Destila

Vše co se týká kotlů Destila

Zapojení termostatu REGO

   Dobrý den, prosím o radu, mám nový plyn. kotel Destila DPL Automatic-H, a chtěl bych k němu zapojit pokojový termostat REGO 972 01. Do kotle vedou dva vodiče, /dříve klema/, které mám zapojeny i v termostatu, nicméně kotel si řídí zapínání kotlovým termostatem bez ohledu, jak je nastaven pokojový, tzv. jakmile je nahřátá voda, kotel vypne a po chvilce zapne. Při takovém vypnutí, nenaměřím na svorkách žádné napětí. Velmi děkuji za odpověď, nejlépe do emailu.

Destila a její regulace

   Dobrý den, mám v domě velmi starou (i když stále funkční) Destilu DPL s věčným plamínkem a rád bych ji vyměnil a novější s nižším výkonem. Rozdělil jsem po rekonstrukci v domě topení a mám přebytek výkonu. Ideálně Destila DPL 12. Současný kotel je regulován ekvitermní regulací Komextherm, což je už opravdu pravěk. Pokud bych pořídil kotel nový, dá se k němu připojit znovu nějaká ekvitermní regulace a také prostorový termostat? pokud ano, měl byste nějaký tip, co pořídit? Děkuji

Zavzdušňování radiátoru

   Mám v RD plynové topení. Vytápění litinovými radiátory. Kotel Destila 25A. Mám dva okruhy, kotlový a vytápěcí, přes Duomix. Kotlový okruh je na samotíž. Vytápěcí okruh vede z Duomixu přes oběhové čerpadlo do radiátorů a zpět do Duomixu. Na Duomixu mám odvzdušňovací ventil. Na zpátečce z radiátorů mám total filtr TF1. Nikde mi ze systému nekape voda. Ale jeden radiátor v 1. poschodí se mi furt zavzdušňuje. Topenář neví čím to je. Tak se obracím se žádosti o názor. Díky.

Přechod z regulace Komextherm na Vitotronic 200

   Dobrý den pane Valter, v mém RD přízemí a podkroví mám celkem 15 radiátoru litinových 500x160mm, celkem 235 článků a 4 jednoduché deskové radiátory. V systému je tudíž cca 260 litrů vody. Radiátory jsou předimenzované. Doposud jsem vytápěl plynovým kotlem Destila s ekvitermní regulací Komextherm. Ohřev teplé vody akumulačním bojlerem. El. regulace Komextherm byla nastavena na nejnižší topnou křivku a teplota topné vody se v systému pohybovala v rozmezí od 27 do cca 35°C, podle venkovní teploty. Nyní jsem nainstaloval kotel Vitodens 222-W s ekvitermní regulaci Vitotronic 200, typ HO2B. Navíc mám v jednom pokoji Vitotrol 200A. Nyní mám zapnutý pouze ohřev vody na 55°C. Ale v příštím týdnu asi budu muset zatopit. A hlavní problém nastavit a vyladit topnou křivku. U Vitotronicu 200, typ HO2B je taková fajnovost, že vidím na displeji topnou křivku, jak vypadá podle požadované teploty v prostoru. Sklon křivky můžu nastavit od 0,2 do 3,4. Při dodání je nastaven sklon 1,4 a úroveň 0. Nicméně protože jsme starší lidé, chci si nastavit požadovanou teplotu na 23°C a redukovanou na 21°C. No, a protože si vzpomínám, že za minulé regulace jsem měl teplotu topné vody v tomto období cca 27-28°C, tak této teplotě by odpovídal sklon topné křivky Vitotronicu 0,4 a úroveň +0,4. Pane Valter, to jsou pouze mé laické úvahy, ale myslím si, že určitá souvislost s předcházející regulaci Komextherm s ohledem na teplotu topné vody by měla být. Na displeji Vitotrnicu je uváděna teplota kotle v °C a předpokládám, že to je teplota vstupní do systému. Dům je zateplený před i po výměně zdroje topení. Pane Valter, prosím, pokud najdete chvilku o Váš názor, zejména v čem se pletu.

Náhrada starého kotle

   Dobrý den. Chtěl bych Vás poprosit o radu, jak zmodernizovat vytápění rodinného domku. Topíme plynem, a již 20 let nám slouží kotel Destila 18 kW Automatic (bezplamínkový). Za tu dobu neměl žádnou závadu. Kvůli jeho stáří však uvažuji o jeho nahrazení. Nejjednodušší by bylo koupit ten samý a nemusel bych dělat žádné topenářské úpravy. Vylepšil bych jen ovládání výkonu soustavy automatickým pohonem stávajícího čtyřcestného ventilu (Duomix), měnil bych teplotu vody na základě požadavku třístavového prostorového termostatu (teplota referenční místnost je Ok, teplota je nižší, teplota je vyšší než žádaná. Ale nevím, jestli je to dobré řešení z hlediska úspory plynu. Ta Destila topí buď naplno anebo vůbec.
   Další varianta by byla celkem radikální, a to náhrada stávajícího kotle za moderní kondenzační kotel. Tady bych využil ekvitermní regulaci a programovatelné hlavice. Jenže je to otázka nákladů. A to nejen pořizovacích za kotel, předělání připojení, ale i pravidelné kontroly složitějšího kotle. Překvapil mě také rozdíl v cenách výkonově srovnatelných kotlů, třeba kolem 20 000, ale taky kolem 40 000 Kč. Zajímal by mě Váš názor, jestli by se tato velká modernizace vyplatila, případně jaký kotel byste doporučoval.