Zdravím, máme doma kotel Brotje whbs22 d, bylo u něho venkovní čidlo, které zatím nebylo napojeno. Teplota se regulovala podle vnitřního termostatu a ručně nastavené teploty na kotly na 29 stupňů. Dům ještě není zateplený a podlahové topení. Na termostatu bylo nastaveno 22 stupňů a kotel měl natápět 30stupňovou vodou, přesto z kotle šlo 33 stupňů a teplota stále nedosáhla požadované teploty 22 stupňů a kotel vypnul. Po chvíli opět nahříval, ale opět vypnul. Tak jsem zapojil venkovní čidlo a na kotli na nastavení teploty topeni naskočilo rozmezí 1 až 30 je to asi nastavení na ekvitermu? V návodu jsem nikde nedohledal. Nevím si s tím rady budu rád za pomoc.
Dobrý večer, to že kotel vypínal, bylo způsobené neodebraným výkonem kotle. Zaměřte se na správné nastavení čerpadla kotle a správné nastavení průtoků jednotlivými topnými hady podlahového topení.
Ano, při připojení venkovního snímače už nenastavujete teplotu topné vody, ale něco jako topnou křivku. Více informací by vám měl dát váš servisní technik kotle, který je od výrobce proškolen.
Zdravím, já mám právě čerpadlo na kotly nastavené na plný výkon a průtokoměry jsou prozatím všechny otevřeny vyšroubovány na max. Je možné že čerpadlo v kotli je slabé? Jiné čerpadlo zde nemám. Nebo třeba jestli je zavzdušňovány ještě systém?
Dobrý večer, to že máte všechno otevřené na max., neznamená že všechno jede na max.! Proč by se topná voda tlačila někam „dozadu“, když může proběhnout někde blíže s menším odporem... Musíte správně nastavit průtoky, poté výkon čerpadla a poté bude kotel chodit v optimálním provozu. Čtete podobné příspěvky na mém webu, už jsem to popsal nespočetněkrát.
Nedal jste mi dostatek informací o podlahovém topení, abych mohl říci, jestli je čerpadlo dostatečně silné. Není tam nijak závratně silné, ale podle zkušeností to bude nejspíše jen ve správném seřízení.
Pokud je rozdíl mezi topnou a vratnou vodou na topném hadu minimální, tak zavzdušněný není.
Zdravím a jaké informace o podlahovém topeni potřebujeme abychom se mohli bavit o nastavení?
Zdravím, jak by se tedy měli správně nastavit průtoky na rozdělovači. Mám 12 průtokoměru na rozdělovači.
Dobrý den, musíte být trpělivý. Maily vyřizuji v pořadí, v kterém přijdou, ve volném čase a den není nafukovací.
Pro fundovanou odpověď potřebuji prováděcí projekt topení. Pokud došlo ke změně, tak popis změny, nejlépe s fotkami. Zásadní jsou vypočítané tepelné ztráty objektu, navržený teplotní spád, průtoky a schéma zapojení.
Omlouvám se za moc emailu. Bohužel k tomu nic takového nemám (doufám že mě nezlynčujete). Dělali to topenáři bez jakéhokoliv projektu, ale bylo mi řečeno že namotané hady jsou všechny okolo 90 metrů. Jediné, co vám mohu říct je, že budova má tepelnou ztrátu prozatím 14 kW, zatím není zatepleno a kotel má rozmezí výkonu 4.9 až 22 kW. Děkuji za odpověď
Dobrý večer, já vás lynčovat nebudu, je to váš boj, jenom mě pořád udivuje, že lidé se pustí do investice za desetitisíce bez toho, aby byl někdo zodpovědný za správnou funkci. Nyní nemůžete čekat, že topení bude efektivní a budete mít nejmenší možné provozní náklady. Když se něco udělá „od oka“ tak to při dnešní úrovni techniky nebývá dobré. Výpočty a projekční činnost v oblasti topení opravdu není jen tahání peněz z lidí. Snad to dáme do stavu, kdy to bude alespoň nějak fungovat.
Udělejte nějaké fotky kotle + jeho připojení a podlahového rozdělovače ať zjistíme, jak zdatné jste tam měl topenáře.
Nastudujte si na mém webu nastavení průtoku jednotlivými hady. Popsal jsem to už hodně krát.
Zdravím, no myslel jsem, že topenáři to mají nastudované a ví co dělají, ale bohužel až po rekonstrukci domu zjišťují, že člověk by si měl předem vše nastudovat, aby věděl plus minus, jak to má být nebo aspoň co je k fungování všeho potřeba, protože kvalita pracovníků není obecně moc dobrá. V příloze zasílám fotky mé katastrofy. Děkuji za pomoc.
Dobrý den, to je jedna možnost, nebo použít odborníky (projektanta topení, stavební dozor) a ti je pohlídají za vás. Obecně je řemeslník od toho, aby tvořil a ne vymýšlel. Pokud na to přistoupíte, tak kvalita bude lepší, práce hotova rychleji a v konečném důsledku budete na stejných penězích.
Nastavení čerpadla: otáčky čerpadla jsou řízené z kotle (PWM regulací). Pokud se odpojí tato regulace (horní menší konektor), tak čerpadlo jede na nastavené maximum (vyzkoušíme níže). Při maximu dává 5m, což pro 12 hadů je tak nahraně. Ještě se dodává silnější čerpadlo (7m), ale to prozatím vynecháme.
Vyfoťte detail prvních 5 průtokoměrů (z leva). Poté zbylých 7 zavřete a vyfoťte změnu na průtokoměrech (zase 5 z leva). Následně toto proveďte i s odpojením horním konektorem čerpadla, ať víme, že nám do toho „nekecá“ kotel. Potom budeme postupovat dále. Samozřejmě musí ve všech stavech běžet čerpadlo – kontrolujte na kotli.
Zdravým zasílám udělaná foto s popisem u fotek snad si porozumíme. Po odpojeni konektoru hned viditelná změna průtoku. Před odpojením na slabý výkon kotle sotva nějaký průtok uvidíte na foto. Děkuji za rady a uvidíme co na to řeknete.
Dobrý večer, řídící konektor čerpadla nechte odpojený. Otevřete na rozdělovači (nahoře) všechny hlavice na plno. Začněte přiškrcovat průtokoměry (sběrač dole). Začněte od toho nejbližšího ke kotli. Náš konečný cíl je, aby všechny hady měly stejný průtok. Pozor, přiškrcením jednoho se zvýší průtok u všech ostatních. Poté mi napište:
1) Na jaké hodnotě je průtok všech hlavic.
2) Docela přesně bych potřeboval znát teplotní rozdíl na kotli, tj. teplotu topné i vratné vody.
3) Teplotní rozdíl na jednotlivých hadech (měl by být stejný). Můžete použít příložný teploměr například https://www.regulus.cz/cz/teplomer-0-120-c-prilozny-s-pripevnovaci-pruzinou-d-63-mm nebo bezdotykový teploměr, ale zde pozor na správně nastavenou emisivitu (případně nastříkat černým sprejem).
Ano udělám. Jen otázka teď když je konektor od čerpadla odpojený tak čerpadlo pojede pořád i když kotel netopí?
Dobrý den, teoreticky by nemělo. Vypíná se přes napájecí konektor, který zůstal zapojen, ale záleží na tom, jak k tomu přistoupil výrobce kotle. Dá se vypínat i přes ovládací konektor, ale nemyslím si, že by čerpadlo nechával pořád pod napětím. Pozor bude tam určitě doběh čerpadla. Standardně se dává 20 minut (normální rozsah je 2 až 60 minut).
Upřesním: takto to do budoucna určitě nezůstane. Teď jsme ve stádiu nastavování průtoku topného systému a zjištění, jak je na tom čerpadlo.
Právě já používám i pro ohřev TUV a ráno jsem přišel kotel už nenahříval vodu, ale čerpadlo pořád běželo, ale také nevím, kdy vypl kotel vysleduji později. V příloze zasílám naměřené hodnoty, ale upozorňuji že jsem to měřil infrateploměrem z Lidlu a nejsem si jistý správnosti měření. Ale v příštím týdnu koupím kontaktní teploměr, jak jste posílal v emailu a zkontroluji raději tím ať máme jistotu. Zatím děkuji a pěkný víkend.
Dobrý den, zatím to nevypadá až tak špatně. Infrateploměr nemá nejspíše nastavitelnou emisivitu, takže může různě „kecat“. Dojeďte koupit černý matný sprej a nastříkejte si měřící body. Potom se tomu dá trochu věřit (je nastaven na černý železný předmět). Alespoň budete vědět jak teploměr moc „kecá“ (obecně nejvíce kecá na lesklé mědi).
Poté dolaďte hady tak, aby rozdíl mezi topnou a vratnou vodou na jednotlivých hadech byl 5°C. Pozor, musíte vždy tak 10 min počkat, než se to projeví. Snažte se, aby v místnostech byla stejná teplota, aby byl stejný odběr tepla.
Až to budete mít, tak vysledujte, jestli vypíná čerpadlo. Jak se to chová se zasunutým a vyndaným konektorem. Napište mi výsledek a já si zatím rozmyslím co uděláme s čerpadlem.
Zdravím, přes víkend mi na to nevyšel čas. Nastříkal jsem sprejem předtím, ale neuvědomil jsem si, že je lesklý tak jak říkáte musím koupit matný, ale už mám koupené i kontaktní teploměry tak uvidíme. Takže když snížím průtok hadů tak se bude vracet chladnější voda a naopak nemýlím-li se? Kdyžtak mě opravte. Ještě mám letos v planu napojit topení na tuha paliva z akumulační nádrže přes směšovač co byste mi prosím tedy doporučil za čerpadlo, aby bylo adekvátní k tomu rozdělovači? Děkuji za spolupráci.
Dobrý večer, ano, snížíte-li průtok, bude mít voda delší čas na předání tepla a bude se vracet chladnější (rozdíl teplot se zvětšuje).
Ke kotli na tuhá paliva: Doporučil bych vám kontaktovat projektanta topení a konzultovat s ním váš záměr. Není to tak jednoduché, jak si představujete. Nerad bych, aby se do podlahy dostala horká voda a musel jste kopat podlahy. Taky to tu bylo. Jsme národ kutilů, proto taky po nocích pořád řeším problémy, ale pokud chcete bezpečný, funkční a efektivní topný systém musí to navrhnout někdo, kdo věnoval oboru pár let studia a pár let praxe ;-)
K čerpadlu: Myslím, že jsme výkonově na hraně. Raději bych tam vyděl to silnější (7m), ale pokud docílíme teplotního spádu 5°C, tak bych s výměnou počkal, jak bude topení stačit ve velkých mrazech. Čerpadlo nastavte podle zaslaného návodu (strana 54) na konstantní tlak 5m, ale až po všem, co jsme se dohodli, že uděláte v předešlém mailu a sledujte, jak se změní průtok a teplotní spád. Pokud zůstane +- stejný, tak to tak necháme (standartně se čerpadlo řídí podle výkonu hořáku, ale nastavením na konstantní tlak by mělo pořád jet na maximum), pokud ne kontaktujte svého servisního technika, jestli se s tím dá něco dělat. Myslím, že tento rok už jsem řešil výměnu čerpadla UPM za silnější (7m) a vše proběhlo bez větších komplikací.
Zdravím až dneska jsem se dostal k ladění a teďka nevím, jestli ten rozdíl teplot hadů 5 stupňů mám dělat při zasunutém konektoru nebo odpojeném? děkuji za odpověď
Dobrý večer, rozdíl teplot (teplotní spád) nastavujte při odpojeném konektoru, ať kotel nemůže „kecat“ do výkonu čerpadla.
Zdravím, tak jsem se to snažil doladit co nejlépe a po už nějakém zahřátí se to povedlo viz přiložené foto. Je to určitě lepší s nezapojeným konektorem na čerpadle rychleji to nabíhá, ale po vypnutí kotle čerpadlo stále běží. Se zasunutým konektorem jsou průtoky dosti slabé vytopí to za delší čas. Bohužel nejhorší je to pro mě v koupelně je to přistavovaná část domu kdysi a šetřili na materiálu tak jsou zdi jen 30 cm (příští rok se snad povede zateplit) nyní to zde dosti prochládá a topný výkon je nejmenší. Podle zaslaného návodu čerpadlo nelze nastavit mám jiny systém viz. přiložena fotografie. Prý jde nastavit, aby čerpadlo běželo na největší výkon, ale zatím jsem na ten kotel nenašel nikoho s přístrojem na to. Byl tu revizák po odjezdu kotel netopil skřípl drátek, měl přijet spravit, ale už nebere telefony. Anebo možná bude lepší rovnou to čerpadlo vyměnit za silnější, jak říkáte 7m.
Dobrý večer, v koupelně máte největší rozdíl teplot tzn. předal jste nejvíce tepla do podlahy.
Teplotní spád cca 6°C není až tak špatný (bývají i horší). Osobně bych postupoval takto:
1) Zvolil bych jiného servisního technika, viz https://www.broetje-topeni.cz/servis/. Najít šikovného někdy chvilku trvá. Probral to sním a pokud on řekne že s tímto čerpadlem nedokáže nic udělat, tak postupovat dále.
2) Zkusit si pomoci vyšší teplotou topné vody.
3) Pokud už teď vidíte, že 45°C topná voda bude při -15°C venku málo, tak vyměnit čerpadlo za silnější. Probrat a nechat si namontovat servisním technikem ať potvrdí, že to pomůže a aby nepadla záruka.
Zdravím, děkuji za pomoc. A nevyřešilo by ještě problém přidat čerpadlo k rozdělovači podlahovky? Nebo je to zbytečné?
Dobrý den, nevyřešilo, protože potřebujeme zvednout průtok v celém topném systému. Čerpadlo v podlahových rozdělovačích (zcela jiné zapojení) se používá k jiným účelům než k posílení průtoku. Jestli myslíte dát dvě čerpadla „za sebe“, tak to taky není vhodné, protože čerpadla se poté „přetahují“. Musel by se oddělit dynamický tlak čerpadel, a to je výhodnější vyměnit čerpadlo v kotli.
Dobře silnější čerpadlo už je v řešení a čekám až ho servisák dodá. Myslíte, že potom bude stačit, když pojede podle toho výkonu toho hořáku? To znamená, když na nízký výkon hořáku pojede na nízký výkon?
Dobrý večer, teoreticky máme o 2m dynamického tlaku více. Odhaduji, že průtoky se zapojeným konektorem budou přibližně stejné jako bez ovládání stávajícího čerpadla. Uvidíme, ale myslím že další zásah nebude potřeba.
Zdravím vás, servisák mi tvrdí, že by bylo vhodnější dát 2 čerpadlo ještě pod kotel, že to pomůže. Vy jste říkal, že to není vhodné, já si to myslím také. Říkal mi, že když to nebude fungovat, tak ho potom schováme ke kotli na tuhá paliva. Co si o tom myslíte. Děkuji za pomoc.
Dobrý den, myslel jsem, že jsem to psal Vám, ale asi ne (je vás nyní více se stejným problémem :-)) Pokud dáte dvě čerpadla za sebe, tak je to jako byste do auta dal dva motory a čekal že výsledný výkon bude součet obou. V daný okamžik bude silnější motor roztáčet slabší a slabší bude brzdit silnější. V konečném důsledku každý motor přijde o 1/3 svého výkonu, který zaplatíte, ale nijak nevyužijete. Touto úpravou si pomůžete, ale řešíte důsledek a ne příčinu problému, což je vždy nevhodné, neekonomické a neprofesionální.
Jestliže vám toto servisák doporučil, tak je čas se poohlédnout po někom jiném, protože:
a) nezná základy topenařiny a tím pádem bych mu nevěřil, že kotel nastavil správně,
b) udělal to schválně, protože chce prodat čerpadlo + práci, nebo nemyslí na vaše dobro a vaše provozní náklady, a to je snad ještě horší.
Zdravím Vás pane Valter. Tak jsem se konečně dobral toho, že jsem koupil termostat, který zvládne kotlové čerpadlo nastavit na maximální otáčky bez ohledu na výkon hořáku. Průtoky už jsou takové jak s odpojeným konektorem čerpadla. Ale nyní jak kotel topí a čerpadlo žene tu vody na maximální otáčky, tak už na hadech je rozdíl menší než ideálních 5 stupňů, jak jste psal výše. Tak teďka bych potřeboval vědět, jestli mám omezit otáčky čerpadla nebo to seškrtit na průtocích podlahovky. Děkuji za pomoc
Dobrý den, upřesněte mi „koupil jsem termostat, který zvládne kotlové čerpadlo nastavit na maximální otáčky bez ohledu na výkon hořáku“. To je zajímavá informace…
Teplotní spád 5°C jsme použili pro základní nastavení průtoků. Teď budeme pokračovat dále. Teplotní spád 5°C je při „hladových místnostech“. Jak se budou místnosti natápět, tak bude i menší přenos tepla a bude se teplotní spád zmenšovat. To je v pořádku. Postup bych viděl takovýto:
1) Průtoky mít mezi 1,5 až 3 l / min.
2) Vyvětrat místnosti na cca 18°C a méně, aby místnosti byly hladové. Změřit teplotní spád. Pokud je nízký (velký nebo neodebraný výkon), tak ubrat teplotu topné vody. Postupně snižovat (otestovat tak jednou za den, aby podlaha měla čas reagovat) až se dostanete do stavu, že prostor nevytopíte na požadovanou teplotu. Poté bych přidal na předešlou hodnotu a víme, že jedeme kotlem nejefektivněji.
3) Pokud i poté bude teplotní spád malý, tak pokud bude všude malý, tak ubrat na čerpadle, jinak přiškrtit jen konkrétní topné okruhy.
Dobrý den, je to termostat QAA 73.210 kde se nastaví parametry kotle.
Nyní k vašim požadavkům. Ten teplotní spád by měl byt 5 stupňů přímo od vychladlé podlahovky dejme tomu po 10 minutách od zapnuti?
Průtoky mít mezi 1,5 až 3 l / min. I když jede čerpadlo naplno, více jak těch 1.5 to neudělá. Nebo to nechat tak jak jsem nastavil ten spád?
Dobrý den, můžete my poslat návod QAA73.210, kde je nastavení kotle, nebo alespoň nějaký popis nastavení. O této možnosti nevím.
Ano, tento teplotní spád a větší by měl být od vychladlé podlahovky až po natopení prostoru. Poté se bude zmenšovat podle předávání výkonu do místnosti.
Jestliže to neudělá více než 1,5 l/min a teplotní spád bude mezi 2 a 10°C, tak bych to nechal.
Ano návod v příloze, je tam tabulka pro nastavení v uživatelském rozhraní. Ale dovolal jsem se šikovnému technikovi přímo ze stránek Brotje p. Brdlík a ten mi radil po telefonu, protože je tam nastavení které by měli dělat servisáci, protože by k tomu měli mít podklady, protože je tam dalších X stránek pro nastavení, ale mi jako uživatelé nemáme vysvětlivky co která stránka parametr znamená, ale pan Brdlík byl ochotný a navedl mě právě na nastavení ekvitermy, max teploty topné vody a i min max otáčky toho čerpadla, tak zatím to testuji a říkal, že ať pak zavolám a uvidíme co to dělá.
Nastavení budu zkoušet dle vás, jak bude chvíli prostor. Zatím pěkně děkuji.
Odesílatel: med@centrum.cz
Poslední komentáře