Zdravím. Prosím Vás, kde koupím za rozumnou cenu (nikoliv Siemens nebo Komextherm za 5 tis) ekvitermní termostat s výstupem na relátko - k tepelnému čerpadlu voda/voda, které jsem si vyrobil, a dva roky již úspěšně topí. Na vstupu dvě čidla - topná voda a venkovní teplota a aspoň 3-4 křivky, křivky na topnou vodu v rozsahu 35-45°C. Na víc topit nemůžu, padá COP čerpadla, ale pro nízkoteplotní dimenzovaní topeni to zcela stačí.
Pokud mate nějaký rozumný tip či nápad, tak díky.
Dobrý den, nemůžu Vám nic nedoporučit, ale já osobně bych ve vašem případě postupoval takto:
1.) Zkusil bych najít nějaký vhodný regulátor zde (ochotně vám i poradí): http://www.ktr-adex.cz/
2.) Pokud by mě řešení od KTR neuspokojilo, tak bych si ho vytvořil z volně programovatelného regulátoru např. ADiR http://www.amit.cz/cz/products/minicompacts.htm (můžu případně doporučit programátora, pokud mi sdělíte vaší lokalitu).
Dobrý den, děkuji za info , mrknu na to.
Ještě jsem zapomněl říci, že termostat ještě musí mít chlaďařské běžné věci, a sice nastavitelnou hysterezi v rozsahu 0-5 st s krokem cca po 0,5 st a také nastavitelné časové zpoždění sepnutí 0-10 minut, kvůli kompresoru, max. 6 startu za hodinu povoluje výrobce, přičemž do zpoždění startu se započítává i čas potřebný pro pokles o hysterezi.
Takže nejlépe panelové provedení, které ukazuje v provozním stavu teplotu na displeji na jednu desetinu, výstup stačí spínací relé, vstup dvě čidla, jedno venkovní teplota, druhé teplota výstupní topné vody z tepelného čerpadla. Takových termostatů je všude spousta za pár stovek, žádný ale nemá ekvitermní možnosti.
Snižování teploty topné vody dle ekvitermní křivky při vyšší teplotě venku má u tepelného čerpadla obrovský význam, neboť velmi stoupá topný faktor. Je výrazně efektivnější topit nepřetržitě na nižší teplotu vody než cyklovat a topit přerušovaně na vyšší teplotu s nižším topným faktorem (dodaná energie do radiátorů v kWh je samozřejmě stejná v obou případech). COP při 35st je klidně 4,5 a klesne na 3 při 45st, což je zásadní. U plynových běžných kotlů je taky výhodnější topit na nižší teplotu vody, je vyšší účinnost kvůli většímu spadu na výměníku spalin, ale rozdíl je v řádu jednotek procent, přesto nové kotle tuto regulaci mají již v základní výbavě, jen se ke kotli připojí vnější čidlo. Toto platí pouze u nástěnných kotlů, kde nehrozí na měděném lamelovém výměníku při nízkých teplotách vody nízkoteplotní koroze, u stacionárních litinových či ocelových nemá samotný ekviterm smysl, musí se kvůli korozi topit na min 60-65 st. řeší se to směšovacím ventilem s krokovým motorem, ale návratnost asi moc není, akorát se to tak vrátí.
Divný, že se něco takového nedá běžně najít a koupit.
Dobrý den, mám podobný názor a zmiňované věci jsem na svém webu už nesčetněkrát popsal.
Co vím, tak nové kvalitnější tepelná čerpadla mají už ekvitermní regulaci v sobě (jako plynové kotle), takže není po tomto poptávka. Jestliže hledáte předprogramovaný regulátor, který bude umět všechny vámi popsané věci, tak si myslím, že nenajdete. Viděl bych to na volně programovatelný regulátor nebo řídicí systém od AMiTu, který později až třeba nebude potřeba, můžete použít i na něco jiného, případně do něj dodělat i jiné okruhy. Programátorů máte v Brně spoustu. .
Zdravím, prostě to běžně neexistuje, jeden ekviterm spolu s týdenním časovačem a pokojovým - vše v jednom - jsem našel, ale chtějí za něj 7 tisíc bez daně, samozřejmě nesmysl. Dnes už je skutečně v nových TC taková regulace standart.
Ten malý základní 6ti I/O ADIR by asi byl vhodný, kolik ale stoji včetně toho naprogramovaní, netušíte? S analogem i v regulacích mam bohaté zkušenosti, ale programovaní, to jsem out...resp. off :-).
Mohu přesně definovat požadavky, rozsahy i nastavovací krok, dál se toho musí ujmout programátor. Samozřejmě, je to všechno o ceně, udělat něco pěkného za moc umí téměř každý, ale totéž za málo, to je lepší. A musí se to zaplatit.
Zřejmě bych dokázal sérioparalelní kombinaci s termistorem na čidle (PT100) na běžném digitálním chlaďařském termostatu to vhodně ovlivnit. Výsledné ohmické odpory jsou pro každou teplotu jasné, takže by to šlo, ale úplně technicky košer to není, o tom žádná diskuse.
Dobrý den, cena za řídicí systém je v základu 8000Kč. Naprogramování by neměl být problém. Když jasně sepíšete požadavky, tak vám to ocení jakýkoli programátor AMiTu (v tomto jednoduchém případě to bude nejspíše hodinovka). V Brně je pobočka AMiTu a tam vám případně programátora doporučí www.amit.cz nebo pokud máte čas a trpělivost, tak se třeba domluvíte s kroužkem programování http://amit.sspbrno.cz a ty by to mohli vytvořit v rámci učení či nějakého projektu (praxe je zajímavější).
Odesílatel: re@atlas.cz
Poslední komentáře