Návrh zónové regulace

   Dobrý den pane Valter, narazil jsem na Vaše stránky, a protože se mi líbí i Vaše názory, dovoluji si tímto napsat prosbu o další Váš názor…
   Prostřednictvím svého známého, který je velmi zdatný HW i SW vývojář bych rád realizoval systém vytápění RD který stavíme. Systém by měl zajistit maximální tepelný komfort – prostřednictvím zónové regulace a co nejvíce minimalizovat ztráty způsobené regulací. Jako zdroj topné vody bude použit kondenzační kotel THERM 17 KDZ http://www.gas.cz/download/2940/pdf/navod-k-pouziti.pdf a systém bude mít možnost nastavovat jeho výstupní teplotu, zapínat a vypínat kotel a řídit otáčky oběhového čerpadla ve 3 stupních. Účinnost kondenzačního kotle a systému jako takového by měla být větší, čím menší bude teplota topné vody. Zkusím zkráceně popsat moji navrhovanou představu regulace a potom by mě zajímal Váš názor na to.


   Systém dokáže najít zónu (místnost) v domě s největším rozdílem požadované a nastavené teploty. Potom se řídí teplota topné vody z kotle podle této referenční zóny. A to pomocí PI regulátoru. Složku P si může uživatel nastavit. Složka I by se nastavovala podle venkovní teploty a to tak, že uživatel může určitým venkovním teplotám přiřadit velikosti složky I. Dále je možné uživatelem přiřadit k určitým teplotám topné vody z kotle rychlost oběhového čerpadla a také čas, po kterém kotel vypne, když je výstupní teplota z kotle na minimu. Veškerá zmíněná nastavení, které může udělat uživatel, by nemusela být tak komplikovaná, jak se na první pohled zdá, protože systém bude mít možnost ročního monitorování veškerých teplot a událostí, ze kterých lze potom sestavovat libovolné závislosti a grafy. Nikdy jsem nebyl moc zastáncem ekvitermní regulace, protože mám nějak zakořeněný pocit, že když regulovat teplotu v místnosti, tak mi stačí teplotní čidlo v té místnosti, ale výše popsaný systém se mi zdá relativně přehledný a snad ani ne moc komplikovaný. Ale pokud byste měl návrh regulace bez venkovního čidla, nebo myslíte, že klasický PID jen s vnitřním čidlem by byl lepší, nebo máte jakékoli jiné připomínky, byl bych moc rád a určitě bych zvážil přispění na Vaše stránky.

Dobrý den pane Valter ještě jednou.
Můj dotaz na Vás byl lehce ukvapený, když jsem si rozepsal popsanou regulaci do tabulky, je jasné že nejde o funkční algoritmus. Pravděpodobně zkusím koupit Vaši knihu a po přečtení se pravděpodobně dostanu k PI nebo PID regulátoru.

   Dobrý den, zajímavý myšlenkový pochod a určitě by stálo se nad tím více zamyslet a dotáhnout to do nějakého konce a to ať funkčního nebo nefunkčního. Nyní nemám čas se tomu věnovat, ale pokud po přečtení knihy k tomu vrátíte, rád pomohu.
   Jen pro doplnění bych přidal pár doporučení, které více ovlivňují spotřebu energie, nebo jsou důležité.
• Promyslel jste dobře výběr kotle? Kotel velmi významně ovlivňuje spotřebu a i větší investice se většinou vyplatí.
• Chcete použít kvalitativní regulaci (teplota topné vody) a ne kvantitativní (průtok média) a proto nedoporučuji hýbat s otáčkami čerpadla. Míchat tyto dvě regulace, pokud nejsou dobře nastavené, což je velmi náročné na čas, nepřináší dobré výsledky. Raději se soustřeďte na dobré zaregulování průtoků jednotlivými spotřebiči, aby tam teklo to co má.
• U zónové regulace doporučuji klást důraz na komfortní a jednoduché ovládání než na vlastní regulaci. Zejména na: správné osazení prostorových snímačů; ovládání v jednotlivých místnostech (doporučuji „točítko“ pro korekci teploty a přepínač AUT-KOMFORT-ÚTLUM).
• Správné osazení venkovního snímače.
• Eliminovat tepelné ztráty. Důraz klást na zateplení stropů a výběr kvalitních oken a dveří.
   Toto jsou nejdůležitější věci které v poměru cena/výkon nejvíce ovlivňují výslednou spotřebu. Zároveň bych jen doplnil, že pokud je vhodně osazen venkovní snímač, prostorový ovladač + snímač, kvalitní kotel a ostatní místnosti vybavíte termostatickými hlavicemi a celý topný systém se dobře nastaví, tak v oblasti rodinných domů docílíte nejlepší návratnosti, spotřeby při přijatelné prvotní investici. Podle mého tímto ve vámi popsané konfiguraci docílíte nejlepšího poměru cena/výkon.

   Dobrý den, právě proto, abych zbytečně neutrácel Váš čas, jsem nepřipravený dotaz stornoval. Tedy jsem již ani nepočítal s tak dlouhou odpovědí, za kterou děkuji. Jenom ještě k Vašim bodům.
• Nad kotlem jsem samozřejmě rozmýšlel a vybral jsem kondenzační kotel THERM 17 KDZ http://www.gas.cz/download/2940/pdf/navod-k-pouziti.pdf Protože s ním mám dlouholeté osobní zkušenosti, jsem schopný zajet přímo do Zastávky u Brna za vývojáři kotle a mám vyzkoušený zásah do kotle pro ovládání teploty topné vody atd.
• Děkuji za Váš druhý bod, na který si dám pozor. To že systém bude umožňovat přiřadit určité výstupní teplotě i rychlost průtoku topné vody se pravděpodobně jak píšete ani prakticky nevyužije nebo může být kontraproduktivní, nicméně tím, že by systém měl takový poměrně velký diagnostický nástroj, to může být další zajímavý parametr pro sledování.
• Naprosto souhlasím, že zónová regulace musí být komfortní, ale hlavně jednoduchá na ovládání. Proto v mém návrhu je zónový regulátor schopný vyčítat teplotu ze stěny vzduchu i podlahy, ale obsluha má jen tlačítka plus, mínus, OFF, (vstup okenního kontaktu, o němž obsluha ani neví). Denní a noční teplota se mění v celém systému podle času – jsou tedy jen dva nastavitelné teplotní režimy. Systém topení by měl být napojený na zabezpečení domu, tedy další útlum v době nepřítomnosti osob v domě by měl být automatický, protože z vlastní zkušenosti nevěřím na naprogramování týdenního topného režimu, který se pak skutečně dodrží. O vašem systému s těmi navrhovanými tlačítky jsem myslím četl již dříve, ale zkusím nyní ještě přehodnotit ovládání.
   Jinak s ostatním s Vámi naprosto souhlasím a záměrem vytvoření vlastního systému nebylo vymýšlet nějakou unikátní regulaci (což snad ani nejde), ale právě jednoduchost ovládání a tepelný komfort, který mi u standardního systému s jedním nastavovacím regulátorem a termostatickými hlavicemi chybí. Popsaná regulace topné vody podle kterékoli automaticky vybrané místnosti vznikla velmi dávno, a to po třetím přemístění referenčního regulátoru v domě rodičů. A můj dotaz na samotnou regulaci, byl spíš z obavy z ekvitermní regulace (závislosti), ale vlastně jste mi odpověděl, že je důležitý i výběr umístění venkovního čidla, což mi nějak uniklo nebo jsem tomu spíš nepřipisoval velký význam. Ještě jednou díky.

   Dobrý den, nechce Vám do toho „kecat“, ale myslím si, že časem dojdete též k použití časového programu. Například jen z důvodu útlumu např. v obývacím pokoji přes noc, kdy není zapotřebí topit na komfortní teplotu, ale objekt není zabezpečen, nebo pro „předtopení“ místností před příchodem. Poté navazující problémy, například jdu spát dříve, než říká časový program atd. (proto tlačítko na jednorázový přechod na útlum z časového plánu). Existuje více řešení a každé má své pro a proti, ale neznám spokojeného zákazníka, který by se obešel bez časového programu. Toto je spíše na osobní konzultaci, kde se dají oboustranně oponovat navrhované řešení. Ideální by proto byl mnou konaný Marácký potlach, který bude někdy únor/březen, kde se můžete dozvědět i osobní zkušenosti ostatních zúčastněných.
   K venkovnímu snímači. Je pravda, že mnoho lidí si neuvědomují, že pokud špatně osadím jakýkoli snímač, tak budu mít špatné informace a pokud mám špatné informace, tak nikdy nemůže být správný výsledek.

   Dobrý den pane Valter, jsem rád, že mi do toho "kecáte" kvůli tomu jsem Vám i napsal. Útlum přes noc, je právě ten druhý časový program, kde velikost útlumové teploty si volí uživatel, ale čas je automatický pro všechny místnosti (také nastavitelný). Věřím, že v některých pravidelných provozech se využije časový topný plán s hodně teplotami, ale podle toho jak to mám vysledované pro můj účel spíš ne. Každý zónový regulátor má i proto tak jednoduché ovládání, aby bylo možné kdykoli si jednoduše přidat nebo ubrat teplotu, ale určitě ještě popřemýšlím o výhodnosti dalšího tlačítka útlum a také použití praktičtějšího točítka jak jste psal. Předtopení před příchodem není prakticky možné, protože příchody jsou tak nepravidelné, že vidím jako výhodnější spouštět topení na komfortní teplotu až s odblokováním zabezpečení. Dům by měl mít dobrou izolaci, a tedy neměl by tolik vychladnout a měl by se poměrně rychle vytopit, než se zaparkuje auto a sundají kabáty, bude dům téměř na své komfortní teplotě. V případě dovolené se před příjezdem pošle SMS, která zapne topení.
   Dříve, když jsme vyrůstali s rodiči a měli starý kamenný barák bez izolace a šílená okna, přišli jsme do vymrzlého domu a teprve potom se šel rozdělávat oheň, komfortní teplota byla možná za 3 hodiny a večer bylo tak přetopeno, že se nadalo spát, ráno dům vymrzlý, že se nechtělo z postele :-). Myslím, že těch pár stupňů pod žádanou komfortní teplotou chvíli po příchodu, je lepší řešení, než časový plán, který není možné prakticky dodržet a neustále programovat nový plán samozřejmě nikdo dělat nebude.
   Pokud to bude jen trochu možné, rád se Maráckého potlachu zúčastním, pokud si vzpomenete, pošlete mi prosím předem pozvánku. Děkuji.

   Dobrý den, já jsem pochopil, že tam nechcete žádný časový program. Zdá se mi, že toho máte hodně v hlavě a málo na papíře :-). Možná by stálo za to, to podrobně sepsat, jak bude vypadat regulace zdroje tepla a jednoho prostoru (ostatní se už jen s malými obměnami opakují). Tahle si sem tam nerozumíme a zároveň si nemohu udělat celkový obrázek o systému, což je vždy v neprospěch věci.
Pozvánku pošlu. Čekejte ji někdy v průběhu ledna.

   Dobrý den pane Valter, slíbil jsem Vám přispět za rady ohledně systému vytápění rodinného domu, protože jsem se k tomu dříve nedostal, činím tak až nyní (100 Kč). S přátelským pozdravem.

   Dobrý den, děkuji za podporu a přeji, ať konečný výsledek předčí vaše očekávání.

Odesílatel: no@email.cz