Dobrý den. Obracím se na vás s prosbou o radu/zhodnocení stavu systému, který nefunguje optimálně. Aktuálně řeším problém s jakýmsi cyklováním kotle Baxi Duo-tec Compact+ 1.24. Po přečtení vašich odpovědí jsem pochopil, že problém nemusí být na straně kotle, ale systému. Jedná se o nově vybudovaný systém před třemi lety. Vše nové v rekonstruovaném domě na základě projektu topenářské firmy. Co je možná, ne úplně, obvyklé je, že se jedná o kombinaci radiátorů s podlahovým topením. Podlahové topení má vlastní rozdělovač a čerpadlo. Oboje je však napájeno jedním zmíněným kotlem. Vytápění probíhá v průběhu roku ve dvou režimech, řekněme. První se týká přechodného období, kdy se topí pouze radiátory, přičemž systém sleduje krom venkovní teploty i teplotu prostoru. Druhý, zimní, kdy systém nesleduje vnitřní teplotu prostoru a řídí se pouze venkovní teplotou. Problém je převážně v tomto zimním období. Požadavkem je, aby docházelo ke stálému natápění podlahy, tedy se topí bez zastávky. Teplota v jednotlivých místnostech je tak regulována pouze termostatickými hlavicemi. V některých místnostech podlahové topení není, jinde ano.
A problém je: V horním patře, kde se netopí podlahou je chladněji než dole, kde se podlahou topí. Dole, kde se topí podlahou, jsou hlavice víceméně uzavřeny, nahoře jsou otevřeny, nicméně prostor se nevytopí, jelikož hořák na chvilku zapálí, dostane se na vysokou teplotu a pak vypne. Po několika málo minutách se celé opakuje. Jenže do horních radiátorů se sotva dostane teplá voda a už se hoření vypíná. Nemluvě o tom, že radiátory co jsou nejdál a nahoře jsou vždy pocitově trochu studenější než ostatní, přestože topenáři tu už byli a pod hlavicemi cosi ladili na všech radiátorech (že by ona regulace průtoků - možná však nedostatečná…?)
Můžete mi prosím poradit co s tím? Je toto "uregulovatelný" systém? A kde je ona, asi zásadní, chyba? Představoval bych si, že kotel bude prostě hořet stále na 35° například, nebude vypínat, bude se tím zásobovat podlahové topení, dolní radiátory termohlavice zavřou díky natápění podlahou a v horních místnostech, kde podlahovka není pojednou v kuse radiátory, aby dobře vytopily tento prostor. Děkuji předem za vaší radu, už nevím jak toto řešit. Zkouším měnit ekvitermní křivky všemi směry, bez výsledku. Je to nový systém, byl s tímto záměrem projektován, nicméně nefunguje.
Dobrý den, ano máte pravdu, chyba není v kotli, ale v topném systému. Konkrétně v nedostatečném průtoku okruhu radiátory. Jako první zkontrolujte, jestli je čistý filtr na topné vodě (nejspíše mosazné položené T se zátkou – perfektně vyčistit vnitřní sítko). Poté zkontrolujte nastavení čerpadla v kotli (jestli to půjde, přidejte na výkonu). Poté uzavřete podlahové rozdělovače; radiátory otevřete na plno; vyvětrejte, ať je velký odběr tepla a kotel nastavte, aby hřál na cca 40 až 60°C. Všechny radiátory by měli hřát a kotel by měl jet bez cyklování. Pokud bude cyklovat, zavolejte topenáře, ať zjistí, proč je malý průtok v okruhu radiátorů a tím se nepřenáší výkon z kotle a ten se přehřívá. Ona regulace průtoků je potřebná, ale nesmí se to přehnat, protože poté může nastat stav, že radiátory hřejí stejně, ale všechny stejně málo ;-)
Kdybyste mě znovu kontaktoval, tak pošlete projekt + fotky zapojení u kotle, kotlového čerpadla, podlahových rozdělovačů, radiátorů ze shora – jestli nejsou nízkoteplotní, termostatické hlavice u radiátorů a vše co by mi mohlo pomoci si udělat komplexní obrázek o vašem topném systému.
Odesílatel: tomekk@gmail.com
Poslední komentáře