Asi každý už narazil na to, že mu z nějakého důvodu nevyhovovaly terminály vyráběné firmou AMiT. Hlavně se jedná o dotykové terminály větších rozměrů a laciného dotykového terminálu třeba i bez řídicích funkcí. Možností je spoustu, ale protože je mnoho dovážených a laciných HMI terminálů je řešení nasnadě (musíme to brát rozumně a nenahrazovat vizualizaci dotykovými panely).
Většina dotykových panelů, které nejsou určené pro konkrétního výrobce, podporuje komunikační protokol ModBus. Tento je firmou AMiT dostatečně podporován a tudíž není problém takové panely integrovat. Samozřejmě všechno má své klady a nevýhody. U ModBusovských terminálů patří do kladů rozhodně cena a velký výběr. Vlastní tvoření obrazovek je ve většině případů vyhovující až dobré. Rozhodně, ale do záporů patří pracnost softwarového provázání a implementace protokolu na obou stranách.
Závěr je takový, že na dotykových panelech jsme více/méně omezeni v použití některých komponent (provozní deník, časové programy atd.), některé terminály umí jen základní funkce tj. čtení/zápis jednoduché proměnné (ne registrů) a pokud sečteme práci a cenu takového panelu dostáváme se přibližně na cenu dotykového terminálu APT3200. To je otázka ceny, ale pokud zákazník chce větší nebo jiný terminál nic jiného nám stejně nezbývá.
Nedávno mě kontaktovala projekční a realizační firma, která chtěla realizovat toto řešení, a dohodli jsme se na denním školení, což se ukázalo jako málo. Probrali jsme principy a zároveň jsme společně vytvořili ukázkovou aplikaci jak na straně AMiTu, tak na straně HMI dotykového panelu. Po dotazu na účelnost vynaložených prostředků na školení byla jednoznačná a kladná odpověď. Byl to rozhodně přínos pro obě strany, zároveň jsme si vyměnili své poznatky i o jiných nesouvisejících tématech. Takovéto setkání programátorů bych klidně uvítal častěji :-).
Mnou odzkoušené jsou dotykové terminály Weintek (TECON) a LG.
Komentáře
Moje zkušenosti s panely Weintek
Delší dobu pokukuji po těchto HMI, dobré je, že se dají dělat pokusy i bez zakoupení HMI. Easy Builder totiž umožňuje simulaci HMI takovým způsobem, že se PC na COM tváří jako HMI. Je to už déle, co jsem si s tím hrál, a podařilo se mi nějak "očůrat", abych dokázal zobrazovat float proměnné ve formátu, který poskytuje AMiT (je s tím ale tuším potřeba počítat na obou stranách, přitom v poslední mnou testované verzi byly možnosti formátu swapetfloat, což ale nefungovalo). Co mě ale vyloženě "mrzí" je, že HMI si nárokuje celý COM, nebo jsem alespoň nepřišel na způsob, jak na stejný COM připojit více zařízení (platí pro HMI jako master - neumí adresaci).