Ekviterm DAKON a Open-Therm prostorový regulátor

Dobrý den, narazil jsem na webu na Vaše zajímavé stránky, zdají se býti velmi fundované. Je-li to možné, poprosil bych o Vaši radu.
Odporoučel se nám plynový kotel Protherm 24kW (díra ve výměníku po 12-ti letech). Rozhodl jsem jej již neopravovat a vyměnit za kondenzační kotel DAKON KZ14R. V současné době tedy topíme jen krbovými kamny a čekám na odborné zapojení kotle. Zajímá mně nejlepší možnost regulace.
Stávající stav je tento: V přízemí bydlí tchýně s tchánem, já v patře. Dům z roku 1920, loni severní stěna zateplena. Každé patro cca 60 m čtverečních. Hlavní obytná místnost je kuchyňo-obývák, kde jsou krbová kamna Jotul (v přízemí i v patře), kde v zimě přitápíme (ale jen nahoře, dole výjimečně). V přízemí je prostorový termostat ON-OFF v kuchyni, v ložnici a pokojíku jen termo hlavice. V patře je termostat v kuchyni, ložnici a dětském pokoji. Koupelna zcela bez hlavic. Tam kde je termostat, jsou elektrohlavice, s režimem bez proudu zavřeno (dvoustavové). Každý termostat tedy ovládá hlavice v příslušné místnosti a dává povel přes relé do kotle, jestli topit nebo ne. Navíc lze u jednotlivých termostatů vypnout relé, aby nedocházelo k střídavému zapínání a vypínání jednotlivých relé, kotel pak často vypíná a zapíná. Tedy např. v ložnici se relé ručně vypne a topení jede jen, je-li požadavek ještě z jiné místnosti. Kondenzační kotel má však plynulou regulaci a umožňuje zapojení ekvitermu (venkovní čidlo) a open therm regulace. Má smysl zapojit venkovní čidlo, popř. open-therm regulátor?


OT regulace by se mi líbila, ale lze zapojit jen jeden OT termostat. Bylo by např. možné zapojit OT do horní kuchyně a ostatní termostaty připojit jako on-off ke kotli, aby nevypínal, je-li požadavek topit někde jinde? Asi by to moc nefungovalo, že? A nechat stávající stav a připojit jen venkovní čidlo?
V každé místnosti s termostatem i venku mám navíc teplotní čidla připojená přes 1-Wire sběrnici do routeru, kde mi běží databáze a vykreslování grafů jednotlivých čidel, tedy jako možnost sledovat aktuální teploty na webu skrze Internet. Nebyl by takový problém dopsat k tomuto nějaký algoritmus a přiřadit relé ke spínání kotle. Ale jaký by se měl nastavit režim, a mělo by to vůbec nějaký smysl? Asi by se dal odečíst stav chladnutí jednotlivých místností v závislosti na venkovní teplotě, denní době, možná i zakomponovat předpověď počasí pro daný den. Ale netuším, je-li to k něčemu dobré. Co byste radil pro daný stav jako nejlepší volbu úsporné regulace? Tuším, že méně je někdy více.....

Dobrý den, sehnat potřebné informace je u Dakonu vždy problém, ale asi jsem to pochopil správně. Vezmu to popořadě. Venkovní čidlo – rozhodně ano. Toto není kotel staré konstrukce, ale s plynulou regulací hořáku tz. reguluje výkon cca. 20–100%. Pokud potřebujete pro dotopení prostoru malý výkon tak si dokáže ubrat a tím se zmenší cyklování kotle. Protože každé nepotřebné zapálení je znát na životnosti kotle a spotřebě plynu, tak se ho snažíme vyvarovat a to lze též hodně podpořit připojením venkovního čidla. Podle aktuální venkovní teploty je vypočítaná potřebná teplota topné vody a tím je docíleno vyváženého poměru mezi tepelnými ztrátami budovy a dodaným výkonem kotle. V principu to znamená, že podle navolené ekvitermní křivky (v podstatě křivka tepelných ztrát objektu při různých venkovních podmínkách) je vypočtena požadovaná teplota topné vody (požadované maximum), tím je zajištěna rovnováha a kotel jede na potřebný výkon s minimální spotřebou plynu a necykluje.
Z dokumentace ke kotli a regulátoru teploty jsem vyčetl, že venkovní čidlo by mělo jít snad připojit do kotle a tím dosáhnout ekvitermního řízení a to bych doporučoval. Abyste mohl ale nastavit ekvitermní křivky a další parametry je potřeba mít i ten prostorový regulátor OpenTherm. U toho jde v podstatě zakázat vliv prostoru a je to poté jen nastavovací jednotka, takže ho potřebujete taky pro nastavení, ale informujte se na toto servisního technika, co bude kotel spouštět. V popsané aplikaci bych ho jako prostorový termostat rozhodně nepoužil.
Ke kotli jde připojit i klasický termostat ON/OFF (230V), který v podstatě povoluje/zakazuje topení jako jste to měl doteď. To by se zapojilo rovněž a ovládání by bylo stejné, jak jste zvyklí. Byla by to stejná konfigurace jen s výjimkou, že kotel by byl provozován v hospodárném regulovaném ekvitermním režimu.
Z toho co jste mi napsal, je vidět, že se o problematiku topení zajímáte, ale postrádá to koncepci. Výše navrhované řešení je nejlacinější, a pokud vycházíme ze stávajícího stavu tak nejlepší. Pokud bych toto aplikaci řešil jako na nic nenavazující, tak bych postupoval asi odlišně. Záleželo by na konkrétních požadavcích ale v kostce asi takto. U kotle řídicí systém, k němu připojen převodník OpenTherm na řízení kotle. Jedno venkovní čidlo pro ekvitermní řízení. V každém pokoji ovladač po komunikaci RS485 pro korekci teploty, snímaní teploty, přepínání režimů. V jednom místě ovládací LCD nebo Touchpanel pro zadávání časových programů, parametrů a sledování. Z řídicího systému po ethernetu propojení na PC s uživatelským programem (jednoduchý za pár peněz nebo plnohodnotná vizualizace). Případně GSM (GPRS) modem pro sledování a posílání SMS zpráv případně ovládání topení pomocí SMS.
Je to kondenzační kotel, proto Vás chci upozornit na potřebu odpadu pro odvod kondenzátu.


Dobrý večer, děkuji za odpověď. Ekviterm tedy ano, na starém kotli jsme teplotu regulovali ručně, což by zde mohla dělat za nás a lépe ekvitermní regulace. Pochopil jsem, že je to dobrá věc. V dokumentaci je možnost připojení venkovního čidla buď přímo na kotel, nebo po zasunutí destičky elektroniky pro OT, právě do této destičky (deska je součástí dodávky). Zajímavé je, pokud zapojím čidlo přímo do kotle, jak a čím bych nastavoval ekvitermní křivku atd. To mi není moc jasné. Pokud zapojím OT, tak to jasné je, jen jsem nevěděl, že mohu tuto regulaci použít jen pro nastavování křivky a zobrazení teplot, a vyřadit vliv prostoru. Ty stávající On-OFF termostaty jsou Auraton 2020 programovatelné termostaty, kdy v každé místnosti je jiný časový a teplotní průběh, čili vlastně takové jednoduché IRC. Centrální ovládání jsem nevolil z důvodu snadného nastavení každé místnosti jakýmkoli členem rodiny bez mého zásahu přes PC. Ale ukázala se ta nevýhoda, že jedna místnost dotopí a za chvíli začne topit další. Tedy celkem zbytečné cyklování, proto ty pomocné spínače na odpojení relé ke kotli. Když se to rozumně nastaví, tak se cykly jednotlivých místností lépe srovnají a není tak časté spínání kotle. Jak se toto řeší profesionálně? Otázkou zůstává, je-li možné do kotle připojit on-off termostaty a zároveň OT+ regulátor. A také se mi na OT regulátoru líbí jeho schopnost řízení kotle dle aktuální teploty v místnosti a automatického předtopení dle venkovní teploty, aby ráno v nastavený čas byla požadovaná teplota, ale ne zbytečně brzy (což stávající systém neumí). Ale předpokládám, že by to krb dost ovlivňoval a také to lze dát jen do jedné místnosti, což je nevýhodné.
Odvod kondenzátu jsem vyřešil čerpadlem s nádržkou a plovákovým spínačem, protože zaústění kanalizace je nad úrovní sifonu v kotli. Vše už mám připravené jen k finálnímu připojení kotle na plyn a otopný okruh a uvedení do provozu. Nemile mne překvapil kominík, počítal jsem při převložkování komínu na umělé trubky s úsporou oproti nerezu (i to rozhodlo pro kondenzační kotel), ale cena nebyla zase o tolik nižší. Zatím jsem neobdržel vyúčtování za materiál, tak nevím, co tam dali za výrobek.

Dobrý den, vyřazení vlivu prostoru je možné. V manuálu k Regulátor teploty v interiérech Como OT je popsáno, že to jde. Jak jsem napsal dokumentace je nedostatečná. Centrální řízení je právě vhodné z důvodu optimalizace vytápění. Na centrálním LCD či touhscreenu nebo PC se nastaví standardní časový program a v prostorech je jen ovládání pro potřebnou změnu oproti časovému programu. Poté lze optimalizovat topení na nejlepší provoz a odstranit Vámi popisované jevy. Základní koncepci jsem popsal v předešlém mailu, ale řeší se to individuálně podle požadavků investora, charakteru budovy a zařízení. Nejde to napsat v mailu a už vůbec ne všeobecně.
Připojit ON/OFF termostaty lze. V manuálu ke kotli je to popsáno (6.3.3 Připojení regulátoru On/Off - 230 V / Regulátor připojte do svorkovnice ST10 takto: – L na LS; – S na LR).
Komunikace OpenTherm je komunikace bod-bod tudíž můžou být jen dvě zařízení. Prostorový regulátor bych do místnosti nedával, protože nepracuje zapnuto/vypnuto ale upravuje žádanou teplotu topné vody pro kotel např. venku je -10°C a podle ekvitermní křivky má topit například na 70°C. Termostat vezme tuto teplotu žádané vody, změří rozdíl žádané teploty od skutečné, vynásobí to nějakým zadaným vlivem místnosti a přičte to k žádané teplotě topné vody. Takže pokud chceme v místnosti 20°C a je tam 22°C, tak teplotu poníží podle zadaného vlivu například na 60°C a pokud je teplota v místnosti nižší potom ji naopak povýší a tuto žádanou teplotu pošle kotli. Je toho více co ovlivňuje provoz kotle, ale je podstatné, že prostorový regulátor řídí teplotu topné vody a tudíž pokud by tato místnost byla natopena, tak by ostatní netopili ať by jste dělal co dělal s ostatními termostaty, proto zde je to nevhodné. Z hlediska provozu krbu je to v podstatě úplně vyloučené.

Odesílatel: ter@iol.cz