Dobrý den, tuto zprávu jsem Vám již posílal, ale vrátila se mně, proto jí raději posílám ještě jednou. Nevím, zda Vám dorazila. Jardo, opět se Vás chci zeptat na jednu věc, která mě není jasná. Regulace jak jsem psal je seřízená, tak jak jste napsal, ventily jsou stále čtyřcestné. Asi 10 dnů je regulace zapnutá na automat a stav na měřáku, který je fakturační a má ho zde dodavatel tepla tj. RDK servis byl 32699/400125. Dnes tj 1. 10. 11 stav na měřáku vykazuje 32700/400530.
Což je za 10 dní 1MWh tj. 3,6 GJ x cena 1GJ 660,- Kč = 2.376,- Kč. Ale vůbec za ty dny kotelna netopila. Proto se chci zeptat, zda to je správně, přece pokud nejde do domu žádné teplo tak by neměla být žádná spotřeba. Pokud to tedy dobře počítám a měřák po kalibraci 31. 7. 2009 vykazuje správná čísla. V příloze zasílám fotku fakturačního měřáku, děkuji za vysvětlení dané věci.
Dobrý den, dostal jsem až tuto správu a v příloze žádná fotka nebyla, tudíž nevím, jaký je tam typ měřiče tepla.
Měřič tepla funguje na principu rozdílných a teplot na topné a vratné vodě tj. kolik tepla bylo odebráno a průtoku tj. v jakém množství bylo odebráno. Pokud nejsou splněné obě dvě podmínky tj. rozdíl teplot a průtok, tak měřič nemá nic napočítat.
Pokud jste realizovali přepojení čtyřcestných klapek (nejsou to ventily) a uzavření šoupat co jsem vám psal, tak by měřák neměl nic napočítat (pokud se netopilo). Počítá-li měřič tepla i po této úpravě, tak do toho budou mluvit další faktory např. velký tlak z výměníkové stanice od dodavatele tepla (proto ten přepouštěcí ventil v novém zapojení) nebo netěsnost čtyřcestných klapek. Tyto klapky nejsou na tento druh předávací stanice moc vhodné, protože nají malou těsnost a se stářím se to hodně zhoršuje. V těchto zapojeních nedoporučují vůbec regulační klapky (Komexterm,ESBE), ale regulační ventily např. SAUTER.
Pokud si dobře vysvětluji čísla na měřiči tepla tj. první je spotřeba tepla a druhý je objem (protečené množství), tak vám za těch deset dní proteklo barákem 405m3 topné vody s rozdílem teplot necelých 9°C, což se mi zdá na netěsnost celkem hodně. Tento stav můžou způsobit tři věci, a která to je bych zkoušel v tomto pořadí:
1) Kompletně vypnout regulaci, aby bylo jasné, že náhodou nezatopila. Nebude-li číslo narůstat, tak přece jenom trochu topila. Bude-li narůstat tak bod 2.
2) Uzavřít ventil za průtokoměrem měřiče tepla. Nebude-li číslo narůstat, tak je měřič tepla v pořádku. Bude-li narůstat tak bod 3.
3) Pokud jste došel až sem, tak je problém v netěsnosti regulačních klapek a není jiná cesta než je vyměnit a nejlépe osadit i přepouštěcí ventil. Ve vašem případě bych to viděl na kompletní předělání, protože to bude předěláno za stejný čas, bude to už na čisto, jak to má být a bude od toho pokoj.
Bastlení se moc nevyplácí. Zároveň byste to měl dát vědět vašemu dodavateli tepla.
Dobrý den, tak nakonec to dopadlo tak že ještě v říjnu budeme předělávat předávací stanici. Budeme ji předělávat podle toho Vašeho plánku, jak jste poslal. Pouze se chci pane Valter zeptat, jestli nám k tomu ještě něco neřeknete bližšího co by bylo ku prospěchu. Jinak ohledně toho měření jak jsem Vám psal, při vypnuté regulaci za 24 hodin nic nenaměřila. Vyměníme čtyřcestné ventily za třícestné a doufám, že by mělo dojít k snížení spotřeby. Možná Vás ještě budu potom obtěžovat, ohledně doladění té regulace.
Dobrý den, plánek jsem načrtl v rychlosti a bez znalosti místních poměrů, proto doporučuji vzít tam topenáře a projít to s ním. Zároveň každý dodavatel tepla preferuje jiné zapojení, a proto by bylo dobré vytisknout mnou zaslanou technologii a zajít za dodavatelem tepla aby nové zapojení odsouhlasil. Nejlepší by bylo, aby tam dal kompetentní člověk razítko a napsal „Souhlasím.“ Předejte případným pozdějším dohadováním (správně měl by být zpracován projekt). Podle mého by se měla celá topenářská sestava odmontovat a udělat znovu, bude to rychlejší a estetičtější. Nejvíce záleží na regulačních ventilech, proto nedoporučuji regulační klapky ESBE (netěsnost 1%) a už vůbec ne Komexterm. Raději zvolte regulační ventil např. http://www.sauter.cz/cz/katalog-pristroju/elektricke-servopohony-a-regulacni-ventily/elektricke-servopohony-a-regulacni-ventily-prime-a-trojcestne-regulacni-ventily/elektricke-servopohony-a-regulacni-ventily-prime-a-trojcestne-regulacni-ventily-bun.html (netěsnost < 0,05%). Je sice trochu dražší, ale určitě se to při vaší spotřebě vyplatí. Protože budete šahat do části, která patří dodavateli tepla, bylo by dobré nahlásit stav měřiče tepla před a po úpravě a nechat si ho poté zablombovat, aby nedošlo ke zbytečným dohadům.
Dobrý den pane Valter. Nevím, zda jsi, vzpomínáte, ale posílal jsem Vám fotky výměníkové stanice. Výměník je předělán podle plánku, který jste poslal, regulaci jsem nastavil tak jak jste psal vše je ok. Regulace je nastavena od 22,00 – 5,00 vypne, 5,00 – 9,00 topí, 9,00 – 12,00 vypne, 12,00 – 15,30 topí, 15,30 – 17,30 vypne, 17,30 – 22,00 topí.
Spotřeba za 24 hodin je 0,5MWh a průtok 65 m3, dnes ovšem přišel pán ze 7. patra s tím že v bytě mají večer 18°C. Chci se Vás zeptat co v tomto případě dělat, pokud nastavím útlum tak místo vypnutí jak jsem psal, bude útlum. Nebo zda mám přestavit regulaci?
Ale myslím, že v bytě nemůže být teplota 18°C, protože regulace by asi sepnula nebo jsem na omylu?
Dobrý den, jsem rád, že jsem pomohl.
Já bych časy asi nastavil trochu jinak tj. od 22,00 – 5,00 vypne, 5,00 – 9,00 topí, 9,00 – 11,00 vypne, 11,00 – 13,00 topí, 13,00 – 16,00 vypne, 16,00 – 22,00 topí. Tyto časy jsou hlavně z psychologického hlediska, tj. ráno stávám do tepla, poté většina lidí je pryč. Hlavně kůli důchodcům a maminkám na mateřské topíme přes oběd. Též pokud topení vypínáte, tak ho nevypínat kromě noci na delší dobu než 3 hod. Poté kolem 16,00 chodí lidé z práce a chtějí jít zase do tepla a poté by se mělo topit až do večera. Hodně lidí a hlavně žen, pokud nemají teplé radiátory, tak jim je zima.
Chtělo by se toho pána zeptat, co znamená večer. Jestli je to v době co máte odstávku, tak to bude nejspíše případ kdy on, ale spíše manželka šáhne na radiátor a pokud není teplý, tak jí je zima. To omezíte mnou navrhovanými časy. Pokud je teplota opravdu 18°C, tak by to chtělo zjistit, jak to topí sousedům vedle a nad ním. Pokud nad ním je to též málo, tak to chce trochu povolit přepouštěcí ventil za čerpadlem (vyšší hodnota), aby se tlak dostal i do vyšších pater. Pokud sousedi mají teplo, tak je nespíše problém v netěsnosti oken nebo v zavzdušnění radiátorů a měl by si to dát do pořádku. Navýšení teploty není problém, ale budete na něj doplácet všichni (větší tepelné ztráty). Určitě nereagujte hned, ale nechte to tak dva dny uležet a zjistěte, jak jsou na tom sousedi.
Regulace nemá jak zjistit, že tam má zimu, tj. nemá tam snímač teploty. Jsou-li osazeny termostatické hlavice, tak regulace v předávací stanici dělá potřebné maximum a termohlavice na radiátorech si přivírají podle potřeby, proto pokud tam má zimu jen jeden člověk, tak je to problém konkrétního bytu a měl by si to vyřešit u sebe (okna, radiátory atd.). Pozor vždy zkontrolovat byt nad ním, aby nebyl problém v dimamickém tlaku (čerpadlo, přepouštěcí ventil).
Děkuji za info, pouze jsem zapomněl napsat, že se jedná o byt v 7. patře tj, nad ním již nikdo není. Byty pod a vedle normálně topí, ten čas určitě přestavím.
Toto vlákno začíná tímto článkem jvalter.cz/regulace-predavaci-stanice-bytovce.
Odesílatel: man@tiscali.cz
Poslední komentáře