Zdravím Vás všechny a jdu si prosím pěkně pro radu. Bude to trošku delší čtení, ale už si nevíme doma rady a měli jsme tam kde koho. Budu psát trochu heslovitě. Máme bungalov 150 m2, teplovodní podlahovka, rozdělovač Giacominni (tuším R553 nebo tak nějak) a kotel plynový kondenzační Brotje WHBS 14D. V rozdělovači 7 okruhů a bez čerpadla v rozdělovači. Táhne to kotel (prý s přehledem zvládne i 11 okruhů).
Novostavba je stará cca 3 roky. V létě 2020 se dokončili hadi a zalévalo se a dělala se topná zkouška. Vše ok, ale ještě jsme tam první zimu nebydleli. Chodili jsme na kontrolu a topili jsme. Předesílám, že i při nastavení otopné vody na 33 stupňů stačilo až nad hlavu a bylo v pokojích kolem 22 stupňů. Jen pro upřesnění půdorysně – dva dětské pokoje kolem 12 m2, jedna ještě o něco menší ložnice 9m2 koupelka, menší chodbička, zádveří a obývák s kuchyní cca 40 m2 na dva okruhy.
První zima tedy zkouška a ok topilo se. Druhá zima, jdu k rozdělovači a průtokoměry černé jako bota ale doslova. Voda se na počátku ošetřila i inhibitory i nějakýma těma Q400 nebo těma Qčkama obecně. I přes to voda druhou zimu černá, jak zmiňuji. V pokojích začala klesat teplota a vše začalo být teplotně nevyvážené jako na počátku. Onu druhou zimu – všude 19 stupňů. Žádný med. Kotel cykloval, natopil se a spadl...natopil se a spadl – teplo nepředal. Přežili jsme a na jaře jsme dělali 2x kompletní čistění přes bečku a opětovně jsme vodu upravili, ale bez zlepšeného výsledku. Nakonec jsem se plácl přes kapsu a povolal firmu s REMS jednotkou – to bylo bordelu a mazu. O magnetickém filtru ani nemluvím. Buď tedy špatně na počátku ošetřeno anebo druhá možnost – v době napouštění na počátku byl nějaký problém s částečkami ve vodě, když lidi napouštěli bazény a jestli tam něco z řádu nehrklo. Ale zpět ke strojnímu čištění. Mnuli jsme si ruce, protože kluci dělali i rozbor vody, namíchali správné PH a dovezli si již upravenou vodu pro tento účel nebo nějakou tu úpravnu. Vše předpisově. Propláchli nám i útroby kotle a magnet. filtr. Zlepšení bylo znát, jásali jsme, avšak ony dva dětské pokoje znovu jako by ale úplně stávkovali (žádné dlouhé smyčky). Jinak před strojním čištěním doplním, že jsme dávali něco za bezmála 6000 od giacominni na uvolnění a dělali to tak 2x, než přijeli – dva dny po sobě (napustit + chemie, druhý den vypustit a znovu napustit + chemie), poté strojní čištění. Giacominni má pro mě moc nechápavé štelování. Přes imbus klíček. Takže žádné otáčení čepičkami ale pěkně imbus. Říkal jsem si, vytéká z toho trošku černá voda a má to vůli při otáčení a píská to. Tak jsem i přes upozornění na možné stržení těsnění otáčel a otáčel a rozchodil to. Srovnal jsem průtoky do lajny...a světe div se, topíme a všude (no, jak se to vezme).
Nejen že nestačí topit na 33, ale ani na 37 nýbrž na 40 stupňů do vody, ale bohužel od noh je teplo cítit jen zónově. Někde jdu, zima...někde najednou teplo. Celkově topíme, zima není, ale řeknu to tak, rozhodně to není optimální a rovnoměrné. Do štelování již zasahovat nechci, byť by bylo někde třeba zvednout teplotu jako v koupelce a v těchto dvou pokojích. Vytopit to vytopí, ale za jakou "cenu"? Kotel cykloval v minulosti – troufnu si říct, že díky překážce (bordelu v magnet. filtru, a tak celkově). Ale já z toho mám pocit, jako by ty průtoky byly zanesené, protože až jsem je rozhýbal tím štelovacím imbusem a vyteklo ještě přes ventil pár kapek škaredé vody, mám tucha že ani ono strojní čištění nevyčistilo vše a nevím, zda může něco zbýt ještě v samotném těle rozdělovače? Ten, kdo nám to dělal byl živnostník, který ale i jako hlavní povolání dělá vodotopo (jen že to nedělal nějakej Franta, co si myslí, že to umí a neumí). Sám z toho byl špatný a několikrát jsme to spolu řešili. Nicméně jsme to nedořešili a pak se začalo stagnovat, protože nikdo nevěděl. Záruka je pryč a 10.000 za REMS a strojní čištění taky a jsme tak jak se říká "někde na půl cesty" není to zlé, ale ani v pohodě. Jsem laik a všude jsem četl, že rozdíl teplot mezi vrchním vstupem a vstupem zpátečky (kde jsou teploměry) by mělo být tak 7 stupňů a ne víc. Aspoň tedy toto jsem četl. My máme vrchní vstup nyní 40 stupňů a dolní zpátečka tak 24 stupňů. Všichni říkali, máte velké hady, čerpadlo to neutáhne, ochlazuje se vám to, a proto to nerovnoměrně topí. Máme malé pokoje a nikde není přes 80-90m hada. Čerpadlo na max 5m výtlačná výška. Dnes nám pán zkouší předělat čerpadlo za 7m výtlačné výšky, ale pak už tedy opravdu nevím. Kdyby tomu tak bylo a opravdu tam ti borci namotali delší ty hady, nebo něco, netopilo by to ani na začátku po tom, co se podlahovka zalila. Shrnu to: máme několikrát vyčištěno a ošetřeno, máme strojně vyčištěno a ošetřeno, výsledek nerovnoměrné topení a pouštíme do podlahovky 40 stupňů, kdy v minulosti jsme pouštěli 33 a myslel jsem, že tam padnu. Měli jsme tam pána z Brotje (dnes nám vyměňuje na zkoušku to čerpadlo), pána z Giacominni a už bych řekl, že prostě jsme na konci našich možností.
Budu rád za každou radu. Děkuji moc, jestli jste vydrželi se čtením až do konce.
Dobrý den, první, co mě napadlo byl mangan. Ten se v našich podmínkách objevuje ve vodě v podobě malých černých částeček, ale kde by se ho tam vzalo tolik… Jako pravděpodobnější bych viděl nějaké „řasy“ pro které je neupravená voda s teplotou mezi 32 až 40°C ideální prostředí pro rozmnožování. Tady by stálo za to nechat udělat chemický rozbor (vodárny mívají kvalitní laboratoře) a bylo by hned jasno.
Tam kde podlahové topení hůře hřeje bude potrubí špatně vyčištěno, a tudíž horší přestup tepla. Chtělo by to velkou rychlost média, aby se částečky pomalu uvolňovali a zachytávali se v nějakém filtru. Silnějším čerpadlem řešíte důsledek, a ne příčinu problému, ale ve vašem případě to bude asi krok správným směrem.
Osobně bych postupoval takto: nechat udělat rozbor, aby se vědělo, kde je problém; dát vhodnou náplň; často čistit filtr a až bude voda čistá, ubrat na čerpadle. Určitě by stálo zato, poradit se s firmou na čištění například zde: https://vytapeni.tzb-info.cz/122630-jak-se-cisti-podlahove-topeni
Dobrý večer, vzhledem ke skutečnosti, že mamka dělá přímo ve VAKu u nás tak jsem měl možnost i onen rozbor vody (podrobný). Pošlu zítra. Mám vodu, která přichází přímo z řádu, potom i rozbor vody té škaredé, co byla v topení. Jinak přesně to, co jmenujete na začátku onen Mangan by mohl být počáteční problém, protože jsme v ulici, kde není řád zokruhován a končí u posledního domu. To má za následek usazování a je nutné častější odkalování z VAKu. Nicméně právě tehdy, kdy jsme "nešťastnou shodou okolností" napouštěli prvně systém, lidé napouštěli bazény a vše se to rozvířilo a lidé tady měli i ony kuličky manganu ve vodě. Zde vidím onu nešťastnou prvotní příčinu. Kde se to dál pak kumulovalo. Ale zaráží mě, že by ten stroj REMS to neprotáhl. Už snad "víc" být nemůže. Dělá to tu rázovou vlnu v kombinaci se silným průplachem. Dnes nám pan z Brotje měnil čerpadlo, jak jsem psal, ale zatím změnu nepociťuji. Rozdíl teplot – vstup 38, zpátečka 23. No jedině zopakovat čištění a asi s jinou chemií... třeba s Fernoxem nebo s něčím jiným, byť teda to, co jsem měl od Giacominni, tak je celkem silné a udělalo se to dvakrát. Dnes pan vypouštěl vodu z kotle a už je v pořádku. Po černotě ani stopa…tak už to musí být někde nalepené v trubkách nebo nevím. Každopádně zítra pošlu původní rozbor. Už jsme z toho nešťastní, protože sice teplo je...ale při chůzi po baráku jsou znát ta studená místa. Zatím mrknu na váš odkaz. Mějte se a zatím děkuji
Dobrý večer, po našem rozhovoru, jsem se podíval na kotel a čerpadlo. Čerpadlo je řízeno podle výkonu hořáku, což mi nyní nechceme, proto vytáhněte konektor PWM a nastavte největší otáčky (S4) podle návodu https://www.broetje-topeni.cz/wp-content/uploads/2014/06/2019-BROETJE_WHBS-WHBC-D_do-33-montazni-navod.pdf strana 53 a dále. Nastavte průtoky a uvidíte, jestli se to zlepší. Pokud by se čerpadlo nevypínalo a tento stav by vyhovoval (může tam být doběh i 1 hodina od posledního vypnutí hořáku), tak si myslím, že by se s tím dalo něco dělat, ale potřebuji, abyste odepnul kotel od napětí (žádné práce pod napětím!) a vyfotil řídící desku ve velkém rozlišení (hlavně konektory a jejich popis X3 (dole), X9 (vpravo), X700(vlevo nahoře)). Poté bych vám napsal, co a jak.
Nastavení rozdílu teplot atd. udělejte, jak jsme si řekli.
Dobrý podvečer, jsem teď na dva dny mimo domov, tak mám jen od přítelkyně nějaké štítky. Každopádně před včerem, kdy jsem byl ještě doma, odmontoval jsem magnetický filtr. Opět černota a zrnka písku. Začíná mi pomalu docházet, že problém by mohl být v prach obyčejném vodovodním řádu. Jinak nevím, kde by se zrnka písku z ničeho v potrubí vytvořila. Máme doma i filtr 20mic na vstupu do domu. A ten by se měl měnit cca co 6 měsíců v závislosti na spotřebě vody apod. My jej máme zrzavý, ale totálně po prvním měsíci. V ten den jsem tu měl VAK a kontrolovali přípojku a že v pohodě a je tam v šachtě na přípojce plastové ale hrubé sítko, takže to nic nezachytí. Pán v pohodě, že to se tam běžně dostává, že máme mít filtr. Tak jsem mu řekl, že máme. Nic dál neřešili. Ale teda jestli to, co Vám teď pošlu v příloze je z vodovodu tak pak už nevím, jak to napustit tu podlahovku. Anebo dokoupit více filtrů, jak bývá ta lajna třech filtrů. Podle mě je toto hlavní příčina. Protože pokud to bylo strojně vyčištěno a zkontrolováno PH a voda jak křišťál a nyní z magnetického filtru a kotle vyjede totálně černý hnus s pískem...tak tam něco tu reakci musí dělat. Mrkněte, uvidíte. Jinak to, co jste psal v neděli vyzkouším a dám určitě vědět. Moc děkuji za pomoc.
Dobrý večer, odpověď rozdělím na pár bodů:
1) Jak jsme se bavily o místech, kde to špatně topí a že se v potrubí vytvořily takové „hory“, které se budou zvýšeným průtokem pomalu uvolňovat, a proto bude nutné čistit častěji filtr, tak je to podle mého tady. Na 60% jsou to pořád následky prvotního špatného napuštění a vyplachujete jen starý „bordel“ z trubek. Jestli je to ono, měl byste někde cítit trochu zlepšení ;-)
2) Ve vašem případě bych napouštěl topení hodně pomalu (malý průtok). Sice to trvá, ale čím větší průtok, tím větší rychlost v potrubí a poté voda sebou „táhne“ hodně nečistot, které „urve“ cestou. Dobrý filtr je základ, abyste si tam opravdu nepřidával další a další nečistoty.
3) Pozvěte si nějaké firmy, které se zabývají čištěním vody a ať vám udělají nabídky na řešení problému (doporučili si poté vybrat z nabídek „zlatý střed“). Slyšel jsem dobré reference na https://www.culligancz.cz/index.php. Za mě bych si pořídil i něco takového: https://www.filtry-vodni.cz/filtracni-konvice-aquaphor-ametyst-cerna-x17?gclid=EAIaIQobChMI3qTxqqzA_QIVA7nVCh38rg3XEAQYGSABEgJAxfD_BwE Voda poté chutná úplně jinak a nebudete litovat ;-)
4) Jen nápad: co takhle nechat si udělat vrt a brát lacinou čistou spodní vodu? Neznám místní situaci, ale jedno z řešení to je…
Dobrý den pane Valter, velmi se omlouvám, ale chytil jsem ještě v minulém týdnu angínu a na telefon nebylo ani pomyšlení. Posílám slíbené fotky kotle. Nevím, zda Vám to takto stačí? Zapojen máme bezdrátový termostat Quantum Salus WQ610RF, a to přímo na Open Therm dle návodu. Jak jsem psal v předešlém emailu, vyčistil jsem magnetický filtr a do před filtru, který máme na vstupu domu, který sbírá nečistoty a písek jsem dal novou kartuš. Měli jsme tu i VAK na kontrolu přípojky. Vše ok. Nicméně přímo z řádu se dostávají drobné částečky a zrnka písku a podle mě to bude ten daný problém znečištění podlahovky s ostatními reakcemi uvnitř trubek. Nicméně po vyčištění magnetického filtru a dopuštění chybějící vody jsme zaznamenali že při vypnutém kotli je ručička v zeleném poli…ale sotva jej nahodím tak ručička spadne a je na hranici červené a zelené. Bylo mi řečeno, že tam vzniká podtlak, kdy je tam silnější čerpadlo vs. onen problém. Každopádně jsem dopustil více vody a topíme... takhle, topíme o něco lépe, někde je to znát, že je to lepší ale opravdu jen mírná změna. I nadále kotel při natápění a vypnutí cvaká až do vychladnutí. Toto řešíme celou dobu...a pořád nám někdo jezdí utahovat jen šrouby na desce. Osobně si myslím že problém je výměník, ale marná slova. Takže kotel pořád cvaká. Nevím, zda se dá výměník nějak vyčistit, ale dočetl jsem se, že je integrovaný na desce nebo přímo v onom kotli, takže nebude dle mého možná ani jeho samotná výměna. Zvažuji, že pravdu budeme muset rozdělat rozdělovač v létě, vyčistit a několikrát udělat samotný proplach s chemií oné podlahovky. Jen přes tu bečku s čerpadlem a potom investují ještě jednou do strojního čištění a pak děj se vůle boží. Jinak nové čerpadlo je nastaveno, aby ještě hodinu po dotopení hnalo teplou vodu. Nicméně topíme do podlahy 38° ale nemám pocit výrazného zlepšení…jen mírně po tom čištění magnetického filtru. Co mi vadí je opravdu to cvakání, které je otravné.
Dobrý den, podtlak vám vysvětlili správně. Čím větší průtok, tím menší dynamický tlak čerpadla. Protože to máte přicpané, tak je malý průtok, protože je malý průtok, tak je velký přetlak čerpadla, tam kde je přetlak, tak musí být v uzavřeném systému i stejně velký podtlak. Velký tlak a zvětšující se průtok by měl snad strhávat nečistoty do filtru. Často čistěte filtr a pomalu a jistě se to bude lepšit. Je to na dlouho.
Případná výměna výměníku kotle by neměl být problém, ale myslím si, že nečistoty budou spíše někde dole (jestli se nenapekli na stěnu výměníku). Po topné sezóně bych určitě zkusil demontovat a vyčistit rozdělovač/sběrač a vše kolem. Snad kotel cyklování přežije. Asi nemá cenu investovat do nového kotle (výměníku), dokud nebude systém čistý, protože by byl za chvíli na tom stejně.
Dobrý den, velmi děkuji za Váš čas a za vaše rady. Pozorujeme opravdu postupné zlepšení a rovnoměrnější topení, i když to není TOP, ale určitě budeme častěji měnit i ten filtr a před další topnou sezónou uděláme aspoň dvakrát vypouštění a napouštění s několika týdenním odstupem s chemií, co to bude rozpouštět či narušovat. Ještě jednou děkuji a přeji hezký večer
Odesílatel: mates@seznam.cz
Poslední komentáře