Nastavení ohřevu TUV

   Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako sa dá nastaviť ohrev TUV pre kotol Viessmann Vitodens 200 WB2A so 100 litrovým zásobníkom Vitocell 100, nie je napojený žiadny solárny ohrev. Momentálne sú nastavené nasledovné parametre:
- požadovaná TUV: 49 °C
- spínací bod - 59: 4
- požadovaná teplota kotlovej vody pri TUV - 60: 20
- s regulací Vitosolic:3. požadovaná hodnota TUV - 67: 40
Nie je mi jasné, načo slúži parameter 40, resp. čo znamená "3. Požadovaná hodnota TUV".
Pri sprchovaní sa veľmi rýchlo minie TUV a často ku koncu sprchovania iba jednej osoby už ide voda studená. Je to zvláštne lebo 100 l zásobník by fakticky mal stačiť na napustenie jednej vane, takže zásobník by mal dodávať dostatočne teplú vodu pre sprchovanie viacerých osôb.
Ako to vlastne funguje pre kotol Viessmann?
- máme odber TUV a sme v čase ohrevu TUV, tak podľa momentálnych nastavení by zásobník TUV mal mať teplotu vody 49±4 °C.
- máme odber TUV a sme mimo času ohrevu TUV, bude kotol dohrievať TUV? Ak áno, tak na akú teplotu?
- nemáme odber TUV a sme mimo času ohrevu TUV, bude kotol dohrievať TUV? Ak áno, tak na akú teplotu? A od akej teploty začne vodu dohrievať?
Ďakujem a prajem pekný deň.

   Dobrý den, toto jsou spíše otázky na výrobce či servisního technika kotlů Viessmann, ale pokusím se odpovědět. Nenašel jsem dokumentaci pro 100 litrový zásobník Vitocell 100, takže pro další komunikaci budu potřebovat jeho celé označení (jako u kotle) a nejlépe fotky zapojení.
Nastavení se mi zdá překombinované. Zároveň váš předpoklad o dostatečné velikosti podporuji (100 litrů musí stačit, nevím, jak silný kotel máte, ale dohřev studeného boileru musí trvat max. 20 minut – na to se +- navrhují). Energii, kterou do bojleru dáte se neztratí, když není dlouhá cirkulace, takže začneme tak, že zprovozníme ohřev v základu a poté můžete přidávat další funkce. Základní nastavení: Požadovaná teplota TUV – 57°C; ohřev TUV 24hodin denně; 58:0; 59:0 (+-2,5°C) starý parametr říkal ohřev 45-49°C; Nevím, jak je bojler napojen na kotel, ale předpokládám, že rovnou, takže 5b:0; 60:20; 62:2; 63:0; 67:0; 6F:100.
Jak konkrétně tento typ funguje vám neřeknu, protože software se neustále mění. Chování budete muset odpozorovat, nebo dát dotaz přímo na Viessmann.
Chyba může být též v hardwarové části. Chování je špatné od začátku (špatné topenářské zapojení; špatně nastavený externí regulátor výstupní teploty TUV; špatně nebo na špatném místě osazený snímač teploty) nebo se to časem zhoršovalo (zanesený filtr; porucha čerpadla, čidla atd.)? Většinou bývá závada na té nejjednodušší součásti. Bez fotek se asi teď dál neposuneme.

   Dobrý deň, ďakujem za rady, posielam Vám ďalšie informácie. Trochu to trvalo, lebo ten systém nemám ja, ale môj sused... Nastavil som to nasledovne: Požadovaná teplota TUV – 50°C; 58:0; 59:0 (± 2,5°C); 5b:0; 60:20; 62:2; 63:0; 67:0; 6F:85 - nedá sa nastaviť viac ako 85.
Fotky zapojenia pridávam do attachmentu. Presný typ zásobníku TUV neviem zistiť, je to Vitocell 100 l, kotol je 26 kW.
Testoval som ako rýchlo chladne voda TUV pri odbere - naplno otvorený vodovodný kohútik s TUV: 53°C – štart; 52°C - 206 sec; 51°C - 109 sec; 50°C - 15 sec; 49°C - 15 sec; 48°C - 16 sec; 47°C - 11 sec; 46°C - 10 sec .....
Otázky:
 1. Pokles o 1. a 2. stupeň je približne 200 sec/1 °C, ale potom voda chladne za 10-15 sek/1 °C. Je to takto v poriadku?
 2. Prečo začne chladnúť TUV zrazu veľmi rýchlo ak sa voda v zásobníku zníži o 2 °C?
 3. Parameter 6F nie je možné zmeniť na 100%. Z toho mi vychládza, že aj keď ma kotol max. výkon 26 kW, nedá sa využiť na 100% ale len na 85%. Bolo by to možné zmeniť na 100 %? Domáci by privítali, ak by sa v zásobníku ohrievala voda rýchlejšie.
 4. Dajú sa nastaviť časy ohrevu TUV, ale v menu nie je prístupná voľba pre časy cirkulačného čerpadla TUV. V manuále sa píše, že by to malo byt možné. Cirkulačné čerpadlo je zapojene a ide (býva teple na dotyk, ale asi iba v čase ohrevu TUV). V čom by mohol byt problém, že nejdú nastaviť časy cirkulačného čerpadla TUV?
 5. Aký význam ma parameter 67? (3. požadovaná hodnota TUV)
Systém je 2 okruhový:
- 1. okruh - stenové kúrenie
- 2. okruh - podlahové kúrenie
- zmiešavač Viessmann Mixer extension kit 7178995
- anuloid
- v miestnostiach sú termostaty Honeywell, na ktorých je možné nastaviť iba požadovanú teplotu. Tieto termostaty sú napojene na podlahové kúrenie a aj na stenové kúrenie
Otázky:
 5. Jeden stenový okruh a jeden podlahový okruh nemá termopohon, t.j. je stále otvorený. Je to ako ochrana proti cyklovaniu kotla? Alebo je aj nejaký iný dôvod?
 6. Manometer na kotly ukazuje hodnotu 0 (foto 6256). Je to možné alebo je manometer pokazený? Ďalšie 2 manometre priamo na rozvodoch (foto 6257) ukazujú správny tlak.
 7. Systém ma nastavene tieto parametre:
- vykurovacia krivka / posun: stena 6 / 0, podlahovka 5 / -1
- požadovaná / redukovaná teplota: stena aj podlahovka 22 / 19 °C
- podlahovka beží 24 hod/deň
 - stena beží ráno a večer, cez víkend cely deň
Systém cez deň beží OK, lebo v stene je požadovaná teplota vody vždy vyššia ako v podlahovke. Ale v noci pri nižších teplotách sa môže stáť, že požadovaná teplota vody v podlahovke je vyššia ako v stene, pretože podlahovka kurí v noci na 22 a stena na 19. Keďže zmiešavač je pripojený na podlahovku a požadovaná teplota v podlahovke je > v stene, tak si myslím, že kotol kurí na maximálnu teplotu, t.j. podlahovku. Ale v tomto prípade stena nikdy nebude kúriť? Je to tak? Ako by sa to malo riešiť aby kúrila aj stena?
Veľmi vám ďakujem a vážim si, že odpovedáte aj na tieto maily. Asi by som Vám nepísal tak veľa, ale nastavenie stenového kúrenia som veľmi na webe nenašiel. Prajem pekný deň.

Dobrý den,
 Ad1) V pořádku to není. Tato informace mi velmi napověděla, kde bude problém. Toto chování může mít dvě příčiny. První je, že snímač je nevhodně osazen nebo povytažen ze zásobníku. Snímač teploty by měl být co nejníže (tam je přívod studené vody, jinak využíváte jen část zásobníku). Výrobce určí nejvýhodnější osazení snímače (může se lišit podle konstrukce). Tento problém je od začátku nebo časem zhoršoval?
Pokud je od začátku, tak zkontrolujte osazení snímače. Obecně se dá říci, že by měl být ve spodní třetině zásobníku. Není strčený do špatné jímky? Pokud se problém časem zhoršoval, tak zkontrolujte, jestli je zastrčený až na dně jímky, případně to může být druhý problém.
Druhý problém může být ve vrstvení vody v zásobníku, tj. nedochází k promíchání vody. Jako první zkontrolujte filtr před cirkulačním čerpadlem (vpravo bronzový Y kus). Sítko musí být zrcadlově čisté, protože toto čerpadlo má malý výkon. Jestliže čerpadlo je teplé, tak to neznamená, že funguje. Čerpadlo je chlazené protékající vodou, a pokud je „zaseknuté“, tak není chlazené a bude též teplé (nejspíše ale bude studená trubka před a za čerpadlem – cca 50cm od něho, kde není trubka ovlivněna teplotou zaseknutého čerpadla.
To že „vrní“, též neznamená, že se točí. Bzučí, i když je zaseknuté. Též se nedá spolehnout na pomůcky pro ukázání točení čerpadla, protože točivé magnetické pole je přítomno, ale pořád to nic neříká o tom, že se čerpadlo točí. Jediný spolehlivý postup je takový, že si poslechnete proudění vody. Vezměte nějaký nástroj například šroubovák, vařečku atd. a jeden konec přiložte na trubku kousek za čerpadlem (třeba na tu zpětnou klapku), pro kontrolu i na čerpadlo a druhý konec pevně přitiskněte do ucha (u šroubováku rukojeť, ne hrot ;-)). Musíte slyšet téct vodu, nejen vrčení čerpadla. Když budete přivírat kulový uzávěr (červená klička), tak se zvuk tekoucí vody musí měnit. Jestliže bude zvuk pořád stejný, tak je zaseknuté čerpadlo nebo je okruh cirkulace někde uzavřen (přerušen). Čerpadlo můžete zkusit rozebrat a vyčistit, rozhýbat. Když to nepomůže tak vyměnit.
 Ad2) Nádrž je prohřátá jen z části – jen vršek (snímač řekl, že už je nahřátá) – špatná volba místa snímání teploty zásobníku. Nebo je voda ve vrstvách, protože nedochází k promíchání cirkulačním čerpadlem.
 Ad3) Jestliže nejde tento parametr změnit, tak je dán kódovací zástrčkou a nelze s tím nic udělat.
 Ad4) Nemyslím si, že je zvláštní časový program pro cirkulační čerpadlo. Podle mého je jen jeden časový program, který říká, kdy chcete teplou užitkovou vodu. V této době je v provozu natápění bojleru i cirkulační čerpadlo.
 Ad5a) Parametr 67 je jen pro natápění TUV při použití regulace Vitosolic (solární ohřev) a tu tam předpokládám, nemáte.
 Ad5b) Je použit anuloid, takže průtok kotlem je zajištěn, kotel to tedy nepotřebuje, Jediné, co mě napadá je, že pokud by se uzavřely všechny okruhy, tak by podávací čerpadlo do topení šlo „dotvrda“ a nebylo by chlazené. Pokud by se čerpadlo vypínalo nebo by se osadil přepouštěcí ventil, tak by otevřeny být nemusely.
 Ad6) Neviděl jsem na fotkách žádný filtr do kotle, takže je pravděpodobné zacpání přívodu do budíku (je tam jen milimetrová dírka). Pokud si na to troufnete, po pročištění by měl zase fungovat (případně si ho nechat vyměnit – neměla by to být velká částka). Jinak doporučuji dát ke kotli filtr, jinak se zanese výměník a čištění je jak technicky, tak finančně hodně náročné (tedy jestli už není pozdě – jakmile to jednou začne, už se to nedá zastavit, jen zpomalit).
 Ad7) Úplně jsem popis asi nepochopil, musel bych přesně vědět, jak jsou okruhy mechanicky realizované. Zkusím odpovědět, pokud to nebude srozumitelné prosím o popis okruhů (zařízení) podlahovky a stěny, případně fotky s popisem.
Kotel jede vždy maximální požadovanou teplotu topných větví. Takže pokud bude chtít podlahovka 40°C topnou vodu a stěny 30°C, tak kotel pojede přibližně na 40°C a více. To platí i obráceně. Jestliže je regulační ventil jen na okruhu podlahovky, tak ten bude teplotu srážet na požadovanou okruhem, v našem případě 40°C. Jestliže stěny nemají regulační ventil, tak do stěny půjde rovnou kotlová voda, tj. též 40°C a více.
   Jen info: pro jednoduchost můžete k stěnovému topení přistupovat jako k podlahovému topení, jen s tím, že obecně se tam pouští menší teplota topné vody. Ve vašem případě to takto nastaveno není, proto byste měl nahlédnout do projektu a zjistit teplotní spád, na který je stěnové i podlahové topení navrženo.

   Dobrý deň, ďakujem za detailne odpovede, začínam mam o tom oveľa lepší prehlaď.
Určite zavoláme servisného technika, ale s predchádzajúcimi technikmi sused nemal dobre skúsenosti, pretože výsledkom ich nastavení je veľmi vysoká spotreba a vnútri tepelná nepohoda (niekedy veľmi teplo, niekedy zima...). Informácie od Vás veľmi pomôžu, keď to servisak bude kontrolovať. Teraz už len nájsť takého, ktorý to bude naozaj vedieť skontrolovať, resp. opraviť.
   Prečo som začal riešiť susedov kotol? Ja mam nainštalovaný systém Geminox a venoval som sa tomu asi 2 zimy, kým som to nastavil "ekonomicky a ekologicky". A môj sused sa mi stážoval že ma veľkú spotrebu - dlhodobo. Zistil som, že ma spotrebu asi 4,5x väčšiu ako ja. Ponúkol som sa mu, že mu to po mojich skúsenostiach skúsim nastaviť. Výsledok mojich nastavení je, že sa trochu znížila spotreba a zmizla tepelná nepohoda (menil som krivky, teploty, časy...). Sused ma bungalov a trochu väčší vykurovací priestor + temperuje 2 malé objekty na 13°C gamatkami Karma mimo domu, ale aj tak si myslím, že by mohol mat spotrebu nižšiu aj o 40-50%.
Mam podozrenie, že by mohol byt pokazený aj plynomer, tak sme to tento weekend testovali nasledovne:
   A/ Test 1 - Gamatky Karma
- bolo spustene iba vykurovanie 1 gamatky na maximálny výkon
- nameraná spotreba 0,020 m3 / 2 min, čo je po prepočte 0,600 m3 / hod
 - gamatky v technickej špecifikácii uvádzajú maximálnu spotrebu 0,43 m3 / hod => nameraná spotreba vychádza o 0,170 m3 / hod vyššia, čo je viac asi o 30%
   B/ Test 2 - Ohrev TUV
- porovnávali sme ohrev TUV o 5°C u suseda a u mňa, sused ma zásobník 100 l (alebo možno 120 l, neviem zistiť), ja mam 120 l
- nameraná spotreba: sused 0,287 m3, u mňa 0,200 m3 => sused ma spotrebu vyššiu o 0,087 m3, čo je viac asi o 40%
Myslite, že by mohol byt vadny plynomer? Ak áno, tak by sme to reklamovali u plynárov s tým, aby bol úradne preciachovaný. Ak by bol vadny, tak potom aby plynárne vrátili aj peniaze za minule obdobia.
Alebo je možná vada aj na kotly (napr. zanesený výmenník), že spôsobuje takú veľkú spotrebu plynu?
A ešte ku vašim odpovediam
 Ad 7) Projekt bol urobený na cely objekt iba s podlahovku so spadom 40/30. Neviem prečo to bolo potom v niektorých miestnostiach zmenene na stenu. Projekt teda fakticky neexistuje. Posielam ešte foto s rozdeľovacom, vľavo je stena, vpravo podlahovka.
Myslel som nasledovne stavy:
Príklad 1 - denný režim
Teplota miestnosti: stena 22°C / podlahovka 22°C
Krivka: stena 6 / podlahovka 5
Požadovaná teplota vody: stena 40°C / podlahovka 35°C
=> to je OK, kotol zohrieva na maximálnu teplotu vody 40°C pre stenu, podlahovka je znížená na 35°C cez zmiešavač
Príklad 2 - nočný režim
Teplota miestnosti: stena 19°C / podlahovka 22°C
Krivka: stena 6 / podlahovka 5
Požadovaná teplota vody: stena 30°C / podlahovka 35°C
 => kotol bude zohrievať na max., t.j. 35°C. Bude mat voda do steny 35°C? Ak áno, dá sa nejako zabezpečiť, aby voda do steny mala 30°C?
Uvádzate, že ku stene mam pristupovať ako ku podlahovke s nižšou teplotou vody, teda stena bude mat nižšiu krivku ako podlahovka
Príklad 3 - denný režim
Teplota miestnosti: stena 22°C / podlahovka 22°C
Krivka: stena 4 / podlahovka 5
Požadovaná teplota vody: stena 30°C / podlahovka 35°C
=> to je podobný prípad ako príklad 2
=> kotol bude zohrievať na max., t.j. 35°C. Zmiešavač pre podlahovku bude stále otvorený na 100%. Ma vôbec význam nastaviť krivku do steny nižšiu ako do podlahovky a používať zmiešavač do podlahovky?
 8. V technickej miestnosti, kde je kotol, je dosť teplo, stále je tam pritvorené okno. Z foto v prílohe vidno, že potrubie a ani anuloid v tejto miestnosti nie sú tepelne izolovane. Ma to podľa Vás význam izolovať v technickej miestnosti? Ak áno, tak aký izolant by ste použil pre anuloid a aký izolant pre trubky? Ďakujem a prajem pekný deň.

   Dobrý den, nemyslím si, že bude chyba v plynoměru. Jestliže je použit standardní plynoměr a nefungoval by, to se může stát, tak ano, ale že by počítal špatně, to můžu skoro vyloučit. Zde bych chybu nehledal.
Zanesený výměník bych taky zatím vyloučil, protože by se to projevilo na tepelném výkonu a zvuku kotle.
Problém bude nejspíše v tom, že zařízení jsou provozována mimo provozní parametry a tím je špatná účinnost a tím větší spotřeba.
 Ad7a) Dokud nebudou oba dva okruhu směšované, tj. oba dva regulované, tak nelze zabezpečit řízenou teplotu do stěny – vždy tam půjde kotlová.
 Ad7b) Ano, co jsem se setkal se stěnovým topením, vždy bylo navrženo na nižší teploty než podlahovka, ale to neznamená, že to je i zde. Právě podle toho, že není stěnové topení regulované, mi to spíše napovídá, že bylo navržené na vyšší teploty, než je podlahovka.
 Ad příklad3) Nastavovat nižší křivku nemá cenu, protože poté kotel pojede vždy podle podlahovky. Z logiky mi vyplývá, že buď je stěnové topení navržené na větší teploty než podlahovka nebo došlo k záměně trubek a mělo být regulováno stěnové topení.
 Ad8) Na to, jestli izolovat je jednoduchý test. Zavřete okno (to určitě, to bude jedna z velkých nehospodárností) a v místnosti nesmí být více než 30°C (v létě to neplatí). Jestliže je teplota vyšší, tak izolovat. Čím izolovat vám spíše poradí topenář. Já osobně bych na vše použil černý kaučuk. Sice se s tím spíše izolují chladicí systémy a je dražší, ale zato se dá koupit v metráži, takže si nařežete a jednoduše slepíte jakýkoli tvar a zároveň pro své lepší izolační schopnosti může být slabší.

   Dobrý deň, ďakujem za všetky informácie.
Mam dojem, že to stenové kúrenie bolo inštalované iba "od oka", t.j. bez projektu, možno inštalatérska firma pri výstavbe povedala "my dáme stenové kúrenie a budete mat nižšiu spotrebu, tak to bude lepšie, my to tak robíme".
Pre mňa je dôležité, že bez 2 zmiešavačov sa nedá nastaviť nezávislá teplota do oboch okruhov. Je naozaj možné, že pri inštalácii niekto zamenil trubky a je to opačné. Určite alternatívu, či by bolo vhodne zameniť okruhy, preberieme aj so servisným technikom, keď nejakého vhodného nájdeme. Ešte mam na Vás 2 otázky, dúfam, že už posledné:
 9. Je lepšie nastaviť stenové kúrenie tak, aby išlo na nočný režim, keď nikto nie je doma?
Myslím tým asi takto: cez týždeň nočný režim 8:00-15:00 a 22:00-5:30, cez weekend 22:00-6:30. Alebo je lepšie nastaviť nočný režim iba v noci?
 10. Zo steny vychádzajú trubky v technickej miestnosti a sú izolovane asi v dĺžke 0,5 m, sú obalene izolačnou hadicou. Ale priemer trubky je menší ako je vnútorný priemer izolačnej hadice, čiže tam je vzduchová medzera. Predpokladám, že v stenách je takto urobená izolácia podobne. Mohol by to byt problém ohľadne vysokej spotreby plynu?
   Vašu knihu "Regulace v praxi" mam kúpenú už dávnejšie a veľmi mi pomohla pri nastavovaní môjho systému Geminox. Na Vašom webe som čítal, že plánujete vydať update "Regulace v praxi po 10 letech". Ak by ste to pripravoval, tak Vám posielam námety, čo by možno zaujímalo viacerých čitateľov a možno by to bolo vhodne popísať:
- stenové kúrenie
- nastavenie kúrenia v rodinných domoch - popis čo a ako nastaviť a na čo sa zamerať
   Hľadal som na Vašom webe info, či je možné prispieť na Vás webový projekt finančnou čiastkou, ale nikde som to nenašiel. Vaše odpovede mi veľmi pomohli zorientovať sa a som naozaj vďačný, že môžem s niekým komunikovať, kto je profesionál a ma o týchto veciach veľký prehľad. Preto by som Vás projekt rad podporil nejakou finančnou čiastkou. Ďakujem a prajem pekný deň.

Dobrý den.
 Ad9) Protože o stěnovém topení nic pořádně nevíme, tak bych zkusil topit úplně bez něj a uvidíte, jestli je vůbec potřeba. Třeba bude potřeba jen při velmi nízkých venkovních teplotách. Kvůli spotřebě bych ho používal co nejméně.
 Ad10) Není to správně, ale zde bych žádnou zásadní úsporu nehledal. Pokud vzduch mezi trubkou a izolací neproudí, tak se chová jako izolant.
Knihu připravuji, ale poslední rok jsem se k ní vůbec nedostal, i když mi chybí jen upravit jednu kapitolu a udělat celkovou korekci. Co se týká námětů, tak za ně děkuji, ale:
- Stěnové topení: S ním nemám tolik zkušeností, abych mohl o něm psát.
- Nastavení topení v RD: Toto téma je tak rozsáhlé a má tolik variant, že nejde rozumně obsáhnout. Proto se zaměřuji na vysvětlení a popis jednotlivých dílčích celků. Nicméně v připravované knize jsem ho více rozvinul. První kniha byl docela rychle realizovaný nápad, druhá verze bude rozšířená a doplněná, aby tvořila ucelený obrázek na regulační okruhy.
Budu rád, pokud přispěte na provoz webu. Informace najdete na levé straně každé stránky (Podpora spokojených uživatelů), kromě hlavní, protože umístit na první mi to nepřišlo vhodné.

   Dobrý deň, vďaka za Vaše informácie a pohľad na tento systém kúrenia. Ešte zasielam zopár poznámok, aby ste mal lepšiu predstavu o čom hovorím.
11. Porovnával som spotrebu, keď ešte bolo ešte trochu chladnejšie - v mojom dome bola spotreba 3,5 m3/deň, u suseda kúrenie + 1 gamatky 12,5 m3/deň.
12. Sú tam nainštalované nasledovné čerpadlá:
  a/ stenové kúrenie - Wilo Star RS25/7 (attachment Cerpadlo_stena)
- nastavená poloha 2 z 3
- nemalo by tam byť namontované čerpadlo s modulárnym výkonom PWM, keďže sa používajú termostaty Honeywell? Vedel by to kotol Viessmann Vitodens 200 WB2A modulovať?
  b/ podlahové kúrenie - Wilo Star EP25/1-5 (attachment Cerpadlo_podlaha)
- nastavená poloha 4 z 5
- vidím tam iba kábel sieťového napájania, čiže asi sa nedá modulovať
- nemalo by byť zapojené tak, aby sa dal výkon modulovať pomoc PWM, keďže sa používajú termostaty Honeywell? Vedel by to kotol Viessmann Vitodens 200 WB2A modulovať?
  c/ cirkulačné čerpadlo TUV - Wilo Star Z15 (attachment Cerpadlo_TUV)
- nevadí, že je nainštalované šikmo?
 13. Rozširovacia sada Mixer extension kit je namontovaná dolu hlavou, vôbec nerozumiem prečo. (attachment Mixer)
 14. Pred začatím nastavovania parametrov som si samozrejme zapísal pôvodné hodnoty. A teraz som našiel, že ekvitermická krivka pre stenu bola 5 a pre podlahovku bola 8, čiže stena < podlahovka. Ja som prestavil stenu na 6 a podlahovku na 5. Pred mojim prestavením v miestnosti s podlahovkou bolo veľmi teplo, v miestnostiach so stenovým kúrením bývala v noci domácim zima. Takže máte úplnú pravdu, že stenové kúrenie by malo mať nižšiu krivku ako podlahové a zrejme zmiešavač by mal byť nainštalovaný v okruhu pre stenové kúrenie.
Teraz už je teplo, ale prestavím to zatiaľ rovnako, stena = podlaha = 5 s tým, že pre stenu bude maximálny počet hodín pre úsporný režim. Stenu úplne vypnúť asi nebude možné, lebo steny sú potom veľmi studené a domácim je zima.
 15. Informáciu ohľadne účtu som kedysi zaregistroval a potom som ju nevedel nájsť. Možno by bolo lepšie pridať link do časti Obsah ako poslednú položku "Podpora spokojných užívateľov". A po kliknutí na link vypísať niečo v zmysle:
Tento web je financovaný z mojich súkromných zdrojov. Ak vám tento web pomohol a zaradili ste sa ku spokojným užívateľom, môžete tento projekt podporiť aj malou čiastkou, napr. 50 CZK. Vopred Vám ďakujem.
Myslím, že takto by Vám mohlo prispieť viac ľudí, ak im navrhnete malú čiastku ako príspevok. Prajem pekný deň.

   Dobrý deň, ešte som včera zabudol pridať tieto 3 body:
 16. Prietokomer v rozdeľovači: Jeden prietokomer v rozdeľovači je asi zaseknutý, vôbec nereaguje na manuálne zmeny nastavenia, ale voda v okruhu prúdi, potrubie je teple. Dá sa jednoducho opraviť zaseknutý prietokomer alebo to musí robiť servisný technik?
 17. Regulátor Vitotrol 100: Teraz je tento regulátor pripojený na zmiešavači okruh pre podlahové kúrenie, je umiestnený na chodbe. Momentálne to beží podľa priestorovej teploty (b0 = 3) a funguje to OK. Ak by sa prehodili okruhy zmiešavači<=>kotlový, tak tento regulátor by reguloval kotlový okruh bez zmiešavača. Bude tento regulátor fungovať aj pre kotlový okruh s podlahovým kúrením?
 18. Teplota vody pre ohrev TUV: Je tam nastavený parameter 60 = 20, t.j. teplota kotlovej vody je maximálne o 20°C vyššia než požadovaná teplota TUV, požadovaná teplota TUV je 50°C. Domáci nepravidelne chodia domov aj neskôr v noci, a keď sa chcú osprchovať, tak stlačia gombík pre režim "Party" na regulátore Vitotrol. Tam je nastavený čas 1 hodina, aby sa ohrial zásobník TUV. Tento ohrev ale trvá dosť dlho asi 25 min a nie je pohodlne v noci čakať tak dlho na ohrev TUV. Je vhodne a malo by význam zmeniť parameter 60 na maximálnu hodnotu 25? Skrátil by sa tým ohrev TUV približne o 20% času? Prajem pekný deň.

Dobrý den.
 Ad11) I když neznám venkovní teplotu a vytápěnou plochu, tak se mi zdá spotřeba plynu vysoká. Chtělo by to změřit, jakou spotřebu plynu má kotel a jakou „gamatky“. Gamatky jsou jednoduchý „nehospodárný“ zdroj tepla a jejich denní spotřeba se může pohybovat klidně i kolem 10m3 za den.
 Ad12a) Pokud jsou jednotlivé okruhy stěnového topení ovládány, tak tam toto čerpadlo nemá co dělat. Doporučuji vyměnit za elektronické, které dokáže regulovat na konstantní tlak (samo si reguluje otáčky). Takové máte osazené na podlahovém topení. Nastavte takový dynamický tlak, aby rozdíl mezi topnou a vratnou vodou byl cca 5°C.
 Ad12b) Toto čerpadlo je v pořádku. Reguluje na konstantní tlak (dopravní výšku) 4m. To neznamená, že vytlačí jen do 4 metrů, ale překoná místní tlakové ztráty odpovídající tlaku 4 metrům vodního sloupce. Proveďte nastavení podle předchozího bodu. Myslím, že bude stačit nastavení 3m. Modulace PWM signálem se používá výjimečně u solárních systémů, kde nejde použít čerpadlo s elektronickou regulací.
 Ad12c) Hlava čerpadla mi měla být do boku s kabelovou vývodkou směřujícím dolů. Protože základní podmínka směřování hlavy čerpadla do boku (ne nahoře nebo dole) je splněna, tak nepředpokládám velké ovlivnění funkce. Nicméně já bych to nikdy takto neudělal a otočením nic nezkazíte.
 Ad13) Tomu taky nerozumím. Vypadá to, že někdo chvátal a namontoval to tak, jak to vyndal z krabice.
 Ad14) Myslel jsem, že v jednotlivých místnostech je nainstalované jak podlahové, tak stěnové topení. Jestliže to tak není, nebo je podlahové topení „podseknuté“, tak to takto provozovat opravdu nepůjde. Obecně používejte to topení, kde budou menší ztráty do prostoru, kam nechceme dodávat teplo (do země, venkovního prostoru atd.)
 Ad15) Děkuji za inspiraci – realizuji.
 Ad16) Oprava je většinou celkem jednoduchá, ale má několik úskalí. 1) Žádný servisní technik se vám do toho nepustí – bude to házet na topenáře. 2) Musíte odpustit tlak (vodu) z topného hadu. 3) Někdy je plast tak vyhřátý, že se v ruce rozpadne a je problém sehnat náhradu.
 Ad17) Řešením této situace si nejsem úplně jistý, protože topné okruhy zaměnit nemůžete. Kotlový okruh je kotlový okruh a nic s tím nenaděláte. To je, jako byste chtěl zaměnit sklep za půdu, to taky nejde. Kdybyste měl kotlový okruh (zdroj tepla) + 2x směšovaný okruh (spotřebiče), tak záměnné jsou, takto budete muset říci regulátoru, že nemá prostorový ovladač a kotel že má. Jestli bude brát kotel požadavek na topení z regulátoru, když mu prostorový ovladač řekne „natopeno - stop“, to je otázka. Myslím si, že kdybyste regulátor přepojil ze směšovače do kotle, tak by to mohlo jít nastavit.
 Ad18) Čím větší rozdíl teploty tím je ohřev rychlejší, ale čím větší kotlová teplota tím horší účinnost, takže zkrátíte čas ohřevu, o kolik to záleží na hodně věcech, ale určitě se zvedne spotřeba plynu. Jestliže ohřev trvá 25 minut, tak musí být zásobník úplně studený, což je divné a měl byste zjistit proč tomu tak je, tam může být celý problém. Už jsem i zažil, že špatnou montáží podcházela mísící baterie a teplá voda se dostávala do WC a splachovalo se teplou, prasklé potrubí v betonu a teplá voda odcházela neznámo kam (nikde žádný flek, ale spotřeba značná bez jejího odebrání) atd. Zásobník je dobře zaizolován, takže bych ohřev TUV vypínal jen minimálně a to jen v době kdy nikdo není přítomen a není žádoucí cirkulace (jestli vůbec nenechat ohřev 24 hodin běžet a cirkulační čerpadlo dát přes spínací hodiny).
Obecně nedoporučuji používat tlačítko „Párty“, protože tam se hledí na komfort a ne ekonomiku. Přece jenom je to párty ;-)

   Dobrý deň, ak máte čas, tam prosím ešte odpovezte na tieto otázky.
Ad12b) Doteraz bolo čerpadlo nastavene na konštantný tlak 4 m a prestavím to na 3 m. To znamená, že doteraz voda prúdila rýchlejšie a vlastne sa nestihla dostatočne ochladiť? Čiže kotol asi viac cykloval? Ma to nejaký väčší vplyv na spotrebu plynu?
Predpokladám, že sa bude asi znižovať aj vykurovacia krivka, ak teraz bude teplota vratnej vody nižšia ako doteraz.
Ako som spomínal, existuje iba projekt pre podlahové kúrenie a to ma teplotný spad 40/30°C. Ale pri elektronickom čerpadle uvádzate, aby sa nastavilo na taký dynamicky tlak aby rozdiel bol 5°C. Prečo to tak je, keď je teplotný spad 10°C pre podlahovku?
19. Na rozdeľovači sú použite termopohony, to znamená že hydraulické vyregulovanie jednotlivých okruhov (hadov) sa nerobí? Ďakujem a prajem pekný deň.

Dobrý den.
 Ad12b) Nastavení teplotního spádu má velký vliv na spotřebu. Když se topný okruh pohybuje mimo teplotní spád (ať větší nebo menší), tak by se to dalo přirovnat k rozdílu spotřeby paliva auta přetíženého/v pořádku naloženého. U přechodových dějů v topném systému s tím nic neuděláme, ale v normálním provozním režimu, kde se topný systém nachází 80% času, by měl pracovat v projektovaných parametrech.
Jestliže je podlahové topení navržené na teplotní spád 10°C, tak samozřejmě nastavte tlak čerpadla tak, aby byl dodržen. Pět stupňů jsem navrhl, protože teplotní spád 5°C je u podlahového topení nyní nejčastější.
 Ad19) Termopohony jsou jen ovládací členy, které ubírají výkon topnému okruhu a je jedno jestli to jsou radiátory nebo topný had (většinou pracují jen otevřeno/zavřeno to znamená chci/nechci topit), takže se zaregulováním průtoků (vyvážením soustavy, nastavením max. výkonu topného hadu) nijak nesouvisí! U každého spotřebiče se měl nastavit průtok tak, aby byl dodržen teplotní spád. Ten vám ukáže, že spotřebič pracuje v projektovaném stavu. Postup zaregulování průtoků radiátory je popsán v mé knize. Zaregulování průtoků pro podlahové topení je v principu to samé. Kotel neví, jestli tam má radiátory nebo podlahové hady. Je to pro něj spotřebič tepla o daném topném výkonu. Místo hadů si představte radiátory. Přibližné velikosti těchto imaginárních radiátorů vezměte poměrově mezi nejmenším a největším topným hadem a postupujte podle návodu v knize.

Odesílatel: jura0@post.sk