Krb, podlaha, radiátory

Dobrý den. Chtěl bych vás poprosit o radu ohledně topení v novostavbě. V přízemí budu mít podlahové topení, v patře radiátory. Vše na plynový kotel, který bude v patře. V přízemí budou krbová kamna s výměníkem. Můj topenář mi říkal, že buď budu topit plynem, nebo ručně přepnu na krb. To se mi nelíbí, neboť když to zapomenu přepnout a odejdu, tak pak přijdu do nevytopeného domu. Myslíte, že by mohlo jít topit plynem a když zatopím v krbu, že by se to automaticky přepnulo a po vystydnutí krbu že by zase najel plyn, popřípadě že bych krbem přitápěl a běžely by oba zdroje tepla současně? A další věc by byla pokojový termostat. Když mi řekl, že pojede buď plyn, nebo krb, tak jsem ho umístil do obýváku (kde bude i krb). Ale pokud by šel krb i kotel současně, tak by bylo vhodné ho přemístit asi do pokoje? Jestli byste mi mohl říci váš názor a ještě jestli je potřeba něco připravit elektricky (než se začne nahazovat). Krb bude u zdi se schodištěm, tak jsem pod schody připravil přívod pro čerpadlo.

Dobrý den, váš dotaz je přímo ukázkový, proto odpovím vám a zároveň to pověsím na mé osobní stránky. Víte, obor měření a regulace je jako každý jiný a takto na dálku v podstatě vytvořit projekt nebo jeho kostru je dost obtížné. V první řadě chce provést místní šetření, zákazníkovi říci možné varianty a poté podle požadavku zákazníka vytvořit řešení, projekt, případně cenovou nabídku. Je taková doba, že už se u takovýchto zakázek projekty nedělají a podle toho to také vypadá. Po topenářích či elektrikářích nikdo nechce, aby dělali bez projektu, ale měření a regulaci berou často zákazníci jako součást topení, regulaci navrhují topenáři a mi se k akci dostáváme až poté co to nechodí. Zákazník se poté diví, že se musí sekat, že se topení musí předělávat atd. Podle toho co píšete, doporučuji vzít k vám nějakého maráka, případně místního elektrikáře co má zkušenosti s měřením a regulací a celou situaci s ním projít.
   Dost už výtkám, teď se vám pokusím nějak trochu pomoci a upozornit na věci co se mi z vašeho mailu nezdají.
   1) V patře radiátory, v přízemí podlahové topení. Pro podlahové topení je potřeba zabezpečit maximální teplotu topné vody 45°C. Hlavní důvod je možné poškození podlahového topení vyšší teplotou topné vody pro radiátory v zimních (75°C). Z tohoto důvodu je nutné zavést do podlahového rozdělovače napájecí kabel 230V (pro čerpadlo případně ventil) a zároveň ovládací kabel pro odstavení či jiné ovládání. Ujasnit si, kde bude regulační centrum (případný rozvaděč měření a regulace) a tam zavést tyto a následně všechny kabely týkající se regulace topení.
   2) Přepnutí krb/plynový kotel může bez problému probíhat automaticky. Do směšovacího uzlu je nutné přivést kabel pro servopohon, pro snímače teploty atd.
   3) U krbu bude nejspíše osazeno čerpadlo (jeden kabel), dále bych tam též natáhl jeden kabel ovládací. Též se tam nespíše bude hlídat teplota vratné vody (mechanicky nebo elektricky) a proto je též v případě elektrického hlídání myslet na vykabelování z regulačního centra a osazení snímače (termostatu).
   4) Jste jeden z mála, co na prostorové ovládání nezapomíná. Pokud se tam osadí podle mého vhodná regulace, tak je vyhovující obývák (regulace pozná, nebo jí řeknete, že se topí v krbu a prostorovou teplotu poté nebere v potaz), ale pokud se bude šetřit a půjde o jednoduchou regulaci, tak je lepší pokoj. Pokud bych si to dělal doma, tak bych natáhl do krabice kabel do obou prostorů (kabel se nikdy neztratí) a následně se vybere ten vhodnější. Pozor – většina lepších regulací má prostorový snímač/ovladač po komunikaci a proto musí natažen odpovídající kabel. Též je velmi důležité vybrané místo pro prostorový snímač, protože od tohoto snímače se bude odvíjet celá regulace, tudíž pokud bude špatně vybrané místo, tak celá regulace nebude pracovat správně. Toto místo by měl vybrat odborník (častá chyba je právě zvolení nevhodného místa).
   Toto jsou jen základní připomínky. Otázek je tam více než dost a možných řešení ještě více. Možná se vám zdá, že to zbytečně komplikuji, ale v 60% případů se u rodinných domů lidé spokojí s nízkým komfortem a nízkou efektivitou provozu, protože dodělání vhodné regulace není bezbolestné. Zejména u novostaveb doporučuji pozvat odborníka a celou situaci s ním projít, a když už nerealizovat celou zakázku (vím, že při dodělání rodinného domu není peněz nazbyt), tak alespoň realizovat přípravné práce tak, aby byla možná pozdější montáž.
.

Odesílatel: aa@seznam.cz