Dobrý den, měl bych na vás dotaz ohledně prostorového termostatu. Mám kotel Immergas ZEUS Mini se zásobníkem asi deset let starý. Termostat je Euroster 2000. Jedná se o rodinný dům. Dole garáž a sušárna, kde je umístěny kotel. V patře je byt 3+1. Termostat je umístěný v obyváku, kde jsou dva radiátory plus jeden v ložnici, jeden v dětském pokoji a žebřík v koupelně. Na radiátorech jsou obyčejné hlavice. Problém je, že hystereze je 0,5 st, takže ať topím na jakoukoliv teplotu, tak trvá třeba hodinu nebo déle další sepnutí termostatu, takže už je zima a termostat nesepne. Zvažuji výměnu termostatu za jiný s menší hysterezí třeba od Elektroboku, ale nevím, jestli se vzít raději i s PID regulací nebo bez. A do dětského pokoje programovatelnou termohlavici, nebo vyhodit termostat a všude dát termohlavice, ale bylo mi řečeno, že bych musel mít jeden radiátor stále otevřený. Zajímal by mě váš názor. Děkuji.
Dobrý den, ze zkušenosti mohu říci, že pokud teplota v místnosti kolísá v rozsahu 0,5 °C, tak osoby v prostoru toto kolísání nepoznají a tepelná pohoda je komfortní. Tato necitlivost je důsledkem toho, že člověk má na jeden centimetr čtvereční kůže asi tři „teplotní senzory.“ Samozřejmě je nejlepší držet teplotu konstantní bez výkyvů, ale i výše uvedené kolísání můžeme vzít jako přijatelné. Zde se nenechte zmást parametry např. některých prostorových termostatů, které uvádějí přesnost 0,1 °C, protože použité čidlo teploty v termostatu má většinou přesnost 0,3 °C. Toto popisuji, protože ve standardních prostorech je nesmyslné klást důraz na přesnost vyšší než 0,5 °C. Buďte rád, že kotel funguje tímto ekonomickým způsobem. Jestliže cítíte špatnou tepelnou pohodu tak to bude způsobeno nejspíše jiným faktorem. Napadá mě vysoká vlhkost (špatné větrání) a průvan (netěsnost pod dveřmi a okny). Osobně nevidím na stávajícím topném systému nic špatného. Jestliže větráte intenzivně dvakrát denně po dobu 5minut, zapálenou svíčkou vyzkoušíte, že není přítomen průvan a stále budete pociťovat kolísání teploty, tak mi zkuste více popsat problém, a čeho chcete dosáhnout.
Dobrý den, děkuji za odpověď. S tou vlhkosti mám trošku problém i pres větrání se málokdy dostanu pod 60-70 procent což je hodně. Zkoušel jsem různé odvlhčovače jako Ceresit atd., ale výsledek slabý. Jako jediná možnost se jeví asi nějaký elektrický odvlhčovač. Na trhu je výběr velký, ale co jsem se díval, tak aby to trošku fungovalo, tak to bude začínat na ceně někde kolem 4000Kč. Tak jestli máte nějaký tip na snížení vlhkosti, tak budu rád. Děkuji a přeji hezký den.
Dobrý den, nejprve je nutné najít zdroj té vlhkosti. Když vyjdu z vlastní zkušenosti, tak mě napadají dvě věci. První je prasklé potrubí studené vody v podlaze, které neustále pouští vodu do stavební konstrukce. Závadu jsme odhalili až tak, že neustále spínalo čerpadlo ve studni. Nikde nebyl vidět mokrý flek a stejně tam šlo dost vody. Zavřete všechny odběry a sledujte vodoměr nebo čerpadlo studené vody. Druhá věc, která mě napadla, je že se jedná o starší dům, který nemá izolaci základů a voda vzlíná nahoru. Je neuvěřitelné, kolik kubíků vody se do těch zdí vejde. Tady vám nezbyde nic jiného než okolo domu udělat minimálně drenáž. Mám zkušenost, že voda byla natažená až u stropu a jak po drenáži opadávala, tak dělala čáry na zdi. Celkové vysušení následně trvalo přes rok. Může to být i něco jiného, ale důležité je najít příčinu.
Když se podíváme na důsledek, tak bych navrhoval: Většina obecních úřadů má nějaký odvlhčovač a myslím, že budou ochotni ho půjčit, tam bych začal. Následně větrat stylem: Intenzivní větráním (průvanem) 5 až 10 minut vyvětrat celý dům. Nejlépe když mrzne, kdy je skoro nulová relativní vlhkost. Ohřát vzduch na 20 až 24°C, kdy vzduch do sebe vlhkost natáhne a zase vyvětrat. Větrat co nejčastěji, ale tak abyste se ohřáli. Bylo by dobré vlhkost držet v zimních měsících 40 až 50% RH. Též je na zvážení, jestli by pro vás nebyl vhodný systém teplovzdušných solárních panelů SolarVenti www.solarventi.cz.
Odesílatel: los@email.cz
Poslední komentáře