Dobrý den, poprosil bych o konzultaci a Váš názor, pokud to je možné. Novostavba RD patrového domu. Vytápění tepelným čerpadlem, akumulační nádrž 350 l + 2x solární panel na ohřev teplé vody. Přízemí podlahové topení a 2x otopné těleso v garáži. Rozvaděč 6 okruhů. Patro – podlahové topení, rozdělovač 10 okruhů. Realizace v následujících týdnech.
Jak byste prosím řešil okruh k radiátorům – přes rozdělovač nebo před rozdělovačem. Dále by mě zajímalo, zda použít oběhové čerpadlo ke každému rozdělovači? Mohl bych Vás poprosit o Váš názor?
Dobrý den, jako první mě hned napadla myšlenka, že byste měl postupovat podle projektu. Dělat nový topný systém bez projektu je jako cestovat bez mapy (Asi nějak dojedete, ale stojí to zato?). Moderní zdroje tepla jsou háklivé na provozní podmínky a pokud chcete dodržet přijatelnou efektivitu, tak záleží skoro na každém detailu. Osobně bych do toho bez projektu nešel, protože buď to bude chodit špatně nebo neefektivně a cenu projektu dáte vícenásobně v provozních nákladech. Takových aplikací, co byly udělány dobře bez projektu není moc. Řemeslník je od toho, aby dělal a ne myslel (to jsou jejich slova) ;-)
K otázkám: ve vašem případě bych radiátory napojil z podlahového rozdělovače a v každém rozdělovači použil cirkulační čerpadlo pro oběh vody v hadech. Toto je jen nástřel, protože opravdu záleží na hodně věcech a kvůli tomu se dělá projekt. Pokud opravdu chcete riskovat nefunkčnost a nemožnost reklamace u montážní firmy, tak se zaměřte na dynamický tlak čerpadla v TČ a jak budete vychlazovat solární panely, když nebude odběr tepla (natopen boiler).
Dobrý den, zatím děkuji moc za odpověď... Ozvu se.
Odesílatel: nejlevneji@email.cz
Poslední komentáře