Je zpřístupněné druhé vydání mé knihy. Přeji příjemné počtení...
Aplikace a software AMiT, poradenská činnost MaR, řídicí systémy a vše co jste chtěli vědět o regulaci :-)
Je zpřístupněné druhé vydání mé knihy. Přeji příjemné počtení...
Přes vánoční svátky chci zpřístupnit druhé vydání mé knihy. Jak bude čas, budu web postupně doplňovat a celkově by mělo být všechno funkční do 1. 1. 2025.
Dobrý večer, děkuji že jste si našel čas a výstižně napsal vaši zkušenost. I konečné provedení je precizní a promyšlené. Evidentně jste minimálně jednomu člověku pomohl a mě potěšil.
Maily: Nejsem až tak dobrý webkodér, abych to jednoduše udělal a přiznám se, že mě to ani nenapadlo. Zkusím vyřešit, nicméně pokud se mi to zdá důležité a tazatel uvedl mail, tak jsem mu to poslal ručně. Též pokud mě někdo požádal o kontakt na někoho (nikdy neuvádím kompletní mail), jak dopadl, tak po povolení mail předávám (pro ostatní).
Upozorňuji znovu, že mam v topení nemrznoucí směs. Snad je vám jasné, jaké škody vám hrozí, pokud zablokujete protimrazovou ochranu a voda v topení zmrzne... Fakt, že v kotelně máte 5C ještě neznamená, že máte stejnou teplotu v celém domě.
V naší chalupě jsou rozdíly v různých místnostech 3-5C. Pro monitorovaní teploty používám čidla TP-Link Tapo, nicméně vyžaduje to trvalé připojení na internet. V aplikaci si pak můžete nastavit třeba varovaní, pokud teplota v některé místnosti klesne pod vámi definovanou hodnotu. Bohužel to není úplně spolehlivé, problémy s automatizaci pres Tapo by byly na samostatné téma.
Dobry den, posílám výsledné řešení – kotel RAY Protherm 12 KE / 14 EU.
Nakonec jsem zvolil ještě vyšší odpor 47k, aby při teplotě -5C ~ -10C protimrazová ochrana raději sepnula, ona i ta nemrznoucí kapalina bude mít své limity. Zatím to funguje (ťuk, ťuk) přesně podle očekávání, systém ukazuje 15C, skutečná teplota je asi +5C. Spotřeba klesla ze 20 kWh na 0.05 kWh za den. Svorka X16 připojená není, "spotřeba" nezapojené teplé vody zmizela současně se spotřebou topení.
Kryt kotle drží vespod na dva šroubky s hvězdičkou, pak už jde sundat podle návodu. Čidlo na trubce je na pružném klipsu, dá se snadno sejmout. Kabel jsem musel z čidla lehce odpáčit šroubovákem, drží dost pevně. Odpor jsem jenom zasunul do svorek pod kabelem. V aplikaci jsem si zkontroloval teplotu před úpravou, pak jsem vypnul jistič, namontoval odpor a po zapnutí jističe znovu zkontroloval teplotu – měla by vyskočit podle grafu asi o +10C. Pokud se vám teplota nezmění, tak má odpor špatný kontakt.
Použil jsem odpor 2W, protože ze schématu mi nebylo jasné, jestli je na čidle 220V nebo nižší napětí. Měřil jsem jen zkoušečkou, je tam asi 5V, takže odpor 0,6W by stačil. Ale 2W odpor má silnější a delší drátky, bude se vám s ním lépe pracovat.
Kdyby někdo chtěl zpracovat graf pro jinou spínací teplotu, ještě pár dnu budu tuto stránku sledovat. Ale jelikož nechodí info na mail, tak později už je šance na odpověď malá.
Povinný závěr: nejsem žádný odborník a všechny úpravy děláte samozřejmě na vlastní riziko.
Ještě jednou dekuji panu Valtrovi a zdravím všechny kutily. F.B.
Dobrý večer, když není něco připojené, tak to nemůže zvyšovat spotřebu. To bude chyba v SW, protože podle mého pracují s minimem a chování při mrazové ochraně si nedostatečně odzkoušeli. Nebo třeba je to záměr…
Snímač teploty NTC nemůže demontovat, protože na to kotel reguluje (podle mého by se ani nezapnul a vyhlásil poruchu). Na D.154 bych také nespoléhal.
Též budu rád za správu, jak jste dopadl.
Dobrý večer, když není připojen snímač teploty teplé vody (X16), tak mrazová ochrana pojede na stejný snímač jako topení. Podle mého se bude vybírat minimum na snímačích a minimální teplota bude rozhodující pro funkci mrazové ochrany. Pokud máte teplou vodu vypnutou, tak bych to dále neřešil. Mé názory berte s rezervou, vycházejí jen ze zkušeností, nejsem zaškolený servisní technik firmy Protherm.
Zdravím, uvědomil jsem si, že mám ještě jeden problém: aplikace MiGo mi hlásí spotřebu elektřiny nejen pro topení, ale i pro ohřev teplé vody, přestože teplá voda je v aplikaci vypnuta a fakticky není vůbec připojena. Předpokládám, že to také souvisí s protimrazovou ochranou, začalo to ve stejný den.
Nevíte, jestli je obojí řízeno tím stejným NTC čidlem? Nebo mám hledat ještě druhé čidlo? V dokumentaci jsem o tom nic nenašel. Nešla by ta funkce ohřevu teple vody nějak trvale odpojit?
Jde o kotel RAY Protherm 12 KE / 14 EU.
Pojedu tam zapojit ten paralelní odpor tento víkend a je to docela daleko. Nerad bych tam jel příští týden znovu. Děkuji za radu, F.B.
Naplnit kotel nemrznoucí směsí zakázané není, problém je jinde. V minulém komentu jsem se nechal trochu unést, abych přijatelně vysvětlil spotřebu. Mělo tam být co jsem psal výše tj., v základních požadavcích na místo instalace kotle je napsáno „Neinstalujte výrobek v prostorech ohrožených mrazem“. To bude nejspíše kvůli legislativě, nebo kvůli jiným materiálům, aby kotel nepraskl, když zapne velký výkon do prochladlého kotle. To je spíše otázka na výrobce. Podle mého to bude mít důvod, když u předešlých generací elektrokotlů Protherm to vypnout šlo. Nechtějte po mě podrobně studovat podklady ke kotli, který jste si špatně vybrali (nehledejte problém u výrobce, ale u sebe). Já vám jen pomáhám s důsledky.
Pro Michala: koukněte do návodu k instalaci, v něm jsou na str. 12 "Trvalé systémové přísady pro ochranu proti zamrznutí", takže zakázané to není. Ale také to není nic levného, mě to do malého domku vyšlo asi na 10t.
Jen je podivné, že kotel nemá od výrobce možnost přepnutí na režim s nemrznoucí směsí.
Podle Jirky výše: Parametr D.154 by měl sloužit k odblokování kotle, pokud ochrana před mrazem zafunguje a zablokuje elektrokotel ... neměl jsem možnost to zatím ověřit / vyzkoušet“. Souhlasím s ním, ale z mé strany je to jen teorie.
Dobrý den, jsem rád, že jste se toho poctivě zhostil, udělal mi kontrolu a poskytl to ostatním. To jsem původně chtěl po prvotním tazateli, proto jsem mu psal „zkuste si projít výpočty“, ale málokdo se ozve, když je problém vyřešen. Odpor 20K byl nástřel do placu a chtěl jsem, aby při velmi nízkých teplotách to trochu přitopilo, ale pokud jste si s tím dal práci a myslíte, že 24K je lepší, nemám nic proti (zase tolik času jsem nad tím nestrávil, abych si za tím tvrdě stál).
Polohu snímače jste určil správně, ale dokud kotel neotevřete, je to jen teorie. Jen upozorním, že paralelní odpor nemusíte připojovat k čidlu teploty, ale můžete ho připojit i na druhém konci (svorkovnice na řídicí desce). Záleží, co bude výhodnější. Je to typ od typu. Ať se daří ;-)
Dobrý den, děkuji za vysvětlení. Máte samozřejmě pravdu, Vaše řešení s paralelním odporem je velmi elegantní a mnohem jednodušší. Měl jsem z toho trochu obavy, ale donutil jsem se oprášit své elektro znalosti, a to celé spočítat. Také jsem porad nemohl v manuálu najít tu charakteristiku čidla, ono je to až na konci.
Nakonec pravděpodobně použiju 24k místo vámi navrhovaných 20k. Při teplotě kolem -30C už sice nemusí zabránit sepnutí protimrazové ochrany, ale k tomu snad nedojde. A chyba na vyšších teplotách bude o trochu menší. Pro ty, kteří to neumějí nebo nechtějí spočítat, křivka pro 20k bude o kousek výš.
V důsledku to znamená, že kotel bude topit o něco méně, hlavně na nízkých teplotách, bude to chtít posunout začátek topné křivky trochu nahoru. Při nastaveni na 30C bude kotel ve skutečnosti produkovat jen 20C. S vyšší teplotou se chyba zmenšuje, pro nastaveni 50C bude vystup asi 45C.
Jen poslední otázka: Ve schématu je několik teplotních snímačů, ale v nákresu je pouze jeden, označený "Čidlo NTC" a umístěné na trubce vpravo nahoře. Předpokládám, že to je ono?
Zdravím, a ještě jednou děkuji, František Bouda
Dobrý den, výběr zdroje tepla (elektrokotel) je nejspíše v pořádku, ale musí se zvolit správný typ. Takový, který může fungovat s nemrznoucí směsí. Tento typ kotle Protherm je navržen na provoz jen s topnou vodou, a proto si striktně hlídá mrazovou ochranu. A to v celém topném systému, tím i vytápěném prostoru, a proto ta spotřeba.
Zde jednoduché řešení není. Šel bych za topenářem, který vám kotel doporučil a nejspíše i dodal ať problém vyřeší. Když to nebude schůdné, zkuste kontaktovat servis firmy Protherm a pokud ani tam nechodíte, tak nezbývá než vyměnit kotel nebo mé řešení s odporem, které problém neřeší, ale obchází ho.
Dobrý večer, budu stručný.
1) Nápady s vyhříváním čidla vezmou za své jen co přiteče studená nemrznoucí směs z topného systému. U tohoto řešení jsou jen dvě možnosti. Buď nespolehlivé (slabé vyhřívání) nebo nákladné, a to už skoro můžete ten kotel nechat zapnutý. Třeba se vám to podaří, ale nespoléhal bych na to.
2) Odpor samozřejmě kotel ovlivní, ale v mezích, co jsem napsal. Pokud chcete vědět jak, tak v instalačním manuálu máte charakteristiku čidla a například zde https://www.digikey.cz/cs/resources/conversion-calculators/conversion-calculator-parallel-and-series-resistor máte kalkulačku paralelních odporů.
3) Samozřejmě vám nic nebrání tento odpor odpínat, ale použil bych relé se zlacenými kontakty, protože tam potečou malé proudy.
4) Pozor, šaháte, kam nemáte a chyba může mít zásadní důsledky.
Pozor samotný stykač nestačí, pokud totiž kotel detekuje teplotu nižší, než 3C tak se vám v mrazu už nezapne. Takže je třeba buď něčím "ohřát" kotel nebo přemostit to čidlo odporem viz výše. Já jsem prozatím dal do kotelny přímotop ovládaný wifi zásuvkou.
Do budoucna asi zkusím namontovat dovnitř kotle poblíž teplotního čidla malé topné tělísko nebo omotat kolem potrubí topný kabel. To topné tělísko můžu spínat wifi zásuvkou, takže při zapnutí kotle se da snadno vypnout.
To řešení s odporem by bylo lepší, ale obavám se, jestli to neovlivni normální regulaci teploty vody při vytápěni.
Pokud počítám správně, tak trvale zapojených 20W sežere za měsíc jen asi 100 Kč. Jen nevím, jestli 20W bude stačit a spočítat to neumím. Tak možná použít silnější tělísko a spínat ho teplotním čidlem.
Dobrý den, tady jsem trochu zmaten.
1) Váš kotel má staré analogové řízení výkonu hořáku přes rozhraní 1-2-4.
2) Prostorový termostat RAA21 má přepínací kontakt (2-bodové digitální řízení), takže není s analogovým řízením kompatibilní. Teoreticky tam jde „nabastlit“, ale to je regulační zvěrstvo.
3) Prostorový přístroj CR 100 komunikuje s kotlem po sběrnici, tudíž s vaším kotlem určitě nepůjde propojit.
Závěr: Ani jeden prostorový přístroj není možné připojit k vašemu kotli. Doporučuji kontaktovat vašeho servisního technika kotle, aby zjistil, jestli vše přežilo vaše experimenty a doporučí vám vhodný prostorový přístroj (ke kotlům se starým analogovým rozhraním už moc na výběr není :-((
Stránky