Dobrý den, zhruba po roce mohu potvrdit, že COP za rok 2024 bude asi 3. Komfort vytápění i teplé vody je také dobrý, takže bych mohl svou angažovanost ukončit.
Přesto mám ještě jeden bod: V létě, kdy se netopí, je COP menší než 2. Minulý měsíc, kdy se dost topilo, byl asi 3,3. Nevím, zda se dá tak velký rozdíl vysvětlit pouze rozdílem teplot pro vytápění a ohřev vody.
Známé problémy při ohřevu vody:
1. Netěsnost přepínací klapky. (V minulosti jste zmiňoval, že byste mi doporučil zdvihový ventil místo klapky.)
2. Pojistný ventil zásobníku TUV občas upustí trochu vody. (Správcovská firma to nijak neřeší, asi to za problém nepovažují.)
Možnost zprovoznění solárního ohřevu vody:
Po (dřívějším) odstranění chybného zapojení zásobníků TUV se mi podařilo najít firmu, která v létě napustila solární systém. Voda v zásobnících 1 a 2 se po spuštění čerpadel rychle ohřála. Kvůli netěsnostem v primárním okruhu však musel být solární systém odstaven. Firma odmítla systém “opravit”, jiná firma nám však nabídla náhradu systému s tím, že by se využily některé části stávajícího systému. Uvítám Váš názor nebo doporučení. Děkuji.
PS. Koncem dubna jsem ještě nechal udělat jednu úpravu potrubí. Zlepšil se chod tepelného čerpadla a COP v topné sezóně (viz listopadová hodnota 3,3 výše). Jsem si jistý, že v roce 2025 bude COP vyšší než 3, i kdyby se již žádné úpravy nedělaly.
Dobrý den, při ročním COP = 3 se pohybujete v lepším průměru. Kazí vám to TUV v létě. Je to dáno vysokou požadovanou teplotou v bojlerech (COP = 2 je odpovídající). Kvůli bakteriím bych nešel požadovanou teplotou dolu, ale dobré řešení by bylo zprovoznit solární systém. Pokud je problém jen netěsnost, tak to k tomu přímo vybízí. Rozumná návratnost je 3 až 5 let. Abychom měli z čeho vyjít a výpočet pro vás hodně zjednoduším, tak vezmete spotřebu elektriky za topení v červenu, červenci, srpnu * cena vašeho dodavatele včetně všech poplatků * 2.1 (koeficient, který mi pro vás vyšel) * 5 (let) = maximální investovaná částka. Pokud to firma udělá laciněji, tak bych do toho šel.
Ad1) to souhlasí
Ad2) Lze vyřešit expanzní nádobou na SV. Do bojleru nateče studená voda, ohřeje se, zvětší objem, a protože jsou kohoutky zavřené, tak vzrůstá tlak. Až překročí hodnotu pojistného ventilu, tlak se odpustí. U takto velkého systému bych to určitě vyřešil. Investice se do roku, dvou vrátí a není to velká částka. Správcovská firma to neřeší, protože SV i energii platíte vy a pro ně to je jen problém, který by museli řešit.
Dobrý den, moc děkuji za odpověď. K solárnímu systému měla firma více výhrad (např. použití “topenářských” prvků v primárním okruhu, kde jsou vysoké teploty; zapojení potrubí; způsob regulace). Rád bych solární systém zprovoznil. Váš výpočet mi velmi pomůže při jednání se SVJ. V lednu požádám o nabídku.
Expanzní nádoby máme u každého ze tří zásobníků (viz foto). Firma, která nám upravovala potrubí, mně opakovaně říkala, že expanzní nádoby jsou plné vody, takže neplní svoji funkci. Také používá pojistné ventily 8 bar. Správcovská firma však na to reagovala podrážděně (voda tam má být) a odkázala mě na literaturu k expanzním nádobám (zatím jsem se tím nezabýval). Trvají i na pojistných ventilech 6 bar. Něco s tím asi dělali, protože jsem na zemi našel staré těsnění a kousky izolace. Teče to sice méně, nicméně zcela vyřešeno to není.
Dobrý den, ano pojistné ventily mají být 6 Bar.
K expanzomatům: Pod přírubou je vak a v tom je voda. Mezi vakem a pláštěm expanzomatu je vzduch (z výroby bývá většinou dusík). Jak nabývá voda na teplotě, zvětšuje objem a přetlačuje plyn (má se kam rozšiřovat).
Kontrola funkce:
1) Z ventilku musí jít plyn, NE voda, jinak je prasklá membrána nebo vak a expanzomat je nefunkční.
2) Kontrola tlaku plynu: odstavení expanzomatu, vypuštění tlaku vody a zkontrolovat tlak plynu. Měl by být o cca půl Baru nižší, než je tlak studené vody (například: SV = 4Bar; expanzomat = 3,5Bar). Nutno odpustit tlak vody!
Při správné velikosti a funkci expanzomatu nemá z pojistného ventilu nic kapat.
V příloze posílám, jak to ve vnitřku expanzomatu vypadá a též odkaz, kde je též popis: https://voda.tzb-info.cz/priprava-teple-vody/2523-expanzni-nadoby-pro-pitnou-a-teplou-vodu
Dobrý den, moc děkuji za vysvětlení a doporučení. Předám Vaše doporučení na kontrolu funkce expanzomatu správcovské firmě. Snad se k tomu postaví rozumně a podaří se dosáhnout toho, že z pojistného ventilu již voda téct nebude.
PS. Jsem si vědom, jaké štěstí jsem měl, když jsem Vás oslovil.
Odesílatel: bra@icloud.com
Poslední komentáře