Pošta

Listárna - poradna pro Vás a vaši regulaci.

Napřed hledejte na serveru

Hledej na serveru   Z časových důvodů a četnosti dotazů už nejsem schopen odpovídat do druhého dne, jak jsem byl zvyknutý, nicméně odpověď mi měla dojít v nejkratším možném termínu, maximálně do týdne.
   Též z důvodu častých opakujících se dotazů, jsem se rozhodl na tyto neodpovídat. Jestliže Vám nepřijde odpověď do týdne, tak odpověď se nalézá na tomto webu. Jestliže si jste jistý, že odpověď tu není, tak mě znovu upomeňte a já Vám pošlu odkaz na odpověď.
   Prosím dodržujte postup, že nejprve prohledáte tento web, 90% odpovědí už tu je, a až následně píšu dotaz. Děkuji.

Poptávka po MaR

   Dobrý den pane Valtere, mám na Vás prosbu. Koupil jsem v Příbrazi kousek od Jindřichova Hradce dům se stávajícím dřevokotlem bez jakékoli pokročilejší regulace. Chtěl bych ho doplnit o akumulační nádrže, s otazníkem, jestli nezkombinovat s kolektory a dále jako náhradní zdroj tepla elektrokotel.
   Proto se obracím na Vás, jestli bych mohl využít (samozřejmě placených) Vašich služeb jakožto odborníka na regulaci. Pokud byste o to zájem neměl, tak jestli byste mohl doporučit někoho z oboru MaR v okolí Hradce i případně topenáře co by mi nádrže nainstaloval a i zrevidoval stávající rozvody.
   Nejraději bych byl ale za Vás, i kdybyste si třeba jen někdy udělal čas a přijel se k nám na domek podívat. Jakýkoli čas, konzultaci a doporučení rád zaplatím. Děkuji za odpověď.

Regulace rodinného domu

   Dobrý den, chtěl bych vás požádat o radu s regulací. Rekonstruujeme RD a máme již téměř sestrojenou kotelnu. Nicméně řeším regulaci toho systému, ale to, co projektant navrhl původně nelze realizovat, tak hledám náhradu. Na vašich stránkách jsem si všimnul spoustu informací o regulacích, ale chtěl bych se vás zeptat, zda byste mi neporadil nějakou vhodnou regulaci. schéma vytápění a další potřebné informace jsem nahrál sem…
   Původní myšlenka projektanta byla, že systém vytápění bude "podtlakový", že čerpadlové skupiny si budou nasávat vodu z hlavního rozvodu a regulace spustí kotel v případě, že akumulace nemá dostatek teplé vody. Nebylo zamýšleno, aby kotel topil do akumulační nádrže (protože nedokáže odhadnout, kolik tepla by měl do ní vložit.
   Netvrdím, že je nutné komplexně řídit vše. Někdy můžou být tři jednoduché systémy postačující a jednodušší než jeden komplexní. Zas na druhou stranu, když ty řídící komponenty o sobě ví, mohou třeba ve webovém rozhraní už zobrazit kompaktní informace.
Základní informace o domě:
Dům je vytápěn plynovým kotlem Protherm Panther Condens 15 KKO-CS/1. Současně s tím tam mám:
 - krbovky s teplovodním výměníkem a zadním přikládáním, cca 10 kW do vody, 15 kW celkem.
 - na hlavní střeše budou 4 solární fototermické panely s výkonem cca 7 kW.
 - akumulační nádrž pro soláry s jedním šnekem, 1000 L
 - nádrž na TUV, se dvěma šnekama, 500 L
 - dále tam je klimatizace s možností topení (zatím taháme jen rozvody – typ vůbec neřeším)
 - na hlavní střeše bude i fotovoltaika s baterií v technické místnosti, ale to na vytápění nemá vliv.
 - rekuperace s entalpickým výměníkem – zatím tahám rozvody vzduchotechniky.
 - chtěl bych také jednou ohřívat bazén ... koupací sud atp.
   Dům v horním patře má radiátory v každé místnosti, navíc v koupelně je podlahovka, ale řešená RTLkem jak zkrat z otopného žebříku. Slunce prosluní pouze oba dětské pokoje. V pracovně obvykle vytopí vše PC.
   Ve spodním patře je podlahovka všude a v koupelně jsou dva malé žebříky na ručníky. Celkem je dole navrženo 8 větví. Jen obývák může být osluněn sluncem, takže jestli nějaké ekviterma, tak to má smysl pro obývák a max. kuchyň. Je samozřejmě třeba se zamyslet i na odstavení topení v případě, že si zatopíme.
   Ve zkratce všechno k domu. Za každou radu budu rád. Děkuji.

Technologie AMiT

   Dobrý den, máme celou budovu řešenou Amit APT3100 s periferiemi plus vizualizace na WIN XP. Potřebuji konzultaci (odešlé displeje na APT apod.) Prosím kontaktujte mne, udělali bychom popř. CN na různé opravy plus doporučení. Děkuji.

Vytápění plyn + krbová kamna

   Dobrý den, mohl bych poprosit o radu ohledně vytápění. Rekonstruuji chalupu, vytápění plánuji plyn a krbová kamna s výměníkem, rád bych i akumulační nádrž (500l) a samostatný bojler s možností připojení solárních panelů pouze pro ohřev vody a případně termiky. Je tato kombinace vůbec možná, případně co byste doporučoval? Je možné v budoucnu nahradit plynový kotel (cena plynu) za tepelné čerpadlo bez výrazných zásahů do propojení? Děkuji.

Dotaz ohledně nastavení ekvitermního regulátoru

   Dobrý den, měl bych na vás dotaz ohledně nastavení ekvitermního regulátoru. Bydlím v RD se zateplenou půdou a vyměněnými okny s obytnou plochou 2 x 130 m2, kde jsou ze 2/3 (v obytné části) domu radiátory a ve zbytku je podlahové topení. Výrobce zdroje tepla uvádí, že pro podlahovky nastavuje teplotní gradient na hodnotu od 0,4 do 0,7 a v případě radiátorů na hodnotu od 0,9 do 1,2, takže počítám, že bych měl teplotní gradient nastavit na hodnotu kolem 1. Na jakou hodnotu bych měl v tomto případě nastavit korekci teploty (patní hodnotu teploty – rozsah 15 až 90)?
Poznámka: Tepelné ztráty domu jsou v rozmezí od 15 do 20 kW a venkovní teplota (od prosince (včetně) do dubna (včetně)) v rozmezí -10 až 0 stupňů Celsia (rok 2022). Uvažuji o průměrné teplotě (v zimě) v obytné části domu rovné 21 stupňů Celsia (+- 0.5 stupňů Celsia)!
   V příloze e-mailu posílám závislost topné vody (na zpátečce) - y na venkovní teplotě – x daného topného systému.

Stránky