Zdravím. Používám kotel Bosh Tronic Heat 3500 15 kW jako řešení využití přebytků u fotovoltaické elektrárny 9,9 KW. Mám akorát rozděleno ovládání silových relé na 9/6 kW. (v zimě při slabším slunečním svitu používám jen sadu 2 kW tyčí, na jaře přepínám na 3 kW tyče). Kotel má samostatné napájení řídicí elektroniky a výkonová část je připojena přes A-Zrouter který spíná výkon podle přetoků do sítě. (Doplněno obvodem, který při sepnutí triaků A-Zroutru sepne kotel pomocí vstupu HDO). Kotel nahřívá 300 litrový bojler na TUV a po nahřátí vody pomocí 3cestného ventilu kotel dodává teplo do UT.
Při dostatečném slunečním osvětlení vše funguje dobře. Malý problém nastává, když je méně slunečního svitu a není bojler nahřátý na nastavenou teplotu. Při zapnutí kotle pomocí HDO se okamžitě spustí čerpadlo a začne se přestavovat 3cestný ventil na ohřev TUV. Při zastínění mrakem se kotel vypne. Při vypínání zavírá 3cestný ventil a až potom se po chvílí vypne čerpadlo. To má za následek to, že čerpadlo pošle nahřátou vodu do radiátorů. Když přecházejí mraky tak to má za následek, že kotel nabere teplou vodu z bojleru a posílá jí do radiátorů. To je ale nežádoucí. Najde nějak nastavit režim kdy se spustí čerpadlo až po přestavení 3cestného ventilu a zastaví se dřív, než dojde při vypínání kotle k znovupřestavení 3cestného ventilu do výchozí polohy (UT). Plynový kotel Dakon RK24 dua+ takhle funguje.
Dost mě udivuje že při rozvoji fotovoltaiky není na trhu elektrokotel, který by měl řízení přizpůsobené na zužitkování přetoků z FVE. Jestli nebude zbytí, tak budu muset dodělat vlastní přizpůsobení spouštění čerpadla a 3cestného ventilu. Zatím jsem nepřišel na způsob, jak toto ovládání změnit pomocí dostupného nastavení parametrů kotle.
Dobrý den, kotel by měl fungovat: Vypne HDO; se zpožděním v parametru SE23 (2s) se začne odpočítávat čas v parametru SE14 (60s), kde se vypíná kotel a běží doběh čerpadla (vychlazení kotle). Po odpočítání tohoto času se vypíná čerpadlo a přepíná se ventil do polohy UT.
Jestliže to tak nechodí, tak zkuste stáhnout parametr PA01 na nulu. Poté bude doběh čerpadla v režimu topení 10s. Jestliže bude problém vyřešen, tak poté nastavte SE14 na 65s a PA01 na 1min.
Jako druhé můžete zkusit koukat, jestli kotlová teplota nestoupá a kotel se chce vychladit, aby se nepoškodily spirály. Též jestli tam neproblikne nějaká porucha.
Jsou opravdu teplé radiátory. Není to vše nahřáté jen místně ve strojovně topení?
Jestli nic nepomůže zavolejte svého servisního technika kotle, ten by to měl být schopen dát do pořádku.
Parametr SE23 je zpoždění náběhu kotle po aktivaci HDO Ve starším manuálu (a asi i ve starší verzi firmwaru) je to doběh kotle. Parametr PA01 mám na 0. Všechny parametry mám nastaveny tak, aby byl doběh čerpadla co nejkratší, ale stále přepnutí 3cestného ventilu proběhne za chodu čerpadla. Je fakt že výrobce nepočítal s takovým použitím kotle k fotovoltaice. Při standardním použití kotle by to nevadilo. Když není zrovna dobré počasí, tak spíná kotel i 10 x do hodiny. Kotel začne topit, nabere teplou vodu z topné smyčky bojleru a třeba po pár minutách přijde mrak a fotovoltaika přestane dodávat dostatečný výkon a kotel musí vypnout. A tehdy při doběhu čerpadla a přepínání 3cestného ventilu dochází k přepuštění teplé vody do radiátorů. Pár takových cyklů a bojler ztratí i 15 stupňů na teplotě. S vychlazováním kotle nemám problém, protože k vypnutí dochází v době, kdy není žádný přetok do sítě, a tak topné tyče jsou vychladlé.
Dopátral jsem se i k servisním parametrům kotle. Tam jsem si upravil časy spínání topných tyčí, ale ovlivnit spínání čerpadla a 3cestného ventilu se tam nedá. Asi mi nic jiného nezbude než tuto logiku naprogramovat do programovatelného relé !LOGO anebo do PICu.
Dobrý den, pokud teplota v bojleru klesne i o 15°C, tak nebude problém jen v řízení kotle. Zaměřte se na správné osazení čerpadla, případně zpětných ventilů, délku přestavné doby pohonu ventilu a správný průtok přes bojler. Jestliže je průtok zajištěn jedním čerpadlem, tak ho budete mít nejspíše nastavené na větší výkon kvůli topení a do bojleru by měl být průtok přiškrcen, aby byl čas předat výkon. Připadá mi to, že regulací chcete vyřešit topenářský problém, ale bez podrobností a schématu zapojení to nejsem schopen posoudit.
Zdravím. Napsal jsem to asi trochu blbě. Těch 15 stupňů to neklesne najednou. Při každém přepnutí teplota bojleru klesne o 2-3 stupně. Těch přepnutí může být povícero. Při slunečném počasí je jen jedno a nedělá to problém.
Odesílatel: k.pavel@seznam.cz
Poslední komentáře