Dotaz na zapojení Protherm Panter Condens 25 KKV

   Dobrý den, mám dotaz. Mám kotel Protherm Panter Condens 25 KKV ovládaný ekvitermní regulací. Dále na rozvaděči podlahového topení mám několik elektrických hlavic typu „Bez proudu Otevřeno“. Mám vypínače, zapnutím hlavic vypnu topení v příslušném okruhu, typicky obývák, když se topí v krbových kamnech. To, co mi vadí je, že zapnuté hlavice jsou pod proudem, když se netopí. Je to sice pár watt, ale zbytečných.
   Mám dotaz, dá se najít na kotli výstup 24 V nebo 220V, který signalizuje, že topení právě běží, který bych pak vytáhnul do relé. Napadá mne přeměřit přívody na 3C ventil (24V), přepne výstup z kotle se do okruhu, nebo případně čerpadlo (220V), v kotli mám nastavené, že čerpadlo běží jen když se topí (s doběhem). Dotaz, není tam již něco rovnou na některém z konektorů či není nějaký jiný možný postup?

   Dobrý den, popíši, jak mi tekly myšlenky, když jsem četl váš mail.
 1) Když už je potřeba, tak se snažím co nejvíce okruhů nechat bez uzavírání (vysvětlím později) a ty co potřebuji ovládat, tak tam použiji hlavice bez napětí zavřeno (otevírám je, spotřebovávají el. energii, jen když je potřeba topit příslušný okruh). Měnit je nedává smysl…
 2) Připínat napětí k ovládání hlavic jen při provozu topení je cesta správným směrem. Na první dobrou mě napadlo, svázat to s chodem čerpadla, než jsem si uvědomil, že kotel je i s ohřevem TUV. Prošel jsem podklady a jediná správná volba, pokud chcete stávající provedení zachovat, je použití rozšiřujícího modulu 4 funkcí (0020094768) kde můžete zvolit přídavné čerpadlo topení (v nastavení relé 1 nebo 2). Za dobré peníze je k dostání na https://www.akoupelnyatopeni.cz/topeni-a-ohrev-vody/protherm-pridavny-el-modul-4-funkci-0020094768
 3) Nenapsal jste, jak dům využíváte a proč jsou termopohony použity, ale osobně si myslím, že s ohledem na efektivitu provozu kotle a tepelnou pohodu bych je vyřadil z provozu. Pokud zregulujete správně průtoky v jednotlivých hadech a bude správně nastavena regulace, tak nejsou u podlahového topení rodinných domů ve většině případů žádoucí. Více se dozvíte na mích stránkách https://jvalter.cz. Zkuste například vyhledat termín “ průtoky podlahové topení“ nebo obecně https://jvalter.cz/prutoky.

   Dobrý den, děkuji za odpověď. Je to větší byt ve staré zástavbě, s podlahovkou, regulace je ekvitermní s čidlem venku a vnitřním termostatem (v dětském pokoji). Netopí se nonstop, ale pouze ráno (s časovým předstihem kvůli setrvačnosti) a pak odpoledne až večer.
   To, co aktuálně řeším není regulace, ale spíš vypnutí některých okruhů, v obýváku, kde jsou i krbová kamna či občas nepoužívaný pokoj. V zimě v kamnech někdy topím každý den, tak vypínám topení nonstop pomocí hlavic "bez proudu – otevřeno". Zdá se mi zbytečné, aby hlavice byly pod proudem, když kotel netopí. Topení je potřeba vypnout třeba už ráno (kvůli setrvačnosti).
   Na modul 4 funkcí jsem kouknul, nevěděl jsem, že existuje, uvidím, docela by to řešilo, co potřebuji, i když toho umí zbytečně mnohem víc. Nicméně obecně by mi stačilo najít signál někde v kotli + relé např., že kotel topí. Možná to čerpadlo, že občas běží i při ohřevu teplé vody, by asi nevadilo. Ještě uvažuji případně o ebusd.eu adapteru + HA na raspberry, ale nezjistil jsem, zda tento signál se tam dá najít, případě o teploměru na výstupu otopné vody.
   S regulací také mám problém, stručně řečeno, kotel má min výkon cca. kolem 5 kW (což je moc, to vím), to odpovídá cca. +9 stupňů ohřevu topné vody. Když ekviterm spočte teplotu topné vody třeba na 32 stupňů a na zpátečce se začne vracet voda teplejší než 23 stupňů tak se kotel vypne a cykluje, nebo netopí skoro vůbec.
   Snažím se mít teplotu topné vody co nejnižší, bohužel topná křivka má jiný tvar, než bych potřeboval. Takže pokud je venku teplo +10, ručně nastavuji křivku cca. na 0,9 (aby to necyklovalo) a když je pod nulou tak třeba cca. 0,6. Teď jsem se dočetl na vašich stránkách o posunu křivky, můžu korigovat teplotu venkovního čidla +/- 5 stupňů, pohraju si s tím.

   Dobrý den, pokud bychom použily výstup pro čerpadlo (plynový ventil), tak by se termohlavice dostávaly pod napětí i v létě, když se netopí. Pokud vám to nevadí, nebo je to žádoucí k proběhu ventilů, tak proč ne.
   Cesta použití eBUSu je možná (pokud nemáte na eBUSu už připojen prostorový regulátor – X17 prostřední svorky), ale velmi náročná na vaše znalosti.
Použití termostatu na topné vodě je také řešení, ale náchylné na správně nastavený doběh čerpadla a průtoky v topném systému, aby došlo k vychlazení TV. V dlouhodobém horizontu s tím nemám dobré zkušenosti.
   Nevím, kde korigujete teplotu venkovního čidla +-5°C, ale tento parametr je určen k sladění měřené a skutečné venkovní teploty, pokud snímač neměří přesně, například vlivem dlouhého vedení. Pro paralelní posun křivky je u vašeho kotle parametr d.45 Pata topné křivky.

   Zdravím, bohužel položku d.45 na kotli nemám přístupnou (není tam vůbec). Pouze topnou křivku na termostatu Thermolink P/2, tam ale pata žádná není.
Možná nějaká starší verze firmware? Kotel je vyroben myslím v roce 2013, verze 25 KKV A/1

   Dobrý večer, použití regulátoru Thermolink P/2 je nová zásadní informace. Všechna regulace probíhá v Thermolinku a po eBUSu se jen přenáší požadovaná teplota topné vody.
Pokud máte zvolené čisté ekvitermní řízení bez vlivu prostoru, tak paralelní posun topné křivky se děje posunem imaginární požadované teploty v prostoru. Viz stranu 13 v zaslaném návodu.

Odesílatel: viktor@gmail.com