Nastavení kotle Baxi Platinum

   Dobrý den, pročítám teď Váš web a smekám nad Vašimi znalostmi, a hlavně ochotou pomáhat lidem. Máte zde neskutečně mnoho informací, které jsem nikde jinde nenašel.
Chtěl bych Vás požádat o pomoc. U nás v okolí mi nikdo není schopný pomoct s nastavením kotle a otopného systému. Topenář, který dělal vytápění (před 6 lety) moc nekomunikuje, a hlavně asi není takový odborník, jak jsem si představoval. Takže vlastně kotel nebyl nikdy nastaven (ideálně). Kotel velmi často hlásí chybu 125, ale hlavně bych byl rád, kdybych už měl jednou klid, že jsem celý otopný systém nastavil aspoň trošku ideálně.
   Za konzultaci či radu, jak vše nastavit, určitě rád zaplatím. Budete-li ochoten mi pomoci, tak prosím napište, co vše ode mne budete potřebovat. Děkuji mnohokrát a užívejte příjemný víkend.

   Dobrý den, chyba 125 je zastavení průtoku přes kotel. Kotel je buď zavzdušněný, zanesený filtr topné vody (sítko v bronzovém T kusu před kotlem) nebo vadné čerpadlo.
Pokud to dělá od začátku, tak může být špatně napojený podlahový rozdělovač. Můžete to vyzkoušet tak, že na kotli stáhněte teplotu, aby kotel nedával vyšší teplotu než 30°C. Pokud problém zmizí je topný systém špatně vytvořen.
   Kotel jako auto potřebuje servis. Když v autě nevyměníte olej, tak se motor zadře. Pokud nevyčistíte plynový kotel, propálí se hořák. Jednou za rok (max. 3 roky) by se měl udělat servis kotle, jinak se velmi zkracujete jeho životnost. Má to lavinový efekt. Snad ještě není pozdě.
   Sežeňte si servisního technika, který vám udělá servis po 6 letech :-( Vyčistí kotel, zbaví vás poruchy, nastaví ho, případně poradí s topným systémem. Pokud ani to nepomůže, znovu mi napište. Přidejte přesné označení kotle (nejlépe foto štítku), foto zapojení pod kotlem a podlahového rozdělovače + co nejpřesnější popis topného systému. Vezměte si mustr z jiných dotazů.

   Dobrý den, mnohokrát děkuji za Vaši rychlou odpověď. Já jsem v návodu našel, že chyba 125 je přehřátí kotle. Ale samozřejmě se mohu plést.
Vyzkouším, co radíte se stažením teploty kotle na max 30°C. A uvidíme. Nakonec jsem si Vaši radu vzal k srdci a asi se mi přes víkend povedlo sehnat servisního technika, který mi udělá servis kotle :-) V případě přetrvávajících problémů bych se s dovolením znovu ozval.
   Pro jistotu jsem již vše vyfotil a přidal jsem tam původní stavební dokumentaci k vytápění. Ale topný systém se nakonec udělal jinak, ne podle této dokumentace (ale je z ní patrná dispozice domu). V každé místnosti je termostat a každá místnost má svou topnou větev, jak je zřejmé z fotografie rozvaděče. V celém domě je podlahové vytápění a v koupelně je pouze jeden žebřík na ručníky. Na fotografiích pod kotlem je zásobník TUV. Venku je teplotní čidlo. Parametry menu kotle bych Vám samozřejmě poslal, ale nevím, co je pro Vás podstatné a důležité.
V příloze jsou fotografie a dokumentace. Když budou problémy přetrvávat, tak se určitě ozvu. V každém případě mnohokrát děkuji a přeji krásný den.

   Dobrý den, definice z návodu, kterou mám já: 125 -> Bezpečnostní zásah z důvodu poruchy cirkulace topné vody (vyhodnocování teplotní sondou – vadné čerpadlo, zavzdušnění systému).
Regulace topení je udělána špatně. Škoda, že máte jen projektovou dokumentaci ke stavebnímu povolení a ne prováděcí. Mohl byste špatnou funkci reklamovat.
Problém průtoku je nejspíše v tom, že uzavřou všechny termoventily a není průtok přes kotel (asi jste začali méně topit). Zkontrolujte i filtr pod kotlem (mosazný kus pod kotlem vpravo; uzavřít kulový uzávěr před a za filtrem). Když budete sítko vyndávat, tak skoro všechen „bordel“ spadne dolu (špatné místo pro osazení filtru). Po vyndání, trochu natrhněte spodní ventil, ať tlak vody vyžene špínu ven (opatrně a do kýblu).
Špatně vytvořenou regulaci můžete napravit těmito způsoby:
   a) Mnou preferovaná varianta: Sundat všechny termopohony. V jednotlivých topných hadech nastavit pomocí průtoku (nastavit průtok cca 2 až 3 l/min) teplotu v místnostech tak, aby všude byla stejná prostorová teplota. Poté teplotu v místnostech řídit pomocí teploty topné vody z kotle ekvitermní regulací (venkovní snímač). Kotel poté pojede déle na sníženou teplotu (nebudou teplotní šoky), na minimálním výkonu a tím s optimální účinností. Poté, pokud budete chtít, můžete průtok upravit tak, aby některé místnosti topili méně či více. V noci můžete topit na sníženou teplotu (časový program kotle). Pokud jsou topné hady alespoň trochu správně udělány, mělo by to být proveditelné.
   b) Méně efektivní řešení (musíte mít nastavenou vyšší ekvitermní křivku, abyste dům rychle dotopili, tím je větší teplota topné vody, tím je větší teplota vratné vody a tím je nižší účinnost kotle tj, teplo vám utíká komínem), ale snazší na provedení a možnost eliminace chyb v topenářské části: V kotli nastavit doběh čerpadla jen minimální cca 2min (termoventil zavírá cca 3-5min), tím máme ošetřené vypnutí. Hlavní problém ale bude v zapnutí, kdy čerpadlo tlačí do zavřených termoventilů (termoventilu trvá cca 1 až 2min, než začne vůbec otvírat). Když vezmeme nejjednodušší řešení, tak ke každému termoventilu by se muselo dát pomocné relé. Tyto relé se zapojí paralelně a výstup půjde na časové relé se zpožděným přítahem. Poté to bude fungovat tak, že přijde povel na topení z nějakého termostatu (sepne termoventil a pomocné relé), časové relé začne časovat např. 5min a teprve až bude termoventil otevřený, tak dá povel na zapnutí kotle. Zde to už bude chtít elektrikáře (podle mého popisu by to měl dát do pořádku).
   c) Sundat alespoň jeden termoventil z delšího topného hadu, aby byl pořád zajištěn průtok přes kotel.
Možností je hodně. Přimlouval bych se za první, kde kotel běží v nejlepším režimu. Pokud budete chtít zachovat prostorové termostaty, tak variantu b). Další informace můžete načerpat na jvalter.cz/podlahove-topeni.

   Dobrý den, opravdu díky moc za rady a vážím si toho!
Už jsem tu definici chyby 125 také našel v návodu, jak píšete. Já vycházel z návodu Manuál programování kotlů BAXI s elektronikou Siemens LMS, kde je to jinak.
Na filtr se vrhnu dnes.
Variantu c) jsem zkoušel a někdy pomůže. Jeden okruh je jen do koupelnového žebříku, tak jsem ho zkusil nechat stále otevřený. Určité období to funguje, ale v určitém období ne. Bohužel jsem nevysledoval proč.
Vždy jsem měl za to, že levnější varianta (na provoz) je řízení s prostorovými termostaty v jednotlivých místnostech. Ale vy jste odborník, tak zkusím variantu, kterou popisujete v bodě a)
Jen mám doplňující dotazy.
   1) Dvě větve podlahového topení jdou do garáže (ano mám podlahové topení v garáži :-)), kde je samozřejmě přes zimu mnohem nižší teplota než v obytných místnostech. Nikdy jsem ji zbytečně nevytápěl (měl jsem prostorový termostat nastavený na 10°C.) Mám v tomto případě tyto větve nechat na prostorovém termostatu (nesundávat termopohony) jen kvůli zamrznutí, nebo mám termopohony sundat a pouze tam snížit průtok. Připadá mi neekonomické vytápět garáž.
   2) V obývacím pokoji si každý večer rádi zapalujeme krb. Jde primárně o tu pohodu, ale samozřejmě také příjemně zvedne teplotu místnosti. Proto byl asi v původní projektové dokumentaci prostorový termostat v obývacím pokoji. Ale s přihlédnutím k setrvačnosti podlahového vytápění mi to moc nedává smysl. Jak byste toto řešil vy? Já se přiznám, že jsem to nikdy moc neřešil. Měl jsem na termostatu 21°C a večer se díky krbu teplota zvedla třeba o 1 až 2 stupně.
Ještě jeden poslední dotaz (trošku mimo). Jakou doporučujete teplotu TUV? Já mám 54°C.
Děkuji mnohokrát a vážím si vaší vstřícnosti!!!

   Dobrý den, varianta c) -> asi jeden had nestačí nebo je na žebříku termohlavice.
Teze o nejlepší variantě s prostorovými termostaty platila u starých nekondenzačních kotlů bez regulace hořáku. Ve vašem případě co ušetříte na prostorové regulaci, tak ztratíte na snížené účinnosti kotle. Samozřejmě se musí rozumně. Mé oblíbené přirovnání k autu: Nyní jedete přískoky stop / 120 km/h. Dostanete se kam potřebujete také, ale pokud byste jel plynule 80 km/h dostanete se tam v podobný čas, spotřeba paliva bude nižší, a i motor se bude příst jako kočka ;-) Toho chceme docílit i u kotle, protože tu možnost už máme. Dřívější kotle malých výkonu můžeme přirovnat k traktorům s jednou rychlostí, ke jsme museli jet systémem start/stop a tomu odpovídala i regulace. S nynějšími kotli je snaha o plynulost odběru tepla (pokrytí jen aktuálních tepelných ztrát) a zamezení cyklování kotle, kdy je plyn neefektivně využit.
   Ad1) Ano, tam bych termostat zachoval. Průtok též snižte (např. 1litr/min), ať to tam topí klidně delší dobu, ale ať nám kotel nevyjíždí na velký výkon.
   Ad2) Ano i zde dává použití termostatu smysl (pořád vycházím ze stávajícího stavu, po novu by bylo řešení jiné). Nasazení termopohonu bych ale nechal až po odladění ekvitermní regulace jvalter.cz/ekvitermni-regulace (snažte se o co nejmenší teplotu topné vody -> raději topit déle menší teplotou, než krátce větší). I po uzavření garáže a obývacího pokoje budeme mít dostatek průtoku pro efektivní využití regulace hořáku.
   Ad TUV) Čím nižší teplota tím jsou tepelné ztráty nižší, takže cca 45°C je na spotřebu ideál. Čím větší teplota tím máte větší zásobu (množství) teplé vody (nahrazujete velikost zásobníku). Vyzkoušejte kolik vám stačí. Upozornění: teplota kolem 40°C se líbí bakteriím a jejich množení. Jednou za půl roku až rok to chce udělat termickou desinfekci, kterou bakterie zabijete. Jedná se hlavně o bakterie legionela. Desinfekci provedete nastavením teploty na 60-70°C (teplota nad 60°C bakterie zabíjí) raději na celý běžný den (varujte všechny osoby v domácnosti, ať nedojde k opaření). Poté odpusťte všechny kohoutky cca 10s ať nemají bakterie nikde žádnou „schovku“.

Dobrý večer, opět mnohokrát děkuji za rychlou odpověď! Tak teď už je mi snad vše jasné. O víkendu se do toho pustím :-) Díky moc a je dost možné se se ještě ozvu o doplnění :-) Děkuji mnohokrát!!!

Dobrý den, jen jsem Vám chtěl poděkovat. Zdá se, že vyčištění sítka pomohlo a chyba se přestala objevovat. Teď už to vše jen vyladit :-) Děkuji moc a krásný den!

Odesílatel: ondra@free.cz