Jestliže čtete tento článek, tak nejspíše chcete zachovat stálý a hezký vzhled vašeho výrobku z mědi. Na to je vhodná povrchová úprava patinováním.
O patinování je toho popsáno spoustu, tak jen v krátkosti:
- patinou se rozumí přirozená nebo umělá vrstva na povrchu předmětů z mědi, mosazi, bronzu a jiných měděných slitin, eventuálně i z jiných kovů například stříbra (stříbrné mince dostanou úplně jiný rozměr vzhledu a hloubky detailů).
- dává povrchu kovu určitou „stálou“ barvu a v jisté míře izoluje kov od okolního prostředí a zabraňuje jeho oxidaci.
- během patinování se rozpouští povrchová vrstva kovu patinující lázní a vytváří se vrstva z oxidů a solí (každé další patinování vede k částečnému rozpuštění kovu).
- zde budeme k patinování používat chemickou reakci kovu se sirnými játry.
Příprava sirných jater:
K výrobě sirných jater jsem použil 10 lžiček síry a 10 lžiček uhličitanu draselného (potaš). Promíchanou směs jsem dal do plechovky a zahříval nad ohněm. Nedělat doma, trochu to smrdí, ale v dílně se to dalo. Za stálého míchání se utvořila nejprve světle hnědá „cuckovitá“ hmota. Později se vytvořila kašovitá hmota barvy jater. Po deseti minutách zahřívání a míchání jsem plechovku odstavil a nechal zchladnout. Po zchladnutí byla hmota nahoře žluto hnědá, pod povrchem hnědá. Následně jsem hmotu poklepem kladívka odštípal z plechovky a nadrtil. Dále jsem prášek dal do sklenice a nechal rozpustit v 250 ml čisté studené vody. Uchovávat v temnu nebo tmavé sklenici. Prohlédni si též fotodokumentaci pod článkem.
Příprava patinovaného předmětu:
- důkladné mechanické očištění povrchu. Odstranění všech povrchových úprav (barev) i „divoké“ a narušené staré patiny.
- jemné očištění, odmaštění.
Vlastní patinování:
- zředěnění „základního“ roztoku na použitelnou koncentraci.
# čím větší koncentrace sirných jater v roztoku (míchat s čistou vodou), tím tmavší barva. Patinovaný předmět bude nabývat barvu od zlatavě hnědé (méně než 0,1%) přes tmavě hnědou až do černé.
# čím větší koncentrace (tmavší barva roztoku), tím je větší náchylnost nad odlupování patiny (patina se nespojí s kovem). Raději nechte předmět déle reagovat nežli použít silnější roztok.
- nanesení (natření) tenké vrstvy roztoku sirných jater. Při máčení výrobku použít horkou vodu a sirná játra následně nakapat. Pracujte v rukavicích.
- po ukončení reakce předmět omýt, osušit a vyleštit.
- po patinovaní je výhodné předměty ještě ošetřit vrstvou konzervačního oleje, vosku, laku nebo fermeže.
Přeji hodně zdaru ve vašem snažení.
Poslední komentáře