Náklady na vytápění

Uspory    Rozhodl jsem se reagovat na poptávku laiků po jednoduchém určení efektivity topného systému. Dotazy jsou kladeny přibližně v tomto znění „je spotřeba paliva v normě, neprotopím zbytečně moc“, „čím mám topit“ apod.
   Základem je celková výměra obytného prostoru v metrech čtverečních. U standardního domu, využití domu a prostorové teplotě je spotřeba tepla na jeden metr čtvereční 100KWh/rok. U nízkoenergetických domů je už jen spotřeba na jeden metr čtvereční pětadvacet kilowatthodin za rok. Takže vynásobíte obytnou plochu 100 a vyjde vám spotřeba tepla za rok pro váš objekt. Samozřejmě čím více se stavba blíží nízkoenergetickému domu, tak koeficient snižujeme až k 25.
   Číslo, které vám vyšlo, je celková spotřeba v kWh/rok. Aby vám toto číslo něco řeklo, je potřeba ho přepočítat na spotřebu paliva, případně náklady v Kč. Nevymýšlel jsem nic vymyšleného a vycházím z tabulky na portálu TZB-info adresa: http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/269-porovnani-nakladu-na-vytapeni-podle-druhu-paliva.
   Na této stránce vyplníme „Spotřebu tepla“ v políčku MWh, ale protože nám číslo vyšlo v kWh, tak výsledek před zápisem vydělíme 1000. Po vyplnění dáme přepočítat tabulku tlačítkem „Přepočítat tabulku nákladů na vytápění podle zadané spotřeby“. Následně už v tabulce vidíme, kolik jsme měli protopit paliva a jeho celkovou cenu. V tabulce jsou zvolena nejčastější nastavení, ale můžete si parametry přizpůsobit na váš konkrétní případ.
   Nyní jste schopni si jednoduchým způsobem ověřit, zdali vaše spotřeba paliva je přiměřená.


   Pokud jste zjistili zvýšenou spotřebu, tak je něco špatně. Doporučuji nechat prověřit topný systém topenářem nebo technikem MaR. Též může být topný systém jen neefektivní. Hlavně pro starší rodinné domy uvedu nejčastější prohřešky s nejčastějšími procenty úspory na vytápění podle mích zkušeností. Prohřešky by se měly řešit v sestupném pořadí. Jestliže vidíte problém u všech níže uvedených bodů, tak věřte, že úspora na vytápění se bude po realizování všech bodů pohybovat kolem 50%!
  - Výměna oken a vchodových dveří -> úspora 10–20%
  - Zateplení stropu -> úspora 10%
  - Výměna starého kotle za nový s větší účinností -> úspora 10–30%
  - Zaregulování průtoku radiátory/podlahovým topením -> úspora 10%
   Ostatní úpravy považuji za „nadstandard“, ke kterému můžete přistoupit až po vyřešení výše uvedených bodů, jinak nadstandardní úpravy nepřinesou požadovaný efekt!