BAXI Luna Platinum

   Dobrý den pane Valtere. K vytápění rodinného domu používám plynový kotel Baxi Luna Platinum s originálním dodávaným regulátorem ke kotli. Dům vytápím radiátory. Řeším problém, že podkroví, které je hůře zateplené vychladne dříve než přízemí a zároveň trvá déle, než se vyhřeje. Regulátor je umístěn v přízemí (obývák s jídelnou) ten se vyhřeje a kotel tak snižuje teplotu vody a v podkroví je stále zima. Kotel reguluje i na základě venkovního čidla (teploty venku).
   Přemýšlel jsem, že bych osadil všechny radiátory termoventily a na kotli nastavil konstantní teplotu na výstupu a tím pádem by se každá místnost regulovala sama. Jen jsem nepřišel, jak mám nastavit regulátor, abych otočným knoflíkem mohl regulovat teplotu vody, a nikoliv teplotu prostoru. Teplotu bych nastavoval podle teploty venku. Na podzim třeba 50st, v zimě 65st.
   V návodu píšou, že pokud je regulátor na kotli, měla by se s ním regulovat teplota vody, ale i v tomto případě stále ukazuje teplotu okolí. Mohl byste mi prosím poradit? Jaký parametr na regulátoru nastavit, aby šla regulovat teplota vody otočným kolečkem? Zkoušel jsem nastavit parametr 742 na nějakou teplotu, ale otočným knoflíkem se stále regulovala teplota prostoru. Měnit pokaždé teplotu přes parametry minimální a maximální teploty (parametr 740 a 741) mi přijde zvláštní. Ani nevím, zda by to fungovalo, pokud bych nastavil obě teploty stejné.
   Další otázka je, že by vás pravděpodobně napadlo nějaké jine efektní řešení, jak docílit vyššího topného výkonu v podkroví. Možná by pomohlo přemístit regulátor do podkroví, ale chtěl bych se vyhnout tahaní kabelu z obýváku do podkroví. Děkuji mockrát za váš názor a radu, jak nastavit regulátor pro regulaci teploty vody na výstupu.

   Dobrý den, pro ovládání teploty topné vody musíte přepnout zařízení z prostorového přístroje na obslužný přístroj (parametr 40), nicméně řešíte důsledek, a ne příčinu problému. Použiji přirovnání: máte píchnuté kolo na autě a snažíte se něco dělat s motorem ;-) Předpokládám, že radiátory někdo navrhl a nejsou malé, takže bude problém s průtokem. Veškerý výkon vám jde do spodních radiátorů a na horní se nedostává. Proč by se tam voda tlačila, když může projít přes bližší radiátory... Zjistíte to jednoduše na rozdílu teplot topná/vratná voda u horních radiátorů – rozdíl teplot bude velký a u spodních malý. Je potřeba zregulovat průtoky jednotlivými radiátory. O tom jsem už toho napsal spoustu, hledejte na mém webu nebo v mé knize, kde přesný postup.

Odesílatel: michal-@seznam.cz

Komentáře

Podlahovka z radiátoru

Dobry den, Dekuji za vasi odpoved. Ano mate pravdu. rozdil teplot nahore je podstatne vetsi nez dole, u nejvzdalenejsiho radiatoru je vratka jen slabe vlazna. Dole v obyvaku mam jeste dva hady do podlahovky, ktere jsou pripojeny na radiatory v obyvaku pres nejaky termoventil. Predpokladam, ze i podlahovka (ca 2x9m2) bude brat dost prutoku horejsku. Je mozne prutok omezit priskrcenim ventilu na vratce pod radiatorem? priskrti to i radiator, ale obyvak byva nejteplejsi a nejrychleji vytopeny - mozna i diky podlahovce. Jina moznost asi neni? Nebo neni nutne podlahovku resit?   diky za vas nazor.  

Obrázek: 

Podlahovka z radiátoru - odpověď

   Dobrý den, radiátor můžete přiškrtit na radiátorovém šroubení pod radiátorem (na imbus klíč; stačí jeden), ale přiškrtíte i podlahovku. Pokud byste chtěl přiškrtit jen podlahovku, tak musíte sundat termohlavici (ta bílá věc) a pod ní bude „stříbrný“ kroužek na „zlatém“ těle (vycházím s toho, že i spodek bude Danfoss). Tento kroužek má na sobě stupnici. Nějaké číslo bude směřovat proti vyraženému bodu (rysce). 1 – je minimální průtok; 7 – je maximální průtok; N – bez regulace (maximum armatury). Nastavení provedete přitažením kroužku od těla ventilu (k sobě), otočením a zasunutím zpět. Ať se daří ;-)