Dobrý den, momentálně jsem již poslední krok před realizací (ano až teď). Schéma dospělo do stavu, viz. příloha. Pár podstatných faktorů:
* poloha C1 nevyžaduje použití zpětné klapky u C2.
* přetlakové ventily bych předpokládal vždy v místech, kde může docházet k přetlaku (při selhání regulace čerpadla na konstantní tlak), proto se mi zdá zbytečné u expanzky.
* nevím proč jsme tam kdysi uvažovali vyvažovací ventil. Dokázal byste mi to osvětlit?
* oranžové kulové ventily uvažuji vypustit (nebude se to rozdělávat zas tak často, pouze na vratce a kolem malé AKU mi připadá důležitý).
* T1 musí být dle schématu, z důvodu odmrazování TČ nechcete krást teplo z radiátorů, a i ohřívání TUV, kdy nechcete nahřívat na vyšší teplotu celou AKU (a TC si ventil umí takto i samo ovládat).
Za jakoukoliv zpětnou vazbu budu rád. Po realizaci poskytnu info o provozu.
Dobrý den.
Ad1) Souhlas
Ad2) Pojišťovací ventil na uzavřeném topném systému je z důvodu ochrany před velkým statickým tlakem, ne dynamickým, například z důvodu selhání expanzomatu.
Ad3) Čerpadlo C2 by mělo být nastaveno na takové konstantní otáčky, aby bylo dosaženo správného teplotního spádu. Tento průtok bude odlišný od správného průtoku při ohřevu TUV, a proto je osazen vyvažovací ventil, aby se průtok přiškrtil.
Ad4) Oranžové kulové ventily jsem žádné nenašel. Z mého hlediska jich máte ve schématu spíše méně než více. Například: když bude problém na C1 musíte vypustit celou AN (obecně před a za čerpadlem by měl být uzávěr); pokud „prorezne“ šnek v bojleru, tak se tlak SV dostává i do topného systému a nemáte možnost tento okruh odstavit a tím pádem nemůžete plynový kotel provozovat (obecně by na všech vývodek ze zařízení měl být uzávěr).
Ad5) Dimenzi, Kvs a místo osazení trojcestného ventilu T1 + velikost AKU bych konzultoval s techniky konkrétního výrobce TČ.
https://jvalter.cz/zapojeni-tc-kondenzacniho-kotle-akumulacni-nadrze-tuv
Odesílatel: tomasl@seznam.cz
Poslední komentáře