Kondenzační kotel

   Dobrý den p. Valter. Dostal jsem se náhodně na Vaše stránky, které jsou super a snad jediné a na úrovni co se týká vytápění atd.
Rodinný poschoďový dům celý podsklepen 2 bytové jednotky, škvárobetonové tvárnice 45 cm, střecha zateplena 30 cm foukaná izolace, okna trojsklo. Plášť nezateplen neuvažuji o izolaci. Kotel ve sklepě silné rozvody včetně obytných částí. 13 velkých žebrovaných plechových radiátoru. Takže vody je v systému opravdu dost. Uzavírací ventily obyčejné. Roční spotřeba plynu cca +- 2700–3000 kubíků. Po ukončení provozu starého kotle Gassex 24 byl minulý týdne nainstalován kotel Junkers Cerapur acu smart ZWSB 30-4E. Bránil jsem se tak výkonného (problém předimenzovanosti?) kotle, ale díky naším nárokům na množství teplé vody ve 2 rodinách, velikosti domu, topných těles a vody v nich je to prý správná volba. Já si to nemyslím, ale třeba zmatkuju a bude to ok. Výkon kotle se dá prý snížit, ale spodní hranice je cca 6.8 kW dle parametrů a tam budu mít v případě potřeby jít níž asi smůlu. Bohužel víte, jak to chodí, nikdo nemá čas, jen spěch. Kotel spuštěn výstupní teplota 40C ať to tak nechám být a nešťourám v tom, že kotel si vše nastaví sám (já si nemyslím, že to bude tak jednoduché). A všichni byli pryč…
   Ted jsem v tom bezradně jak ryba hozená do vody a nevím jak dál. Kotel jsem nechal běžet na výstupní teplotu 40°C, jel v kuse asi 3/4 hod na udanou výstupní teplotu, pak jsem to vypnul, je teplo, nebylo třeba topit. Mám si jen vybrat pokojový termostat, že mi ho pak zapojí. Stačí prý obyč. on/off. Což co jsem četl je asi zase blbost.
   Vás jsem se chtěl tedy zeptat… Venkovní jednotku/čidlo nechci, možná později až uvidím, jak systém bude běhat nebo neběhat a trápit se. Teď uvažuji, zda koupit opravdu jen obyč. termostat nebo to trochu napůl "povýšit" a zkusit Junkers CR 100. Vy sám určitě doporučíte CR 100, jinač kotel ztrácí smysl. Určitě máte pravdu, jen se bojím, abych s ním neměl víc problému než radosti. Něco jsem si už četl, nikde toho sice moc není, ale bylo tam pár příspěvků (i u Vás na stránkách) že to lidem nechodí komfortně jak má, tak se za cenu degradování kotle vrátili k on/off. Ani jsem nevyčetl, zda CR 100 umí stáhnout/zvýšit teplotu při nekomfortu topení abych nemusel stále běhat do sklepa a regulovat kotel. Termostat obyčejný on/off umí, ale tam zase je to ponížení kotle na 90 léta…
   Nevím, zda si kotel opravdu vše nastaví sám nebo budu muset zkoušet metodou pokus/omyl. Je tam hodně nastavení křivek atd. a to je pro mě vše bohužel španělská vesnice. No napsal jsem toho a naplácal už dost. Prosím, jak to vše v kostce vidíte Vy. Zda se můžete s ohledem na Váš čas vyjádřit, jak byste začal Vy a postupoval. Podmínky mé soustavy, domu a vytápění jsem snad napsal trochu srozumitelně. Nechci celou zimu trávit kolem kotle. Předem velmi pěkně děkuji za Váš názor a čas.

   Dobrý den, nemyslím si, že tento kotel je úplně špatná volba. Mohla být lepší (horší), ale na to by fundovaně odpověděly jen výkonové výpočty, tj. topenářský projekt.
Situaci jste popsal dobře.
Regulátoru CR 100 bych se nebál. Spokojený zákazníci na web nepíší a podle prodeje regulátoru jich je hodně.
Pro většinu montážníků je snazší dát ON/OFF termostat, protože s ním nemají práci, ale neřeší spotřebu (podle jejich slov „to už není náš problém“). Podle mého špatný přístup. Takže abych vám to zjednodušil:
 1) Pokud nemáte alespoň průměrného servisního technika kotle, tak raději ON/OFF termostat, protože špatně nastavený regulátor je horší, než ON/OFF termostat. Nicméně i zde bych raději hledal nového servisního technika než ON/OFF termostat.
 2) Ke kotli určitě nebudete muset chodit. CR 100 může být v režimu dálkového ovládání, tj. jako byste stál u kotle, nebo v režimu prostorového regulátoru, kdy se snaží držet prostorovou teplotu výkonem hořáku, což bude nejspíše váš případ (záleží, jestli máte dobře vybrané umístění). Též je k dispozici i bezdrátová verze.
   Venkovní čidlo automaticky nastavuje teplotu topné vody, což činí další úspory. Doporučoval bych i toto. U vás bych typoval roční úsporu v konfiguraci CR 100 + venkovní snímač cca 3 000 Kč oproti ON/OFF termostatu. Nastavení se nebojte. Nastavit by to měl servisní technik při uvádění do provozu, případně to nejspíše zvládnete sám, když ne, tak mě máte v záloze ;-)
Doporučuji kotel držet na co nejnižší teplotě topné vody, ať je co nejvíce využit kondenzační režim kotle. Raději dlouho nižší teplota než krátce na vyšší teplotu.

   Dobrý den p. Valter. Předně děkuji pěkně za rychlou a pochopitelnou odpověď. Vytesat Vás do skály nebo udělat Vám sochu za to, co děláte. Vše jsem pochopil.
Pravděpodobně zvolím kompromis pro začátek jen CR 100. Já jsem na Kladně, vím tu o dvou servisácích, jeden, co ke mně má ještě dorazit, ten nevím, jak je šikovnej. Pak je tu ještě jeden, ten je prý údajně šikovnej, ale strááášně drahej za revizi nebo roční kontrolu prý 5-6 tis... To je šílenost, ale ještě si tu cenu ověřím. Nejhorší je, že servisáků je hodně i v Praze, což je ke mně 25 minut, ale problém je ten, že Vy nepoznáte, kdo je šikovnej a kdo ne… Vidím jméno na internetu, ale zda je to nemehlo nebo borec nepoznáte. Jen tak mimochodem nevíte náhodou o někom šikovném v okolí. Ale to se jen ptám. Tak zda mohu ještě jen pár otázek.
 1. Píšete, že je důležité, kam se umístí regulátor, já ho plánuju ke mně do patra do místnosti, kde jsme nejvíce samozřejmě mimo okno, tepelné zdroje atd. Je to tak aspoň trochu správně? Nebo je lepší třeba chodba a schodiště, ale tam je vždy tak o 2 méně než v místnostech.
 2. Protože jak jsem psal, mám kotel se spodní hranicí výkonu, jestli jsem to správně vyčetl, jen 7kW mám trochu strach, co se bude dít v jarních a podzimních obdobích, kdy bude jen občas potřeba přitopit. V případě že začne kotel opravdu silně a střídavě cyklovat co dělat? Nechat být osudu, nebo radši stahovat, aby netopil a zase zapnout a přitopit? Protože mi zase nejsme rodina, co potřebujeme mít teplotu jak v parních lázních. Radši máme chladněji a případně si vezmeme svetr. U starého Gassexu to bylo jedno, když už bylo teplo, vypnul jsem manuálně kotel, když chlad na chvíli zapnul, teď to asi tak jednoduché nebude. Ale třeba budu mít "štěstí" a nebude to třeba. Objem vody je v tělesech opravdu velký a rozvody ve sklepě a stoupačkách fakt v silných trubkách. Vždyť víte, jak se to dělalo dřív.
 3. Píšete udržovat co nejmenší teplotu výstupní teplotu vody. To je jasný, ale kolik je vůbec minimum a maximum? Nebo jak poznám, kolik je ta správná? Nebo jinak, jak byste s jakou teplotou začal, když znáte sice jen obrazně mojí situaci Vy?
 4. Když zvolím tedy jen CR 100 bez venkovního čidla? Tak ta teplotní křivka a ekviterm mi nemusí zajímat nebo taky musí?
 5. Kdybych náááhooodu se přeci jen rozhodl pro ON/OFF (ale nemyslím) máte alespoň nějakou značku a typ který doporučíte. Co chodí. Opravdu jednoduché žádné programování a blbosti.
Ještě jednou moc pěkně děkuju a pošlu Vám opravdu jen symbolickou drobnou částku na účet za ochotu a čas. Stejně Vás ještě budu potřebovat určitě…

   Dobrý den, prověřeného servisního technika kotlů ve vašem okolí neznám, ale mám znám šikovného technika měření a regulace ze Žatce, který by vám v případě nouze dokázal pomoci.
 Ad1) Vaše úvaha je správná. Prostorový regulátor by měl být osazený v největší, nejlépe nejstudenější místnosti. Zpravidla se používá obývací pokoj. Ve zvolené místnosti by se nemělo hýbat s nastavením radiátoru.
 Ad2) Nemyslím si, že bude na dvě bytové jednotky 7 kW moc. Jedině při teplých dnech na jaře a na podzim, a to můžete topení úplně vypnout. Pokud bude kotel cyklovat a budete mít správně nastavenu teplotu topné vody (popíši dále), tak topení vypněte a zapněte cca za 4 hodiny a více.
 Ad3) Podle toho, co jste napsal, tak se jedná o starý topný systém s teplotním spádem 90/70°C. Takové teploty nebudeme používat, kvůli efektivitě kotle, ale doženeme to dobou provozu. Ideální je, když o teplotu topné vody se stará venkovní čidlo (poté to máte bez práce a efektivní), ale když ho nechcete, tak zkusím nastínit, takový kompromis mezi komfortem a spotřebou.
- jaro/ podzim do cca 0°C venkovní teploty -> 40°C topná voda (přidáte až to nebude stačit)
- zima cca 0°C až -10°C venkovní teploty -> 60°C topná voda (přidáte až to nebude stačit)
- zima cca -10°C a méně (neefektivní provoz, používat co nejméně) -> 70°C až 80°C topná voda
 Ad4) Ano topné křivky vás nemusí zajímat, ale zbytečně se toho moc bojíte. Ta se jednou nastaví podle domu a už se na ni nešahá ;-)
 Ad5) Možná jsem už starý, ale všechny dnes vyráběné prostorové termostaty se mi zdají zbytečně složité a nepřehledné. Co na tom, že hezky vypadají, když na změnu aby měla obsluha vysokou školu. Osobně bych asi zvolil: https://www.zefin.cz/termostaty-honeywell/t3-digitalni-termostat---sleva-25__s791x3282p.html

   Dobrý den p Valter. Moc děkuju super pochopil jsem. Jste zlatej... Jinač já jsem taky starší a konzervativní a miluju staré jednoduché a poctivé věci i restauruju starý nábytek a když vidím co dokázali s primitivním nářadím vyrobit... Ale to je jedno.
   Poslední věc. Právě díky té jednoduchosti (nikoliv úspoře peněz) jsem našel ještě regulátor Junkers CR 10. Reguluje taky hořák v tom je totožný s CR 100. Jinač je ale jednodušší a "primitivnější" proti CR 100. Já jsem ani nechtěl nic programovat nějaké časy, dny atd. Prostě chci nastavit teplotu manuálně a hotovo když bude horko nebo zima přidám si nebo uberu… nic víc. Proto chci jít do té CR 10 je to ok (nebo blbá volba)? Regulaci hořáku to má, stupně reguluju manuálně a kotel vypnu dle příručky na dálku taky. Píšou tam off, tak předpokládám, že je to jen vypnutí / stažení teploty nikoliv úplné odpojení.
   Prosím koukněte mi na tu CR 10, jestli je to opravdu odlehčená verze CR 100 a můžu ji vzít. Jinač Vám posílám opravdu symbolických 100 kč za Vás čas. Učet je ten, co máte na stránkách?

   Dobrý den, pokud chcete trvale konstantní teplotu, tak je CR 10 dobrá volba, jen upozorním, že pokud snížíte teplotu v noci na cca 18°C, kdy není většinou potřeba tolik topit, tak snížíte spotřebu cca o 10% a více, to ale s CR 10 neuděláte.
OFF – znamená vypnutí topení (ani protimrazová ochrana prostoru není aktivní), ne celého kotle (TUV bude v provozu).
Ano, účet na webových stránkách platí.

   Dobrý den. Symbolickou částku na účet jsem Vám odeslal. Ted jste mi trochu zaskočil… proto prosím ještě, zda mohu o podrobnější vysvětlení. Ted jsem to nepochopil. Přesně proto k tomu účelu jsem chtěl CR 10 zakoupit. Chtěl jsem většinou trvale konstantní teplotu (žádné programování) případně si jí poregulovat i během dne nebo při změně počasí a tak jak píšete na noc si třeba stáhnout na 18-19°C a ráno zase zvýšit. A Vy píšete, že s CR 10 v manuálním režimu to neudělám. Takže půjdu spát, budu si chtít stáhnout 18-19°C a ono to nepůjde? To pak tedy ani nejde s CR 100? která má také možnost používání manuálního režimu?
   Prosím můžete mi to vysvětlit, objasnit? Já tedy budu chtít stáhnout na 18-19°C, píšete, že to s CR 10 neudělám, co se tedy bude dít, jak se regulátor/kotel zachová? A s termostatem ON/OFF to normálně jde přece? Pak by to pro mě nemělo smysl. Jinak jako vždy moc děkuju! a částka odeslána.

   Dobrý den, tady jsme se nepochopili. Manuálně to samozřejmě jde. Pokud to budete provozovat, jak popisujete, tak nebude žádný problém. Chtěl jsem jen říci, že CR 10 neumí AUTOMATICKY večer teplotu snížit a ráno přidat jako CR 100.

   Dobrý den p. Valter. Prosím mohu ještě krátce obtěžovat s dotazem a krátkou odpovědí. Na zítra jsem sehnal technika pro zapálení kotle bohužel nevím, kdo to je ani neznám recenze na něj tak aby mi "netahal úplně za nos“. Uvidím. Třeba bude Ok a v klidu poradí, nastaví, vysvětlí.
   Co jsem si četl u Vás na stránkách tak správný a optimální chod kond. kotle za předpokladu splnění všech provozních podmínek (čidlo, ekviterm atd.) je že vlastně hoří stále nepřetržitě jen si sám reguluje hořák, ale hoří stále.
   Chci se tedy zeptat mělo by tohle platit i u mě samozřejmě v "primitivnější" verzi při provozu regulátoru CR10 nebo CR100 v manuálním režimu? Prostě do cílit toho, aby jel stále to je pro něj nejlepší?
   Pokud to vše dobře chápu mělo by to být u mě např. tak že: nastavím si 21c v pokoji, kotel teploty dosáhne stáhne hořák (nevypne) a bude tuto teplotu snížením hořením držet? Při např. ochlazení zase na hoření přidá nebo při oteplení ubere.
Ale podstata je že hoří stále (samozřejmě je jasné že se to nepovede vždy) a je to pro něj nejlepší? Nebo to je konkrétně v mém případě úplně jinak. A nechápu ten princip. Děkuju

   Dobrý den, když to opravdu hodně zjednoduším, tak ano, pro kotel je nejlepší, pokud jede neustále, ale spíše bych odpověď postavil takto: Pro kotel i spotřebu je špatně, když kotel cykluje (často spíná). Jako takové maximum při malých odběrech tepla v přechodných obdobích bych dal maximálně 6x sepnutí do hodiny.
   Princip chápete dobře, jen upřesním. Kotel se snaží svým výkonem dodat jen takový výkon, o který přijdete vlivem tepelných ztrát, takže pokud je vše dobře seřízeno (kotel, radiátory, topný systém), tak například dům má tepelnou ztrátu 10kW, kotel dodá 10kW, nastavená teplota je 21°C, jsou dobře zaregulované průtoky v radiátorech, tak je ve všech místnostech 21°C. Problém nastává, když jsou tepelné ztráty domu pod minimálním výkonem kotle. Poté by se měl kotel manuálně vypnout, aby necykloval a zapnout ho až dům vychladne a bude mít větší požadavek tepla, než je minimální výkon kotle.


   Dobrý den. Tak jen info pro zajímavost i když máte samozřejmě jiné věci k řešení. Včera tu byl technik zapálit kotel. No žádná sláva… Udělal si svoje měření razítka podpisy. Zkasírovat peníze a pryč… ještě mi přijede zapojit CR 10, až dorazí. Takže technik asi přesně jak je jich bohužel 80% v republice. Ani nic moc v menu kotle nenastavoval, že si vše udělá sám, ať si jen užívám… jasně blbost.
   Tak teď počkám, až dorazí CR 10 a pak už hlavně ať je teplo už je mi to jedno. Jinak odpoledne, když odešel, jsem nastavil výstup na kotli cca 38C a nechal být. Kotel šlapal, zavlažoval teplotu, držel kolem těch 38. Akorát večer, když už byla zpátečka skoro stejně teplá jako výstup tak asi na 3/4 hod vypnul a pak zase jel. Asi ten vysoký spodní výkon nebo on má i kotel sám o sobě nějaký termostat že vypnul sám? A teď mi napadá, když to píšu, když by se kotel provozoval bez pokojového regulátoru, tak jak jsem včera topil na zkoušku, to je hloupost že? A efekt nula? Nebo on má i kotel sám sobě nějaké regulátory.
   No nic nebudu Vás rušit, počkám, až dorazí CR 10 a budu provozovat tak jak plánuju manuálně. Když to nebude makat, aby bylo teplo, uvidíme dál. Proto beru CR 10 cca 1200kč aby to finančně nebolelo, když budou problémy. Snad bude vědět ten človíček, jak to správně zapojit, když jsem to včera viděl…

   Dobrý den, ano kotel reguluje na teplotu výstupní vody (tu co nastavujete). Má v sobě snímač teploty, a pokud se blíží k nastavené teplotě, tak začne ubírat výkon. Pokud mu teplota přeleze o nastavené stupně 5-10°C, tak se úplně vypne. Zapne, až je teplo odebráno a teplota klesne pod požadovanou teplotu. Takto provozovat kotel je možné, ale neefektivní.
   Prostorový regulátor „říká“ kotli, jestli netopí moc nebo málo a koriguje výkon (výstupní teplotu z kotle) podle teploty v prostoru. Je to další cesta k úspoře energie. Prostorová regulace není úplně všemocná a musíte mít +- dobře nastavenou teplotu topné vody (tu kterou nyní nastavujete). Pokud použijete venkovní snímač a ekvitermní regulaci (to už je třetí co bude do výkonu mluvit), tak můžete vypustit i nastavování teploty topné vody a šetříte nejvíce co je pro domácí podmínky přijatelné v poměru cena/výkon.

Odesílatel: mm@seznam.cz