Dobrý den, mám problém s podlahovým vytápěním. Chtěl jsem s Vámi problém prodiskutovat, protože z Vašich stránek je vidět, že s vytápěním máte veliké zkušenosti.
Máme postavenou novostavbu, ve které bydlíme asi 5 let. Do této doby jsme vytápěli pouze podlahovým vytápěním bez sebemenších potíží. Letos jsem dodělal podkroví a na soustavu jsme připojily ještě radiátory. Samozřejmě při přerušení a následném paralelním připojení radiátoru, se dostal do systému trochu vzduchu. Celé podlahové vytápění se několikrát odvzdušnilo i s radiátory.
Problém je tedy ten, že od té doby mi přestal topit okruh v obýváku, kterou mám jako referenční místnost pro vytápění. Vytápění je sice ekvitermní, ale s nějakým vlivem i na vnitřní teplotu.
Po celém domě je tedy skoro přetopeno, ale v obýváku je stále teplota kolem 20 stupňů. Půjčil jsem si tedy termokameru, kterou jsem zjistil, že mi topí asi jen první třetina okruhu a dál po větvi mi teplota jen klesá. Zapnul jsem tedy druhé oběhové čerpadlo, které je přímo na rozdělovači podlahového vytápění (doteď nebylo potřeba) a asi za dvě hodinky jsem obývák proměřil znovu. Po celé ploše byla teplota podlahy 23 stupňů. Bohužel pak jsem si všiml, že mi cykluje kotel, takže teplota prostoru stejně nestoupá.
Z toho bych usoudil, že je v systému malý průtok vody, ale že není zavzdušněná. Dalším pokusem tedy bylo zavřít okruh radiátorů. To mi také nepomohlo, tak jsem k tomu dnes zavřel ještě zbylé okruhy a nechal otevřené jenom obývák s kuchyní. Bohužel, stále mám na zpátečce vodu studenou. Rozdíl mezi vstupní a výstupní teplotou je nějakých 15 stupňů, což je hodně. V době, kdy vše fungovalo, jak má, jsem měl rozdíl kolem 5-6 stupňů.
Už se s tím trápím asi tři neděle a veškeré rady ať už od topenářů nebo kamarádů jsem vyzkoušel a pořád nic. Kotel mám kondenzační Buderus 24kW + obslužná jednotka RC35.
Napadlo mě nainstalovat na výstupní větve na rozdělovač průtokoměry a pak bych se vidělo co dál. Děkuji za odpověď
Dobrý den, průtokoměry nic nezkazíte, ale nejsou nezbytné. Chyba je jasně v malém průtoku, takže budeme postupovat následovně:
1) Tlak v topném systému musí být nejméně 1 Bar; Na rozdělovači dole je radiátorové šroubení (alespoň to tak vypadá), kterým se dá přiškrtit průtok. Sundáte krytku a pod tím je šroub na imbus, který má být ve vašem případě naplno otevřen (vyšroubován). Pozor ať ho nevytočíte úplně, poté by začala stříkat voda; Čerpadlo na rozdělovači vypněte a zavřete na šroubení. Bude tam nejspíše něco jako šroub na plochý šroubovák (zavřeno – kolmo na trubku). Zapnutím čerpadla jste to ještě zhoršil, o funkci tohoto čerpadla jsem toho na svém webu napsal plno. Pokud nebude zavřené, tak čerpadlo bude fungovat jako zkrat a ztratíte tlak; Další problém může být v zaneseném filtru na topné vodě. Vypadá jako mosazné položené Y (viz jvalter.cz/comment/6#comment-6). Ten by se měl čistit minimálně jednou ročně; Zkontrolujte chod čerpadla. Poslechněte, jestli běží. Že vrčí neznamená, že se točí. Může být zaseknuté. Vezměte nějaký plný předmět například šroubovák, vařečku atd. a přiložte ho k tělu čerpadla a uchu. Musíte slyšet, jak tam teče voda nejen vrčení čerpadla.
2) Po kontrole těchto věcí uzavřete radiátory a topné hady až na jeden. Pokud bude topit s minimálním rozdílem teplot cca 1-2°C, tak otevřete všechny hady. Jestliže ne, je problém mezi kotlem a podlahovým rozdělovačem (včetně). Jestliže budou topit topné hady na rozdíl do 8°C, tak otevřete i radiátory.
3) Následně seštelujte průtoky podle rozdílu teplot na 5-6°C. Nechte vychladnout dům minimálně na 18°C ať je odběr tepla. Postupujte OD zdroje tepla a škrťte průtoky na teplotní rozdíl. Všechny se vám budou postupně měnit, podle škrcení (voda jde cestou nejmenšího odporu), takže budete muset kolečko absolvovat několikrát. Teplotní rozdíl měřte na jednotlivých hadech například termokamerou, ale musíte měřit na stejném materiálu a ze stejné vzdálenosti. Nejlépe na bílé trubce, kde si uděláte sprejem černou skvrnu. Změna průtoku se projeví rychle, ale změna rozdílu teplot chvilku trvá, takže mezi změnou a měřením byste měl mít časový odstup například 10 min. Nezapomeňte seštelovat průtok i na radiátorech.
Tlak vody udržuji na 1.1 bar, možná by stalo za zkoušku tlak zvýšit. Tlak udržuji na doporučení servisáka kotlu. Čerpadlo je vypnuté a ventily na něm jsou zavřené. Šroubení na zpátečce je otevřené naplno. Zítra vyzkouším ten filtr, musím ho nejdříve najít, vím akorát o filtru, který je ale na ohřevu vody. Snad tam nějaký bude. Dekuji moc za typy...vše vyzkouším.
Odesílatel: an@atlas.cz
Poslední komentáře