Dobrý den pane Valtře, potřebovala bych odborně poradit, prosím. Základní informace: V roce 2019 jsem si nechala nainstalovat kotel Cerapur Comfort ZSBR 28-3 E 23 se zásobníkem vody. Kondenzační kotel vyhřívá ca 90 m2, 7 deskových radiátorů, 4 koupelových žebříků. Minulý týden jsem si dokoupila a nechala nainstalovat termostat Bosch CT 200. Termostatické lavice na radiátorech jsou klasické s čísly až do 5. Na kotli mám nastavené topení na 4, vodu na E (4). Ekvitermní křivka v Easycontrol je nastavena následovně: Vliv prostoru: žádné; Typ vytápění: otopné těleso; Patní bod: 20°C; Koncový bod: 55°C; Min. teplota přívodu: 20°C; Max. teplota přívodu: 65°C.
Při venkovní teplotě 6°C ekvitermní křivka vypočítala výstupní teplota na 38 stupňů. Teplota výstupní vody, která je zobrazena přímo na kotli po celou dobu je ca o 5 stupňů méně, tedy 33 stupňů. Několikrát za hodinu se zapne hořák, stupně na kotle stoupají na požadovanou teplotu, tedy 38 stupňů a v tu chvíli, kdy dosáhla požadovanou teplotu, se hořák vypne. Takto se to opakuje několikrát za hodinu. Požadovanou teplotu v časovém programu je 21 stupňů, reálná teplota pokojová je 20,5 stupňů. Nikdy se nevytopí na požadovaných 21 stupňů, i když nechám termostatické hlavice plně otevřené. Dotazy:
1) Chová se kotel správně? (vypínání / zapínání, tedy neudržování přesně konstantní teploty 38 stupňů).
2) Stačí se celá topná soustava vytopit na 38 stupňů, když se hořák vypne, když je dosazena požadovaná teplota a zas klesá ca o 5 stupňů?
3) Jak moc ekonomický je tento systém, když se hořák se několikrát zapne, z nuly na “hodně“ a pak se vypne, a to opakovaně několikrát za hodinu.
4) Proč kotel nedrží požadovanou teplotu ekvitermní křivky?
Mimochodem, ten samý scénář je, i když ekvitermní křivka vypočítá vyšší stupně pro výstupní vodu, například 58 stupňů (pak vždy poklesne na 53 stupňů, zase se sepne, dosáhne 58, pak vypne na ca. 53 a tak dokola).
Mám i půl roku starý kotel Bosch GC 2300, kde mám též nainstalovaný termostat CT 200. Při stejných parametrech ekvitermní křivky i obytné plochy i počtu radiátorů jede u tady toho kotle hořák nepřetržitě, ale třeba jen malinko. Budu moc ráda za jakoukoliv zpětnou vazbu či informaci.
Dobrý den, děkuji za pěkně popsaný dotaz.
Ad1) Takto se kotel chová, když není odběr tepla. Jestliže jsou radiátory zavřené, kotel jede na minimální výkon, dohřeje teplotu a vypne, tak by bylo správné chování při vyšších venkovních teplotách (kolem 10°C). Jestliže máte všechny radiátory otevřené, nebo kotel vyjíždí na větší výkon, tak to v pořádku není. Buď je zanesený filtr na topné vodě a není průtok přes kotel (minimální výkon kotle a radiátory jsou na hoře teplé a dole studené) nebo je špatně nastaven kotel, případně má velký výkon. Ve všech případech byste měla zavolat servisního technika ať provede kontrolu.
Ad2) Na 38°C se topná soustava samozřejmě nenatopí. Ekvitermní křivka by měla být nastavena tak, aby dělala požadované maximum, aby termostatické hlavice měli z čeho ubírat, ale zároveň co nejníže aby provoz kotle byl co nejefektivnější.
Ad3) Tento stav je nejhorší, co může být. Měl by nastávat jen na omezenou dobu v přechodných obdobích, kdy i minimální výkon kotle je větší, než jsou tepelné ztráty objektu.
Ad4) Zodpovězeno v předešlých bodech.
Jen upozorním, že máte nastaven žádný vliv prostoru, tudíž kotel vůbec nepracuje s prostorovou teplotou a pro řízení používá jen venkovní teplotu a teplotu topné vody.
Dobrý den pane Valtře, moc děkuji za rychlou zpětnou vazbu, cenné informace a Váš čas, který do toho vkládáte. Moc si toho vážím.
Doplňující informace a dotaz: Byt se dělí na 4 malé (15-20m2) samostatné jednotky, které vytápí jeden kotel. Radiátory nemají měřidla, tudíž nájemnici mají teplo zahrnuto v ceně. Což znamená, bohužel, že i pres veškerou naši snahu lidem vysvětlit, jak rozumně topit, musím vždy vycházet z toho, že lidi topí na max (hlavice vždy na 5) a když je jim teplo tak místo aby utáhli hlavici tak otevřou okno. Z toho důvodu jsem chtěla udržet kotel na min, tolik kolik jim stačí aby tam bylo příjemně a nepřetopeno (takže ideálně 20 - 20,5 stupňů)
Ve středu budu na místě a zkusím vyčistit filtr. Doufám, že to je příčina aktuální situace, zapínaní/vypínaní kotle.
Dotaz č1: Co je ekonomičtější i lepší pro fungovaní kotle, když beru v potaz výše uvedené informace.
1) Výstupní vodu mít na více stupňů než minimum -> tím vytopím místnost na více, než bych chtěla, ale zarazím to regulováním pomocí termo hlavic. Termo hlavice bych omezila zřejmě na 3, což odpovídá těch 20 stupňů.
2) Kotel nechat běžet na min (v případě ze aktuální příčina je zanesený filtr) jako mám nyní + nechat hlavice libovolně u nájemníka podle potřeb otevřené od 0-5.
Dotaz č2: Nemůže byt příčinou zapínaní a vypínaní kotle to (pokud by to např. nebyl ten filtr), že je kotel na těch několik spíš menších radiátorů prostě příliš silný? Výkon kotle je 7,1 kW a může se třeba stát, že díky tomuto kotel vypíná (proste nedokáže na svůj nejmenší výkon udržovat konstantní teplotu – tím pádem přehřívá a raději, než přehřívaní se pak vypne…pak zase zapne, aby dosáhl požadované teploty…a tak dokola)? Děkuji
Dobrý den, vycházel jsem z toho, že jste napsala, že máte stejný byt, kde to funguje a obytný prostor není natopený. Obecně se mi zdál kotel na takto velký byt silný, i proto jsem to pro jistotu zmínil v odpovědi 1., ale zase jsme u toho proč by to nechodilo, když v jiném bytě ano.
Vyčištěním filtru nic nezkazíte, ale pro jistotu zjistěte, jestli nejsou zavřené radiátory.
Ad1) Nejekonomičtější je mít co nejnižší teplotu topné vody. Pro nájemce je nejlepší mít teplejší vodu než je potřeba, hlavice mít na 3 (pozor, 3 nemusí odpovídat 20°C, každá hlavice je originál, proto tam nejsou napsané stupně ;-)) a když je mu zima, tak si přitopí, ale musí mít kde brát :-) Pro Vás bych viděl nejlepší takový kompromis. Teplotu topné vody zvýšit tak, aby se prostor dokázal vytopit na 22°C, nastavit termohlavice na 3 a něčím přelepit. Informovat nájemníky a kdo poruší plombu, bude platit víc (jen teorie, neznám nájemníky…).
Ad2) Jak zjistit, že je kotel silný? Princip chápe správně. Vyvětrat místnosti, aby byl zajištěn odběr tepla, otevřít termohlavice naplno a pustit kotel. Pokud cyklování přestane (máte větší odběr tepla než 7,1 kW), tak je kotel velký a měl by tam být jiný (slabší) s menším minimálním výkonem. Hnát k zodpovědnosti projektanta nebo montážní firmu. Cyklování kolem venkovní teploty + 10°C je přijatelné, ale kolem 0°C už s ohledem na spotřebu normální není.
Odesílatel: a.s@seznam.cz
Komentáře
Cyklovanie kotla
Cyklovanie kotla - odpověď
Dobrý večer, nevím, jestli je na chlubení, že Vám kotel funguje stejně. Pokud kotel cykluje, tak pracuje mimo své provozní parametry. Je to jako byste jel autem pořád na první převodový stupeň. Dojedete, ale ta spotřeba ;-)
K dalšímu: Pokud nemá kam klesnout tak výkon hořáku neklesne. Když kotlem teče voda, neznamená to, že správné množství. Výkon kotle je samozřejmě velký, ale s tím už asi nic neuděláme (tak to je, když se něco dělá bez projektu a nechá se to na montážní firmě). Pokud kotli neodebereme výkon, tak bude cyklovat při 38°C i při 58°C. Jediný rozdíl je, že když ekvitermní regulace spočítá 58°C, tak bude venku nejspíše větší zima a tím i tepelné ztráty a požadovaný odběr se zvedne nad minimální výkon hořáku. O cyklování kotle jsem na tomto webu napsal mnoho.
Uvidíme, jak se s tím popasuje servisní technik.