Dobrý den pane Valter, na internetu jsem našel vaše pojednání o TČ a usuzuji, že jste odborníkem na TČ. Mám od léta instalováno TČ IVT a nyní po spuštěním se potýkám s jeho provozem. Chtěl bych vás požádat o radu.
Mám od srpna nově instalované tepelné čerpadlo IVT AIR X 170 s vnitřní jednotkou Air Box E 170. Systém je zapojen bez ohřevu teplé vody. Dům byl předtím vytápěn kotlem na uhlí, kotel zůstal zapojený v otopné soustavě, dnes už vidím, že zbytečně, nevyužiji jej. Dle technické zprávy zpracované pro dotaci na zateplení je tepelná ztráta domu cca 15 kW. Dům je patrový, je obýváno pouze přízemí, celková podlahová plocha vnitřních rozměrů je 205 m2, celková energeticky vztažná plocha činí se zateplením je 265 m2, zateplení 18 cm polystyrén, na 50% podlahy půdy je položena vata o síle 32 cm, plastová okna z 70% trojskla, zbytek dvojskla. V domě je celkem 14 radiátorů, po sedmi v přízemí a patře. Radiátory byly před instalací TČ osazeny starými kohouty, některé byly již nefunkční, na návrh montážní firmy byly na všechny namontovány nově termostatické hlavice. Ty jsou téměř všechny otevřené naplno. První radiátor v soustavě nehřeje naplno. V referenční místnosti je umístěno čidlo vnitřní teploty (bez termostatického řízení TČ) součástí je i venkovní čidlo teploty.
Nyní se chová topná soustava tak, že má 6-10 startů za 24 hodin, cca hodinu topí na přibližnou teplotu nastavenou teplotu 22 st. C na čidle v místnosti. Poté se čerpadlo vypne a topná voda se ochladí na cca 22 st. C a radiátory jsou téměř studené. Topit začne téměř až po 2 hodinách, kdy je v ostatních místnostech již chladno, v referenční místnosti zůstává teplota téměř konstantní.
Graf výkonu čerpadla znázorněný v aplikaci pro ovládání mobilem vypadá jak „dračí zuby“, strmá křivka nahoru a strmá dolů, takto se to střídá po celých 24 hodin. Předpokládám, že by čerpadlo mělo pracovat konstantně, modulovat výkon a udržovat teplotu v radiátorech přibližně na stejnou teplotu. Patní bod na teplotní křivce je nastavený na 23 st. C a koncový bod na 60 st. C, teplota otopné vody dosahuje po natopení v těchto dnech (cca 10 st. C) cca 38–40 st. C, spotřeba za 24 hodin je od 15–22 kWh.
Chci vás požádat o radu, co je v systému špatně, že neudrží konstantní teplotu radiátorů po celý den, případně co jak přenastavit a jestli je spotřeba elektřiny za provoz TČ odpovídající vytápěnému objektu. Ještě mě napadá, zda příčinou nepravidelného natápění a chladnutí nemůže být nevhodné umístění vnitřního čidla teploty umístěného firmou v pokoji nad sedací soupravou, kde trávíme větší část dne, teplota na jeho ukazateli téměř nekolísá od nastavené.
Případné foto dalšího nastavení je možné zaslat. Děkuji
Dobrý den, začal bych tím, že TČ je schopné regulovat výkon cca 40-100%, tudíž při teplejších dnech cyklovat bude.
Jestliže se v pokoji teplota hýbe méně než v ostatních pokojích, tak uberte na průtoku radiátoru v místnosti. Při provozu s tepelným čerpadlem, zapomeňte na horké radiátory ;-)
Dále bude topná křivka nastavena vysoko. Začal bych s V = 20°C a H = 45°C.
Osazení prostorového čidla by mělo být někde, kde se hýbe vzduch a není ovlivňováno jinými zdroji tepla. Osazení nad sedací soupravou je nevhodné. Dejte ho na vnitřní zeď, kde není nic nahoře ani dole a zleva/zprava min. 20cm volného prostoru.
Spotřeba je pro váš dům a venkovní teplotu 10°C cca normální spíše nižší. V mrazech to teprve uvidíte spotřebu :-)
Zatím nevidím problém v TČ, ale v topném systému, nastavení a prostorovém snímači.
Dobrý den, děkuji za váš čas a rady, zkusil jsem snížit křivku, přemístil čidlo a uvidím. Asi chvíli počkám, současné vysoké venkovní teploty nejsou na ladění optimální.
Odesílatel: kolo@seznam.cz
Poslední komentáře