Reálná úspora LED žárovkami v Kč

Led žárovka Před rokem jsem napsal:
   Nainstaloval jsem v celém domě úsporné LED žárovky, protože mnou odhadovaná roční úspora by měla být v mém dvougeneračním domku kolem 10% tj. 3000 Kč. Nákupní cena žárovek činila cca. 15 000Kč, což je dost, ale když nebudu počítat postupné zdražování elektřiny a čím dál častější nákup standardních žárovek, tak jsou žárovky za 5 let zaplacené a při životnosti 40 000 až 50 000 hodin (budu raději počítat 10let), tak dalších 5 let budu spořit. V podstatě když beru minimum, tak bych měl uspořit po jejich zaplacení minimálně tolik, co jsem za LED žárovky zaplatil.

   Takže mi došlo vyúčtování elektřiny za loňský rok a byl jsem mile překvapen. Jak to tedy dopadlo? ...


   Když porovnám vyúčtování před a po nasazení LED žárovek a budu předpokládat, že oba roky byly stejné (z hlediska provozu domu byly), tak jsem dosáhl úspory 7500 Kč.  Samozřejmě se do tohoto můžou promítnout i jiná hlediska, ale pokud si řeknu, že LED žárovky mi uspořily jen 6000 Kč, tak je to pořád dvojnásobek předpokládané sumy. Nikdy by mě nenapadlo, že v rodinném domě s dvěma domácnostmi je 20–25% elektrické energie využito na svícení. Když se ještě vrátím k prvotní investici, tak je zřejmé, že návratnost je cca. 2 roky, což předčilo mé očekávání. Z tohoto důvodu můžu investici do LED žárovek vřele doporučit.
   Pokud uvažujete o výměně, mám pro vás pár poznatků. Samozřejmě čím více žárovek vyměníte, ideálně všechny, tím více se to projeví na spotřebě. Já jsem jich celkem vyměnil 33ks. V LED žárovkách je velký výběr a zároveň velký rozdíl. Rozdíl je patrný jak v ceně, kvalitě, tak v intenzitě světla. Proto doporučuji si LED žárovku vyzkoušet už v prodejně, jestli intenzita světla je dostačující. Následně zakoupit jen takové množství, aby to vystačilo na jednu místnost a i doma vyzkoušet spokojenost. Teprve poté, zakoupit žárovky stejného typu a výrobce pro celý byt nebo dům (ideální řešení).
   TIP: Měl jsem od prodejce zapůjčeno plno typů LED žárovek a opravdu záleží na konkrétním typu a výrobci. Nenechte se odradit i větší cenou. Podle zkušenosti můžu říci, že pokud nahrazujete klasické žárovky (40–60W), tak potřebnou intenzitu světla dosáhnete jen se žárovkami s „velkým závitem“ (E27). Jejich příkon je většinou větší (5–7W) než u žárovek s „malým závitem“ (E14), ale zato skoro nepoznáte rozdíl oproti klasické žárovce. Žárovky s malým závitem E14 jsou vhodné do lampiček, ale jako hlavní zdroj světla jsou zcela nevhodné. Proto pokud jste měli hlavní světlo s reflektorovými žárovkami se závitem E14, tak je nejlepším řešením výměna celého svítidla. Do budoucna se může situace změnit, ale v čase vydání článku, jsem nenašel jedinou LED žárovku se závitem E14, která by dávala dostatečnou intenzitu světla pro hlavní osvětlení místnosti.
   Mnou doporučený a odzkoušený tip je: GREENLUX LED MCOB E27 5W WW (GXLZ041).