Dobrý den pane Valtře, mám pár dotazů ohledně regulace kotle Viessmann Vitodens 200-W, ale od začátku. Rekonstruoval jsem v RD z r. 1930 kotelnu. Původní systém ÚT byl samotížný, po 15ti letech rozšířený o radiátory i do stejného podlaží jako kotel, a tedy přidáno oběhové čerpadlo. Systém byl dále ještě doplněn Komexthermem s čtyřcestným směšovacím ventilem. Celkový počet článků radiátorů je cca 400. Po plynofikaci za dalších 5 roků byl uhelný kotel nahrazen kotlem s tlakovým plynovým hořákem. Na regulaci se nic nezměnilo a sestava fungovala s Komexthermem celkem bez problémů – hořák natápěl primární okruh z 50 do 85 stupňů a Komextherm reguloval ekvitermně vodu do soustavy (sekundární okruh) na teplotu dle ekv. křivek. Nyní, po 20ti letech tohoto provozu, byla provedena další rekonstrukce kotelny a použit kotel Viessmann Vitodens 200-W (B2HB) 35kW s regulací Vitotronic 200 (HO2B) a připojením přes internet s možností ovládání pomocí aplikace v mobilním telefonu. Kotel je připojen přímo do otopné soustavy bez jakéhokoliv směšovače. Ke kotli je dále připojen zásobník TV (Vitocell 100-BW) 250 l a také fototermické panely s regulací SM1 využité pouze na ohřev TV. Kotel funguje bez problémů v ekvitermním režimu a díky obrovskému rozsahu modulace dokáže jet v tomto počasí (kolem 10 stupňů venku) trvale bez vypínání třeba jen na 6 % výkonu a dodávat tak do soustavy vodu o teplotě i méně než 25 stupňů. To, myslím, je optimální režim, když jede trvale. Podotýkám, že v soustavě je cca 400 litrů vody. Ponechme stranou nastavování topných křivek. A nyní k těm dotazům:
1. Rád bych doplnil kotel ovládáním Vitotrol 200A a to především kvůli pokojovému čidlu teploty. Funguje pak Vitotrol tak, že v ekvitermním režimu zpětnovazebně koriguje ekvitermní křivky nebo je to jen hloupý dvoustavový termostat použitelný pro regulaci podle teploty ref. místnosti?
2. V některých schématech v prospektech firmy Viessmann je kreslen výstup z kotle do soustavy přes trojcestný směšovací ventil se servem. Jaký by byl význam použití tohoto ventilu (zvláště v mém případě), když modulace kotle reguluje teplotu vody v širokém rozsahu i bez jeho použití?
3. V materiálech k Vitotrolu 200A je psáno, že vnitřní čidlo je použitelné jen při použití topného okruhu se směšovačem – proč? Bez něj to nejde? Viz zde: http://www.toptechnika.cz/Kondenzacni-kotle-Prislusenstvi-regulace/Vitotrol-200-A
4. Pokud se nepletu, Vitotrol 200A je připojen přes externí rozšíření EA1 a sběrnici KM-BUS (145)?
Na závěr jen takový poznatek – bohužel u firmy Viessmann mi poněkud chybí nějaká přehledová komplexní schémata možností vzájemných propojení a významu jednotlivých dodávaných prvků. Vše pak čerpám jen z návodů k použití a tam mnohdy ty informace ani nejsou. Nedělám si ani iluze o znalostech podrobností u školených techniků. Dále mi poněkud vadí, že téměř nic dalšího nejde připojit přímo do řízení kotle a ke všemu je nutné přikupovat často předražené různé interní či externí moduly. Bez toho nelze připojit třeba ani cirkulační čerpadlo TV. Vrcholem předraženosti je čidlo venkovní teploty za cca 1500,- Kč s termistorem v hodnotě 10,- Kč… Předem Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den, toto jsou otázky spíše pro zástupce firmy Viessmann, kde by vám to řekli na 100%, ale pokusím se odpovědět.
Ad1) Pokud se v kotli nastaví, že snímač ve Vitotrolu 200A ovlivňuje regulaci (parametr b0), tak by měl korigovat topnou křivku (parametr b2). Na 85% - pro větší jistotu kontaktujte zástupce firmy Viessmann.
Ad2) Ve vašem případě není směšovač potřeba. Osazuje se při větších topných systémech, podlahových topeních a více topných okruzích.
Ad3) Myslím si, že je to chyba. Na 90% - pro větší jistotu kontaktujte zástupce firmy Viessmann.
Ad4) Vitotrol 200A je připojen ke sběrnici KM-BUS (145) bez externího rozšíření EA1.
K povzdechnutí jen doplním. Schémata, doporučení atd. jsou, ale jsou přístupná jen projektantům a servisním partnerům firmy Viessmann. Trochu tomu rozumím, protože pokud má moderní kotel dobře fungovat, tak potřebuje k tomu dobré podmínky. Je čím dál tím více „topenářských profesionálů“, kteří svou prací kazí firmě Viessmann jméno.
Dále mi připadá, že firma Viessmann prodává cenově konkurenceschopné kotle, i když jsou použity lepší (dražší) materiály a chybějící finance se snaží dohnat na příslušenství.
Ale zase na obhajobu, je to předražené jen jednou tolik ;-). Nejdražší bude vývoj a plastové krabičky. Když si vezmete jen kryt venkovního snímače. Potřebujete vstřikolis za několik miliónů, formu za statisíce, zaplatil lidi od obsluhy vstřikolisu, skladníka až po obchodního zástupce, tak to něco stojí. To jen tak, že to není úplně zlodějna.
Odesílatel: jiri@cbox.cz
Poslední komentáře