Natápění TUV

   Dobrý den. Obdivuji Vaši práci. A chtěl bych Vás poprosit o radu. Provozuji kotel Vitodens 200w pro podlahové topení přes směšovač a pro ohřev TUV plovoucího zásobníku umístěného v akumulační nádrži, kterou vytápím krbovou vložkou. V zimě systém ohřívám jen krb. vložkou a v létě ohřívám zmíněný TUV zásobník Vitodensem, který pro to má oddělený okruh.
Můj dotaz je: Jak správně nastavit kotel aby TUV nahříval ekonomicky? Zvolil jsem časové nastavení pro TUV od 7do 11hod. a od 15 do 22hod. Standardně kotel natápí 1 krát až 2 krát za tento časový úsek denně, přibližně 25 minut. Nahřívá vodní opláštění kolem TUV zásobníku, který má objem 220litrů.
Nelíbí se mi ale, že kotel nahřívá teplotou až 58 stupňů - teplota kotle na displeji. Nastavenou teplotu požadovanou TUV mám na 37stupňů. Čidlo teploty mám v zásobníku TUV vnořené asi hlouběji a voda z pákové baterie při plné teplé je, že se o ní neopařím. Je u tohoto kotle ekonomické takovou vysokou teplotou nahřívat vnořený zásobník TUV?
Ještě jsem zkoušel v kódování, kotel, skupina2, 06- omezení max. teploty kotlové vody, určeno kódovací zástrčkou kotle nastavit na 40. Kotel ale natápí vodou 58 st. Zkoušel jsem, když bych nahříval vodu na požadovaných jen třeba 30 st, teplota kotlové vody by byla třeba 40st., ale to je na sprchování už ne úplně teplé. V kotli mám také přidané rozšíření, ale úplně se v parametrech kódování a diagnostiky nevyznám, tudíž ani nevím, jestli mám kotel správně nakonfigurovaný i pro provoz do podlahy přes směšovač. Zatím jsem zpozoroval, že kotel při topení do podlahy často cykloval. Zatím kotel Vitodens na vytápění nepoužívám. Topím dřevem, ale stejně bych měl kotel rád správně nastaven.
Mohl bych poslat i ofocené tabulky diagnostiky a kódování a situaci zapojení - topný okruh se směšovačem a odděl. TUV. Předem děkuji za Vaší případnou odpověď, jestli se tím budete chtít zabývat. Ať se daří.

   Dobrý den, pro další jednání potřebuji i typ kotle (něco jako WB2C). Vitodens 200-W nestačí (najdete na štítku kotle).
Výhoda plynového kotle oproti elektrice je taková, že můžete bojler nahřívat kdykoli. Když tam plynovým kotlem „nandáte“ energii, tak vám nikam neuteče (kromě ztrát; popíši dále), takže není úplně potřeba časově omezovat natápění bojleru. Ztráty jsou jen: pláštěm bojleru, které by měly být minimální (nepředpokládám nějakou „zbastlenou“ akumulační nádrž); cirkulací teplé vody po domě (tam už se vyplatí ji vypínat, když není potřeba); ztrátami při chodu kotle. Zde by měl kotel jít co nejdéle na co nejnižší teplotu. Zde je nutné si vybrat kompromis mezi rychlostí ohřevu (čím vyšší teplota topné vody, tím je bojler rychleji nahřátý) a ekonomikou provozu kotle (nízká teplota topné vody).
Nyní máte zásobník nastaven na 37°C a ta se tam udržuje (standard +-2,5°C` parametr 59). Kotel natápí tento bojler o 20°C teplejší vodou což je standard.
Jestliže je nějaký parametr určen kódovací zástrčkou, tak je určen zástrčkou a jeho změnění se nijak neprojeví. Jestliže chcete snížit natápěcí teplotu, tak musíte změnit: kódování 2; skupina 3; parametr 60 z 20°C třeba na 10°C, ale poté bude natopení bojleru trvat déle.
Pokud bude potřeba pomoci s topením, tak až poté co ho vyzkoušíte a zhodnotíte provoz. Poté bude potřeba topenářské zapojení kotle + podlahového topení (foto + dokumentace), nastavení kotle (kódovaní) a zkušenost s provozem + co se vám nezdá.

   Dobrý den. Moc děkuji za odpověď. Jedná se o kotel Vitodens 200-W W2BC. Akumulační nádrž mám od výrobce ACV. Přenastavil jsem tedy individuální časový plán ohřevu TUV na automatiku. Cirkulaci nepoužívám. Parametr 60 v kódování 2 jsem snížil postupně na 7. Nyní kotel natápí maximální teplotou cca 47°C a provoz je tišší – asi pomalejší chod ventilátoru a čerpadla. Jsem rád, že jste mi poradil, provoz natápění vypadá dobře. Až budu provozovat topení rád bych vás ještě kontaktoval. Děkuji a přeji dobré dny.

Odesílatel: frantisek@email.cz