Ekvitermní regulace, křivka

   Dobrý den pane Valter, již tři měsíce mám doma nový kotel s ekvitermním řízením. Můj problém je ten, že nemohu neustále najít vhodnou křivku. Vaše odpovědi na různé dotazy jsem si pročetla, hodně jsem díky nim pochopila (do pořízení kotle mně ekvitermní řízení nic neříkalo) a radami se zkoušela řídit, ale ve výsledku křivku pořád nemám. Neustále se motám do kolečka. Ve stručném návodu k termostatu toho bohužel není moc popsáno. Aspoň ne pro mě, abych to pochopila. Myslím si, že jsem hodně blízko, ale někde dělám chybu. Takže k věci. Topenář nám nastavil křivku u radiátorového systému na doporučení výrobce na 1 a korekci odhadem na 9 a na termostatu teplotu 22,5C. Ve výsledku jsme přetápěli na 25,0C Na radu topenáře zvednuta korekce na 18 natopeno přes 24C. Pak nám bylo řečeno, že všichni s tímhle kotlem topí na křivku 0,8. tak jsme přešli na 0,8. Začala jsem testovat postupně tuto křivku opět přetápění. Dle vaší tabulky jsem tedy šla ještě níž na 0,7, zdálo se, že jsem konečně našla, co hledám, i když vím, že jsem na hodnotách podlahového vytápění. Problém však nastal, když se oteplilo a hodnoty venku byly nad nulou, termostat začal nedotápět. V přízemí to nebylo tak citelné, ale v patře už 1C méně byl poznat. Dva dny jsem zkoušela najít křivku nastavenou na 20C 24 hod (0,7/ k8) a zdálo se, že by mohla vyhovovat. Výsledná teplota 23,8C. Ještě jsem porovnávala termostat s rtuťovým teploměrem a termostat ukazuje asi o 0,5C vice. A kdykoliv se kolem něho jenom projde okamžitě reaguje a zvedá teplotu. Po dvou dnech na 20C jsem opět nastavila 22,5C a nechala korekci 8. Teplota necelých 24C, ale hodně citlivá, na jakoukoliv reakci.
 a) Je správný postup mého nastavení? V příspěvku píšete, že nastavená teplota nahrazuje korekci. Když logicky přemýšlím, tak tím pádem mám korekci zdvojnásobenou nebo ne.
 b) Když nechám nastavenou teplotu 22,5 a korekci 0, tak žádná korekce neprobíhá a termostat se neřídí venkovním čidlem?
   Dnes jsem zkusila v hysterezi nastavit kromě nastavené hodnoty 0,5 nastavit i korekci teploty -0,4C, abych srovnala teploměry. Teplota je ustálená na 23,3C a nastavená na 22,7C a ani se nehne. Křivka je na 0,7/ k 2, což by bylo fajn, kdyby zase nechyběl stupeň na patře.
 c) Co jsem nastavením korekce teploty způsobila?
 d) Kdy se využívá posun ekvitermní křivky? Topenář mně řekl, že s tím nemám vůbec hýbat, že neví, co to dělá. Já to zkusila a snižuje, zvyšuje to teplotu vody.
 e) Pokud má kotel nádrž, je lepší topit na stálou teplotu celý den nebo jet i na noční teplotu?
Popis topného systému:
 Zplynovací kotel na dřevo Blaze Green 18 lambda SVT 32032 výrobní č.2460170178
 Regulátor eco MAX 860 D3 výrobní číslo 1007502463
 Venkovní čidlo CT6P umístěno na severní straně domu pod střechou přístřešku
 Termostat eco Ster90 pro regulátory ecoMAX – výrobní číslo neznám
 Aku nádrž 1034 l, bojler 200 l, vytápění bez priority
 Výkon kotle nastaven na 50%, teplota kotle 85C, teplota TUV 55C
 Topení – litinové radiátory článkové Calor, 14 ks, oběh nucený, čerpadlo, na některé radiátory nasazeny termostatické hlavice Heimeier K M30
Popis objektu:
 RD 9,4m * 9,6 m, společná jižní strana s druhým domem (dvojdomek), severní strana štítová bez oken. Dům je celý podsklepený, přízemí kuchyně, jídelna a obyvák propojené, podkroví 3 pokoje + příslušenství.
 Zdivo – 30 cm plynosilikátové tvárnice + 3cm polystyrén a přizdívka kantka z vnější strany, na severní straně nově dodělaná izolace 8 cm polystyrén +fasáda, okna plastová dvojskla 12 let stará. Strop od sklepa hurdy, škvárobeton, 3 cm polystyren, betonový potěr, podlahy – vinylová, dřevěné parkety a dlažba. Nad podkrovím – dřevěný záklop, v pokojích rákos, omítka, ve stropě skelná vata 8 cm + na záklopu 8 cm polystyrenu + škvárobeton na půdě. Střecha tašková.
   Dům je obýván celoročně, dopoledne není přes týden nikdo doma. Děkuji Vám předem za ochotu.


   Dobrý den pane Valter, v příloze Vám zasílám svoje poznámky o sledování a nastavování křivky. Omlouvám se, že je to tak nekvalitně napsáno, ale nepočítala jsem, že to budu někam posílat. Pokud bude potřeba tak poslední data mohu přepsat čitelněji.

  Dobrý den, v tom kvantu informací, co jsem Vám chtěla sepsat jsem zapomněla napsat asi to nejdůležitější. Referenční místnost pro termostat je jídelna. Kdysi to byla chladná místnost, ale po zateplení severní strany to už neplatí. Radiátor zde byl puštěný naplno, ale když to pořád přetápí, tak jsme všechny radiátory na patře přiškrtili, aby šlo více tepla do podkroví. Termo hlavice nechal manžel dat na všechny radiátory v podkroví, ale funkci plní pouze v ložnici. Jinak jsou dány ostatní naplno, aby se pokoje stihly vytopit. Přikládám foto z termostatu, pouze mix, zda je vše dobře zapnuto. S pozdravem a přáním všeho dobrého do nového roku.

   Dobrý den, děkuji za dotaz, na kterém je vidět, že jste si s tím dala práci… Topný systém musí fungovat jako celek a podle popisu u vás není jen jeden problém, ale všechny jsou řešitelné. To že nemůžete doladit křivku je už jen důsledek.
 1) Zásadní vliv na správné fungování je stejný teplotní spád na jednotlivých radiátorech (stejný průtok jednotlivými radiátory). Projděte si téma „Průtoky“ https://jvalter.cz/prutoky případně „průtoky jednotlivými radiátory“. Sundejte všechny termostatické hlavice, na zdroji tepla udržujte cca stabilní teplotu a nastavte průtoky a tlak čerpadla podle návodu. Pokud budete potřebovat pomoci, budu potřebovat fotky čerpadla (nastavení) a vstupu, výstupu do radiátoru (co tam máte osazeno). V ideálním stavu nechte průtoky nastavit topenáře a jeho práci zkontrolujte tak, že rozdíl mezi topnou a vratnou vodou u každého radiátoru bude cca 10°C (u všech stejný rozdíl) při „hladovém“ domě (cca 16-18°C prostorová teplota).
 2) Pokud používáte vlivnost prostoru velmi záleží na správném osazení prostorového přístroje. Viz příloha. Jestliže je prostorový přístroj citlivý na pohyb osob, tak vzduch v místě instalace není promíchaný a ukazuje to na špatně zvolené místo. Pomohla by fotka.
 3) Totéž platí pro snímač venkovní teploty. Pokud ho máte pod střecho přístřešku, tak opět tam nebude zajištěn přirozený pohyb vzduchu a snímač bude „kecat“. Pro zhodnocení bude nejlepší fotka.
   Teprve až budeme mít správně instalaci, tak si můžeme „hrát“ s nastavením. K dotazům:
 Ad a-d) Máte nastavenou ekvitermní regulaci s vlivem prostoru. Jestli chcete ladit ekvitermní křivku musíte vliv vypnout: Servisní nastavení → Nastavení MIXu → Výběr termostatu → OFF (zaslaný návod strana 17). Nechte nastavenou prostorovou teplotu na 20°C, nastavte křivku na 0,6 a korekci (ve vašem případě nastavujete korekci parametrem „Posun topné křivky“) na 4. Až budete s nastavením spokojená nastavte vliv prostoru na ON a „Faktor pokojové teploty“ na 4. Upozorním, že máte velkou setrvačnost budovy, takže změna se projeví cca za den, takže nespěchejte se změnami.
 Ad b-c) Korekce teploty ve vašem případě je pro kalibraci snímače teploty. Představte si to jako srovnání času na hodinkách. Pokud je prostorový přístroj na správném místě měl by ukazovat správně a kalibrace není potřeba, proto je rozsah jen +-4°C, a nechte korekci na 0°C. Je pravděpodobnější, že ukazuje špatně váš teploměr.
 Ad e) Akumulační nádrž je jen jeden z faktorů a ve vašem případě nejsem takto na dálku určit, co bude lepší. Až bude celý topný systém doladěn, tak vyzkoušejte, při jakém provozu a +- stejné venkovní teplotě bude nižší spotřeba paliva.

   Dobrý den, děkuji za Vaši rychlou reakci. Popravdě jste mně potvrdil jen to, co jsem si celou dobu myslela a přesvědčovala o tom manžela, který nechtěl o žádném tomto problému slyšet. Až teprve nyní je ochoten připustit, že nějaký problém je. Ano termostat máme na nevhodném místě. Na to jsem upozorňovala již při montáži, ale byla jsem jen chytrá ženská. Je umístěn jen 10 cm od dveří. S tím se asi už budu muset smířit.
   To, že se má vypnout termostat při hledání křivky, také celou dobu vím, ale výrobce tohle nedomyslel. Servisní nastavení je zaheslované, aby se k němu normální člověk nedostal. Budu kontaktovat topenáře a doufat, že mi to heslo dá.
   Po víkendu se pokusíme spojit s topenářem, co nám to dělal, zda bude ochoten nám seřídit topení on. Manželovi se do toho nechce. Moc v to však nedoufám, vzhledem k jeho vytíženosti. Pokud se do toho budeme pouštět sami, budu moc ráda, když nám s tím pomůžete. Ještě posílám, co jsem našla na faktuře o čerpadlech.
ESBE GRA311 čerpadlovka směšovaná, GRUNDFOS ALPHA 1 l 25-40, včetně RP.2,72, GRUNDFOS ALPHA 1 l 25-60, včetně R.P.2,72.
   Korekci teploty jsem vypla již včera, protože jsem zjistila, že je to blbost.

Dobrý večer.
 1) Osazení prostorového přístroje: Nic není neřešitelné ;-) Pošlete fotku místa a pokoje, uvidíme. Zatím nás to netrápí, dokud budeme provozovat čistě ekvitermní řízení, ale podle popisu bych ho následně povolil.
 2) Ano, poproste topenáře o heslo a pečlivě si zapisujte co tam bylo a co jste změnila. Je to důležité! Měňte jen věci, u kterých jste si jistá. Přinejhorším si myslím, že heslo znám ;-)
 3) Na stávajícím místě bude venkovní snímač ukazovat stabilní teplotu, přinejmenším s velkým zpožděním, proto bych byl proto, abyste ho pro začátek zkusili přemístit jen na nosný trám pod ním. Snímač nechte připojený, jen sundejte víčko, povolte dva upevňovací šrouby a přendejte ho dolu co dosáhne kabel. Možná to bude stačit. Kontrolu můžete provést tak, že na venkovní stranu stojky přístřešku dáte teploměr (je tam přirozený pohyb vzduchu) a měl by ukazovat stejnou hodnotu.
 4) Podle zaslaných fotek to vypadá, že topenář není matla, proto si myslím, že se k tomu postaví čelem. Je potřeba:
   a) Čerpadlo Wilo v čerpadlové skupině (pošlete lepší foto jen čerpadla) nastavte prozatím na konstantní křivku (musí svítit kontrolka pod prostředním symbolem).
   b) Sundejte všude termostatické hlavice. Neposlala jste mi fotku vstupu a výstupu do radiátorů, takže nevím, jak složité bude správně nastavit průtoky :-(
   c) Topenáři řekněte, že potřebujete nastavit průtoky v jednotlivých radiátorech, minimálně přiškrtit ty nejblíže ke kotli. Ať vám ukáže, jak se to dělá a zbytek si případně doladíte. Kdyby byly pochyby, tak mu klidně dejte přečíst i naši konverzaci.

   Dobrý den, termostat jsem vypnula, křivku nastavila na 0,6, posun křivky na 4, faktor pokojové teploty 0, teplota den i noc 20C. Posun křivky budu dělat po jednom stupni +/- za den až do doby, než bude dosaženo 23C nebo raději více do rezervy. Pochopila jsem to dobře? Mohu posouvat i dva stupně na ráz?
   Až dosáhnu žádané teploty, zapnu zpět termostat, nastavím žádanou teplotu 23C a faktor pokojové teploty na stejnou hodnotu co bude na posunu křivky. Rozumím tomu dobře? Posun křivky zůstane na dosažené hodnotě, nebo se vynuluje?
   Venkovní čidlo si myslím, že je v pořádku. Záměrně jej dali tam, aby nebylo na průvanu (je to prý v návodu), ale dala jsem tam teploměr na místo, kde bychom umístili čidlo a ukazuje stejně.
   S čerpadlem jsem zatím nehýbala, až se domluvím s topenářem. Stejně nevím, jak to nastavit. Jak ho znám, tak se mu nebude líbit, že mu do toho lezeme, ale uvidím. Snažila jsem se udělat novou fotku. Lepší už asi neudělám. Pokud potřebujete něco z toho opsat, co tam je tak se o to pokusím. Vstup a vývod topení: pochopila jsem dobře vyfotit radiátory?
Rozvod:
   V suterénu je od kotle rozvod na 4 stupačky, vždy na pokoje nad sebou. 1.jidelna, ložnice; 2. kuchyně, koupelna (vedle sebe), podkroví – pokoj, koupelna; 3. Schodiště; 4. Obývák, pokoj. Potrubí stupaček je odstupňováno průměrem 3/4" - 1/2". Nejvzdálenější od kotle obývák, pokoj je 3/4" - 1/2" - 3/8". Na radiátorech jsou staré kohouty Myjava. Ve sklepě vedle kotelny je ještě radiátor v garáži a prádelně. Přiškrceny, aby hřály jen vrchy.
   Ještě výsledek dnešního bádání. Jsem si vědoma, že je ještě brzy, že máme natopeno a teplota klesne. Nastavila jsem ráno v 9,00 hod. Je 14,00hod a teplota drží na 23,6C.Pocitově máme dole příjemné teplo. V podkroví vytopeno na 22,5C. Popravdě jsem měla s tak nízké křivky strach. Venkovní teplota -4, voda mix 39C, vstup/ vratná 43/38.

   Dobrý den, než začnu odpovídat na vaše otázky, tak opět musím zdůraznit, že jako první se musí zaregulovat průtok jednotlivými radiátory, protože poté bude nastavení jiné. Nynějším nastavováním řešíte důsledek, a ne hlavní příčinu problému. Pro lepší pochopení jsem Vám i vyhledal jedno krátké video (jinak podaný stejný problém) https://www.youtube.com/watch?v=O9HDdr7v-ps Máte tam kombinaci nový ventilů a starý kohoutů Myjava, kde je několikrát větší díra než u nových, a proto průtok bude směřovat hlavně tam. Na zpátečce radiátorové šroubení nemáte, takže regulace průtoku bude probíhat na vstupu do radiátoru. Pokud tam nedal ty nejlacinější radiátorové ventily, tak by měli mít regulaci v několika stupních (6 až 8) a staré kohouty Myjava jdou nastavit v 3 základních pozicích (zářezy na dříku ventilu). Protože se musí povolit spodní šroubek a poteče z toho voda, je tam kombinace různých ventilů, tak by se toho měl ujmout topenář. Dovolím si odhadnout, že po správném nastavení, bude všude teplo, nastavením půjdete dolu a spotřeba paliva klesne o jednu třetinu. K nečíslovaným :-( otázkám:
 1) U vašeho topného systému bude platit, že pokud chcete ubrat/přidat jeden stupeň v prostoru tak uberete/přidáte 2 až 3°C na topné vodě. Při velkém rozdílu prostorových teplot ubírejte po 3°C a čím více se bude blížit tím ubírejte přidávejte méně. Znova zrůzním, že po zaregulování radiátorů to bude jinak. Uvedu příklad nastavení: nastaven posun +4; požadovaná teplota v prostoru 23°C; skutečná teplota v prostoru 25°C. Rozdíl je - 2°C (záporný přetápíme), tento vynásobíme (2 až 3°C) a přičteme ke stávajícímu posunu +4°C. ((-2) * 3) + (+4) = -2 Výsledný posun je -2°C.
 2) Až doladíte topnou křivku necháte topnou křivku a posun nastavenou stejně. Zapnete vliv prostoru (termostat ON) a faktor pokojové teploty nastavíte na 2 až 3°C podle první věty v bodu 1.
 3) Nevhodnost osazení venkovního snímače se nejvíce projeví na jaře a podzim, kdy jsou velké výkyvy teplot. Třeba je tam nějaké proudění, které není z fotky vidět. Uvidíte, ale nevím o případu, kdyby to bylo nejlepší řešení.
 4) Co se týká čerpadla a radiátorů viz výše. Když vezmu vaše měření topná/vratná 43/38, tak tyto teploty byste měli naměřit na všech radiátorech. Mám obavu, že u nejbližších budete mít například 43/41 a u vzdálenějších 43/33 a topný systém nechodí v efektivních mezích.

   Dobrý večer, děkuji za odpověď. S regulací průtoků počítáme. Jak jsem již psala, v týdnu se pokusíme domluvit s topenářem. Pokud nebude mít čas, tak jsem již donutila manžela, že by se do toho pustil sám. Už se díval na ty staré vymontované ventily, jak fungují a na rysky přišel. Chce mluvit s topenářem, jak postupovat, aby to nestříkalo a vyteklo co nejméně vody. A jak má sundat kryty z termohlavic, aby je nerozlomil. Pokud to bude hodně problematické, tak to budeme muset vydržet až se přestane topit a vypuštění části vody nebude vadit. Kdybych tušila, jaký budeme mít problém, tak jsem nechala dát termohlavice všude. Myslíte, že by bylo rozumné výměna starých kohoutů za termohlavice? Myslím, kvůli těm průtokům. Nebo by jste to řešil jinak?
   Čidlo nebude pro manžela problém posunout o pár centimetrů níž.
U křivky je mi jasné, že to není hotová věc. Tak trochu jsem doufala, že až se nám podaří doladit průtoky, že se na vás obrátím a křivku mně pomůžete doladit. Jsem si vědoma toho, že teď ladím křivku jen abychom nějak topili a nebyla nám zima. Jestli jste nabyl dojmu, že nechci problém řešit, tak to tak není. Jsem člověk, který když ví, že je nějaký problém, tak se ho snažím řešit a dořešit ho až do konce, pokud to jde. Záleží mi na tom, aby vše fungovalo, jak má. Proto jsem se na Vás obrátila. Kdybych to uměla, tak si to udělám sama hned zítra, ale sám vidíte, že je to u nás složitější a jsem odkázána na druhé, až budou mít čas. Jsem Vám velice vděčná, že jste mi věnoval svůj čas a vše mi podrobně popsal. Až vyřeším průtoky, mohla bych se s vámi opět spojit ohledně doladění?

   Dobrý den, u kohoutů Myjava stačí šroubek povolit, nemusí se vyšroubovávat celý. Někdy se musí povolit i trochu přední matice a pokud je kohout narostlý usazeninami, tak se musí použít i větší síla, ale pokud je člověk znalý, tak nevyteče skoro žádná voda (musí být vypnuté čerpadlo). Pokud jsou nové ventily s předregulací a nebudou se muset měnit, tak se do mokré části nesahá. Psal jsem, že bude potřebovat topenáře než z těchto montážních problémů spíše s ohledem na správné nastavení (nastavení průtoku jednotlivých radiátorů), protože s ohledem na různé ventily, větve systému a různé výkony radiátorů to bude chtít trochu praxe. Dořešíme až pokud se topenář k tomu nebude mít. Jestliže nepotřebujete termohlavice (uzavírat radiátor od prostorové teploty), tak bych staré kohouty zachoval (jsou skoro věčné) a pro hydraulický odpor lepší (lze je provozovat i v režimu samotíže).
Pokud venkovní teplota sedí, tak to nechte na jaro nebo před finálním nastavením topné křivky.
Napsat můžete kdykoli a dořešíme co bude potřeba. Zavolat můžete také, ale jen když to bude nutné, musím taky trochu vydělávat ;-)

Odesílatel: ivona@seznam.cz