Tuhá paliva

Vše co se týká zdrojů tepla na tuhá paliva.

Ekvitermní regulace, křivka

   Dobrý den pane Valter, již tři měsíce mám doma nový kotel s ekvitermním řízením. Můj problém je ten, že nemohu neustále najít vhodnou křivku. Vaše odpovědi na různé dotazy jsem si pročetla, hodně jsem díky nim pochopila (do pořízení kotle mně ekvitermní řízení nic neříkalo) a radami se zkoušela řídit, ale ve výsledku křivku pořád nemám. Neustále se motám do kolečka. Ve stručném návodu k termostatu toho bohužel není moc popsáno. Aspoň ne pro mě, abych to pochopila. Myslím si, že jsem hodně blízko, ale někde dělám chybu. Takže k věci. Topenář nám nastavil křivku u radiátorového systému na doporučení výrobce na 1 a korekci odhadem na 9 a na termostatu teplotu 22,5C. Ve výsledku jsme přetápěli na 25,0C Na radu topenáře zvednuta korekce na 18 natopeno přes 24C. Pak nám bylo řečeno, že všichni s tímhle kotlem topí na křivku 0,8. tak jsme přešli na 0,8. Začala jsem testovat postupně tuto křivku opět přetápění. Dle vaší tabulky jsem tedy šla ještě níž na 0,7, zdálo se, že jsem konečně našla, co hledám, i když vím, že jsem na hodnotách podlahového vytápění. Problém však nastal, když se oteplilo a hodnoty venku byly nad nulou, termostat začal nedotápět. V přízemí to nebylo tak citelné, ale v patře už 1C méně byl poznat. Dva dny jsem zkoušela najít křivku nastavenou na 20C 24 hod (0,7/ k8) a zdálo se, že by mohla vyhovovat. Výsledná teplota 23,8C. Ještě jsem porovnávala termostat s rtuťovým teploměrem a termostat ukazuje asi o 0,5C vice. A kdykoliv se kolem něho jenom projde okamžitě reaguje a zvedá teplotu. Po dvou dnech na 20C jsem opět nastavila 22,5C a nechala korekci 8. Teplota necelých 24C, ale hodně citlivá, na jakoukoliv reakci.
 a) Je správný postup mého nastavení? V příspěvku píšete, že nastavená teplota nahrazuje korekci. Když logicky přemýšlím, tak tím pádem mám korekci zdvojnásobenou nebo ne.
 b) Když nechám nastavenou teplotu 22,5 a korekci 0, tak žádná korekce neprobíhá a termostat se neřídí venkovním čidlem?
   Dnes jsem zkusila v hysterezi nastavit kromě nastavené hodnoty 0,5 nastavit i korekci teploty -0,4C, abych srovnala teploměry. Teplota je ustálená na 23,3C a nastavená na 22,7C a ani se nehne. Křivka je na 0,7/ k 2, což by bylo fajn, kdyby zase nechyběl stupeň na patře.
 c) Co jsem nastavením korekce teploty způsobila?
 d) Kdy se využívá posun ekvitermní křivky? Topenář mně řekl, že s tím nemám vůbec hýbat, že neví, co to dělá. Já to zkusila a snižuje, zvyšuje to teplotu vody.
 e) Pokud má kotel nádrž, je lepší topit na stálou teplotu celý den nebo jet i na noční teplotu?
Popis topného systému:
 Zplynovací kotel na dřevo Blaze Green 18 lambda SVT 32032 výrobní č.2460170178
 Regulátor eco MAX 860 D3 výrobní číslo 1007502463
 Venkovní čidlo CT6P umístěno na severní straně domu pod střechou přístřešku
 Termostat eco Ster90 pro regulátory ecoMAX – výrobní číslo neznám
 Aku nádrž 1034 l, bojler 200 l, vytápění bez priority
 Výkon kotle nastaven na 50%, teplota kotle 85C, teplota TUV 55C
 Topení – litinové radiátory článkové Calor, 14 ks, oběh nucený, čerpadlo, na některé radiátory nasazeny termostatické hlavice Heimeier K M30
Popis objektu:
 RD 9,4m * 9,6 m, společná jižní strana s druhým domem (dvojdomek), severní strana štítová bez oken. Dům je celý podsklepený, přízemí kuchyně, jídelna a obyvák propojené, podkroví 3 pokoje + příslušenství.
 Zdivo – 30 cm plynosilikátové tvárnice + 3cm polystyrén a přizdívka kantka z vnější strany, na severní straně nově dodělaná izolace 8 cm polystyrén +fasáda, okna plastová dvojskla 12 let stará. Strop od sklepa hurdy, škvárobeton, 3 cm polystyren, betonový potěr, podlahy – vinylová, dřevěné parkety a dlažba. Nad podkrovím – dřevěný záklop, v pokojích rákos, omítka, ve stropě skelná vata 8 cm + na záklopu 8 cm polystyrenu + škvárobeton na půdě. Střecha tašková.
   Dům je obýván celoročně, dopoledne není přes týden nikdo doma. Děkuji Vám předem za ochotu.

Vytápění plyn + krbová kamna

   Dobrý den, mohl bych poprosit o radu ohledně vytápění. Rekonstruuji chalupu, vytápění plánuji plyn a krbová kamna s výměníkem, rád bych i akumulační nádrž (500l) a samostatný bojler s možností připojení solárních panelů pouze pro ohřev vody a případně termiky. Je tato kombinace vůbec možná, případně co byste doporučoval? Je možné v budoucnu nahradit plynový kotel (cena plynu) za tepelné čerpadlo bez výrazných zásahů do propojení? Děkuji.

Nedostatek vzduchu plynový kotel

   Dobrý den, už jednou jsem vás prosil o radu a pomohl jste mi, proto se na vás obracím s jedním dotazem a třeba mi pomůžete zase.
   Na mém kotli Baxi Ecofour 24f se občas objeví chyba e03 chyba manostatu a nesepne hořák. Ventilátor funguje dobře a už jsem dal i nový manostat, vše vyčištěné včetně ventilátoru i odkouření. Hořák znovu sepne a chyba zmizí, když povolím víčko vedle výstupu kouřovodu a tím tam pustím více vzduchu. (víčko zase hned dotáhnu) Tato chyba se projevuje hlavně v případě, když třeba pul dne kotel netopí a topím v kamnech. Jakmile chybu odstraním a kotel sepne, chyba už se neobjeví. Když to tedy shrnu, kotel, když dlouho netopí nesepne hořák, pustím více vzduchu a pak už bez problému funguje. Předem děkuji za jakoukoliv radu.

Dotápění aku nádrže

   Dobrý den, v nekonečném hledání řešení problému s natápěním nádrže jsem objevil Váš web. Chtěl bych Vás tímto poprosit o radu.
   Ke stávajícímu kotly Viadrus U68 18kw jsem připojil AKU nádrž 1000 l. Připojení je 4bodové, pro výstup do otopné soustavy je použit vrchlík nádrže, následuje 3cestný směšovací ventil ESBE a čerpadlo Grundfos Alpha2 20-40. Zpátečka ze systému je zapojena na druhou pozici od spodku nádrže. Systém vytápění řídím RVSkem. Vybíjení nádrže funguje dobře.
   Vzdálenost kotle od AKU je 4 m, připojení je realizováno pomocí 1" měděného potrubí, které je 1,5m před nádrží rozšířeno na 5/4" (35 mm). Zpátečka je připojena na nejnižší pozici nádrže, topná na nejvyšší. V nabíjecím okruhu je instalován ochranný 3cestný termo ventil ESBE VTC511 - 55 °C a čerpadlo Grundfos Alpha 1L 20-40, které je nastaveno na druhý stupeň konstantních otáček.
   V systému jsou instalovány 2 expanzní nádoby, jedna původní 50 l, natlakovaná na 0,5bar, druhá nová 100 l, tlakována na 0,6bar. 50l nádrž je přidělána na zeď a je o 1m výše. Provozní tlak za studena je 0,9bar. Doplním, že se jedná o 2. podlažní dům s budoucím obydlením půdy.
   Celý systém funguje výborně, do té doby, než se celá nádrž prohřeje na cca 70°C. Poté se kotel začne přetápět. Kotel je nastaven na 85 °C, dosáhne požadované teploty, při(za)vře vzduch, ale teplota vyroste na 90°C. Natápění nádrže se velice zpomalí – ne-li zastaví.
   Zkoušel jsem to několikrát i s odstaveným vybíjením, pokaždé stejný výsledek. Napadá Vás úprava/postup, jak bych docílil nabití celé nádrže na 80-85 °C? Děkuji.

Dotaz regulace PT + krb +TČ

   Dobrý den, již delší dobu hledám nějakého odborníka, co umí zregulovat PT v kombinaci s TČ jako hlavní zdroj + doplněn o KRB teplovodní. Bohužel topenáři jsou tak na pospojování potrubí a tím to končí. Mohl bych se na vás obrátit s radou, jak tento systém zregulovat? V případě, že byste byl ochoten byl bych rád, samozřejmě vám zaplatím váš čas. Děkuji za odpověď.

Bosch Condens s regulátorem CR 100

   Dobrý den pane Valtře, koupili jsme cihlovou novostavbu od developera a trochu zápasíme s nastavením kotle a topení. Dvoupodlažní JV orientovaný dům má podlahové topení uložené v betonu (podlahy vinyl/dlažba). Každé patro má svůj rozvaděč, ve kterém jsou jen kulové ventily na vstupu/výstupu, aut. odvzdušnění, a vypouštěcí ventily. Bohužel se developer odchýlil od návrhu projektanta, a snížil počet topných okruhů. V návrhu byly okruhy plus mínus podobné délky cca 60m, nyní jsou odhadem mezi 40 a 100m na okruh. Developer tvrdí, že v tom prakticky není rozdíl. Možná změnili i rozestupy.
   Vytápění je zajištěno kotlem Bosch Condens 2300i W s venkovním teplotním čidlem na severní stranu a řízen regulátorem Bosch CR 100. Bohužel nás vůbec neseznámili s obsluhou a udělali jen nějaké základní nastavení autokonfigurací. Okruhy všechny nastaveny na plně otevřené (kromě dvou okruhů k topným žebříkům co nejsou osazeny). Dům má mít dle projektu tepelné ztráty Qc= 6.4kW při venkovní teplotě -12C. Vypočtená energie je 11MWh/rok a na TUV 4MWh/rok. Dům má i krbová kamna (2-7kW) bez výměníku v obývacím pokoji. Zatím jsem v nich topil jen jednou a raději je nepoužívám, než dojde k ustálení vytápění. Do stejné místnosti umístili i regulátor CR 100. Z této místnosti vede otevřené schodiště do horního patra (schodiště je samozřejmě chladné).
   Kotel má v sobě čerpadlo Wilo Para TSL/7-50/SC nastavené na konstantní otáčky a charakteristiku III, která by měla být vhodná pro čerpání i do horního patra. Na displeji kotle jsem viděl při topení výkon mezi 50-17%. A 100% když ohřívá vodu v externím 120l zásobníku. Aktuálně řeším potíže s vytápěním, kdy mám nastavenu teplotu 20 C, ale v CR100 ukazuje na displeji trvale mezi 23.5-24.5C! Kotel i přesto občas dotápí, ta aktuální teplota na displeji neklesá a je téměř konstantní. Reálná teplota v obývacím pokoji je nyní 22C. Regulátor je nastaven na mód regulátor s ekvitermní optimalizovanou regulací, minimální venkovní teplotou -10 C a dimenzovanou teplotou 45 C, maximální teplota topného okruhu 48 C. Bohužel pokud je nastavena optimalizovaná ekviterma, nelze nastavit patní bod. A nyní k otázkám, doufám, že jsem na nic v popisu nezapomněl a poslal vše co je třeba. Předem Vám děkuji za odpověď a pomoc.
 1. Jak bych měl nastavit regulátor? Dle manuálu je "optimalizovaná ekviterma" prohnutá oproti "jednoduché ekvitermně" (ta bude asi přímkou). U jednoduché ekvitermy regulátor povolí nastavení patního bodu, ale nedovolí to u té optimalizované. S jakým patním bodem tedy regulátor počítá? Předpokládám, že by ta dimenzovaná teplota a minimální venkovní teplota mohla udávat koncový bod. Je to tak? Pokud se koukám na teplotu v okruhu, tak kotel hlásí požadovanou teplotu okruhu 32 a skutečnou 35 C při venkovní teplotě cca 9 C, a přesto spouští hořák. Čerpadlo běží po většinu času.
   Je mi divné, že ten regulátor ukazuje 24 C a kotel pouští teplou vodu do okruhu, i když je nastaven manuálně na 20 C/24h denně. Přijde mi to, jako by regulátor vůbec nebral v potaz nastavenou teplotu a fungoval jen pro ekvitermu, která asi není úplně v pořádku. A jak je možné, že kotel topí, i když žádaná teplota do okruhu je 32 a skutečná teplota je 35 C? Čekal bych, že bude kotel/reg. čekat, až se sníží teplota na výstupu pod těch 32C, co má asi spočítané na základě ekvitermy.
 2. Jak lze změnit sklon ekvitermy, když nelze zadat patní bod? Pokud by byl patní teoreticky konstantní (např. 25C v okruhu pro 20C venku), tak pak by sklon byl asi změnitelný parametry dimenzovaná teplota a minimální venkovní teplota. Je tomu tak? Jak lze udělat pak korekci? Nebo mám teplotu z displeje ignorovat?
 3. Regulátor má parametr "Vliv prostoru", který je nyní na hodnotě Vypnuto a umožňuje nastavení v rozpětí off, 1-10K. Má tento parametr v současnosti nějaký vliv? Mohou ho ovlivnit krbová kamna která jsou 4 metry od regulátoru? Pokud ano, jak zjistit optimální hodnotu?
 4. Četl jsem nějaké články od vás, a nejsem si jist, zdali mám prvně nechat otevřené ventily v topných okruzích a řešit regulátor, nebo prvně mám zatlumit některé místnosti, srovnat v nich teploty, a pak až regulátor. A po optimalizaci regulátoru přejít k útlumu teploty ve vybraných místnostech (ložnice v horním patře). Říkal jsem si, že obecně by asi měli být přivřeny okruhy v dolním patře, aby voda spíše tekla do horního patra, kde bude větší odpor, ale na základě vašich článků to je možná opačně, protože mnoho tepla utíká ze spodního patra nahoru – což by znamenalo nahoře přivřít, dole otevřít. Vůbec si nejsem jistý, jak nastavit pro koupelnové okruhy. Tam bych měl rád teplotu 23-24C. To bych měl mít tedy plně otevřené ventily pro koupelny, lehce přivřené ventily pro spodní patro, vč. obývacího a více přivřené místnosti na spaní v prvním patře?
 5. Do některých místností vedou od rozvaděčů kabely pro možnost osazení pokojovým termostatem umožňující změnu teploty pro vybranou místnost. Jaký termostat byste doporučil? A pokud by to byl prostorový termostat, který by ovládal hlavici (on/off) na okruhu v rozvaděči, bude to vůbec fungovat? Nerozjedou se tlaky v okruzích? Jak to pak může fungovat, když sepnutí a teplotu v okruhu řídí jen centrální regulátor v obýváku. Obávám se, jestli by to vůbec topilo. Zatím mám jen ručně otevřené pevné ventily. Nebo je potřeba do rozvaděče/místnosti něco co bude komunikovat přímo s kotlem? Pokud hlavice na okruhu otevře, tak se to otevře naplno, nerozhodí to pak jiné okruhy? Neviděl jsem, že by se vyráběly nějaké řízené hlavice, co by se programově otevřely třeba na 75%. A pak nevím, jak by takové pak mohly "komunikovat" s termostaty v místnostech, co umí jen otevřít/zavřít dle prostorové teploty. Mělo by být čerpadlo nastaveno na kost. otáčky? Je to vhodné, když se mění tlak v okruhu podle toho, jak by zavíraly hlavice okruhy? Pokud by byly hlavice na všech okruzích, je to dobrý nápad? Jde mi to o to, co by se stalo, kdyby všechny hlavice zavřely. Pak by neproudila žádná voda okruhem a čerpadlo by pracovalo do uzavřené trubky. Čerpadlo má ještě dva módy, ve kterých může fungovat – difer. tlak variabilní a difer. tlak konstantní. Mělo by smysl dávat hlavici na okruh pro obývák, kde už je regulátor, a tedy tato místnost je referenční pro celé vytápění?
 6. Až by regulátor fungoval, jak má, mělo by smysl na noc utlumovat teplotu? Celý dům je zateplený 15cm polystyrenem, 3 skla, a ztráty asi nejsou nijak dramatické. Čekám, že změna teploty bude trvat nějakou dobu, tak si říkám, jestli to vůbec něco ušetří, a jaké to bude s teplotním komfortem. Nebude ráno zima?

Technické zapojení zdroje tepla

   Dobrý den, mohl bych Vás poprosit o pomoc. Narazil jsem na vaší diskuzi na webu ohledně zapojení tepelného zdroje na dřevo dohromady se stávajícím plynovým kotlem. https://valter.byl.cz/zapojeni-topneho-systemu-dvou-kotlu-aku-nadrzi
   Právě řeším něco obdobného. Jsem mladý začínající projektant a byl bych Vám vděčný za každou radu. Pracoval jsem jako projektant v teplárenství, takže mám zkušenost s velkými kotelnami a výměníkovými stanicemi, kde již bylo technické zapojení předem dané. Něco málo jsem za svojí 5letou praxi pochytil, ale stále se toho musím ještě hodně učit. Všiml jsem si, že vy máte velmi dobré technické myšlení, z toho důvodu se na Vás obracím a prosím o radu.
   V mém případě se jedná o projekt do stávajícího RD, kde chce můj známý přidat ke stávajícímu plynovému kotli kamna s výměníkem a s akumulační nádobou. Navrhované schéma zapojení bych Vám zaslal po Vaší odpovědi, na kontaktním formuláři nejde přidávat příloha. Inspiroval jsem se Vaším článkem.

Nastaveni ekvitermní křivky kotle

   Zdravím, máme doma kotel Brotje whbs22 d, bylo u něho venkovní čidlo, které zatím nebylo napojeno. Teplota se regulovala podle vnitřního termostatu a ručně nastavené teploty na kotly na 29 stupňů. Dům ještě není zateplený a podlahové topení. Na termostatu bylo nastaveno 22 stupňů a kotel měl natápět 30stupňovou vodou, přesto z kotle šlo 33 stupňů a teplota stále nedosáhla požadované teploty 22 stupňů a kotel vypnul. Po chvíli opět nahříval, ale opět vypnul. Tak jsem zapojil venkovní čidlo a na kotli na nastavení teploty topeni naskočilo rozmezí 1 až 30 je to asi nastavení na ekvitermu? V návodu jsem nikde nedohledal. Nevím si s tím rady budu rád za pomoc.

Stránky