Vážený pane Valtere, náhodou jsem narazil na Vaše stránky o ekvitermní regulaci. Bohužel, již delší dobu doma řeším náhradu vadné ekvitermní regulace za novou – bez úspěchu. V Ostravě a okolí jsem nenašel firmu, která by se tímto problémem chtěla zabývat a přemýšlet o optimálním řešení. V podstatě mohu objednat stejnou ekvitermní regulaci, jakou mám dosud, protože jsem byl spokojen, ale chci vyšší komfort obsluhy a také ovládání plynového kotle.
Popis místo: Ludgeřovice, kotelna RD umístěna ve sklepě. Stávající ekvitermní regulace již technicky dosloužila po 20 letech provozu – používána ekvitermní regulace Mikroterm 2000 (výrobce Onesoft s.r.o., Slovensko)
Stávající stav:
- Ohřev ÚT primárně plynovým kotlem Odra 24 kW (litinový, r.v. 1996) + oběhové čerpadlo č. 1 + směšovací ventil DUOMIX
- Náhradní zdroj tepla – kotel na tuhá paliva (dřevo) Viadrus 24 kW (litinový, r.v. 2011)
- výroba TUV – primárně elektrický ohřev (v zásobníku o objemu objem 300 l je zavedena topná spirála o výkonu 2000W + anodová tyč), zásobník doplněn o automatické čerpadlo cirkulace teplé vody
- Ekvitermní regulace ÚT - venkovní + vnitřní čidlo s přepínačem teplot (umístěné v nejstudenějším místě objektu; polohy přepínače automat-snížená-vyšší)
- Radiátory – litinové, kombinace klasických a termoventilů
- Internet, telefonní rozvody - jsou provedeny v celém domě vč. sklepa.
Systém funguje v případě topení v kotli na tuhá paliva (dřevo) jako samotížný.
Požadavek řízení kotelny - nový:
Ekvitermní regulace
- ÚT - Spínání plynového kotle (hořáku) ODRA 24 kW (kotel nemá řízený výkon hořáku, lze jej ale zapínat a vypínat – na svorkovnici jsou k tomu volné kontakty)
- ÚT - Ovládání čtyřcestného směšovacího ventilu Komextherm + oběhové čerpadlo č. 1 (výstup z plynového kotle)
- TUV – náhradní zdroj - spínání plynového kotle (hořáku) ODRA 24 kW + oběhové čerpadlo č. 2 (výstup z plynového kotle)
- Ekvitermní regulace ÚT - venkovní + vnitřní čidlo (umístěné v nejstudenějším místě objektu) + přepínač teplot v bytové jednotce (možnost rozšíření na druhý displej v bytové jednotce ve II. NP vč. možnost nastavit regulaci z tohoto místa – pokud je to možné), připojení na internet nebo telefon pro ovládání mimo domov na dálku. (Možnost rozšíření v budoucnu např. o řízení solárních článků aj. alternativ v součinnosti s danou instalací; příp. možnost rozšířit v budoucnu regulaci např. o řízení jednotlivých topných větví nebo radiátorových ventilů - pokud to má ekonomický smysl)
- Alternativně příprava pro řízení tahové klapky v komínu – pokud toto existuje
Ekvitermní regulace – požadavky regulace:
- Min. nastavení 4 teplotních režimů pro ÚT
- Min. nastavení 4 teplot pro ÚT
- Min. nastavení 1-2 teplotního režimů pro TUV
- Min. nastavení 2 teplot pro TUV
- Min. časová změna teplot za 1 hod nastavitelná 2x (min. co 30 min)
- Automatické nastavení letního/zimního času
- Automatické nastavení výchozí teplotní křivky
- Možnost ruční úpravy teplotní křivky – korekce sklonu a zvýšení křivky
- Naprogramování teplot pro celý týden
- Letní provoz
- Volba - automatický provoz/ruční provoz – trvale snížená přednastavená teplota – trvale zvýšená teplota (ovládání na přepínači v bytě)
- Hodiny
- Ochrana čerpadel proti zatuhnutí
Popis domu:
Rok výstavby: 1912 cihlový, režné zdivo (cihlový, bez vnější omítky), plně podsklepený – sklepy z ½ nad úrovní terénu (svah), I.NP – štítové stěny zatepleny zevnitř předsazenou stěnou s minerální vatou, II. NP – podkroví, stěny zatepleny 20 mm PS ve zdi, půda – podlaha doplněná perlitovým betonem, střecha – plně izolovaná v celé ploše. Vyměněny okna a dveře – dřevěná okna, trojsklo.
Objekt je vytápěn standardně v režimu: Den – 20 st, odpoledne 21 st, večer 22 st. Noc – 17 st.
V jednotlivých dnech týdne se teploty mění dle provozu – vyšší v sobotu večer a v neděli odpoledne – z důvodu teplotní pohody (více se sedí).
Spotřeby, které nám projektant při výstavbě plynové kotelny vypočítal, bez problémů splňujeme – spíše podkračujeme (vliv výměny oken, změna počasí), bylo nutno vyladit díky systému radiátorů a velikosti potrubí nastavení radiátorových ventilů – vše funguje bez problémů (vyvážení hydrauliky).
Případně prosím o korekci mých požadavků resp. doplnění, Váš názor. Hledal jsem na internetu informace k ekvitermní regulaci – konkrétní zařízení si ale neumím vybrat sám. Prosím, berte moje popisy a dotazy s nadhledem, jsem amatér, nucený přístupem firem a topenářů řešit problémy asi jinak. Nechce se mi měnit kotle – nevidím v tom smysl, dům nemíním zateplovat z venku – obvodové stěny (starý dům je nějak postaven a zateplením by se změnili podmínky – nechci dům poškodit. Navíc jde o spárované cihelné zdivo. Tedy musím hledat kompromisy a nemohu chtít zázraky s návratností 15-25 let). Děkuji za Váš názor, tip na konkrétní regulaci. Přeji hezký den.
Dobrý den, podle zaslaného mailu oceňuji, že máte v hlavě srovnáno, co přesně chcete, což je základ úspěchu. Pokud se nebudeme bavit o tom, že to chcete „dobastlit“ za co nejméně peněz, ale chcete spolehlivé a komfortní řešení, tak bych doporučoval volně programovatelný řídicí systém. Zde je možné naprogramovat cokoli přímo na zakázku, tudíž není problém cokoli udělat, následně změnit či dodělat. Ovládání a monitoring pomocí internetu nebo SMS zpráv též není problém. Navrhuji oslovit firmu AMiT, konkrétně Ing. Kamila Škutu tel. 777 *** ****, který má na starosti Ostravsko (sídlo v Ostravě), který Vám doporučí montážní firmu, případně pomůže s realizací. Pro inspiraci:
http://www.amit.cz/docs/cz/produktove_listy/pl_compacts_cz.pdf,
http://www.amit.cz/docs/cz/produktove_listy/pl_amr-op_cz.pdf,
http://www.amit.cz/docs/cz/produktove_listy/pl_webserver_cz.pdf.
Dobrý den pane Valtere, děkuji Vám za rychlou odpověď a kontakt.
Odesílatel: slav@slav.cz
Poslední komentáře