Nápady

Nápady na zlepšení.

Karburátor Jawa Robby

   Zdravím, v roce 2018 jste napsal info o Jawa Robby 50. Mám ji také 4 roky. Po změně válce na 72 (a menší rozeta a zvětšením otvoru pod vzduch. filtrem) jezdila výborně, ale po čase po nastartování a cca 15 km ztrácela výkon. Po odborné výměně těsnění válce a správném utažení výkon stabilní. Nicméně nyní problém se seřízením karburátoru, nastartuji, ale nedrží otáčky a chcípá. Ani nevím, jaký to je typ karburátoru – nemá žádné označení abych si třeba koupil nový...Můžete mi prosím poradit?

Soubory: 

Patinování sirnými játry

Jestliže čtete tento článek, tak nejspíše chcete zachovat stálý a hezký vzhled vašeho výrobku z mědi. Na to je vhodná povrchová úprava patinováním.

O patinování je toho popsáno spoustu, tak jen v krátkosti:
- patinou se rozumí přirozená nebo umělá vrstva na povrchu předmětů z mědi, mosazi, bronzu a jiných měděných slitin, eventuálně i z jiných kovů například stříbra (stříbrné mince dostanou úplně jiný rozměr vzhledu a hloubky detailů). 
- dává povrchu kovu určitou „stálou“ barvu a v jisté míře izoluje kov od okolního prostředí a zabraňuje jeho oxidaci.
- během patinování se rozpouští povrchová vrstva kovu patinující lázní a vytváří se vrstva z oxidů a solí (každé další patinování vede k částečnému rozpuštění kovu).
- zde budeme k patinování používat chemickou reakci kovu se sirnými játry.

Příprava sirných jater:
K výrobě sirných jater jsem použil 10 lžiček síry a 10 lžiček uhličitanu draselného (potaš). Promíchanou směs jsem dal do plechovky a zahříval nad ohněm. Nedělat doma, trochu to smrdí, ale v dílně se to dalo. Za stálého míchání se utvořila nejprve světle hnědá „cuckovitá“ hmota. Později se vytvořila kašovitá hmota barvy jater. Po deseti minutách zahřívání a míchání jsem plechovku odstavil a nechal zchladnout. Po zchladnutí byla hmota nahoře žluto hnědá, pod povrchem hnědá. Následně jsem hmotu poklepem kladívka odštípal z plechovky a nadrtil. Dále jsem prášek dal do sklenice a nechal rozpustit v 250 ml čisté studené vody. Uchovávat v temnu nebo tmavé sklenici. Prohlédni si též fotodokumentaci pod článkem.

Proč nepodnikám…

   Ahoj Jardo, volal mi Kamil, že dělají v úterý nějaké setkání ve sklípku. Místo Ampéru. Pojedeš tam? Já jsem zaneprázdněn, ale pokud by si jel, přehodnotím situaci. A tak mě napadá jedna myšlenka, proč ses neosamostatnil…, proč neděláš sám na sebe? Takových lidí jako jsi ty, je opravdu málo. Ještě jednou vřelé díky za přijetí na potlachu. Bylo mi tam moc fajn. Jirka

Servopohon gril

Dobrý den pane Valtře, dostal se mi do ruky servopohon s označením KP 0 - 52230.0113/0 od výrobce ZPA Prešov. Katalogový list jsem nalezl zde:
http://www.servopohony.cz/kp0/kl_kp0_%200.jpg. Bohužel se mi, ale nedaří najít montážní návod případně schéma zapojení. Jediné, co jsem nalezl je zde a bohužel bez obrázků: http://www.servopohony.cz/kp0/kp0_mont_nav.htm.
Má otázka na Vás by tedy byla, jak se ptali již mnozí kolegové přede mnou, je možnost daný servopohon předělat (přeskládat) na pohon pro gril. Předem Vám děkuji za odpověď.
PS: V případě potřeby mohu zaslat foto. Ještě jednou děkuji za ochotu.

Stránky