Dobrý den, pročítal jsem se vašimi příspěvky a chtěl bych vás požádat o radu. Máme bungalov, užitná plocha 130 m2, ztráty dle průkazu 4,5 kW. Zdroj máme elektrokotel Protherm Ray KE9+teplovodní podlahové topení. Mám termostat Thermolink P2 i vnější čidlo. Již jedu druhou sezónu a stále nemohu najít ideální nastavení topné soustavy. Nejdříve jsem jel na křivku 0,4 a noční útlum 19:00-04:30. Na termostatu máme nastaveno 22 st. a při této křivce to natopilo cca za 2,5 hodiny, pak je to vypnuté a podlaha opět vychladne. Kolem 15.h to opět sepne a topilo 1,5 h. Při venkovní teplotě 0 st, jako je teď jsme protopili za den cca 27 kW. Raději bych měl přes den tu podlahu stále teplou, tak jsem dal křivku na nejmenší hodnotu 0,2 a výkon kotle omezil na 7 kW. Opět se ale podlahovka "natopí" v polovině dne a pak podlaha chladne a spotřeba mi vychází hůře, cca 35 kW. Co myslíte, kdybych stáhnul výkon kotle na 2 kW (topilo by cca na 26-27 st výstup z kotle) a topit např. Od 4:30 do 16 h stále, tj. 11,5 h x2 kW= 23 kW. Jde mi jak o teplou podlahu, tak i náklady na topení. Dekuji za radu a přeji hezký den.
Dobrý den, tepelné ztráty 4,5kW jsou počítány při cca -15°C, takže během roku budou podstatně menší, takže omezení na 2kW dává smysl a bude jistě přínosem. Při větších mrazech budete muset zvýšit omezení na 4kW a při extrémních mrazech, co jsou cca 3 dny v roce na 6kW.
Možná by stálo za vyzkoušení nastavit omezení na 4kW (2kW), ekvitermní křivku nastavit na 0,2 (pokud podlahové topení není moc předimenzované, tak by prostorová teplota neměla vylézt moc nahoru) a deaktivovat funkci prostorové teploty na Thermolinku, aby kotel nechtěl rychle dotopit prostor a jel plynule.
Dobrý den, děkuji za radu. Včera jsem zkusil dát 3 kW, křivka 0,2 - ráno je pomalejší náběh, protože nám zrovna vypíná HDO mezi 6-7 hod, tak asi posunu začátek topeni od 3:00 nebo dám výkon kotle na 4 kW.
Odesílatel: m@seznam.cz
Poslední komentáře