Dobrý den, jsem rád, že jsem na Vás našel kontakt. Již jsme spolu 9. - 10. 1. na Skype mluvili. Máme novou ekvitermní regulaci Siemens RVS 63.243/109 bez prostorového přístroje. Bohužel z teoretické neznalosti máme problém správně nastavit regulaci.
Našel jsem Vaší názornou tabulku na seřízení ekvitermní křivky. Lze se řídit podle Vaší tabulky u našeho regulátoru? Pro jistotu se ptám, zda tomu správně rozumím.
(KŘIVKA = strmost topné křivky – šikmost).
(KOREKCE = posun topné křivky – nahoru nebo dolů).
Jak nastavit na ovládacím panelu AVS 37 základní teploty v místnosti? Jak často můžeme korigovat nastavení? Doporučujete zkrátit nebo odstranit předehřívání, utlumování topení? Nejasností pro neodborníky je mnoho, nejlépe koupit Vaší knihu. Budu vděčen za odpovědi na zadané otázky.
Dobrý den, budu se vám snažit odpovědět popořadě:
1) Tabulku lze teoreticky použít. KŘIVKA = strmost topné křivky - šikmost - souhlasí. U vašeho regulátoru a radiátorového okruhu je základní nastavení (2 až 2,3). KOREKCE = posun celé topné křivky – nahoru nebo dolů. Parametr korekce topné křivky jako takový na regulátoru není. Korekce topné křivky dosáhnete zadáním jiné komfortní požadované teploty v místnosti. Základní nastavení je 20°C. Při tomto nastavení vypočítaná teplota topné vody souhlasí se spočítanou teplotou z topné křivky. Při nastavené nižší žádané komfortní prostorové teplotě je uplatněna korekce, tj. celá topná křivka je posunuta dolů. To samé platí při zadání vyšší žádané komfortní teploty tj. celá topná křivka je posunuta nahoru. Též časový program dělá paralelní posun křivky tj. korekci křivky. O kolik říkáte nastavením útlumové žádané hodnoty.
2) Nastavení žádané komfortní teploty prostoru: Vyšší nebo nižší komfortní žádanou teplotu nastavíte přímo otáčením otočného knoflíku.
3) Postup pro nastavení útlumové žádané teploty: Stiskněte OK, zvolte obslužnou stránku „Topný okruh“ a nastavte „Útlumovou žádanou teplotu“.
4) Jak často můžeme korigovat nastavení? Změna se projeví podle akumulačních vlastností budovy. Protože nemáte s nastavováním topné křivky zkušenosti a při časté změně by budova nemusela na změnu topné křivky ani zareagovat a vy byste neustále měnil topnou křivku nebo žádanou komfortní teplotu místnosti, tak doporučuji změnu provádět maximálně jednou za den před započetím útlumového režimu.
5) Útlum topení doporučuji, protože každý stupeň je znát na spotřebě plynu. Je vhodné, aby prostorová teplota v útlumovém režimu neklesla pod 16°C. Takže v časovém programu nastavte požadované střídání komfortní a útlumové teploty. Mé standardní nastavení: komfortní teplota 21°C; útlumová teplota 16°C; topná křivka 2,1; časový program od 5(6)hod do 22°C.
6) Předehřívání/utlumování doporučuji vyřadit (optimalizace zapnutí/vypnutí). Poté budete mít topení plně pod kontrolou a nastavujete v časovém programu skutečné časy střídání požadovaných prostorových teplot. Zde bych ještě upozornil, že nastavovaná komfortní a útlumová prostorová teplota jsou fiktivní hodnoty, protože nemáme prostorové čidlo. Nicméně pro jednoduchost obsluhy se stále pracuje s těmito hodnotami.
Dobrý den, děkuji za praktické a jasné vysvětlení. V pátek ve 20 hod. jsem přestavěl komfortní teplotu na 21°a útlumovou na 16°,ale křivku jsem nechal na 1,38. Měli jsme doporučeno od montážní firmy základní nastavení 1,5. Tak jsem se obával velkého rozdílu na 2,1. Máme přes 30 roků konvertorové radiátory Kontherm Likov bez termostatických hlavic. Zřejmě proto máme problém s teplotou v bytě při vyšších venkovních teplotách. U našeho regulátoru lze nastavit posun topné křivky (korekce) od +4,5 do - 4,5, ale na jakou hodnotu. Ještě bych prosil jak snížit teplo v bytě při nočním útlumu. Reaguje útlum na změnu venkovních teplot?
Dobrý den, křivka 1,38 je dost malá a museli byste mít nízkoenergetický dům, abyste mohli provozovat topný systém s takovouto topnou křivkou. Podle toho co vím a co popisujete, tj. že je při mrazech zima by tomu odpovídalo. Znovu opakuji, nastavte křivku na 2,1 a od toho se odpíchneme. Buď budeme přidávat, nebo ubírat. S maximální teplotou vody a starými radiátory to nemá nic společného. Maximální teplota topné vody je ve standardním nastavení na 80°C. Poté křivka dál nepokračuje a topí se na maximum tj. 80°C. Vámi popisované radiátory byli stavěné na provozní 90°C teplou topnou vodu a jsou udělané dost poctivě, takže bych se toho vůbec nebál.
Korekce na vašem regulátoru je jen pro trvalé doladění křivky servisním technikem. Toto prosím nechte na výchozí hodnotě. Korekci nastavujte ubíráním žádané komfortní a útlumové hodnoty tj. přes den korekci křivky provedete přenastavením komfortní teploty na jinou hodnotu např. 20°C nebo 22°C. V noci to samé s útlumovou teplotou. Zase je to korekce topné křivky, protože nemáte prostorové čidlo (poté by si křivku upravil sám regulátor). Tímto jsem i odpověděl na další otázky tj. popis jak snížit útlumovou teplotu jsem vám napsal minule a ano útlum se dělá na křivce, tudíž reaguje na venkovní teplotu.
Odesílatel: nem@gmail.com
Komentáře
Regulace rvs63.243/109
Dobrý den. Mám tuto regulaci a chtěl bych koupit SW + propojovací kabel. Poraďte kde to sehnat. Díky, becherovka311.
Odpověď na SW pro RVS
Dobrý den,
samozřejmě u výrobce (www.siemens.cz), ale já osobně bych to kupoval ve firmě ZEFIN s.r.o. (www.zefin.cz), kde mají s regulátory RVA a RVS bohaté zkušenosti a rádi vám poradí nejvhodnější řešení -> SW (www.zefin.cz/cs/produkty/siemens-regulace/oci-700-servisni-prevodnik/) nebo webový server (www.zefin.cz/cs/produkty/siemens-regulace/webovy-server-ozs-164/).
Pokud budete potřebovat doporučit člověka na zprovoznění, znám jednoho šikovného, co už to dělal a dělá za rozumné peníze.