Baxi

Vše co se týká kotlů Baxi

OpenTherm a BAXI nuvola duo-tec+ 24

   Dobrý den pane Valtere, nejprve díky za tento web, je tu spoustu zajímavých věcí, docela jsem překvapen. Mám kotel Baxi nuvola duo-tec+ 24, je to starší kotel, ale zatím stále slouží. Mám termostat, který klasicky spíná na svorkovnici M1 kotel pomocí 230VAC. Když jsem tak nad tím přemýšlel, tak vlastně tento typ termostatu zřejmě funguje pouze tak, že když klesne teplota v místnosti pod určitou mez, tak drží seplý 230VAC kontakt, dokud teplota v místnosti opět nedosáhne svého maxima a poté kontakt odepne. Kotel se používá jak na ohřev teplé vody pro spotřebu, tak pro vytápění do radiátorů, termostat pouze k topení.
   Co mě ale více láká je nějaká inteligentnější forma řízení, narazil jsem na OpenTherm. Když jsem se díval do manuálu, tak tento starší kotel má svorkovnici M2, v manuálu ke kotli se píše: SVORKOVNICE M2 Svorky 1–2: zapojení Dálkového Ovládání (nízké napětí), příslušenství na objednávku. Nicméně o OpenTherm není nikde ani slovo, nemůžu pořádně nikde na internetu dohledat, zda tento kotel tento typ řízení vůbec podporuje. Líbilo by se mi, pokud by kotel uměl sdělit své provozní stavy, případně chyby, nicméně nemá cenu do ničeho investovat, pokud by kotel podporu pro OpenTherm neměl. Nevíte, zda tento kotel tuto formu podporuje? Pojem "ovládání – nízké napětí" ve mě spíš vyvolává pocit, že se jedná o ten samý způsob řízení jako při spínání kontaktu 230VAC, akorát místo 230VAC by to podporovalo spínání např. 24VDC. Nechci tam jen tak něco bastlit, přeci jen, je listopad :-) Děkuji Vám za případnou odpověď. Zdraví Radek

Nastaveni Baxi v novostavbě

   Dobrý den, mám novostavbu (bungalov 130 m2) cihla + PS, 450 mm, strop 40 cm PUR pěna. Okna hliník. Podlahové topení - 10 větví. kotel má jeden okruh, a ex. zásobník na TUV. Již třetí zimu obýván.
   Do doby, než jsme neměli omítnutou fasádu, jsem nějak nepociťoval, že by dům, tak moc přetápěl. Ale nemohu se dobrat tomu, aby v případě, že se venku zvýší teplota vytápění netopilo. Mám plynový kotel Baxi platinum 1.18, s venkovním čidlem siemens a WIFI prostorovou jednotkou (umístěna v největší místnosti – obývák). Nevím, zda parametry, co mám jsou nastaveny správně, sice je nastavoval řemeslník, co nám dělal topení, ale nějak to teď nefunguje. Dům je standardně vytopen na více jak 24,5 st. což nepožaduji a optimální je tak nějak na 22,5. Nemám ani nějakou velkou spotřebu plynu – cca 700 m3/rok. Zkoušel jsem nastavit i vliv termostatu ale, když byla zima a mrzlo, tak to bylo tak nějak ok, ale teď jak jsou ty teploty vysoké, tak se mi to nedaří. Toto jsem opsal z Technika z ovládací jednotky:

Nedostatek vzduchu plynový kotel

   Dobrý den, už jednou jsem vás prosil o radu a pomohl jste mi, proto se na vás obracím s jedním dotazem a třeba mi pomůžete zase.
   Na mém kotli Baxi Ecofour 24f se občas objeví chyba e03 chyba manostatu a nesepne hořák. Ventilátor funguje dobře a už jsem dal i nový manostat, vše vyčištěné včetně ventilátoru i odkouření. Hořák znovu sepne a chyba zmizí, když povolím víčko vedle výstupu kouřovodu a tím tam pustím více vzduchu. (víčko zase hned dotáhnu) Tato chyba se projevuje hlavně v případě, když třeba pul dne kotel netopí a topím v kamnech. Jakmile chybu odstraním a kotel sepne, chyba už se neobjeví. Když to tedy shrnu, kotel, když dlouho netopí nesepne hořák, pustím více vzduchu a pak už bez problému funguje. Předem děkuji za jakoukoliv radu.

Hlučný kotel

   Dobrý den, koupili jsme menší byt a po zabydlení teprve nacházíme negativa. Byt je vytápěn kotlem Baxi duo-tec a problém spočívá v tom, že kotel je hlučný (na dotyk rezonance – vibrace). Je to nepříjemné, roznáší se to bytem a má to negativní vliv na nervovou soustavu, a to především proto, že tento zvuk je NON – STOP. Volal jsem servis, ale termíny až v únoru. Prosím o radu:
 1) Jaká je pravděpodobnost, že to dělá oběhové čerpadlo (vypnu kotel – ticho, zapnu a okamžitý nástup rezonance.
 2) Proč to dělá NON-STOP, přece pořád netopí.
 3) Nějakou radu, jak si pomoci nebo diagnostikovat vadu. Děkuji za odpověď.

Regulace bez prostorového přístroje

   Dobrý den pane Valtere, jsem už zoufalý z neschopnosti korektně zregulovat chod plynového kotle, tak se zkusím obrátit na skutečného odborníka:
Objektem je zateplený před pár roky zrekonstruovaný rodinný dům, suterén s podlahou cca 120cm pod terénem, přízemí cca 150cm nad terénem, každé patro cca 100m2.. Podlahové teplovodní topení pouze s mechanickou regulací, bez termohlavic, v každém patře cca 10 okruhů + žebříky v koupelnách. Plynový kotel Baxi luna platinum 1.24, celý dům napojen na jeden topný okruh. Připojeno externí ekvitermní čidlo (tuším QAC34, ale to asi není podstatné) a obslužná jednotka QAA75. Tepelná ztráta není spočítána, odhaduji na cca 6kW. Kotel je asi předimenzován, projektant ho tak navrhl kvůli rychlému ohřevu 120l zásobníku.
   Kotel je umístěn v suterénu v technické místnosti. Suterén byl původně obýván, takže QAA75 je umístěn zde v kdysi nejchladnější místnosti. Nyní suterén obýván není, ale vytápěn je a musí být kvůli riziku plísní. Větrá se zde minimálně. Horní patro obýváno je. Průtoky okruhy mám nastaveny tak, že je udržována shodná teplota v celém domě s výjimkou ložnice, kde je mírně nižší. Aktuálně mám nastavené na kotli hodnoty takto: Provoz automatický; časový program je na komfortní teplotu 24h; komfortní teplota (710) 15,5°C; útlumová teplota (712) 15,0°C; min náběh topné vody (740) na 17°C; max náběh topné vody (741) na 32°C; strmost křivky (720) 0,26; posun křivky (721) -4,5; adaptace křivky (726) vyp; vliv prostoru (750) --%; další parametry případně doplním.
   Problém a co jsem zkoušel: Už delší dobu bojuji s tím, že kotel sice topí dobře, ale konstantně přetápí o 3-5 stupňů, takže v domě je vedro. Dokud byl suterén obývaný, byla vnitřní jednotka používána a parametr 750 nastaven na 20%. V obou patrech se větralo a byl zde provoz, takže kotel topil dobře a jen občas v jednom z pater bylo trochu tepleji.
   Ve chvíli, kdy se suterén přestal používat, nastal problém – kotel netopil skoro nikdy, protože teplota zde klesala velmi málo kvůli absenci větrání. Zkusil jsem snižoval vliv prostoru až na minimum a problém to pochopitelně otočilo, kotel nezačal nikdy topit, dokud teplota v místnosti s jednotkou neklesla pod nastavenou komfortní teplotu, což trvalo i týden a nahoře bychom umrzli.
   Jednotku jsem tedy vyřadil vypnutím vlivu prostoru a snažím se kotli vysvětlit, aby topil na nižší teplotu, což se mi už dvě sezóny nedaří mu vysvětlit. Začínal jsem s 710 - 21,5, 712 - 20, 720 - 0,7, 721 - 0°, 726 - zap, 741 - 42° (takto byl kotel nastaven původně technikem).
   Jako první jsem přenastavil časový program na 24h denně, protože útlumová teplota vedla k tomu, že ráno bylo v domě zima a večer horko. Toto pomohlo alespoň v tom smyslu, že je teplota téměř konstantní. Postupně jsem upravil křivku na plošší, protože dům býval s vyšší křivkou při vyšších venkovních teplotách ještě více přetopen. Adaptaci topné křivky jsem po čase vypnul, nemělo to na nic vliv. Nakonec jsem se snažil teplotu celkově snížit posunem topné křivky dolů (více než 4,5 snížit nejde) a snížením komfortní teploty, nicméně mi připadá, že to má jen velmi malý vliv.
   Vidíte nějakou možnost, jak kotli vysvětlit, aby pouze s pomocí venkovního čidla do topení konstantně posílal vodu o několik stupňů nižší? Aktuálně mám vypozorováno, že teplota kotle je neustále 25-27°.
   V zásadě bych chtěl křivku někde v rozmezí 0,25 - 0,45, jen posunutou ještě níže než o 4,5. Je mi jasné, že kotel může začít cyklovat (i když by při modulaci 1:10 nemusel), ale pokud to nebudou stovky startů denně, nemělo by to snad vadit. Případně bych nechal snížit minimální výkon hořáku.
   Mne už napadá jen radikálně snížit 741, ale to asi řešení není, až bude venku -20, nemusí to stačit. Určitě by bylo řešení přesunout QAA75 do horního patra a zapnout vliv prostoru na nějakou rozumnou hodnotu, ale to je technicky dost problematické.
   Jen pro úplnost – měl jsem tu už několik servisních techniků na údržbu kotle, z nichž nejméně jeden se údajně v regulaci pro Baxi "vyznal". Jejich rada byla ve všech případech stejná – nastavte si časový program jen na pár hodin denně. To pokládám za nesmysl jednak z ekonomického hlediska, tak komfortního (budu mít většinu dne studenou podlahu a pár hodiny pak zbytečně moc teplou). Předem moc děkuji

Nastavení ekvitermní křivky Baxi

   Dobrý den. Předem se omlouvám za hloupý dotaz. Moc dobře nechápu, jak vysledovat, jestli při ladění křivky je v domě tepleji nebo chladněji. Pokud mam na prostorovém termostatu nastavenou teplotu např. 21°C tak kotel vypne při dosažení této teploty i v případě že teplota vody bude nastavená např. na 50°C a stejně tak i při 60°C. Pokud byste mi to mohl nějak vysvětlit a poradit, jak začít postupovat v mém případě, byl bych vám moc vděčný. Pro upřesnění, Kotel Baxi Ecofour 24f, vnější sonda Honeywell a prostorový termostat PT22. Předem děkuji.

Regulace plynového kondenzačního kotle

   Dobrý den, pane Valter potřebuji poradit ohledně regulace plynového kondenzačního kotle. Baxi Duo Tec Compact 1.24 e, 3 - 24 KW, venkovní zásobník TUV 120l, regulace pokojový termostat PT 21, venkovní čidlo QAC34. Je nový, uvedený do provozu v teď v červnu. Rodinný domek, přízemí, patro, zateplený stěny 14 cm PS, střecha 18 cm PS, okna Uw 1,0. Tepelné ztráty cca 7 KW. Občas přitápím krbovými kamny. Jedná se mi, jestli mám ponechat tuto regulaci s PT 21 a venkovní čidlo nebo by bylo lepší nahradit nějakým inteligentním regulátorem. Dá se provádět také korekce (naklopení) ekv. křivky, více by mi to vyhovovalo. Topení velkoplošné, teplovodní radiátory, ne podlahovka. Na původním nízkoteplotním plynovém kotli jsem měl nastaveno stále 50 stupňů, řízení pomocí PT 21, stačilo to po celou zimu bez problému. Děkuji moc za odpověď.

Zapojení topného systému dvou kotlů s AKU nádrží 2.

   Dobrý den pane Valtře, po delší době se s Vámi chci podělit o zkušenosti s realizovanou úpravou topného systému u mého RD. Nakonec jsem nesehnal ani projektanta, ani topenáře, takže jsem si komplet realizaci výměnu kotlů a nových rozvodů provedl sám. Zatím ještě musím provést dodatečně výpočet průtoků a správné nastavení průtoků jednotlivými radiátory, ale to je "detail". Aktuálně to mám nastavené od "oka", tak aby všude bylo +- stejně teplo. V příloze zasílám aktuální schéma zapojení a návrh úpravy, ke kterému jsem dospěl pročítáním různých dalších debat o topení. Proč chci provést tuto úpravu?
 1) hlavním důvodem je vysoký hluk v topení při topení kondenzačním kotlem (bohužel nový kotel Baxi nemá elektronicky regulovatelné čerpadlo). Když topím kotlem na tuhá paliva, kde mi běží čerpadlo TO s elektronickou regulací na stupeň I, tak se hluk projevuje lehce u 1-2 dvou radiátorů, kde mě to netrápí.
 2) rozdíl teplotního spádu je velmi malý po nahřátí soustavy např. 42/39 což není pro kondenzační kotel úplně ideální dokonce při topení na malé teploty (cca 35st) se už vypínal hořák a padal do útlumu, protože byl rozdíl vstup/výstup <2°.
   Zapojení navržené v příloze vyřeší hydraulické rozdíly průtoků. V případě vysokého výkonu čerpadla kondenzačního kotle půjde přebytek do AKU a díky tomu bude i nižší teplota zpátečky. Vím, že tím budu natápět AKU nádrž, ale tam je ztrátové teplo minimální a můžu ji pak vybít dle potřeby.
   Dalším možným řešením je osazení vyvažovacího ventilu na zpátečku topného okruhu, ale to vyžaduje správné nastavení a hlavně "konstantní" průtok topným okruhem. Zde bych si nemusel pomoci nějak výrazně.
   Poslední možností je osazení přepouštěcího ventilu na topný okruh, který bude udržovat maximální nastavený přetlak což by vyřešilo hluk, ale zvětšilo by to teplotu zpátečky což opět pro kondenzační kotel není nejvhodnější.
   Co se týče regulace systému, tak jak jsem psal mám to postavené na Amitu. Topný okruh reguluji pomocí servopohonu dle ekvitermy, když zatopím kotlem na dřevo. Plynový kotel Baxi mám napojený přes OpenTherm převodník a komunikace byla velice snadná. Převodník mám napojený na ARIONu jako další V/V modul. Využívám přednastavené funkce pro čtení/zápis. Z kotle jde vyčíst informace o provozu (TO, TUV, hořák), výkon kotle a teploty (vstup, výstup). Zároveň mohu povelovat, zda chci topit TUV nebo TO. TUV se topí automaticky (kotel má vlastní čidlo TUV), takže pouze nastavím žádanou teplotu. Podobně nastavuji žádanou teplotu pro TO. Kdyby kotel neměl připojené čidlo pro TUV lze v nastavení kotle natvrdo nastavit výstupní teplotu kotle pro ohřev vody (např. 70°C) a dávat pouze povel na ohřev dle čidla připojeného k Amitu. Děkuji za komentář a přeji hezký den.

Stránky