Cyklování kotle

Téma zabývající se cyklováním plynových kotlů

Ideální delta T pro maximální topný výkon – podlahové topení

   Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu.
   Věnoval jsem tomu hodně času a nastavil jsem si průtoky jednotlivých okruhů podlahového topení tak, abych dosáhl delta T 5 C a někde, kde jsem chtěl mít chladněji, tak 6 C. Je však jedna místnost, kde i při delta T 5 C je chladno. Nabízí se tedy možnost zvýšit teplotu otopné vody o jeden stupeň a přiškrtit všechny místnosti čímž ale nebude delta T 5-6 ale trochu více.
   Nebo lze zvýšit průtok v chladné místnosti na delta T třeba 3? Kde je to hraniční delta T, při kterém má podlahové topení maximální výkon? Pokud až můžu zvyšovat průtok, aby to topilo více a nezačalo to topit méně z důvodu rychlého průtoku? Moc děkuji za radu a přeji hezký den.

Vypínání elektrického kotle

   Dobrý den, nevím, jestli jde o závadu, ale minimálně mi jde o to, jestli se tím kotel neničí. Vytápíme rodinný dům, kotel je nový, radiátory i rozvody také. Radiátory jsou osazené termostatickými ventily (i v referenční místnosti, tam je nastaven na max.) Máme el. kotel Bosch Tronic Heat 3500. Kotel dům vytopí, ale náhodou jsem zjistil (kotel je ve sklepě), že se vypíná (mimo časy HDO). Mám nastavenu adaptivní regulaci (ekvitermní jsem zatím nepoužil), teplota otopné vody 65°, ovládám ho prostorovým termostatem (starší, od původního el. kotle).
   Snad to dobře popíšu. Kotel se prostě vypne, úplně, ne, že jen přestane topit, a za minutu se zase zapne. Někdy se znovu vypne za minutu, někdy za 5 minut, někdy třeba za 2 hodiny, a to se opakuje. Nevím jak často a v jakých intervalech, ale předpokládám, že to nedělá pořád, protože jinak by dům nevytopil (můj laický názor).
   Chybu žádnou nehlásí, jen se zapne a začne topit. Teplota otopné vod je vždy nižší, než když se vypnul. Max. teploty otopné vody ,65°, ani nedosáhne (jen co jsem vypozoroval), max. měl 62°. Děkuji za odpověď.

Špatný chod plynového kotle Viessmann Vitodens 100

   Dobrý den, pane Jardo, chtěl jsem se zeptat, zda byste mi mohl poradit s kotlem Vitodens 100. Když kotel běží např. na 3 nebo 4, tak dělá to, že rychle natopí, potom vypne, teplota ale stále stoupá a když opět teplota klesne, tak opět kotel sepne a celý proces se opakuje. Celý tento proces trvá kolem 4–5 minut. Toto se děje při zavřených hlavicích na radiátorech – hlavice jsou na trojku. A teď, když zvýším teplotu na kotli mezi pětkou a šestkou a otevřu všechny radiátory naplno, tak kotel krásně natopí, nevypne se a drží teplotu a stále jede, potom máme radiátory krásně vařící. Myslím si, ale to si teď nejsem jistý a musel bych to odzkoušet, že když snížím teplotu opět na trojku nebo čtyřku, ale radiátory nechám naplno otevřený, tak opět kotel rychle natopí, vypne, teplota stále stoupá, pak se zastaví, začne klesat a po 4 minutách opět sepne a takhle stále dokola. Ale jak říkám, tímto si teď nejsem úplně jistý. Nicméně mám odzkoušeno, že když snížím radiátory na tu trojku, ale kotel nechám mezi pětkou a šestkou, tak se přesně děje to, že rychle natopí a po zchladnutí po cca 4 minutách zase sepne a stále dokola. Prosím o radu, co by to mohlo být. Ještě doplňující informace, pokojový termostat zatím nepoužívám. Děkuji za odpověď.

Cyklovaní kotle Vaillant

   Dobrý den, především děkuji za Vaši práci, co na webu děláte, rád bych se zeptal na můj problém.
Mám kondenzační kotel Vaillant VSC 196/2 150 ecoCompact a k němu připojenou regulaci Vaillant calorMatic 360 vše donedávna topilo bez problémů, nicméně momentálně mě trápí následující.
 - kotel se neustále zapíná a vypíná tzn. nahřeje topnou vodu na cca 45st. čerpadlo ji pustí do podlahovky a cca po minutě běhu hořáku se vypne a už jen běží čerpadlo kotle než se zpátečkou do kotle dostane studenější voda a takhle je schopný to dělat třeba 30x za hodinu.
 - v referenční místnosti kde je umístěna regulace není schopný topný systém natopit na požadovanou teplotu, např. teplota den nastavena na 21st. a nejvíc je tam přes den cca 20st.
 - topná křivka nastavena momentálně na 0,8
 - zapnutá adaptivní topná křivka
Teď přemýšlím, jestli jsem schopen nastavit nějak sám, nebo kontaktovat firmu co kotel zapojovala. Děkuji moc

Soubory: 

Logika spínání kotle – cyklování

   Vážený pane Jardo, Google mě k vám zavedl a ráda bych se na vás obrátila sice s obecným dotazem, ale nedaří se mi na něj nalézt odpověď a zavolaný technik nebyl úplně sdílný.
Situace: Plynový kotel Junkers Eurostar ZE/ZWE 24-3 MF A (pravidelně servisovaný, byť starší). Starý dům, velká litinová topení. Termostat TR21, v místnosti je topení otevřené do plna. Topí se v omezeném počtu místností (nevyužívané radiátory jsou zavřené). Řeším, jak ideálně nastavit celý systém, aby kotel nespínal jak blázen. Pochopila jsem, že regulátor teploty na kotli, je voda v oběhu. Dnes jsem pozorovala chování kotle a měřila spínání po cca 1 hodinu. Kotel sepne a teplota se ohřívá do nastaveného maxima (nyní cca 56 st), kotel vypne a teplota začne okamžitě klesat jakoby po vteřinách, čím níž je teplota, tím déle drží, ale po cca 3 minutách sepne ohřev znovu. Ohřívá cca 2-3 minuty vypne, teplota klesá. A tímto způsobem to jde dokola.
Otázky:
 1) Je to běžný stav? Je spínání po 3 minutách nastavený interval?
 2) Spíná-li kotel kvůli klesání teploty pod určitou hranici (a shodou okolností to vychází na 3 minuty), co může způsobovat tak rychlé klesání (nyní je 8 stupňů nad nulou)? Může to na to mít vliv nějaké míchání vody kolem uzavřených radiátorů, případně radiátoru, který je první/poslední na řadě a je vypnutý?
   Budu velmi vděčná za každou praktickou radu, jak efektivně kotel využívat. Úpravy v domě jsou samozřejmě nasnadě, ale nyní potřebuji zjistit, zda se kotel chová správně a zda i já mu nekomplikuji práci nějakou hloupostí. Chování termostatu/termoregulátoru je také alchymie. Chová se spíš jako jen jako 'zapnuto' / 'vypnuto' s milimetrovou reakcí. Je-li odpověď složitá na vypsání ráda vám zavolám. Moc děkuji a přeji pohodové dny.

Protherm Ray KE 12 – nastavení výkonu spirál

   Dobrý den, máme doma elektrický kotel Protherm Ray KE 12 a rád bych se zeptal, zda jde tento kotel nastavit tím způsobem, aby topil pouze na výkon 1KWh. Dle jeho stupnice výkonu zatím bohužel topí pouze na sudé hodnoty, tedy 2, 4, 6KWh... a při příznivějších venkovních teplotách, kdy není třeba tak topit, hodně osciluje, protože zbytečně přetápí i při 2KWh, děkuji.

Cyklování do podlahového topení

   Dobrý den. Dovoluji si Vás opět oslovit a poprosit o radu. V minulosti jste mi poradil s nastavením kotle pro využití TUV. Funguje to dobře. Zatím jsem pro podlahové vytápění používal jen krb. vložku s aku nádrží.
   Provozuji kotel Vitodens 200W W2BC pro podlahové topení přes směšovač a pro ohřev TUV plovoucího zásobníku umístěného v akumulační nádrži, kterou vytápím krbovou vložkou. Nyní řeším, jak nastavit plynový kotel pro topení přímo do podlahy.
   Kotel je vybaven rozšířením EA1 a nějakým dalším, což usuzuji podle druhé krabice uvnitř kotle. Nevím, o jaká rozšíření se jedná. Bylo dodávané kvůli možnosti kombinace použití kotle pro ohřev TUV v aku. Vše je zdokumentované v příloze.
   Kotel po uvedení do provozu začne přes otevřené Belimo topit do podlahy bez přerušení asi 20 min. poté zhasne plamen, čerpadlo běží a asi po 10 minutách cyklicky zapaluje ale hned, hořák vypíná. Teplou vody na displeji pak udržuje jen na 24 st.C. Mám vyzkoušeno, že pro dostatečné teplo doma stačí krbem přes aku napájet směšovač 30st.C. Kotel tedy přestává topit do podlahy.
   Také nevím, jak ekonomicky kotel využívat (denně hodinově provozovat) pro vyhřátí domu, když bych topil jen jím, tedy plynem.
- maximální topný výkon mám nastaven na 5%
- kódování je dopsáno tužkou v pdf příloze
- do podlahy kotel topil, když jsem vysoušel betonovou mazaninu
- když chci kotel využívat k topení, cykluje a přestává topit
- mám jen venkovní čidlo, ne vnitřní termostat, stačí mi jen ekvitermní regulace
- nevím, zda je při ekviterm. reg. zohledněno nastaveni- "požadovaná teplota v místnosti". Předem děkuji za radu.

Stránky