Dobrý den, mám podobný problém, jak jvalter.cz/logika-spinani-kotle-cyklovani, jen na elektro kotli Bosch Tronic Heat 3500. Kotel má nastavenou teplotu na 55 stupňů, ale neustále dochází k jeho zahřívání na nějakých 65-70 stupňů, které následně klesnou na 40-45 stupňů a po pár minutách opět dokola. Kotel původně hlásil, co pět minut chybu E11 – po radě technika jsem nastavila hodnotu SE24 (Navýšení teploty kotlové vody proti nastavené kotlové teplotě pro vyhlášení poruchy Er11) na hodnotu 12 (z 5). Termostat nemáme, teplotu regulujeme skrze termohlavice v jednotlivých místnostech – většinou nastaveny mezi 2 a 3. I po přenastavení to hodilo stejnou chybu – jednu hlavici jsem tedy pustila naplno a chyba zmizela, ale dochází k neustálé "práci" kotle. Čekala bych, že by se kotel měl vyhřát na požadovanou teplotu a tu si jednoduše držet, a ne se dokola dostávat nad ní a pak pod ní. Logicky to na mě působí jako velký žrout energie. Nevíte prosím, jak a jestli lze lépe nastavit? Kotel je nainstalovaný úplně nový. Děkuji
Dobrý den, problém se zdá podobný, ale je úplně jiný, a to v použití kotle ;-)
Váš kotel má předepsaný minimální průtok (podle velikosti 56 až 172 l/h), takže nemůžete mít všude termostatické hlavice, jinak se při uzavření termohlavic průtok zastaví.
Řešení je sundání termohlavice v hlavní místnosti, v této místnosti osazení prostorového termostatu a nastavení správných průtoků v ostatních místnostech.
Doporučuji reklamovat stávající stav u realizační firmy. Ať si přečtou návod ke kotli a sjednají nápravu. Takto tento kotel provozovat nelze.
Dobrý den, děkuji vám za rychlou reakci. Prakticky totožný kotel (starší verzi) jsme měli v domě pět let – bohužel u něj docházelo neustále k různým komplikacím až vyhořela relé – posílala jsem k vyjádření přímo na Bosh. Vyhodnotili situaci a kotel i po záruce přijeli vyměnit za nový (měl by být trochu vylepšený, aby nenastávalo přehřívání a případně opět k vyhoření).
Ten předchozí kotel, ale na vytápění fungoval úplně v pořádku s termohlavicemi ve všech místnostech a bez termostatu.
Pánové z Boshe tedy nový kotel nainstalovali stejně jako ten předchozí, ale u tohoto se stále ukazuje ona chyba E11. Na doporučení po telefonu jsem zvýšila hodnotu S24, jak jsem psala předtím – chyba se přestala ukazovat co dvě minuty, ale po delší době tam opět skočí.
Zkusila jsem i otevřít v nejmenší místnosti termohlavici naplno, ale během chvíle v ní bylo nedýchatelno a nepřijde mi úsporné vytápět jednu místnost na nějakých 28 stupňů (na kotli mám nastavenou hodnotu 55).
Je nějaké řešení v nastavení kotle, aniž bychom museli instalovat termostat? Napadá mě snížení teploty na kotli nebo jsem ještě dostala tip na snížení výkonu na méně tyčí?
Stejný kotel máme i ve druhé bytové jednotce o patro výše, stejné nastavení, ale tam chyba nevyskakuje a není potřeba mít ani jednu hlavici otevřenou na 5.
Dobrý den, že v druhém bytě se problém nevyskytuje je nejspíše tím, že buď nefunguje nějaká topná tyč(e) a není tam takový výkon (případně je omezen) nebo někde dochází k průtoku (nedovírá(jí) termohlavice).
Když použiji své oblíbené přirovnání k autu, tak není kotel provozujete tak, že jedete, poté se zavřou termohlavice a je to jako byste narazila do zdi. Čím větší teplota a výkon kotle, tak je to větší náraz. Kotel snese jen omezený počet „nárazů“, proto vám i kotel odešel. Snížením teploty a omezení výkonu (počtu spirál) situaci zlepšíte (náraz nebude tak tvrdý), ale principiálně je to špatně. Já být servisním technikem od Boshe, tak bych vám záruku neuznal, protože neprovozujete kotel podle návodu. Abyste mohli kotel provozovat s termohlavicemi na všech radiátorech bez prostorového termostatu, tak by musel být za kotlem osazen přepouštěcí ventil, který by při uzavření všech termohlavic zajistil průtok přes kotel, ale i toto je takové drbání se levou rukou za pravým uchem.
Řešení: Snížit teplotu topné vody. Pokud je při otevření termohlavice v místnosti 28°C, tak je určitě zbytečně velká. Omezit výkon kotle podle spočítaných tepelných ztrát bytové jednotky (podle popisu se zdá, že opět je výkon předimenzovaný). Nastavit správný průtok radiátory, aby všechny radiátory natápěli jednotlivé místnosti stejně (o zaregulování průtoků jsem toho už napsal tuny). V hlavní místnosti neosazovat termohlavici, ale dát třeba i bezdrátový prostorový termostat, který bude kotli říkat, že už se nemá topit. V ostatních místnostech po zaregulovaní průtoků osadit termohlavice.
Náprava není jednoduchá, protože máte plno věcí nastaveno/ uděláno nevhodně. Pokud vy nebo přivolaný technik sjednáte nápravu, odměnou vám bude dlouhá životnost kotle (skoro neomezená) a snížení provozních nákladů podle mého odhadu o třetinu.
Dobrý den, druhý byt má také úplně nový stejný kotel – měněno ve stejný den a nastavení je také totožné, včetně hlavic. Přijde mi právě divné, že tam to chybu nehlásí a ani předtím na prakticky stejných kotlích nám ji to nikdy nehlásilo.
Záruku nám neuznávali – bylo to již delší dobu po jejím uplynutí, ale došlo tam k vyhoření systému, které mi přiznali, že se stalo už na více kusech a asi to raději takto řeší...
Děkuji vám velice za radu, jen si to tedy shrnu – tento kotel, co máme, by prakticky bez termostatu neměl být v provozu, pokud tomu dobře rozumím. Pokud bychom měli menší byt a tento kotel, nemusely by být termohlavice ale jen termostat?
Ideálně tedy jednu místnost, kde se vyskytujeme nejvíce, do topné sezóny zbavit termohlavice a pořídit do ní termostat (neměl byste tip, který by byl vhodný?).
Náklady na elektřinu nijak velké naštěstí nemáme, proto nás ani nenapadlo, že by mělo být něco špatně, až teď, kdy se nový kotel hlásí s chybovou hláškou.
Nevíte náhodou, proč tedy rovnou není k tomuto kotli dodáván i termostat? Měla jsem tu i servisáka ještě na ten starý kotel a vůbec se nedivil, že k němu nemám termostat, provedl klasickou údržbu a vše bylo za něj v pořádku.
Dostala jsem od něj jen radu, že by doporučoval (což potvrdili i z Boshe), dokoupit ještě magneticky filtr – ten, který byl v kotli, byl slabý a neustále se zanášel a musela jsem ho tak 2x za sezónu nechat čistit. Filtr byste také doporučoval?
Dobrý den, vezmu to od konce po odstavcích.
V kotli bude nová generace nízkopříkonového čerpadla, které je náchylné na magnetické nečistoty (rez), protože v čerpadle je permanentní magnet, který tyto částice na sebe naváže a nepustí, tím dojde k „ucpání“, které nejde rozumně vyčistit a je potřeba koupit nové čerpadlo. Za mě určitě osadit magnetický filtr. Je to investice do budoucna.
Kotel může být provozován bez prostorového termostatu, ale na radiátorech nesmí být uzavírací členy (termohlavice). Poté se prostorová teplota reguluje teplotou z kotle, proto není s kotlem dodáván (kdo nemá na větší investici, tak to tak nějaký čas provozuje, než ho to naštve). Zároveň každý zákazník má jiné požadavky na ovládání prostorového termostatu a celkově by to navýšilo cenu, což výrobce nechce.
To že vás nenapadlo že je něco špatně, tomu rozumím, to měl vědět ten, kdo kotel uváděl do provozu.
Ano, jednu místnost zbavit termohlavice a pořídit prostorový termostat (klasický spínací kontakt). Žádný vám nedoporučím. Nějaký si vyberte, který by vám vyhovoval (hlavně ovládání; drátový (musí se natáhnout kabel) nebo bezdrátový; wifi (ovládání na dálku); cena atd.) a já vám případně odsouhlasím, že jde k vašemu kotli připojit (pro jistotu vyfoťte výrobní štítek kotle).
Upřesním: ano ve vašem případě my měla by být jedna místnost bez termohlavice, aby byl zajištěn průtok a v té osazen prostorový termostat. Na velikosti bytu nezáleží. Pokud byste neměli termohlavice, tak můžete mít prostorový termostat (regulace na prostorovou teplotu) nebo nemusíte (poté se prostorová teplota řídí nastavenou teplotou z kotle).
K vyhoření toto časté přehřívání a spínání určitě přispělo.
Proč druhý byt funguje jsem popsal v minulém mailu.
Dobrý den, děkuji vám velice za shrnutí, dívala jsem se na termostaty a tyto dva mi připadají i podle recenzí vhodné – jednoduché ovládání, méně funkcí a nastavování:
https://termostaty.heureka.cz/emos-p5614/#prehled/
https://termostaty.heureka.cz/elektrobock-bt012/#specifikace/
Štítek na kotli vit příloha.
Ještě bych měla poslední dotaz – je potřeba v referenční místnosti hlavici zcela sundat nebo ji stačí nechat otevřenou na 5?
Dobrý den, oba termostaty můžete použít. První se mi technicky líbí více kvůli nosné frekvenci. Jen připomenu obecnou zásadu pro bezdrátové věci a zaručený bezproblémový chod: max. tři zdi, max. jedno podlaží; vzdálenost max. 30 metrů. Připojení by měl udělat technik, který má elektrotechnické vzdělání a přečetl si instalační návod.
Termohlavici v referenční místnosti doporučuji sundat, ale není to nutnost. Když jí někdo přivře, tak kotel bude provozován ve špatném režimu, zároveň když bude termohlavice zavírat při menší teplotě, než je nastavená na termostatu, tak kotel poběží pořád jako nyní. Když se rozhodnete jí tam nechat, tak ji nejlépe zaaretovat na nejvyšší hodnotě, netopit na více než 24°C a všem říct, že musí být pořád na plno.
Odesílatel: barbora@seznam.cz
Poslední komentáře