Cyklování kotle - silný kotel

   Dobrý večer. Prosím o radu. U kotle Baxi Nuvola3 B40 240 i dávám hodnoty jako příklad. Natopí na 57 stupňů, hořák vypne, čerpadlo běží a teplota rychle klesá na 30 stupňů, hořák zapne. To se stále opakuje. Kotel je atmosférický. Myslím, že to není dobře. Díky za radu. Topí se v domku o 7 radiátorech.

   Dobrý den, pokud teplota rychle klesá, tak je odběr tepla a měl byste být snad nad minimálním výkonem kotle, takže by si měl ubrat výkon a ne úplně vypnout. Tento kotel má dost vysoký redukovaný výkon (10,4 kW), tak vyzkoušejte ještě otevřít všechny radiátory naplno, jestli se cyklování zlepší. Podle vašeho popisu bych to ale spíše viděl na závadu kotle a měl byste zavolat servisního technika.

   Dobrý den. Otevření radiátorů nepomohlo, jsou osazeny el termostaty bateriové, ventily seřízeny postupně od kotle, žebřík v koupelně bez termostatu. Teplota na kotly nastavena na 60°C zapne při 36°C ---- vyp při 64°C topí 1,5 min. potom netopí 3 min. čerpadlo běží stále. Při připojení venkovního čidla reaguje kotel na změnu venkovní teploty, to je myslím správně. Modulace výkonu je asi v pořádku, protože vidím na displeji, jak se mění plamínky. Když nastavím dobu odstávky na 8 min. tak topí 1,5 min. a stojí těch 8 min. Čerpadlo běží stále, a tak pořád dokola.
   Proč čerpadlo nevypne se zpoždění po zhasnutí hořáku? Jak to má být nastavené. Tak nevím. Děkuji za info a hezký den.

   Dobrý den, čerpadlo nevypne, buď je pořád požadavek od prostoru, k odstavení došlo překročením teploty kotle (vysoký výkon kotle) nebo je použita ekvitermní regulace (venkovní snímač) a tam čerpadlo nevypíná nikdy (už z principu). To není starý princip regulaci s termostatem, tj. je zima, zapnu čerpadlo a kotel, „narvu“ tam velký výkon. Po natopení vypnu kotel, následně čerpadlo. U moderních kotlů je princip „přískoků“ neefektivní. U ekvitermní regulace běží čerpadlo pořád (minimální elektrický výkon) a kotel plynule dohřívá topnou vodu tak, aby pokryl tepelné ztráty domu. Malou teplotou a malým výkonem kotle, neustále efektivně dodáváme teplo.
   Vše napovídá tomu, že kotel je příliš silný, minimální výkon vysoký a zároveň je nízká spotřeba tepla. Kotel má požadovanou teplotu 60°C. Protože mu málo odebíráte výkon, tak začne výstupní teplota z kotle růst a kotel se odstaví na vysokou teplotu topné vody. Následně se počítá čas odstávky, a proto teplota klesne tak nízko. Jinak by už startoval podle mého při 56-60°C teplotě. Zkuste snížit maximální výkon kotle pro režim topení v parametru F13 na 25% a mělo by se to snad zlepšit (jestli tedy kotel není extrémně moc předimenzovaný). Protože minimální výkon kotle je 10,4kW což je podle mého na 7 radiátorů moc velký výkon (neznám velikost vytápěné plochy), tak s tím více neuděláme (jedině zvýšit odběr tepla). Podle mého jste tam měl mít kotel s polovičním výkonem. Třeba by servisní technik dokázal ho přestavět na menší výkon. Až budete příště kupovat kotel, tak se zaměřte na hodnotu minimálního výkonu.

   Dobrý den. Při snížení na 25% se mírně prodloužil čas běhu hořáku. Zkrátka kotel je moc silný. Mám nechat delší čas odstávky nebo kratší. Je možno nastavit až 10 min.
Jak správně funguje kotel, když je navržen dobře? To hořák běží stále a venkovní čidlo snižuje a zvyšuje topnou vodu podle teploty venku? Moc děkuji za všecky informace a zdravím.

   Dobrý den, ano popsal jste to správně. Když pomineme jaro a podzim, kdy je potřeba tepla menší, než je minimální výkon hořáku (poté kotel cykluje), tak kotel hoří neustále. Podle venkovní teploty a nastavené topné křivky se určí tepelné ztráty objektu. Aby se udržela stálá teplota, musí se dodat stejný tepelný výkon, jako jsou ztráty. Zjednodušeně je topný výkon dán průtokem a rozdílem teplot topné a vratné vody. Průtok máme konstantní, vratnou vodu neovlivníme, je dána předaným výkonem, takže regulace je možná jen změnou teploty topné vody. Kotel si přidává výkon hořáku, tak aby v co nejkratším čase dosáhl požadované teploty topné vody, a tu následně nastaveným výkonem udržuje.
   Kotel by neměl startovat víc než 6x za hodinu. Podle toho by se měl nastavit čas odstávky. Protože je kotel moc předimenzovaný, tak zároveň budete nejspíš cítit tepelnou nepohodu (výkyvy teploty v prostoru). Čas nastavte co nejdelší, ale tak, aby tepelná pohoda ve vytápěném prostoru byla pro vás přijatelná.
   Nicméně důrazně doporučuji stávající stav řešit! Výměna hořáku nebo celého kotle je velmi nepříjemná věc, ale teď vám kotel jen žere plyn, rychle se opotřebovává a teplotní komfort špatný. Koukněte se na spotřebu plynu, budete překvapen. Investice do nápravy stávajícího stavu (kotle) se rychle zaplatí.

Odesílatel: vlada@seznam.cz