Je zpřístupněné druhé vydání mé knihy. Přeji příjemné počtení...
Aplikace a software AMiT, poradenská činnost MaR, řídicí systémy a vše co jste chtěli vědět o regulaci :-)
Je zpřístupněné druhé vydání mé knihy. Přeji příjemné počtení...
Přes vánoční svátky chci zpřístupnit druhé vydání mé knihy. Jak bude čas, budu web postupně doplňovat a celkově by mělo být všechno funkční do 1. 1. 2025.
![]() |
:)
Dobrý den, za mě napojení FVE do akumulační nádoby pro jarní/podzimní provoz je dobrá myšlenka, jen pečlivě zvažte a dobře promyslete výkon a napětí spirály. Nezapomeňte na provozní a havarijní termostat, pojistný ventil a správnou velikost expanzní nádoby. Též volba regulace spirály bude hrát významnou roli.
Velikost nádrže 500l bych bral jako vyhovující. Při tomto objemu, výkonu kotle 9 kW, bez odběru tepla, bude ohřátí o 5°C trvat cca 20 min.
Zapojení nádrže bych provedl jinak. Použil bych dva horní a dva spodní vývody, abych využil celý objem nádrže. Též musí jít v pořadí (ze shora): TV – zdroj tepla (kotel); TV – spotřebiče (radiátory); Vratná – radiátory; Vratná – kotel (nejníže).
Nejlepší by bylo, navrhnout si to a nechat si to posvětit od projektanta topení a elektro. Hlavně bezpečnost není sranda. Jinak přeji ať se vše podaří.
Dobrý večer pane Valtře. Uplynulo dlouhých 5 let, kdy jsem s Vámi konzultoval zapojení naší otopné soustavy s kotlem Viessmann 200-W a termostatickými hlavicemi. 5 let relativně významných úspor plynu, za což Vám patří velký dík.
Ale protože není čas usnout na vavřínech a dům se dále zateploval (výměna zbytku oken za trojskla), tepelná ztráta domu se přiblížila k 6 kW. Bohužel kotel Viessman 200-W W (B2HA) má modulovatelný výkon od 9 do 26 kW. Takže cykluje i v teplotách kolem nuly. Kotel má na podzim kompletně vyměněnou elektroniku. Zřejmě na něm 320 tisíc startů za 26 tisíc hodin provozu zanechalo následky. Nyní bych chtěl kotli pomoci od cyklování a zvýšit mu objem topné vody ze současných 220 litrů o dalších 500 litrů v akumulační nádobě. Na kotli mám rozšíření EA1, které podporuje topení do akumulačních nádob. Takže mám v plánu propojit kotel přímo s akumulační nádobou bez výměníku, kde se kotel bude starat o to aby se teplota vody držela v rozmezí 55 - 40°C (možná 45). Na akumulační nádobě by byla čerpadlová skupina se směšovacím ventilem například ESBE GRA211 a o topnou vodu si budou říkat termostaty nebo přímo termostatické hlavice jednotlivých radiátorů. Dále plánuji do akumulační nádoby dát topnou patronu 3 kW na zpracovaní přebytků z FVE. Minimálně v přechodných obdobích, kdy kotel nejvíce cykluje, věřím že budu schopen ohřívat akumulační nádobu pouze z přebytků FVE.
Původně jsem počítal s akumulační nádobou 1500 litrů ale nakonec mi došlo, že nepotřebuji zabít celých 26 kW výkonu kotle ale pouze jeho spodní výkon 9 kW respektive 3 kW, které jsou nad tepelnou ztrátu domu. Tam mi pak vycházela akumulační nádoba 200-300 litrů. Ale pokud má sloužit i jako zásobárna případných přebytků z FVE, zvedl jsem to na 500 litrů.
V příloze posílám mou představu zapojení. Chtěl bych Vás požádat, jestli byste se na to mohl podívat zkušeným okem a říct váš názor. Jestli uvažuji správně a mohu předpokládat další úsporu plynu, když kotel nebude tolik cyklovat, vyfukovat spalinové cesty atd. Ještě jednou děkuji i za předchozí rady a přeji pěkný večer. S pozdravem Petr Ludvík
Dobrý den. Jsem rád, že jste spokojen. OEM kód by měl být stejný jako u QAA73.110. Pokud ho neznáte a opravdu ho potřebujete, tak mi napište e-mail a já vám ho pošlu.
Dobrý den, kdybyste poctivě hledal na mém webu odpověď byste našel ;-)
Ano, situace je tam stejná. Máte jen analogové rozhraní 1-2-4. Nejjistější řešení je použití regulátoru FR 120 https://www.junkersplus.cz/Regulator-Junkers-FR-120-d427.htm.
Více si přečtěte například zde: https://jvalter.cz/search/node/1-2-4 junkers.
Dobrý den, mám kotel ZE/ZWE 24-2 AE – myslíte, že tam situace bude stejná? Je možné najít v tuto chvíli na trhu nějaký kompatibilní programovatelný termostat? Děkuji.
Dobrý večer, děkuji že jste si našel čas a výstižně napsal vaši zkušenost. I konečné provedení je precizní a promyšlené. Evidentně jste minimálně jednomu člověku pomohl a mě potěšil.
Maily: Nejsem až tak dobrý webkodér, abych to jednoduše udělal a přiznám se, že mě to ani nenapadlo. Zkusím vyřešit, nicméně pokud se mi to zdá důležité a tazatel uvedl mail, tak jsem mu to poslal ručně. Též pokud mě někdo požádal o kontakt na někoho (nikdy neuvádím kompletní mail), jak dopadl, tak po povolení mail předávám (pro ostatní).
Upozorňuji znovu, že mam v topení nemrznoucí směs. Snad je vám jasné, jaké škody vám hrozí, pokud zablokujete protimrazovou ochranu a voda v topení zmrzne... Fakt, že v kotelně máte 5C ještě neznamená, že máte stejnou teplotu v celém domě.
V naší chalupě jsou rozdíly v různých místnostech 3-5C. Pro monitorovaní teploty používám čidla TP-Link Tapo, nicméně vyžaduje to trvalé připojení na internet. V aplikaci si pak můžete nastavit třeba varovaní, pokud teplota v některé místnosti klesne pod vámi definovanou hodnotu. Bohužel to není úplně spolehlivé, problémy s automatizaci pres Tapo by byly na samostatné téma.
Dobry den, posílám výsledné řešení – kotel RAY Protherm 12 KE / 14 EU.
Nakonec jsem zvolil ještě vyšší odpor 47k, aby při teplotě -5C ~ -10C protimrazová ochrana raději sepnula, ona i ta nemrznoucí kapalina bude mít své limity. Zatím to funguje (ťuk, ťuk) přesně podle očekávání, systém ukazuje 15C, skutečná teplota je asi +5C. Spotřeba klesla ze 20 kWh na 0.05 kWh za den. Svorka X16 připojená není, "spotřeba" nezapojené teplé vody zmizela současně se spotřebou topení.
Kryt kotle drží vespod na dva šroubky s hvězdičkou, pak už jde sundat podle návodu. Čidlo na trubce je na pružném klipsu, dá se snadno sejmout. Kabel jsem musel z čidla lehce odpáčit šroubovákem, drží dost pevně. Odpor jsem jenom zasunul do svorek pod kabelem. V aplikaci jsem si zkontroloval teplotu před úpravou, pak jsem vypnul jistič, namontoval odpor a po zapnutí jističe znovu zkontroloval teplotu – měla by vyskočit podle grafu asi o +10C. Pokud se vám teplota nezmění, tak má odpor špatný kontakt.
Použil jsem odpor 2W, protože ze schématu mi nebylo jasné, jestli je na čidle 220V nebo nižší napětí. Měřil jsem jen zkoušečkou, je tam asi 5V, takže odpor 0,6W by stačil. Ale 2W odpor má silnější a delší drátky, bude se vám s ním lépe pracovat.
Kdyby někdo chtěl zpracovat graf pro jinou spínací teplotu, ještě pár dnu budu tuto stránku sledovat. Ale jelikož nechodí info na mail, tak později už je šance na odpověď malá.
Povinný závěr: nejsem žádný odborník a všechny úpravy děláte samozřejmě na vlastní riziko.
Ještě jednou dekuji panu Valtrovi a zdravím všechny kutily. F.B.
Dobrý večer, když není něco připojené, tak to nemůže zvyšovat spotřebu. To bude chyba v SW, protože podle mého pracují s minimem a chování při mrazové ochraně si nedostatečně odzkoušeli. Nebo třeba je to záměr…
Snímač teploty NTC nemůže demontovat, protože na to kotel reguluje (podle mého by se ani nezapnul a vyhlásil poruchu). Na D.154 bych také nespoléhal.
Též budu rád za správu, jak jste dopadl.
Dobrý večer, když není připojen snímač teploty teplé vody (X16), tak mrazová ochrana pojede na stejný snímač jako topení. Podle mého se bude vybírat minimum na snímačích a minimální teplota bude rozhodující pro funkci mrazové ochrany. Pokud máte teplou vodu vypnutou, tak bych to dále neřešil. Mé názory berte s rezervou, vycházejí jen ze zkušeností, nejsem zaškolený servisní technik firmy Protherm.
Zdravím, uvědomil jsem si, že mám ještě jeden problém: aplikace MiGo mi hlásí spotřebu elektřiny nejen pro topení, ale i pro ohřev teplé vody, přestože teplá voda je v aplikaci vypnuta a fakticky není vůbec připojena. Předpokládám, že to také souvisí s protimrazovou ochranou, začalo to ve stejný den.
Nevíte, jestli je obojí řízeno tím stejným NTC čidlem? Nebo mám hledat ještě druhé čidlo? V dokumentaci jsem o tom nic nenašel. Nešla by ta funkce ohřevu teple vody nějak trvale odpojit?
Jde o kotel RAY Protherm 12 KE / 14 EU.
Pojedu tam zapojit ten paralelní odpor tento víkend a je to docela daleko. Nerad bych tam jel příští týden znovu. Děkuji za radu, F.B.
Naplnit kotel nemrznoucí směsí zakázané není, problém je jinde. V minulém komentu jsem se nechal trochu unést, abych přijatelně vysvětlil spotřebu. Mělo tam být co jsem psal výše tj., v základních požadavcích na místo instalace kotle je napsáno „Neinstalujte výrobek v prostorech ohrožených mrazem“. To bude nejspíše kvůli legislativě, nebo kvůli jiným materiálům, aby kotel nepraskl, když zapne velký výkon do prochladlého kotle. To je spíše otázka na výrobce. Podle mého to bude mít důvod, když u předešlých generací elektrokotlů Protherm to vypnout šlo. Nechtějte po mě podrobně studovat podklady ke kotli, který jste si špatně vybrali (nehledejte problém u výrobce, ale u sebe). Já vám jen pomáhám s důsledky.
Pro Michala: koukněte do návodu k instalaci, v něm jsou na str. 12 "Trvalé systémové přísady pro ochranu proti zamrznutí", takže zakázané to není. Ale také to není nic levného, mě to do malého domku vyšlo asi na 10t.
Jen je podivné, že kotel nemá od výrobce možnost přepnutí na režim s nemrznoucí směsí.
Stránky