Dobrý deň prajem, na internete toho moc popísané o ekvitermike v komplexnej forme nie je, najviac som toho našiel na vašich stránkach, za to vám veľká vďaka. Teraz sa chcem na vás obrátiť s par otázkami na ktoré som odpoveď nenašiel. Ak sa vám bude dát, poteším sa každej odpovedi.
Mam Viessmann Vitodens 111 + PT52 + snaha nastaviť ekvitermiku už od minulého roka. Momentálne ma trápi, že podlaha je vacsinu času chladna a tento problém by som rad vyriešil, ak sa to samozrejme da, pomocou zmeny nejakých nastavení.
1/ Nastavene mame reguláciu pomocou ekvitermiky + posun krivky nastavene na auto. Ak som dobre pochopil, je to kombinácia ekvitermiky + teploty v miestnosti. Ak som ďalej dobre pochopil, tato kombinácia je najúspornejšia na spotrebu a mala by najmenej škodiť kotlu. Odsledoval som, že kotol pri teplotách v týchto dňoch (0 až +5 stupňov) kurí napr. 2-3 hodiny, potom napr. 10 hodín nekurí a podlaha vychladne. Pokým neklesne teplota v miestnosti pod požadovanú teplotu, kúriť nezačne.
Moja otázka, ci to nemôže byt tým, že min a max teplota vykurovacej vody je nastavená na 15-40 stupňov. Čo by sa stalo, keby sa obmedzila min a max teplota vody na 22-30? Sledujem tým to, že teplota v podlahovke nebude mat menej ako 22 stupňov, tým pádom podlaha bude teplejšia. Akú teplotu vykurovacej vody odporúčate nastaviť vy?
Dom novostavba, bungalov, kvalitne zateplený, 5 cm anhydrid.
2/ Je možne, že keď teploty klesnú na nižšie, napr. celodenná teplota pod -5, problém sa zmierni?
3/ Kotol o výkone 4,2 - 19 kW. Som si skoro istý, že mi navrhli projektanti silný kotol, resp. so silným spodným výkonom. Horný sa da obmedziť a pohrávam sa s myšlienkou, že to tak aj urobím. Ale neviem ci to nebude mat vplyv na niektoré veci. Ak ho nastavím napr. na 10kW, pri začiatku kúrenia pôjde naplno, teda na 10kW až potom zmoduluje na nižší výkon. Nebude to vplyvat na kondenzačný režim? Sledoval by som tým, že kotlu bude dlhšie trvať, kým vodu zohreje a následne kým sa vykúri priestor na požadovanú teplotu. Ako sa da zistiť, kedy kotol beží v ekonomickom/kondenzačnom režime? V návode som to nenašiel.
To by zatiaľ bolo všetko. Posnažím sa pochopiť problematiku z vašich odpovedi a čo nepochopím, skúsim doštudovať :)
Ďakujem moc za odpoveď, vážim si čo robíte, že radíte ľudom. A samozrejme prajem pekne vianočne sviatky!
Dobrý večer,
Ad1) Pokud chcete, aby podlaha byla pořád teplá a technologie to dovolí (podlahové hady nejsou předimenzované a odběr tepla je větší než minimální výkon hořáku), tak vyřaďte vlivnost prostoru a ekvitermní křivku nastavte tak, aby udržovala vaši požadovanou prostorovou teplotu (nyní je ekvitermní křivka nejspíše vysoká a vliv prostoru to kompenzuje).
Minimální a maximální teplotou TV zatím nehýbejte. Pokud dáte vyšší minimální teplotu topné vody, tak budete přetápět při vyšších venkovních teplotách a pokud snížíte maximální teplotu, tak budete mít chladno při nízkých venkovních teplotách.
Závěr: Dolaďte ekvitermní křivku bez vlivu prostoru a poté ho můžete případně přidat. Protože se jedná o moderní dům, tak se budete pohybovat na velmi malých číslech.
Ad2) Ano, čím nižší venkovní teploty, tím větší odběr tepla a problém s velkým minimálním výkonem kotle se zmírní.
Ad3) Maximální výkon můžete ubrat, ale realizoval bych to až při velmi nízkých venkovních teplotách, abyste nastavil max. výkon takový, který bude odpovídat opravdu maximálnímu výkonu pro váš dům.
Každý parametr má svůj účel a pokud ho použijete na něco jiného, tak se vám to oklikou jinde vrátí. Jak už jsem mnohokrát zmínil, důležité je odstranit příčinu, ne důsledek problému.
Kondenzační režim: Jak funguje kondenzační kotel: Jsou tam dva výměníky. V prvním (primárním) oheň ohřívá předehřátou vratnou vodu a stává se z ní topná voda (předání tepla oheň/topná voda). Následně spaliny, které by jinak šli do komína, putují do druhého (sekundárního) výměníku, kde předehřívají vratnou vodu (předání tepla spaliny/vratná voda). Takže z pohledu topné vody: spaliny předají část zbytkového tepla vratné vodě, které po předání tepla kondenzují (proto kondenzační nerezový výměník a název kondenzační kotel) a následně takto předehřátou vratnou vodu dohřeje hlavní (primární výměník) na požadovanou teplotu topné vody. Z pohledu paliva se plyn spálí a vytvoří teplo, které se částečně předá topné vodě a následně spaliny předají další část zbytkového tepla (chtěli bychom nejraději zužitkovat všechno) a zbytek putuje do komína.
Čím je větší rozdíl teplot (spaliny/vratná voda), tím lépe dochází k předání tepla (více spaliny kondenzují) a tím k využití více tepla, které by jinak odešlo komínem. Takže vaším cílem je mít co nejstudenější vratnou vodu. Jak hodně běží kotel v kondenzačním režimu právě poznáte podle množství kondenzátu.
Poznámka: To platí i pro topnou vodu. Čím je větší rozdíl v primárním výměníku (oheň/voda), tím je lepší přestup tepla. Záměr: Nejekonomičtější provoz je s co nejmenší teplotou topné vody (raději větší průtok s menší teplotou než obráceně) a s co nejnižší teplotou vratné vody (dodané teplo předat do prostoru).
Odesílatel: peter.mc@gmail.com
Poslední komentáře