová teplota 18°C, topná křivka 1,44. Bylo nám představeno nastavení a že pokud chceme měnit teplotu doma, jen točíme termostaty v jednotlivých místnostech. Při začátku topení jsme nastavili termostaty na číslo 3, že pak uvidíme. Na domácí meteo stanici se nám sice zobrazovala teplota 24 stupňů, ale pocitově bylo zima a podlaha byla též studená. Když jsme tedy termostat dali na 4, na teploměru bylo 26, podlaha byla teplá, ale jen na začátku okruhu a dál už byla pořád studená. Když jsme tedy přidali termostat na víc, podlaha topila celá, ale v domě jsme měli 30 stupňů. Spotřeba plynu cca 8 m3/den.
   Zavolali jsme proto Servis od kotle a vysvětlili náš problém. Servisní technik přijel, upravil komfortní teplotu na 21°C, teplotní křivku přenastavil na 1,20 a ukázal mi znovu, jak kotel ovládat. Když jsem se ho zeptal, co s těmi termostaty v místnostech, jak je mám tedy nastavit, řekl mi, že tomu až tak nerozumí, že je přes plyn a termostaty jsou elektro. Že kotel topí pomocí té topné křivky a rozdělovač okruhů má svoje další čidla, a to by mělo stačit. Ale že mám dát termostaty naplno, v obývacím pokoji a koupelně (kde chceme mít nejtepleji) nastavit příjemnou teplotu pomocí kotle a potom si v ostatních pokojích teplotu snížit pomocí termostatů. Po odjezdu technika jsme tak učinili a druhý den jsme měli doma opět 30°C (čemuž nerozumím, když komfortní teplota je na kotli nastaveno na 21°C). Termostaty ukazují že se topí 24 hodin denně. Tak hodně větráme. Spotřeba stoupla na 8,5 m3/den.
   Mohl bych Vás moc poprosit, zda by bylo možné mi poradit a napsat, jak topení seřídit, abychom doma měli příjemně a jaká by mohla být průměrná spotřeba plynu? Předem Vám velice děkuji.

Stránky